APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Am urmarit cu atenție dezbaterile cu privire la APCR și am decis să demasc o uriașă impostură, care face ca toate Hotărârile luate din 2010 până acum să fie nule de drept și îi pune pe cei care le-au luat în situația de a da cu subsemnatul.
Să o luăm pe rând. În anul 2001, un grup de pescari sportivi decid să înființeze Asociația Pescarilor de Crap din România, persoană juridică de drept privat, compusă din persoane fizice.
Cu trecerea timpului numarul acestora s-a marit fiind cooptați ca membri un număr total de 63 de persoane care sunt conform legii, membri cu drepturi depline, inclusiv dreptul de vot.
În anul 2009 (sau inceputul anului 2010), se decide modificarea statutului oferind posibilitatea înscrierii în asociație și a cluburilor sportive (lucru ilegal întrucât încalcă legea sportului care prevede modul special de asociere al cluburilor). Cert este că cei 63 de membri nu și-au pierdut această calitate și în mod normal trebuie să participe la adunările generale și să voteze. Un grup de persoane a decis că doar cluburile sportive au drept de vot și nu toți membri asociați, încălcând statutul asociației și făcând în acest fel ca toate deciziile luate de așa zisa adunare generală să fie lovite de nulitate, întrucât nu au fost luate cu votul majorității membrilor. Pentru informarea lui AV, 63 este mai mare decât 16 sau 18 cluburi care pretind că fac parte din APCR.
Dacă niciunul din cei lezați în dreptul lor legal nu vor cere socoteală acestor impostori, s-ar putea să le dau o mână de ajutor, dezinteresat
Ce zici Vlădene, te ține? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Val »

Popescu Stefan scrie:Am urmarit cu atenție dezbaterile cu privire la APCR și am decis să demasc o uriașă impostură, care face ca toate Hotărârile luate din 2010 până acum să fie nule de drept și îi pune pe cei care le-au luat în situația de a da cu subsemnatul.
Să o luăm pe rând. În anul 2001, un grup de pescari sportivi decid să înființeze Asociația Pescarilor de Crap din România, persoană juridică de drept privat, compusă din persoane fizice.
Cu trecerea timpului numarul acestora s-a marit fiind cooptați ca membri un număr total de 63 de persoane care sunt conform legii, membri cu drepturi depline, inclusiv dreptul de vot.
În anul 2009 (sau inceputul anului 2010), se decide modificarea statutului oferind posibilitatea înscrierii în asociație și a cluburilor sportive (lucru ilegal întrucât încalcă legea sportului care prevede modul special de asociere al cluburilor). Cert este că cei 63 de membri nu și-au pierdut această calitate și în mod normal trebuie să participe la adunările generale și să voteze. Un grup de persoane a decis că doar cluburile sportive au drept de vot și nu toți membri asociați, încălcând statutul asociației și făcând în acest fel ca toate deciziile luate de așa zisa adunare generală să fie lovite de nulitate, întrucât nu au fost luate cu votul majorității membrilor. Pentru informarea lui AV, 63 este mai mare decât 16 sau 18 cluburi care pretind că fac parte din APCR.
Dacă niciunul din cei lezați în dreptul lor legal nu vor cere socoteală acestor impostori, s-ar putea să le dau o mână de ajutor, dezinteresat
Ce zici Vlădene, te ține? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

