AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORILOR SOIMU ?

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns

AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

NU
78
47%
DA
87
53%
 
Voturi totale: 165

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Popescu Stefan »

Cristi Y scrie:@ Popescu Stefan

D-nule Popescu aveti un tupeu dezarmant sa intrati in discutii ( chiar contradictorii) cu oameni care au rezultate reale si experienta multa in ceea ce inseamna o competitie de pescuit , ma refer aici in primul rand la Vladut Mateianu care in momentul asta este cel mai implicat in fenomenul organizatoric . Le are el pe ale lui ( toti avem unele defecte ) dar in ceea ce inseamna o organizare de concurs sunteti undeva departe departe . Eu personal sunt convins ca un campionat organizat de Vladut Mateianu ( chiar daca ne cam inpungem :wink: :D ) va fi foarte corect din toate punctele de vedere
Cristi Y,

Nu te cunosc, nu mă cunoști. E un lucru care se poate rezolva. În ceea ce privește organizarea CM, nu intră în discuție cine este persoana care organizează, ci cine este îndreptățit să-l organizeze. Eu ți-am arătat ce scrie legea. Asta nu înseamnă tupeu. Iar dacă această federație a fost înființată în condițiile legi, eu ca președinte al ei nu fac altceva decât să-i apăr drepturile pe care legea i le conferă. Ce este neclar? Poate mă lămurești tu. VM a zis chiar el cu gura lui că este un fel de alergător, nu organizator. Voluntar, adică. Păi dacă este voluntar, sunt o groază de asociații de voluntariat. Organizarea unei competiții oficiale este atributul federației. Și nu îl vom ceda nimănui.


p.s. dom' Popescu , pescuitul se face pe malul apei nu la bara in instanta sau pe net ! :wink: :wink:

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de George Andreescu »

Popescu Stefan scrie:În ceea ce privește organizarea CM, nu intră în discuție cine este persoana care organizează, ci cine este îndreptățit să-l organizeze. Eu ți-am arătat ce scrie legea. Asta nu înseamnă tupeu. Iar dacă această federație a fost înființată în condițiile legi, eu ca președinte al ei nu fac altceva decât să-i apăr drepturile pe care legea i le conferă. Ce este neclar? Poate mă lămurești tu.
As incerca eu sa va lamuresc, dar din tot ce am vazut pana acum ca ati postat imi pareti un om cu idei putine, dar foarte bine fixate :D , deci, greu de lamurit.
AGVPS este sigur infiintata tot legal si din pacate pentru dvs. este si membra FIPS, organizatorul oficial al CM. Dvs. impreuna cu federatia pe care o pastoriti nu aveti nicio legatura cu aceste miscari, oricate legi ati invoca si oricate postari a la Corneliu Vadim Tudor faceti pe aici. Si anul trecut ne-ati amenintat la fel si ati ramas cu buza umflata, iar mai rau, n-ati reusit sa obtineti nici macar CIS-ul. Ce va face sa credeti ca anul aceste veti reusi ceva, domnule Popescu, mai ales ca nimeni nu va ia in seama, iar hotararile in legatura cu organizarea CN si CM se iau in lipsa dvs. Zau, sunteti patetic si ce-i mai rau este ca nu va dati seama. Bateti apa in piua pe aici de vre-o doi ani si nu realizati nimic concret in afara de dusmania pescarilor. N-as vrea sa va jignesc, dar nu sunteti mare manager asa cum vreti sa pareti, ci doar un mic trepadus care nu-si gaseste locul pe nicaieri si oboseste lumea cu ineptii si amenintari desarte.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Popescu Stefan »

