Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Stefan Popescu »

De unde știi ce ambiții am eu? Nu cred că am avut ocazia să stăm de vorbă, cu excepția acestor puncte de vedere exprimate pe forumuri. Mă gândesc că ar fi trebuit să te întrebi cum am reușit să fac această federație, având împotrivă, nu niște persoane, ci un întreg sistem, fără să solicit ajutorul cuiva. Și acum când toată construcția este funcțională, să stau și să privesc în sus? Mai ales că toată lumea dorește federația. Pretențiile pe care unii le emit cum că federația este bună doar fără Popescu, să și le păstreze pentru ei. În fapt numărul lor este insignifiant.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Anti FRPS »

Aceasta adunatura de la Alba este ilegala , nu are ordin emis de MTS privind recunoasterea oficiala a practicarii in Romania a ramurii „Pescuit Sportiv”

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Cristi Y »

probabil ca daca am sta de vorba voi fi uimit , dar in ceea ce priveste acest demers , ma refer la federatie , care dealtfel am afirmat si sutin afirmatia ca este mai mult decat utila , da-mi voie sa am o indoiala , si indoiala nu o am asupra federatiei ci a intentiilor pe care le ai . aceste indoieli sunt nascute si hranite de modul tendentios prin care ai abordat marea masa care reprezinta acest fenomen
Ultima oară modificat Joi Iul 18, 2013 10:55 de către Cristi Y, modificat 1 dată în total.
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Cristi Y »

Anti FRPS scrie:Aceasta adunatura de la Alba este ilegala , nu are ordin emis de MTS privind recunoasterea oficiala a practicarii in Romania a ramurii „Pescuit Sportiv”

mai putin conteaza ce are si ce nu are , este o structura care trebuie sa existe dar foarte nedeontologica si condamnabila atitudinea acestei federatii ( ca sa nu mai personalizez ) asupra pescarilor
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de gabi1 »

Bah nebunule, hai sa-ti dau si eu o speta, poate ma lamuresti tu; - Rudel Obreja era presedintele F.R.Box recunosct atat el cat si FRB de MTS,si ce institutie mai vrei tu a statului, cand forul mondial s-a suparat pe el nu a mai primit nici un lot al Romaniei la competitii cu toata legitimitatea lui din tara, pe tine de ce trebuie sa te haleasca cineva cu japca chiar daca tu arati un acord formal de afiliere eliberat de MTS.Pana FIPS nu te recunoaste ca membru bati campii cu toata recomandarea ta.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Stefan Popescu »

Anti FRPS scrie:Aceasta adunatura de la Alba este ilegala , nu are ordin emis de MTS privind recunoasterea oficiala a practicarii in Romania a ramurii „Pescuit Sportiv”
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ia uite nene ce scrie legea:
Legea 69/2000

Titlul XV - Dispozitii tranzitorii si finale
Art. 94
In termen de 180 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi structurile sportive existente se vor reorganiza potrivit prevederilor acesteia.
Problema este dacă pescuitul sportiv a fost recunoscut înainte de publicarea legii, întrucât prin ordin se recunosc doar ramurile sportive care nu au fost recunoscute până la publicarea legii, întrucât orice prost (cu excepția ta) știe că legile nu se aplică retroactiv.
Ia să vedem:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Cică în 1959 pescuitul sportiv a fost înscris la Uniunea de Cultură Fizică și Sport, antecesorul MTS.
În această situație sunt: fotbalul, baschetul, atletismul, etc., și „pescuitul sportiv”. :lol: :lol: :lol: :lol:
MTS spune totuși altceva. Ca să te convingi, solicită în baza Legii 544/2001, punctul de vedere al MTS. Vezi că acolo trebuie să-ți dai numele real. :lol: :lol: :lol: :lol:

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Anti FRPS »

Domnul cu probleme psihice , cauta Ordinul Ministrului Tineretului si Sportului nr. 2135/19.11.2009 si vezi ce spune acolo
La data intrari in vigoare a legii 69/2000 nu exista nici o federatie de pescuit , asa ca lasa-ne cu abureala asta

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Stefan Popescu »

Cristi Y scrie:
Anti FRPS scrie:Aceasta adunatura de la Alba este ilegala , nu are ordin emis de MTS privind recunoasterea oficiala a practicarii in Romania a ramurii „Pescuit Sportiv”

mai putin conteaza ce are si ce nu are , este o structura care trebuie sa existe dar foarte nedeontologica si condamnabila atitudinea acestei federatii ( ca sa nu mai personalizez ) asupra pescarilor
Este o părere personală care trebuie respectată. Precizez că federația a făcut toate demersurile,încă dinainte de înființare, pentru a determina structurile sportive recunoscute (cluburile cu CIS) și chiar a recomandat celor care nu erau recunoscute (fără CIS-uri) să participe la constituirea federație. Numai un tâmpit nu ar fi recunoscut impactul unei astfel de asocieri, care se încearcă acum, dar fiind o acțiune tardivă. Răspunsul a fost unul halucinant (și cei care l-au dat ar trebui să recunoască) și a sunat cam așa: fă tu federația, autorizeaz-o, obține dreptul de reprezentare la CIPS și după aceea venim noi cu rezultatele. Ce putea fi mai transparent decât această inițiativă?
La o asemenea invitație și dacă ar fi fost onorată, se putea alege orice conducere s-ar fi dorit. Problema este alta și a prezentat-o Andrei Vlădeanu într-o emisiune radio. Nimeni nu s-a dovedit capabil să se înhame la asemenea acțiune. Pentru că a conduce o federație sportivă nu presupune recunoașterea unor merite sportive, ci o imensă responsabilitate. Ori tu, ca fost sportiv de performanță, ar trebui să știi acest lucru. Și că nu sunt posibile compromisurile.
Cei care s-au exprimat în acest sens (inclusiv maestrul Oana și Vali Vesa) trebuie să-și asume și consecințele.
Ultima oară modificat Joi Iul 18, 2013 11:19 de către Stefan Popescu, modificat de 2 ori în total.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Stefan Popescu »

Anti FRPS scrie:Domnul cu probleme psihice , cauta Ordinul Ministrului Tineretului si Sportului nr. 2135/19.11.2009 si vezi ce spune acolo
La data intrari in vigoare a legii 69/2000 nu exista nici o federatie de pescuit , asa ca lasa-ne cu abureala asta
Ce legătură are una cu alta? Columbofilii au cerut recunoașterea ca sport, dar au înființat federația înainte de a trece 3 ani de la solicitare. Federația crescătorilor de porumbei nu a fost niciodată recunoscută ca federație sportivă. AGVPSR a fost recunoscută, dar a uitat să se reorganizeze conf. art. 94 din Lege, pentru că presupunea să separe pescuitul sportiv de vânătoare. Ce nu vă spun vouă mahării din Calea Moșilor este că au încercat, dar li s-a pus această condiție.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Participare la C.M. 2013-PORTUGALIA

Mesaj de Anti FRPS »

Degeaba te agiti si incerci sa abati atentia pescarilor de la ilegalitatile comise de tine , nu te mai crede si nici nu vine nimeni sa se afilieze la adunatura ta ilegala

Unde este ordinul MTS privind recunoasterea oficiala a practicarii in Romania a ramurii „Pescuit Sportiv” ???

Pana n-ai ordinul ala ,esti un neica nimeni in drum care se viseaza reprezentantul pescarilor de competitie ! Doar se viseaza , ca realitatea este alta

Incerca la alta masa ca aici faci curent !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”