Calificari 2010

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de oanavictor »

Val Pangica jr scrie:@Victor Oana

sincer nea Victore nu stiu daca eu trebuie sa fac acel chestionar - pe linga faptul ca nu voi fii blind cu D-ta ( stii ca am multe sa-ti reprosez si nu atit cit priveste implicarea ci modul de a "zapaci" pescarii ) , nu cred ca am experienta necesara unei astfel de intreprinderi . Voi fii alaturi de oricine va vrea sa faca aceasta lumina si moment zero , dar nu am timpul necesar si nici expertiza necesara sa discern in toate lucrurile din organizarea concursurilor . 100 % eu am fost concurent si nu organizator . Dar de ce nu ii propui lui Nea Nitzu , sau lui Maty - chestia asta , cu consultanta din partea unora dintre noi ?
Este foarte usor si placut sa stai in fotoliu si sa gasesti ''noduri in papura'',mult mai greu este sa te ''inhami la treaba''.
Ai dat cele mai neinspirate exemple de oameni care ar putea face aceasta treaba [nici unul nu citeste discutiile de pe forum :!:si nici nu au pregatirea necesara pentru a face un program atat de amplu :!: :!: ]
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

Val Pangica jr scrie:@Victor Oana

sincer nea Victore nu stiu daca eu trebuie sa fac acel chestionar - pe linga faptul ca nu voi fii blind cu D-ta ( stii ca am multe sa-ti reprosez si nu atit cit priveste implicarea ci modul de a "zapaci" pescarii ) , nu cred ca am experienta necesara unei astfel de intreprinderi . Voi fii alaturi de oricine va vrea sa faca aceasta lumina si moment zero , dar nu am timpul necesar si nici expertiza necesara sa discern in toate lucrurile din organizarea concursurilor . 100 % eu am fost concurent si nu organizator . Dar de ce nu ii propui lui Nea Nitzu , sau lui Maty - chestia asta , cu consultanta din partea unora dintre noi ?
Sau propune D-ta un consiliu de 7-10 pescari , care sa tina cont de toate calitatile pe care trebuie sa le aiba membrii , sa acopere orice varianta financiara , managament , balti , experienta , prestigiu , samd , samd , dar nu incepe lista cu 5 propuneri de la Pelicanul , ca ne intoarcem de unde am venit ..... :P :P
sedinta sa aiba loc la darvari
taxa - 1000 euro
persoane non grata: rosioru & vladeanu
:D :D :D :D

am mai vazut filmu' asta, valerica!
The One Team

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Calificari 2010

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Victor Oana
Daca citeai postarile mele ai fi vazut ca am recunoscut ca am incercat sa pescuiesc in dreapta, iar la sesizarea lui Radu am renuntat, cerandu-mi scuze. Cat despre perfomanta lui Mircea, pot sa-ti dau mai multe variante : este un pescar mai bun, pestele a fost mai cooperant ( in prima serie baietii de pe B7 au avut 12 prezentari fata de numai 4 avute de Radu ), sau poate lui nu i-a cerut nimeni sa scoata din apa lanseta aruncata in dreapta. Nimic din toate astea nu explica cine ti-a dat dreptul sa modifici regulamentul si sa nu aplici unitar modificarile. La asta te rog sa imi raspunzi!!!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de EX-UL »

da-o dracu de propunere , cit timp nimeni nu este pregatit mental sa accepte si alt adevar , sau macar o alta opinie . Asta este - ne auzim in 2018 cind la fel cala fotbal vom inregistra un regres inexplicabil . ...... , pentru unii . Nu stiu daca la anul ma voi mai implica in orice fel de lobby ....- sa iasa ce o vrea D-zeu .

Pe bune acum - eu ma iau de Victor mereu - dar te vad ca esti la fel . Pe bune .... chiar crezi ca fara tine moare pescuitul crapului in tara atsa ? Prea multa aroganta , pe care am acceptat-o prin prisma rezultatelor tale pe balta , mult superioare celor ale mele , o inteleg - dar daca incepi cu strategii si cu atacuri directe , zau ca incep sa te perpelesc sxi pe tine , din acest punct de vedere .
Va bateti cap in cap ca 2 berbeci , si nu va pasa decit de voi .... , dar asta se poate schimba - usor - usor - ai devenit si tu o mica fiara .......

victorash
Mesaje: 370
Membru din: Lun Mai 29, 2006 9:42

Re: Calificari 2010

Mesaj de victorash »

