România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pescuit

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Marian Constantin »

Pentru popescu , adevarata lui fata de '' antiroman''

Definitie

"Antiroman se numește un tip de roman avangardist, care se opune romanului tradițional prin ignorarea intrigii, a dialogului și a laturii umane.
El este o operă literară în proză, polemică și radicală, care tinde să prezinte realitatea fără a se supune convențiilor romanului. Înglobează forme experimentale caracteristice modernismului și se distinge prin lipsa subiectului evident, episoade fără legătură între ele, minima dezvoltare a personajelor, descrierea obiectelor care abundă, sufocând spațiul romanesc. Nu se urmărește verosimilul, ci suprimarea lui prin amestec de planuri, colaje, schimbări de registru, digresiuni, citate, introducerea unor pasaje nonficționale, a stereotipiilor de limbaj, etc.[1]
Urmărind să depășească nivelul de așteptări al cititorului și să-i înfrângă rutinele, autorii de antiroman au omis, în mod deliberat, intervenția personalității, a gusturilor și valorilor autoriale. Termenul a fost introdus de Jean-Paul Sartre, în anul 1948, dar antiromanul a apărut încă din secolul XVII, odată cu operele lui Laurence Sterne.
Antiromanul definește „noul roman francez", reprezentat de: Nathalie Sarraute, Alain Robbe-Grillet, Michel Butor etc. (care atrage atenția criticii după 1950), considerat o negație a romanului tradițional.[2]"



"Combaterea anti-românismului trebuie să înceapă prin demascarea caracterului anti-românesc, trădător de Ţară şi de Neam . Mulţi dintre ei au participat la ruinarea Ţării din prostie şi incompetenţă, din lăcomie sau şantajaţi. Mai importantă decât stabilirea vinovăţiei este trecerea celor implicaţi pe o linie moartă a vieţii noastre publice, punerea lor în situaţia de a nu mai putea face rău cuiva. Combaterea anti-românismului nu trebuie să producă victime nevinovate.

A scoate pe cineva din funcţii de decizie, de guvernare, de răspundere politică, pentru vina sau suspiciunea întemeiată de a fi participat la realizarea unor proiecte şi politici anti-româneşti este un gest de legitimă apărare a societăţii româneşti. Astfel de persoane, aduse în situaţia de a supravieţui social strict prin exersarea profesiei lor, nu pot fi considerate victime ale combaterii anti-românismului. Numai aplicarea unor sancţiuni penale poate genera asemenea situaţii. Acţiunea social-politică pe care o avem în vedere se rezumă la epurări şi destituiri, şi se opreşte la poarta tribunalelor și a penitenciarelor. Felul cum acestea vor aplica legea ţine strict de organizarea Justiţiei. Iar ca naționaliști ne dăm seama cât de imperios necesară este ca în România să funcționeze o justiție corectă și independentă.

Problema poate cea mai grea este pusă de cei care contestă realitatea anti-românismului ca fenomen cu urmări grave în viaţa noastră de toate zilele. Nu sunt puţini scepticii şi „realiştii, lucizii”, deseori ironici, care refuză pur şi simplu să ia seama la dovezile existenţei active a anti-românismului. Nu este deloc exclus, ba este chiar foarte logic – e vorba de logica răului!, ca în strategia anti-românismului să intre şi preocuparea de a combate şi descuraja acţiunea de demascare a anti-românismului. Scepticii care fac o profesiune de credinţă din a se îndoi de realitatea anti-românismului trebuie să înţeleagă că se expun astfel unui risc major, acela de a face, fără voia lor, jocul adversarilor, al inamicilor noştri."
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Stefan Popescu »

@ nicu b
Nu. Este echipa pe care persoanele desemnate de federatie pentru pregătirea unui lot național o va selecționa în acest scop. Dintre cei mai buni pescari sportivi legitimați de federație.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de RazvanG »

Stefan Popescu scrie:@ nicu b
Nu. Este echipa pe care persoanele desemnate de federatie pentru pregătirea unui lot național o va selecționa în acest scop. Dintre cei mai buni pescari sportivi legitimați de federație.
Bai baiatule,cum sa selectioneze cineva,pescari?Pai tu te crezi Mircea Sandu si selectionerul tau...Piturca?
Cum sa plece un stramb in locul meu la Mondiale,cand eu am castigat acest drept pe balta ?
Pai te omor cu mana mea si pe tine si pe selectionerul tau,oricare ar fi ALA :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

cezar.ch
Mesaje: 177
Membru din: Mie Ian 20, 2010 11:27

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de cezar.ch »

Dragi crăpari, ar fi mult mai util să vă păstraţi luciditatea şi să analizaţi la rece situaţia creată.
Eu aş începe cu ultimul paragraf din Scrisoarea CIPS din 4 decembrie 2013, care, tradus în româneşte sună aşa:
" Din evidente raţiuni organizatorice şi de comunicare către membrii FIPSed, vă solicităm să răspundeţi la prezenta nu mai târziu de 15 ianuarie viitor, dată după care schimbarea organizatorică va deveni efectivă".