George Andreescu scrie:
Popescu Stefan scrie:În ceea ce privește organizarea CM, nu intră în discuție cine este persoana care organizează, ci cine este îndreptățit să-l organizeze. Eu ți-am arătat ce scrie legea. Asta nu înseamnă tupeu. Iar dacă această federație a fost înființată în condițiile legi, eu ca președinte al ei nu fac altceva decât să-i apăr drepturile pe care legea i le conferă. Ce este neclar? Poate mă lămurești tu.
As incerca eu sa va lamuresc, dar din tot ce am vazut pana acum ca ati postat imi pareti un om cu idei putine, dar foarte bine fixate :D , deci, greu de lamurit.
AGVPS este sigur infiintata tot legal si din pacate pentru dvs. este si membra FIPS, organizatorul oficial al CM. Dvs. impreuna cu federatia pe care o pastoriti nu aveti nicio legatura cu aceste miscari, oricate legi ati invoca si oricate postari a la Corneliu Vadim Tudor faceti pe aici. Si anul trecut ne-ati amenintat la fel si ati ramas cu buza umflata, iar mai rau, n-ati reusit sa obtineti nici macar CIS-ul. Ce va face sa credeti ca anul aceste veti reusi ceva, domnule Popescu, mai ales ca nimeni nu va ia in seama, iar hotararile in legatura cu organizarea CN si CM se iau in lipsa dvs. Zau, sunteti patetic si ce-i mai rau este ca nu va dati seama. Bateti apa in piua pe aici de vre-o doi ani si nu realizati nimic concret in afara de dusmania pescarilor. N-as vrea sa va jignesc, dar nu sunteti mare manager asa cum vreti sa pareti, ci doar un mic trepadus care nu-si gaseste locul pe nicaieri si oboseste lumea cu ineptii si amenintari desarte.
Domnule Andreescu,
Nu trebuie să mă lămuriți dumneavoastră cu ce am de făcut. Vă asigur că știu foarte bine acest lucru. Ce nu înțelegeți dumneavoastră (deși mă îndoiesc că nu știți) este faptul că AGVPSR nu este autorizată de statul român ca structură sportivă și nu are acest drept de a organiza evenimente sportive pe teritoriu României. Faptul că dumneavoastră susțineți că fiind afiliată CIPS, AGVPSR face legea în pescuitul sportiv este o mare eroare. AGVPSR a pierdut acest drept odată cu înființarea federației, lucru pe care nu cred că îl știți, întrucât înțeleg că sunteți pescar, nu jurist. Asupra nominalizării organizatorului competiției mondiale de pescuit de anul viitor, singurul în măsură să-l desemneze este forul internațional, în cazul de față CIPS. Acest for este mult prea serios pentru a-și permite să încalce legislația unui stat membru. Reține-ți, stat membru. De fapt acest lucru se va lămuri curând, întrucât am transmis forului internațional notificarea în acest sens, ca și propunerea locației pe care comisiile tehnice ale federației au identificat-o ca fiind potrivită pentru desfășurarea unui astfel de eveniment. Sper ca răspunsul CIPS să fie trimis cât mai curând și organizarea evenimentului sportiv să se poată demara de cei în drept să se ocupe de acest lucru.
Să vedem cine are dreptate. Acest lucru sper că nu ni-l puteți imputa.

PS Mai important decât constituirea federației, ce puteți să-mi imputați?

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Cristi Y »

@ popescu

comportamentul tau penibil are simptomatologie de maladie obsesiv-compulsiva din care face parte si fixatia procesomanica . profiti de instabilitatea creata in acest fenomen si sustinut de niste oportunisti fara coloana vertebrala care probabil stau pe langa tine in virtutea promisiunilor de functii inalte in sistemul bolnav pe care i-l concepi te zbati sa pui mana pe conducerea unui domeniu in care nu esti nimic

i-ti repet , pescuitul se face pe marginea apei nu in fata tastaturii , in tribunale sau lingand pe la usile demnitarilor iar tu te bati cu oameni care au mii de ore pe balta in competitii si zeci de trofee la concursuri interne si internationale

te rog sa-mi raspunzi la o intrebare CE TE FACE SA-TI DORESTI SA CONDUCI DESTINELE PESCUITULUI DE COMPETITIE DIN ROMANIA ?
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de miyagi »

Cristi Y scrie:@ popescu

comportamentul tau penibil are simptomatologie de maladie obsesiv-compulsiva din care face parte si fixatia procesomanica . profiti de instabilitatea creata in acest fenomen si sustinut de niste oportunisti fara coloana vertebrala care probabil stau pe langa tine in virtutea promisiunilor de functii inalte in sistemul bolnav pe care i-l concepi te zbati sa pui mana pe conducerea unui domeniu in care nu esti nimic

i-ti repet , pescuitul se face pe marginea apei nu in fata tastaturii , in tribunale sau lingand pe la usile demnitarilor iar tu te bati cu oameni care au mii de ore pe balta in competitii si zeci de trofee la concursuri interne si internationale

te rog sa-mi raspunzi la o intrebare CE TE FACE SA-TI DORESTI SA CONDUCI DESTINELE PESCUITULUI DE COMPETITIE DIN ROMANIA ?
:roll: :roll: :roll: . Pauza! Faaane! Uni ejti Mah? Uni ejti?!
Urban culture.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Vali Vesa »