Val Pangica jr scrie:@toti cei interesati

haideti mai fratilor sa facem un topic din vreme si sa discutam despre viitoarele calificari - unde , cum , sponsori , AGVPS , balti , regulamente , arbitrii , samd . Nu de alta dar iar vine toamna - iarna , ne scobim in popou ca nu avem pe unde iesi la peste si incepem iarasi un scandal cu ce a fost si cu ce o sa vina la anul .
Sa clarificam odata si raporturile cu AGVPS , cu ALP , cu F&H , cu Rosioru vs Oana , cu cluburile , cu echipe de lot sau cu echipe de 2 , cu 3- 100 manse , sa ne punem si noi mintea la contributie - sa facem o Adunare Generala a pescarilor de crap din Romania , astfel incit sa ne folosim experienta certa a unora , relatiile altora , diplomatia tuturor , entuziasmul , ideile , priceperea , samd , samd - doar pentru a inceta odata pentru totdeauna toate aceste discutii sterile .
Nu ne trebuie un sef - asta e cert - ne trebuie un "sfat al batrinilor" agreat de "Adunarea generala" , cu mandat pe 3-4 ani , acceptat si de AGVPS - iar baietii astia sa isi poata face treaba - cu raport de activitate la 2 ani . Nu trebuie ca existentele cluburi sa isi supraevalueze importanta - nu sunt momentan pe pozitii de forta , pentru ca nu au decit rezultate locale , lipsite de interes national , pina la proba contrarie . Sa lasam pescarii sa vorbeasca si nu intersele de grup sau de club . Clubul trebuie sa te ajute prin prisma valorii tale , sa iti asigure echipament si sustinere financiara , pentru ca te-ai dovedit un pescar valoros , iar tu prin performante aduci sponsori , TV , reclama , samd . La noi e invers ... daca sunt in club deja sunt recunoscut si prin cotizatia pe care o platesc deja sunt pescar de crap consacrat si TREBUIE sa fiu recunoscut ca atare , c/v a 200 lei / an . Trebuie incurajate TOATE cluburile , dar nu ca instrument de presiune cum sunt acum ci ca adevarate scoli de crap , de unde - la un moment dat se ridica 1-2 valori , care pot fi propuse lotului national
Cred ca este o solutie si daca este nevoie inchiriem si Sala Palatului - doar - doar sa scapam de discutii sterile si atacuri si sa facem ceva bun pentru crapul din Romania . Momentan ne propunem pasi marunti si nu vedem ansamblul !!!
iar nu gasesc emoticon cu aplauze..
subscriu la propunere
..complet uluit de cata prostie exista...in lume!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de EX-UL »

Exista citeva considerente :

- pozitia de "guru arogant" in pescuitul crapului nu iti asigura APRIORI si o gandire limpede in organizare si managementul fenomenului , in intregul lui .
- prea multa aroganta fata de "neica nimeni la concursuri" strica amarnic orice canal de comunicare intre oameni si aici ma rafer strict la Vladeanu - pe scurt fa-ma prost , dar fa-ma in asa fel incit sa pricep dupa 2 zile si sa nu iti raspund pe loc , pentru ca nu sti ce replica supriza obtii :lol:
- pentru ca de la anul nu mai vreau sa fac nici un fel de lobby la AGVPS - sa recunoasca aici Cornel Rosioru si Andrei Vladeanu cit si cum am ajutat eu de vreo 6 ani de zile , aceste calificari ! Eu sunt mindru ca pe parcursul "mandatului" meu , echipa nationala a avut multe medalii si eu nu am fost component al acestui lot , pentru ca nu am avut priceperea necesara , dar m-am supus regulilor universale cu o mare bucurie . Scopul a fost atins si fara mine , pentru ca nu m-am priceput la calificari , dar diferenta intre mine si Vladeanu asta este - lipsa mea de orgoliu fata de intersul general si reticenta cu care am acceptat toate "arogantele" lui , sau ale lui Victor .
De aceea desfid pe oricine care crede ca componenta lotului national a fost "dirijata" de cineva , prim prisma arbitrajului . Cei care ne-au reprezentat si-au meritat locul si daca era ceva "facatura" , eu o stiam primul , chiar daca lumea crede altfel ! Nu e cazul , pe cuvint !
- zic ca este vremea sa facem odata pentru totdeauna pace , sa nu ne mai uitam chioris unii la altii , sa vedem ce putem face corect si pentru bunul mers al pescuitului la crap . E un haos atit de mare incit numai un manager specializat in "situatii de criza" , poate face fata la astfel de situatie . Astept propuneri !

