Calificari 2010

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Calificari 2010

Mesaj de dan cotelici »

cipica scrie:Observ ca, asa cum ne-am obisnuit pe aici faceti topicurile varza si deviati de la subiect.
Observ totodata ca nu sunt decat aceiasi 3-4 "tampiti" care spun cate ceva. Pescarii care au participat nu scot nici un cuvant, cei care au iesit in primii 30 pt ca s-au calificat si nu le mai pasa iar ceilalti 30 pt ca nu s-au calificat.

Pe de alta parte ma intreb foarte serios daca nu cumva convine marii majoritati genul asta de concurs cu 2 pesti. Normal ca nu vreti sa va puneti cu Mitranescu la Moara Vlasiei sau cu Tomulescu la Doripesco. :oops: Chiar nu vreti sa intelegeti ca nu se pot face clasamente si ierarhii pe balti unde 20% din standuri nu puncteaza?
Ambele balti sunt, conform clasamentelor, sub pragul de populatie piscicola care ne trebuie noua pt o evaluare corecta a echipelor.


Ideea postarilor mele nu este de a acuza organizatorii si sistemul de anul acesta ci de a atrage atentia asupra ceea ce nu trebuie sa facem la anul. Eu nu spun ce trebuie sa facem. Spun ce cred ca trebuie sa nu mai facem.
Cipica eu iti dau dreptate si cred ca si tine ca problema pistelor si a perioadei in care sunt folosite trebuie luata foarte in serios pentru anul viitor.
Hai sa incheiem acest turneu si apoi vom putea cu totii, pe baza concluziilor finale, sa concepem ceva mai bun.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de cipica »

Vreau sa se aleaga piste de concurs nu mese de ruleta,
Vreau un sistem pe care sa nu se mai certe organizatorii, adica vreau liniste.
Vreau multe manse din care sa alegi cele mai bune 3-4 rezultate.
Vreau taxe care sa descuzajeze amatorii de chilipiruri gen cu 250 ron pescuim la Darvari sau Hobaia.
Vreau familia Zarguzon si echipa APS.
Vreau etape care sa inceapa devreme.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de petre iulian »

scuze din greseala am scris loturi de 3 pescari in loc 3 echipe ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de cipica »

Am vrut sa ridic problemele astea acum si nu peste 2 luni dupa ce se termina turneul pt ca dupa stilul ce caracterizeaza 85% din utilizatorii acestui forum, atunci or sa uite de probleme si o sa felicite castigatorii si...cam atat. problemele trebuie semnalate pe masura ce ne lovim de ele.
Poate nu sunt cele mai inspirate perioade, dar sa ne amintim ca in 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 calificarile au fost facute in aceeasi perioada si se prindea peste. Pt. ca pistele de concurs aveau mai mult peste.
Sa nu uitam ca la Sacel nu s-a prins peste nici cand era mai racoare afara.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de petre iulian »

la Hobaia dupa terminarea etapei cu totul ca stiam ca intru in top30 am promis ca nu mai merg mai departe si ne retragem ca urmeaza iar o etapa unde este pe sectoare valorile unde ia 1 punct cel cu cantitatea ce-a mai mare.(e gen sa ma lupt eu pe avicola 3 cu gorganul pt cantitate.) deci iar BULAN ...! Intre timp au aparut cativa carcotasi care ne-au acuzat ca ne retragem de frica ...asa ca plecam iar la o noua mansa de calificari dar cu gandul ca nu avem ce cauta acolo :wink:

ps. daca merg mai departe e mai tragic ca la Tancabesti sti din start ce sanse ai de locul 1 pe general.....cum oare se poate bate cineva de la egal la egal daca intra in sectorul c?.....daca va uitati sectorul A a castigat generalul la concursuri in proportie de 99% ....dar asta e in 2010 nu o sa mai fie asa.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Doeat
pescar de competitie
Mesaje: 2428
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: Arad
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de Doeat »

de ce nu se poate imparti tara in 3 divizii (Transilvania/Muntenia/Moldova) ? sa se faca in mai-iunie 3 etape de calificari, pe trei piste locale, unde fiecare zona isi desemneaza reprezentantii proportional ( transilvania 6 echipe , moldova 6 si mai multe din muntenia ca in mod evident sunt mai multe cluburi sau pescari de competitie in aceea zona). In Iulie cand fiecare zona si-a desemnat reprezentantii (in urma a 3 etape de triere) se organizeaza calificarile pt lotul national, tot 3 etape, cate una in fiecare zona. Ar fi mult mai relevant dupa parerea mea si nici mai greu de organizat nu ar fi numa sa nu fie alte interese la mijloc :wink: Ca asa noi din zona de vest nu avem cum sa si participam la concursuri si sa facem antrenamente acolo si mergem la nimereala si suntem dezavantajati clar ca nu conastem beltile( 4 din 5 etape sunt la peste 500km/dus de arad sau tm sau oradea si sunt puse si la doua saptamani).
Dar se pare ca cei din vest nu sunt bine veniti din moment ce se fac concursuri locale. Vad ca cei din bucuresti se plang de deplasari , de business de io mai stiu ce ...ce am putea zice noi. Si la sfarsitul concursului de la Hobaia sa nu ni se ofere nici macar un pahar de apa rece ... sa tot mai mergi la concursuri organizate acolo.
Cu stima
Roland K.
KRap-Baits RO