Cristi,

Uite raspunsul. A fost intrebat Popescu pe rapitori.ro

Tavi scrie:Nea Fane, ziceai undeva ca raspunzi intrebarilor pertinente.
Hai sa incercam:
1. FRPSC va avea sau isi propune sa aiba vreo legatura, atributie etc legata de organizarea pescuitul non-competitional? Adica cu imensa masa de practicanti ai pescuitului recreativ, ca hobby si care nu participa la nicio competitie de pescuit?
2. FRPSC intentioneaza sa se implice in distribuirea de permise? Intentioneaza sa incaseze tarife, cotizatii sau alte sume de bani de la pescarii care nu participa la concursuri?
3. FRPSC intentioneaza sa se implice in vreun fel in administrarea,gestionarea sau organizarea pescuitului non-competitional pe habitatele piscicole naturale? Te rog nu ma trimite la texte de lege interpretabile, respunde-mi clar si la obiect.


Si Popescu raspunde

apsalba scrie:
1. Da
2. NU
3. DA, De fapt este acelasi lucru ca la pct. 1, daca nu ai remarcat.
Multumit?


E destul de clar.

Cand acum cativa ani cand infiintase APSALBA, zicea ca nu-l intereseaza pescuitul ca si competitie, ci pescuitul recreativ. Il mai interesa pe dasul sa impuna OBLIGATIA asocierii pescarilor si (inca obiectivul lui) desfiintarea AGVPS. De ce? pentru suprataxa pe permisul de pescuit.

Acum a "descoperit" oportunitaea federatiei si oportunitatea controlului TOTAL al pescuitului, al celui de competitie si al celui recreativ. Cu toate avantajele ce decurg de aici.

Oportunist, lupta pentru ciolan si se foloseste cum poate mai bine de luptele din sanul gruparilor crapiste si de rapitori. Asta e, noi am gresit, l-am ajutat sa se inventeze. Si daca ANST recunoaste federatia si ii da CIS-ul comite o groaznica eroare. Dar cine sa-i explice? Cine sa ne sustina? Poate doar noi, sa uitam de orgolii si ciolane si sa ne unim. Doar in felul asta nu razbeste.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Popescu Stefan »

Cristi Y scrie:@ popescu

comportamentul tau penibil are simptomatologie de maladie obsesiv-compulsiva din care face parte si fixatia procesomanica . profiti de instabilitatea creata in acest fenomen si sustinut de niste oportunisti fara coloana vertebrala care probabil stau pe langa tine in virtutea promisiunilor de functii inalte in sistemul bolnav pe care i-l concepi te zbati sa pui mana pe conducerea unui domeniu in care nu esti nimic

i-ti repet , pescuitul se face pe marginea apei nu in fata tastaturii , in tribunale sau lingand pe la usile demnitarilor iar tu te bati cu oameni care au mii de ore pe balta in competitii si zeci de trofee la concursuri interne si internationale