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de cornelserbu »

Val Pangica jr scrie:Exista citeva considerente :

- pozitia de "guru arogant" in pescuitul crapului nu iti asigura APRIORI si o gandire limpede in organizare si managementul fenomenului , in intregul lui .
- prea multa aroganta fata de "neica nimeni la concursuri" strica amarnic orice canal de comunicare intre oameni si aici ma rafer strict la Vladeanu - pe scurt fa-ma prost , dar fa-ma in asa fel incit sa pricep dupa 2 zile si sa nu iti raspund pe loc , pentru ca nu sti ce replica supriza obtii :lol:
- pentru ca de la anul nu mai vreau sa fac nici un fel de lobby la AGVPS - sa recunoasca aici Cornel Rosioru si Andrei Vladeanu cit si cum am ajutat eu de vreo 6 ani de zile , aceste calificari ! Eu sunt mindru ca pe parcursul "mandatului" meu , echipa nationala a avut multe medalii si eu nu am fost component al acestui lot , pentru ca nu am avut priceperea necesara , dar m-am supus regulilor universale cu o mare bucurie . Scopul a fost atins si fara mine , pentru ca nu m-am priceput la calificari , dar diferenta intre mine si Vladeanu asta este - lipsa mea de orgoliu fata de intersul general si reticenta cu care am acceptat toate "arogantele" lui , sau ale lui Victor .
De aceea desfid pe oricine care crede ca componenta lotului national a fost "dirijata" de cineva , prim prisma arbitrajului . Cei care ne-au reprezentat si-au meritat locul si daca era ceva "facatura" , eu o stiam primul , chiar daca lumea crede altfel ! Nu e cazul , pe cuvint !
- zic ca este vremea sa facem odata pentru totdeauna pace , sa nu ne mai uitam chioris unii la altii , sa vedem ce putem face corect si pentru bunul mers al pescuitului la crap . E un haos atit de mare incit numai un manager specializat in "situatii de criza" , poate face fata la astfel de situatie . Astept propuneri !
e greu, valerica...omul ala trebuie sa fie neutru, sa nu aiba orgolii in ce priveste pescuitul crapului si sa nu aiba partipriuri pentru nimeni...asta inseamna ca ar trebui sa fie din afara fenomenului, ceea ce pentru unii este imposibil de acceptat...care ei de la pasopt in toate camerele, sa ramana fare colegi :D

greu, foarte greu, iar daca ne gandim la lupta acerba pentru puterea de decizie care se da pe aici, ne dam seama ca este aproape imposibil si spun asta pentru ca vad doua tabere atat de inversunate si fara dorinta de a face concesii, ba mai mult, incearca fiecare sa-si atraga cat mai multi acoliti din randul pescarilor, care devin repede la randul lor foarte orgoliosi si atotstiutori, gata sa-i infiereze pe cei din tabara adversa fara scrupule.

cred ca si in pescuitul crapului exista un capulet si un montague, deci...sa moara romeo, eventual si julieta, dar sa nu cumva sa se stirbeasca orgoliile...mare shakespeare asta, ca si caragiale de altfel...cum le-au stiut ei pe toate :x
Cornel Serbu
Friends Carp Team

radu badica
Mesaje: 107
Membru din: Lun Iun 22, 2009 19:38

Re: Calificari 2010

Mesaj de radu badica »

Nu baltzile sunt de vina nici pescarii la Hobaia in mai se prindea in draci Nicu Cioara si cu Zarguzon au luat 100kg intr-o noapte - la Darvari pe stuf la concursul din toamana Cornel Serbu sau Mitzanu prindeau cam 200-250kg din care si-au selectat 4 pesti cu greutatea de 56 kg in total - PERIOADA OAMENI BUNI ESTE PROST ALEASA PENTRU CALIFICARI.
Cristi Rudeanu a pescuit in stilul caracteristic regulamentar cu o singura abatere cand in ziua a 3 a a scapat o lanseta spre standul meu si am rugat arbitrii sa il atentioneze ca sa nu se creada iar ca "Badica isi face dreptate singur". Chiar a dat dovada de fair play, cred ca multzi in locul lui faceau greseli mai mari si mai evidente in conditziile in care nu se prindea.
Pentru la anu trebuie sa gasim hibele si problemele acestui sistem si sa le inbunatatzim Perioada calificarilor este foarte importanta dar fara scandaluri inutile cred ca e mai usor sa ne intelegem.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

Val Pangica jr scrie:(.... :D :D :D ). E un haos atit de mare incit numai un manager specializat in "situatii de criza" , poate face fata la astfel de situatie . Astept propuneri !
de ce spui ca e haos?
eu cred ca formula actuala (Turneu) este buna. desigur, perfectibila.
presedintii de cluburi si asociatii organizeaza etapele. tot ei conduc si turneul.
in primul an apcr, senzor si senior nu s-au bagat la organizare, pt a evita discutiile.
suntem pe drumul cel bun.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

ps
la Turneul 2010 fiecare organizator va preciza perioada in care lacul pe care face etapa este cel mai darnic din punct de vedere al capturilor. si se va tine cont de acest lucru.
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”