Este o portiţă întredeschisă, pe care cu inteligenţă o puteţi deschide larg, în favoarea voastră.
Cunosc bine modul de gândire al occidentalilor, care urăsc ţigănia şi incertitudinile, dar care nu i-au măsuri pe picior.
Dacă vreţi să plecaţi urechea la sfatul cuiva din afara lumii crapiste, atunci vă sugerez ca, printr-o scrisoare comunaLiga de Crap/Rig Service să adresaţi o invitaţie unei delegaţii CIPS, care să evalueze la faţa locului situaţia.
Să pună pe masă fiecare ce are, iar oaspeţii să decidă.
Dar, va trebui să vă mişcaţi repede, timpul trece şi mai sunt şi sărbători la mijloc. Şi mai ales, trebuie să vă înţelegi între voi, să înţelegeţi că este ceasul al 12-lea.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Vladut Mateianu »

cezar.ch scrie:Dragi crăpari, ar fi mult mai util să vă păstraţi luciditatea şi să analizaţi la rece situaţia creată.
Eu aş începe cu ultimul paragraf din Scrisoarea CIPS din 4 decembrie 2013, care, tradus în româneşte sună aşa:
" Din evidente raţiuni organizatorice şi de comunicare către membrii FIPSed, vă solicităm să răspundeţi la prezenta nu mai târziu de 15 ianuarie viitor, dată după care schimbarea organizatorică va deveni efectivă".

Este o portiţă întredeschisă, pe care cu inteligenţă o puteţi deschide larg, în favoarea voastră.
.
Foarte corecta observatia. In concluzie, momentan nu este nimic batut in cuie... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Genes Florin »

Care Liga???
Intelesesem ca pescari organizeaza, nu Liga nu agvps nu apcr...
Balta Puiesti

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Genes Florin »

RazvanG scrie:
Stefan Popescu scrie:Admin,
Ai zis că nu mai admiți dobitoci pe forum!
Pentru tine,toti suntem dobitoci, ordinarule.
Vezi ca are sa-ti vina vremea ,cred ca te-ai inhamat la un drum si la o caruta, mult prea mare decat poti trage.
Scuipatii si flegmele pe care le vei lua ,se vor televiza si in Botswana :wink:
Cine ma cunoaste,stie cat de mult imi doresc sa merg la Nationale,este visul meu.Ma jur ,prostule ca daca nu am sa merg la nationale din cauza ta,poti sa stai si cu Bob Sapp langa tine,ma jur pe maiculita mea BASTARDULE,BITONGULE.
E greu la parnaie razvane...
Se aseaja lucrurile cu rabdare.
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Vladut Mateianu »

Genes Florin scrie:Care Liga???
Intelesesem ca pescari organizeaza, nu Liga nu agvps nu apcr...
Da, cluburile de pescuit organizeaza, dar sub un nume comun.(cum se va numi noua structura, in ianuarie vor fi gata actele)
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de Vladut Mateianu »

Genes Florin scrie: Se aseaja lucrurile cu rabdare.
Te-ai vandut si tu ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: România va găzdui anul viitor Campionatul Mondial de Pes

Mesaj de sebastian_andone »

Vladut Mateianu scrie:
cezar.ch scrie:Dragi crăpari, ar fi mult mai util să vă păstraţi luciditatea şi să analizaţi la rece situaţia creată.
Eu aş începe cu ultimul paragraf din Scrisoarea CIPS din 4 decembrie 2013, care, tradus în româneşte sună aşa:
" Din evidente raţiuni organizatorice şi de comunicare către membrii FIPSed, vă solicităm să răspundeţi la prezenta nu mai târziu de 15 ianuarie viitor, dată după care schimbarea organizatorică va deveni efectivă".

Este o portiţă întredeschisă, pe care cu inteligenţă o puteţi deschide larg, în favoarea voastră.
.
Foarte corecta observatia. In concluzie, momentan nu este nimic in cuie... :wink:
Cuiele au fost batute unul cate unul in ceva timp...CIPS ul a facut semnul de spalarea mainilor si a aruncat mingea in mijlocul orgoliilor si prostiilor caracteristice celor ce traiesc in Romania. Aruncatul pisicii e sport national (ca am trimis acte/memorii dar nu mi-au raspuns bla bla bla - decat ei mai bine sa moara capra lor etc) Voi chiar credeti ca nu se stie la CIPS situatie? Ei au evitat sa ia taurul de coarne si sa ii spuna pas lui Popescu - care este acoperit de acte, iar ceilalti...???
"X13"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”