te rog sa-mi raspunzi la o intrebare CE TE FACE SA-TI DORESTI SA CONDUCI DESTINELE PESCUITULUI DE COMPETITIE DIN ROMANIA ?
Cristi Y,
E prea complicat să-ți explic și nici nu cred că e cazul. Te-aș întreba ce-l califică pe Șelaru să reprezinte pescuitul sportiv din România. Cel care la un CAmpionat Mondial de pescuit sportiv vrea să organizeze o expoziție chinologică.
Instabilitatea creată în acest fenomen ar trebui să o cauți în altă parte. Părerea mea este că ea este creată tocmai de pescari, care, ocupați fiind cu pescuitul, nu au fost în stare vreme de 21 de ani să se organizeze. Sper că nu îmi impuți mie acest lucru.
Nu pot decât să confirm ce susții și tu. Pescuitul sportiv se face pe marginea apei, nu în fața tastaturii. De acolo se aleg campionii. Însă un lucru nu sesizezi tu. Administrarea lui se face din birou, nu pe malul apei, întrucât riscă să se înece.
Ce mă face să-mi doresc să conduc destinele pescuitului de competiție din România? Răspunsul este simplu. Acest proiect (respectiv înființarea federației române de pescuit sportiv ) îmi aparține. Atunci când cluburile de pescuit sportiv vor înțelege că aceasta este calea de urmat de către pescuitul sportiv din România și vor accepta să contribuie la dezvoltarea lui prin afilierea la federației, sunt convins că se va găsi un om capabil să o conducă, poate mult mai bine decât poate o să pot eu să o fac. Până atunci te asigur că fac eforturi serioase pentru realizarea acestui obiectiv, care a deranjat oareșice interese prin preajmă de care cred că și tu ești conștient. Cei mai vocali contestatari ai acestui proiect provin din această zonă.

PS Vali Vesa,
Îți apreciez calitatea de vizionar, dar până și tu va trebui să recunoști că o eroare nu se produce înainte să poți să demonstrezi că poți să faci ceva. Abia după se pot trage concluziile. Dar stau și mă întreb, în ce calitate vorbești?
Poți să negi atributele federației sportive atribuite expres de lege? Ce pot să concluzionez despre tine, cu tot regretul, este că ești un vorbă goală. Dece nu ai înființat tu federația? Faptul că dați vina pe Andrei Vlădeanu, nu vă scuză impotența. Ce este trist este faptul că ați devenit foarte vocali după ce federația a fost înființată, după ce 20 de ani ați tăcut ca porcul în păpușoi. Parcă așa se spune prin zona voastră.
Nu ar strica puțină decență. Eu măcar am făcut cel mai important pas în organizarea pescuitului sportiv, în timp ce voi nu faceți decât să aruncați cu zoaie într-un obiectiv pentru care v-ați dovedit incapabili.

Avatar utilizator
Pasa
Mesaje: 350
Membru din: Vin Feb 19, 2010 14:30

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Pasa »

Nea Fane esti foarte dezimformat nu are nici o legatura CM. cu expozitile ce bat alti campi sunt niste frustati care nu stiu ce sa mai inventeze deoarece nu si au atins obiectivul
A.V.P.S. SOIMUL
BRONZUL NATIONAL 2010

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Popescu Stefan »

Pasa scrie:Nea Fane esti foarte dezimformat nu are nici o legatura CM. cu expozitile ce bat alti campi sunt niste frustati care nu stiu ce sa mai inventeze deoarece nu si au atins obiectivul
Mă interesează prea puțin ce face AGVPSR. Oricum, nu vor organiza acest Campionat Mondial din România. Până și Șelaru poate fi obligat să respecte legile din țara asta.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: AVETI INCREDERE IN CORECTITUDINEA ORGANIZATORI SOIMU ?

Mesaj de Cristi Y »

@ popescu

raspuns incert , inconcludent . Oare nu realizezi chiar in situatia in care obtii toate formalitatile sa functionezi legal nu vei putea face nimic fara sa ai sprijinul si participarea maselor ? Crezi ca vei putea face competitie si PERFORMANTA cu cele cateva nevertebrate care te sustin ? Pe plan mondial cam sunt aruncati in aer liderii autointitulati :roll: :roll: . Este si asta o strategie crezand ca faci performanta fiind in conflict cu miscarea elitista din pescuit ( am vazut ca si la rapitor provoci indigestii )
Probabil ca la ANS a ajuns pe masa un dosar consistent din punct de vedere legal ireprosabil iar in lipsa unei alternative cei in masura te-au luat in seama , nimic anormal pana acum , dar mai exista si un aspect moral al modului dictatorial in care vrei sa te impui , drept pentru care voi face tot posibilul sa ajung la d-na Melinte si sa-i expun adevarata situatie din fenomenul competitional , banuiesc ca un detinator al unui titlu de vicecampion mondial , vicecampion national , participant la 4 campionate mondiale si inca vreo 28 de medalii la competitii nationale si internationale , plus cateva relatii bine infipte ( se poarta nu ? ) este luat in seama
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”