D-le Popescu , vezi ca aici eu trebuie sa-ti raspund si nu stiu daca te tine pe D-ta dialogul . Eu m-am ocupat de aceasta schimbare vreo 3 luni din viata . Si eu nu ma joc cu chestii de astea .
Un singur lucru iti spun - modificarea de statut a fost aprobata LEGAL de o Judecatorie si semnata de un judecator , cf. tuturor NORMELOR LEGALE ale tarii asteia . Se pare ca am lucrat bine si mi-am facut lectiile - d-ta ce zici ???
Nu stiu matale ce stii - dar eu stiu ca in Romania daca ceva este ilegal , judecatorul nu isi da aprobarea , ba mai mult nu va certifica o ilegalitate !!! Sa stii ca APCR are aceasta hotarire judecatoreasca in ceea ce priveste schimbarea statutului si intrarea / iesirea de noi membri , de multa vreme . In ceea ce priveste cluburile - iar esti in confuzie ....sunt asociatii de cetateni care au ca pasiune pescuitul , nu cluburi sportive - decit poate ACUM in mica masura . Atunci - nu erau . Este o mare diferenta si cu asta , daca mai postezi la modul asta , vei mesteca cuvintul SPORTIV multa vreme de acum incolo . Vei avea mereu remember-uri .......ca ti-ai facut-o cu mina matale .
Nu cunosti multe si nici eu nu am timp sa-ti explic . Verifica la Judecatorie cum s -a facut modificarea de Statut prin care cluburile au devenit membre si cum si in ce fel au parasit in timp , APCR, persoanele fizice . E public si oricine poate citi acolo . Dupa aia apuca-te de scris propune ineptii .
Iar cat priveste lista aia lunga de 63 persoane - Vladut Mateianu stie mai bine de unde incasa cotizatii si ce chitante dadea . Eu am lucrat pe acte , cu materialul clientului . Doar Vladut era trezorier pe vremea aia si stie ....Vad ca acum te consiliaza pe d-ta .......

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Am citit cu foarte mare atenție hotărârile judecătorești. Prin cererea adresată instanței, s-a reținut înscrierea de noi membri. Asta nu înseamnă că toți membri s-au retras din asociație. În acest sens ar trebui să existe o hotărâre a Adunării Generale.
Ce este de reținut (și văd că ți-a scăpat) este că Tribunalul reține în motivarea sa faptul ca APCR este o structură sportivă, încă din momentul constituirii, fiind în fapt un club sportiv, ceea ce presupune că APCR trebuia să se înscrie în Registrul sportiv și să obțină CIS-ul, lucru pe care l-a înțeles în final și AV. Ce nu știe el, este ca în cazul în care va solicita acest lucru, va trebui să dea afară cluburile sportive. Sper că nu contești că cele câteva cluburi sportive nu sunt structuri sportive și nu sunt înregistrate în registrul sportiv.
Faptul că o dați la întors, este tocmai pentru faptul că ați rămas în off side, considerând ca și Șelaru că nu vă va deranja nimeni.
Ce nu știi tu (și nu mă mir) este că autorizarea structurilor sportive este un act ulterior hotărârilor judecătorești (conform art. 14 din OG 26/2000) iar faptul că vă erijați în organizatori ai Campionatelor Naționale va duce la dizolvarea APCR. Oricum anul viitor nu veți mai organiza nimic.

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de gabisandu »

Popescu Stefan scrie:iar faptul că vă erijați în organizatori ai Campionatelor Naționale va duce la dizolvarea APCR. Oricum anul viitor nu veți mai organiza nimic.
Nu m-am bagat pana acum in disputa care o ai cu AV dar invariabil aduci jigniri tuturor persoanelor care fac parte din asociatie. Eu iti spun doar atat. Pana acum APCR a fost cel care a organizat CN si totodata el s-a ocupat de echipa care a reprezentat Romania la CM, asa cu bune si cu rele. Tu acum vrei sa vii la masa deja pusa dar vii cu picioarele inainte si nu ai respect fata de oamenii care fac parte din fenomen.

In 2008 mi-ai propus pe Lates functia de presedinte la crap in cadrul federatiei cu promisiunea ca federatia inscrie Romania la CM. Eu nu am acceptat spre norocul clubului nostru care astazi se afla pe lista campionilor nationali ai Romaniei si spre norocul meu pentru ca astfel am participat la doua CM. Atunci mi-ai promis ceva, ca federatia inscrie Romania la mondiale si de cuvant nu te-ai tinut. Pentru mine, indiferent ca vei reusi in actiunea ta sau nu, tot un om fara cuvant ramai. In privinta asta, pentru mine, nu exista decat alb sau negru. Spre deosebire de tine oamenii cu care personal am avut contact in pescuit si mi-au promis ceva s-au tinut de cuvant de fiecare data. Mai jos ai lista cu numele lor:

Andrei Vladeanu
Sorin Rudeanu
Vladut Mateianu
Cristi Rudeanu
Costel Stanila
Oana Victor

Lista ramane deschisa. Tu, din pacate, pentru ca ai mintit nu vei putea face parte din ea. Niciodata.

