Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nokill
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mai 09, 2011 0:22

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de nokill »

Felicitari Carp United!
Zig - rig-ul este o vrajeala sado care trebuie interzisa (mai ales la un campionat mondial).
in 99% din lacurile din italia este interzisa aceasta tehnica.
in momentul asta ma aflu la pescuit pe lacul ct-ului italian Mauro Mittino....zig-rig INTERZIS.
Baietii de la carp united au demonstrat valoarea lor si ca sunt,la momentul actual,NUMBER 1 in Romania si merita felicitarile noastre pentru participare.
felicitari din inima Carp United!
Bogdan Mocanu-Torino

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de barbumarius »

Felicitari lotului Romaniei si drum bun spre casa!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Florin Pata »

Cred ca nu poate fi vorba nici de mari felicitari dar nici de comentarii negative !!! Si mai ales ca majoritatea pescarilor din Romania participa si se antreneaza in special PE BANII LOR !!! Asta a fost ! Ei au fost cei mai buni din Romania la momentul respectiv si atat s-a putut !
Singurul comentariu pe care doresc sa il fac este legat de cum se aleg "cei mai buni pescari de crap din Romania" :
- merg pe balta x unde e plin de peste
- dau la standul y si z ca ......sunt cele mai bune
- dau nada TOTAL recunoscuta de succes pe balta respectiva
- fiecare stie in functie de locul ocupat sa ....dea la x metri dreapta/stanga cu y lansete si w lansete la q metri dreapta/stanga
- si apoi la "noroc" care prinde mai multe tone :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Dan Mitranescu »

nokill scrie:Felicitari Carp United!
Zig - rig-ul este o vrajeala sado care trebuie interzisa (mai ales la un campionat mondial).
in 99% din lacurile din italia este interzisa aceasta tehnica.
in momentul asta ma aflu la pescuit pe lacul ct-ului italian Mauro Mittino....zig-rig INTERZIS.
Baietii de la carp united au demonstrat valoarea lor si ca sunt,la momentul actual,NUMBER 1 in Romania si merita felicitarile noastre pentru participare.
felicitari din inima Carp United!
Mai mult ca sigur ca este vorba de poluare, folosind cantitati mari de nada cu dispersie, ce nu se poate consuma de catre pesti .
Am rugamintea , daca se poate afla exact motivul acestei reguli de la cei care o aplica.
Oricum este clar ca "se calca si pe cadrave" pentru a avea un avantaj. :wink:

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Victoras Petcu »

Felicitari Carp United !!!
Victoras Petcu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornelserbu scrie:
Dan Mitranescu scrie:Si in care sporturi se pune accent mai mult pe inspiratie decat pe munca,organizare,viteza, talent ?
dane, n-ai observat ca ma refeream strict la pietrafitta unde se pare ca sudoarea nu face doi bani ?!?
in ce priveste sportul, nu cred ca inspiratia este foarte departe de talent...depinde doar din ce punct de vedere vezi lucrurile :)
Toti baietii nostri din Italia au si "inspiratie". Dar inspiratie din aceea care vine din talent si munca. Au dovedit de multe ori ca stiu sa se adapteze si ca stiu sa prinda si cand este peste putin si cand este mult.

Au fost pusi in situatia in care numai o "inspiratie" venita din noroc sa scoata un rezultat. Nu merge asa, dar nici nu merge sa spuna cineva ca au avut vreo carenta ca pescari de crap , cand ei au fost pusi sa prinda fluturi.

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de lorenzo_n »

Felicitari domnilor!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Toti baietii nostri din Italia au si "inspiratie". Dar inspiratie din aceea care vine din talent si munca. Au dovedit de multe ori ca stiu sa se adapteze si ca stiu sa prinda si cand este peste putin si cand este mult.

Au fost pusi in situatia in care numai o "inspiratie" venita din noroc sa scoata un rezultat. Nu merge asa, dar nici nu merge sa spuna cineva ca au avut vreo carenta ca pescari de crap , cand ei au fost pusi sa prinda fluturi.
uite inca o data postarea mea, poate de data asta nu treci peste cuvinte
"cred ca pescarii nostri (vorbesc la modul general) s-au obisnuit cu balti pline de crapi care vin la mancare ca apucatii, iar ei nu trebuie sa faca altceva decat sa scoata cat mai mult peste tona…probabil la pietrafitta a fost mai multa nevoie de inspiratie decat de munca
sigur baietii au dat tot din ei, dar inspiratia si norocul nu au nimic in comun cu asta
carp united, dintre noi romanii ati fost cei mai buni si pana la anul, ramaneti cei mai buni!"
personal nu am ce sa reprosez baietilor, ii cunosc pe toti si stiu ce le poate pielea...au luptat, sunt pescari de exceptie, acum sunt cei mai buni din romania, dar...mai trebuia ceva, iar cevaul ala probabil le-a lipsit taman cand nu trebuia
oricum, o mie de vorbe nu fac un ban...ei sa fie sanatosi, sa se intoarca, sa castige si la anul cn si poate in spania au mai mult noroc.

p.s. lasa inversunarea pentru lucruri mai importante care vor veni...cm-ul asta e deja trecut :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de gor965 »

Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Desfasurare CM 2014 Italia Pietrafitta

Mesaj de Val »

@ Dan Mitranescu

Eu cred ca punem prea mult accent pe asta cu fluturii , samd ... Si in Anglia si in Franta ( Dane , o stiu de la Vasilica ... care in Italia , dupa ce a aruncat Tomi prima lanseta cu un zig rig legat , a inteles ce drac cadea in apa dupa plumb ...era bila legata la zig .. vazuse in Franta si nu stia ce se intimpla ) si iarasi acum in Italia ...s-a pescuit la zig rig .
Vrem nu vrem e o tehnica .. si daca noi nu putem exersa asta nu inseamna ca nu exista si ca cineva nu profita de asta si isi pune medalii la gat pe aceasta tehnica ..
Nu scade cu nimic din eforturile de antrenament , competitie , deplasare ..samd ale lotului nostru . E firesc sa fii dezavantajat cind nu ai unde practica o tehnica ciudata . Pentru noi .
Anul asta au fost cei mai buni din tara si atit s-a putut . Bravo lor ! Sunt campioni nationali si cu asta inchidem discutia si nimeni nu are ce comenta .
Dar sa nu spunem vorba aia cu vulpea ... si cu strugurii .. ca discutia cam asa o duci ..
Altii pot , pesemne ca au si unde si cind si au si informatie .. In revistele din UK de crap , peste 50 % din articole sunt dedicate zig - rig . Pesemne ca nu e asa usor sa stapanesti tehnica asta , care in esenta pare naiva si usoara . Dar se vede bine ca e gresita gandirea asta .
Dar tot pescarii au sa rezolve si ecuatia asta .. ca romanul e tenace si inventiv . De ce nu , chiar tu , sa o poti face !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”