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de Vladut Mateianu »

Teoretic ai dreptate. Practic, 80% sunt echipe din Bucuresti.....Deci.....poate la anul sa se mai ridice pescari si din tara, sa scrie, ca sa ii vada organizatoriii si atunci poate o sa se tina cont si de propunerea ta care este justa 100% ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

gigi nita
Mesaje: 154
Membru din: Sâm Feb 28, 2009 13:06
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: Calificari 2010

Mesaj de gigi nita »

Doeat scrie:de ce nu se poate imparti tara in 3 divizii (Transilvania/Muntenia/Moldova) ? sa se faca in mai-iunie 3 etape de calificari, pe trei piste locale, unde fiecare zona isi desemneaza reprezentantii proportional ( transilvania 6 echipe , moldova 6 si mai multe din muntenia ca in mod evident sunt mai multe cluburi sau pescari de competitie in aceea zona). In Iulie cand fiecare zona si-a desemnat reprezentantii (in urma a 3 etape de triere) se organizeaza calificarile pt lotul national, tot 3 etape, cate una in fiecare zona. Ar fi mult mai relevant dupa parerea mea si nici mai greu de organizat nu ar fi numa sa nu fie alte interese la mijloc :wink: Ca asa noi din zona de vest nu avem cum sa si participam la concursuri si sa facem antrenamente acolo si mergem la nimereala si suntem dezavantajati clar ca nu conastem beltile( 4 din 5 etape sunt la peste 500km/dus de arad sau tm sau oradea si sunt puse si la doua saptamani).
Dar se pare ca cei din vest nu sunt bine veniti din moment ce se fac concursuri locale. Vad ca cei din bucuresti se plang de deplasari , de business de io mai stiu ce ...ce am putea zice noi. Si la sfarsitul concursului de la Hobaia sa nu ni se ofere nici macar un pahar de apa rece ... sa tot mai mergi la concursuri organizate acolo.
Cu stima
Ai perfecta dreptate si tot sprijinu al celor din Jud. Hunedoara,vrem sa facem si noi un club de crap,VLADUT poate ne ajuti si pe noi cu sfaturi.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de cornelserbu »

Doeat scrie:de ce nu se poate imparti tara in 3 divizii (Transilvania/Muntenia/Moldova) ? sa se faca in mai-iunie 3 etape de calificari, pe trei piste locale, unde fiecare zona isi desemneaza reprezentantii proportional ( transilvania 6 echipe , moldova 6 si mai multe din muntenia ca in mod evident sunt mai multe cluburi sau pescari de competitie in aceea zona). In Iulie cand fiecare zona si-a desemnat reprezentantii (in urma a 3 etape de triere) se organizeaza calificarile pt lotul national, tot 3 etape, cate una in fiecare zona. Ar fi mult mai relevant dupa parerea mea si nici mai greu de organizat nu ar fi numa sa nu fie alte interese la mijloc :wink: Ca asa noi din zona de vest nu avem cum sa si participam la concursuri si sa facem antrenamente acolo si mergem la nimereala si suntem dezavantajati clar ca nu conastem beltile( 4 din 5 etape sunt la peste 500km/dus de arad sau tm sau oradea si sunt puse si la doua saptamani).
Dar se pare ca cei din vest nu sunt bine veniti din moment ce se fac concursuri locale. Vad ca cei din bucuresti se plang de deplasari , de business de io mai stiu ce ...ce am putea zice noi. Si la sfarsitul concursului de la Hobaia sa nu ni se ofere nici macar un pahar de apa rece ... sa tot mai mergi la concursuri organizate acolo.
Cu stima
sunt de acord cu tine pana la un punct si ca sa-ti dai seama despre ce-i vorba am sa-ti spun ca am fost la un concurs la doripesco a carui taxa era de 20 de milioane, iar la sfarsit nu ni s-a oferit nici macar un pahar de apa, desi veneam de la distanta destul de mare...n-a fost nicio suparare, mai ales ca stiam unde s-au dus banii...intr-un cuvant, organizatorii, cred eu ca au facut destul...au organizat un concurs de pescuit pe o suma modica, nu o masa festiva la un mare restaurant.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Doeat
pescar de competitie
Mesaje: 2428
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: Arad
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de Doeat »

ii o chestie de bun simt ... am fost la concurs unde taxa a fost 100 sau 200 ron de echipa si am primit si o masa plus un suc o apa din partea gazdei...

dadeam eu 50ron pt doua baxuri de apa sau suc ... sau sa fi fost de vanzare ca as fi platit, nu era problema, dupa 4 zile de stat in calduri si ploi macar atata ... oricat s-ar incerca masca chestia asta nu exista nici o scuza.

Dl. VM - este doar o iluzie creata de aceste concursuri ca 80% sunt din bucuresti, altfel iti permiti sa participi la un concurs cand esti la 10-20-50km de locatie. sa facem un turneu cu 4 etape in zona de vest sa vedem cine va compune acei 80%...la pariu ca pescarii de bucuresti o sa fie 5%?! si daca stau bine sa ma gandesc la primele doua manse cei care nu s-au prezentat au fost tot din buc.

oricum prea multa vorbarie ...eu unul m-am lamurit, dar de sperat sper sa renasca fair-playu macar in domeniu asta.
Roland K.
KRap-Baits RO

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”