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de doru_croc »

O bila alba pentru Gabi :wink:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Val »

Popescu Stefan scrie:Am citit cu foarte mare atenție hotărârile judecătorești. Prin cererea adresată instanței, s-a reținut înscrierea de noi membri. Asta nu înseamnă că toți membri s-au retras din asociație. În acest sens ar trebui să existe o hotărâre a Adunării Generale.
Ce este de reținut (și văd că ți-a scăpat) este că Tribunalul reține în motivarea sa faptul ca APCR este o structură sportivă, încă din momentul constituirii, fiind în fapt un club sportiv, ceea ce presupune că APCR trebuia să se înscrie în Registrul sportiv și să obțină CIS-ul, lucru pe care l-a înțeles în final și AV. Ce nu știe el, este ca în cazul în care va solicita acest lucru, va trebui să dea afară cluburile sportive. Sper că nu contești că cele câteva cluburi sportive nu sunt structuri sportive și nu sunt înregistrate în registrul sportiv.
Faptul că o dați la întors, este tocmai pentru faptul că ați rămas în off side, considerând ca și Șelaru că nu vă va deranja nimeni.
Ce nu știi tu (și nu mă mir) este că autorizarea structurilor sportive este un act ulterior hotărârilor judecătorești (conform art. 14 din OG 26/2000) iar faptul că vă erijați în organizatori ai Campionatelor Naționale va duce la dizolvarea APCR. Oricum anul viitor nu veți mai organiza nimic.
Am rugamintea sa aveti responsabilitatea celor scrise si va rog sa nu ma aburiti pe mine cum incercati cu restul . Afirmati in prima postare ca si translatarea APCR din asociatie de persoane fizice in cea de persoane juridice este dubioasa si are iz penal . Va rog sa verificati actele de la ce Judecatorie doriti Dvs sau care va cade bine si sa va lamuriti cum s-a facut aceasta schimbare , CERTIFICATA ca legala de o hotarire judecatoreasca ! Exista la dosar si renuntari din calitatea de membru persoana fizica , exista si hotarirea AG de primire si plecare de noi / vechi membrii ...exista orice . Dar asta a vazut-o un judecator inainte ca D-voastra sa va dati cu parerea pe aici . Vorbim - vorbe . D-ta te crezi prea destept si pe mine unul ma crezi prea prost .
Nu schimbati subiectul si nu confundati un anumit demers juridic in care m-am implicat personal , perfect legal si cu toate actele necesare , chiar un pic gandit pe termen lung , cu razboiul Dvs cu Andrei Vladeanu . Daca le separam - putem avea dialog - daca nu , o sa postati singur .

PS - mersi Gabi pentru increderea acordata . :idea:

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Val,
Dacă ce spun eu nu se susține, o poți proba într-un singur fel; postează actul constitutiv al asociației cu modificările ulterioare. E cea mai bună dovadă că eu nu am dreptate. Acolo se va vedea clar cine este membru al asociației. Pun pariu că la cât de isteț este Vlădeanu, cluburile sportive care s-au afiliat la APCR nu au fost declarate la Judecătorie, așa cum prevede legea și sunt membre doar cu numele. Și ca să-ți dau un indiciu, dacă s-a modificat doar statutul, fără a modifica și actul constitutiv, în sensul introducerii noilor membri, toate actele ulterioare emise și votate de cluburi sunt nule, neavând calitatea de membri.
Și ca să te ajut, ia și citește:
http://www.apcr.eu/acte-juridice/33-hot ... 22010.html
Este clar, din susținerea reprezentantului APCR că aceasta funcționează ca un club sportiv. Prin urmare trebuia inscrisă în registrul sportiv. Înregistrată și autorizată ca atare. Lucru pe care nu l-a făcut și pe cale de consecință toate competițiile așa zise naționale sunt ilegale.
Gabi Sandu,
Tu nu vei putea fi membru prea curând în federație, întrucât știi foarte bine ca Planet carp nu este club sportiv (nu este înregistrat in RS și nu are CIS). Așa că zbaterea ta este inutilă. Federația nu face altceva decât să bage pescuitul în legalitate. Și ca să-ți dovedesc că ce faceți voi este o chestie de amatori, află că cei care au reprezentat România la CM din acest, nu există. NEXGEN nu a dobândit personalitate juridică nici acum. Așa că cei care vă acuză de combinații au dreptate, până la o probă contrarie.
PS Poți să citezi un text prin care jignesc pe cineva? Știu, adevărul deranjază.

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de gabisandu »

Popescu Stefan scrie:Gabi Sandu,
Tu nu vei putea fi membru prea curând în federație
Nu sunt interesat. Multumesc.
Popescu Stefan scrie: Și ca să-ți dovedesc că ce faceți voi este o chestie de amatori
De atatea ori ti-am spus si la telefon. Prefer amatorismul de acum cu oamenii existenti in fenomen (asa cu bune si cu rele) decat "profesionalimul" cu cei care ma mint. Daca alegeam profesionalismul federatiei in 2009 si 2010 vedeam CM pe forum. Trebuie sa intelegi ca oamenii sunt mai presus de orice organizatie legala, nelegala, legitima sau de amatori. Iar daca clubul nostru este membru APCR, este datorita oamenilor care fac parte din aceasta asociatie si nu din motivele legale invocate de tine.
Popescu Stefan scrie:NEXGEN nu a dobândit personalitate juridică nici acum.
Nici nu ma intereseaza personalitatea lor juridica. Ma intereseaza doar pasiunea de a pescui si de a concura. In 2009 ne-am adunat 120 de pescari si am concurat pentru un post de component al echipei nationale. Fara legitimari la cluburi sau alte prostii invocate de tine aici. A fost foarte bine.
Popescu Stefan scrie:PS Poți să citezi un text prin care jignesc pe cineva?
Daca ai ceva cu Andrei citeaza-l doar pe el. De fiecare data cand intr-o propozitie introduci cuvantul APCR atunci incluzi toti membrii care populeaza aceasta asociatie.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Val »

Popescu Stefan scrie:Val,
Dacă ce spun eu nu se susține, o poți proba într-un singur fel; postează actul constitutiv al asociației cu modificările ulterioare. E cea mai bună dovadă că eu nu am dreptate. Acolo se va vedea clar cine este membru al asociației. Pun pariu că la cât de isteț este Vlădeanu, cluburile sportive care s-au afiliat la APCR nu au fost declarate la Judecătorie, așa cum prevede legea și sunt membre doar cu numele. Și ca să-ți dau un indiciu, dacă s-a modificat doar statutul, fără a modifica și actul constitutiv, în sensul introducerii noilor membri, toate actele ulterioare emise și votate de cluburi sunt nule, neavând calitatea de membri.
Și ca să te ajut, ia și citește:
http://www.apcr.eu/acte-juridice/33-hot ... 22010.html
Este clar, din susținerea reprezentantului APCR că aceasta funcționează ca un club sportiv. Prin urmare trebuia inscrisă în registrul sportiv. Înregistrată și autorizată ca atare. Lucru pe care nu l-a făcut și pe cale de consecință toate competițiile așa zise naționale sunt ilegale.
Discutia asta s-a mai purtat odata pe Forumuri , acum vreun un an sau un an jumatate . Cautati topicul respectiv si gasiti toate detaliile - inclusiv recursul castigat ! Nu ma simt dator sa va explic exact procedura perfect legala prin care APCR a devenit asociatie de asociatii . Am explicat odata in scris la Judecatorie si a fost OK . Nu mai continui dialogul pe aceasta tema , deoarece nu mai este de actualitate de mult .

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: APCR - O MARE IMPOSTURA CU IZ PENAL

Mesaj de Popescu Stefan »

Gabi Sandu,
Pescuitul sportiv tip manea, a încetat. Poți să faci pescuit de plăcere cât vrei. Competițiile oficiale și loturile naționale sunt de acum atributul federației. Fie că vă place sau nu. Faptul că nu te interesează aspectele legale, arată cât de ignorant ești.
Val,
N-o mai da la întors. Cine sunt membri fondatori ai APCR? Cred că nu i-ați exclus pe toți. Pune documentul pe masă. N-o mai face pe neștiutorul pentru că un pic mai sus te băteai cu cărămida în piept că știi totul. Arată ce ști.
Din recursul admis, nu reiese nimic. Doar că s-au modificat niște articole. Cine sunt membri APCR? Persoane fizice și juridice. Cu nume și prenume (dacă este cazul)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”