Calificari 2010

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Calificari 2010

Mesaj de cipica »

Proaspat intors de pe balta Darvari, de la a doua mansa a concursului de calificare si fericitul ocupant al unui loc ce-mi permite participarea la concursul de la Lates, vreau sa atrag atentia organizatorilor calificarilor de anul viitor:

Este inadmisibil sa se castige sectoare cu 2 (doi) pesti!
Este deasemenea inadmisibil sa existe diferenta de 18 puncte intre doua echipe doar prin prisma faptului ca unul din cei 2 (doi) pesti prinsi de fiecare dintre cele doua echipe a fost mai mare.
Haideti sa nu transformam concursul de calificare intr-o loterie!
Pescuitul la cele doua CM la care am fost (2007- Serbia-turist si 2008 - Africa de Sud- pescar) nu are nici o legatura cu cu norocul! Dupa discutiile la care am asistat anul trecut intre oficialii FIPS/ CIPS si Bogdan Guguianu va pot spune ca trendul este de a alege piste de concurs cu cat mai mult peste pentru a elimina hazardul (vezi CM Belgia) si pentru a se cerne cu adevarat valorile. Noi suntem pe dos? Alegem balti in care se castiga cu 2 pesti??

Chiar nu deranjeaza pe nimeni? Nu are nimeni curajul sa ridice problemele astea? Ce e cu voi? Sariti ca arsi si faceti 173893265289 de postari la orice subiect cancan dar la lucruri serioase sunteti mielusei. Vreti si la anul tot 2 pesti? Unde sunt pescarii vechi care sareau pe mine ca nu scriu nimic serios? De ce nu spuneti nimic?

E normal ca sa existe 12 echipe (20%) din 60 care sa nu puncteze la manse eliminatorii? Cum vedeti priceperea lor daca au avut un loc prost pe care s-au prins doar 2 pesti in istoria recenta a standului?

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de EX-UL »

@Cipica

eu te inteleg pe deplin si in prima mansa , am pus lipsa de peste pe seama nivelului destul de redus al echipelor concurente . Vad ca , din pacate , gluma se ingroasa si pescari de valoare ,pe care ii respect , se pling de lipsa de peste , pentru a se discerne lucid si corect , niste lucruri pe garla .
Nu stiu ce sa-ti zic - e usor sa spui la anul faceti altceva - dar UNDE ????
Problema exista si se pare ca e pregnanta , daca si tu te-ai apucat sa scrii , dar te intreb sincer - ai si vreo solutie ? Ca pe Darvari nu mai e peste , se stie , am fost in toamna si am vazut ce peste mai are garla aia . Chiar daca D-l Oana a mai bagat 2000 ( sau 2 milioane ) tone de crap , astia s-au carat cu portbagajul usor - usor , peste an , dar pe Hobaia , chiar am nelamuriri . Hobaia aia mica chiar merge - am scos eu in 16 ore - peste 40 kg de crap bun - romanesc - cu care pesemne ca eram primul pe stand . Unde e problema ?

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de constantin emilian »

@Val
A fi pe balta "singur" nu este tot una cu a fi pe balta in concurs ;)
Si eu am pescuit weekend-ul trecut si s-a prins peste...but again eram "singuri" pe balta ;) Nea Cornel stie de ce :D

Sa revenim la intrebarile lui Cipica:
Parerea mea only este ca ar trebui organizate mai multe manse prin care se va face o triere mult mai la obiect. Faptul ca echipa lui Cristi Rudeanu a ramas acasa ar trebui sa fie pentru toti o pierdere mare.Nu mai spun de alte nume consacrate cum ar fi TataNitu s.a.m.d. :shock:

In ceea ce priveste baltile, pe langa baltile pe care s-au organizat mansele de anul acesta, ar mai fi trebuit inca una sau doua pentru o mai buna triere.
Aceste doua manse au tocat mai mult nervii si psihicul concurentilor, mai trebuie ceva adaugat la efortul fizic, o mansa doua in care sa iti mai ridici moralul, in care sa mai si punctezi la kg.
A contat foarte mult - extrem de mult - factorul "bulan", factorul "vreme rea sau buna" etc. ... Sunt cazuri in care echipe experimentate pe o anumita balta au dat gres, iar asta nu inseamna ca sunt echipe slabe.

Deci pentru a valorifica la maxim o echipa va trebui un campionat mai puternic, cu mai multe manse, cu un punctaj pus la punct(beton), cu balti care sa iti puna la incercare toate cunostintele, sa aiba un regulament fara abatere(fara sabii, fufe pe garla, abandonuri pe fond de "piscina", caldura" etc), cu balti mai echilibrate si balti mai putin echilibrate si nu in ultimul rand - asta daca se poate - cu balti cu un profil cat mai apropiat de viitoarea pista de concurs.

Daca stam si ne uitam la calendarul competitional gasim cel putin 6 balti pe care s-ar putea desfasura manse pentru CN deci piste ar fi - asa cum sunt ele: mai grele sau mai usoare. Totul revine la idea de a fi acceptate sau nu ;)

Concret ar trebui organizate 8-9-10 manse din care sa iti poti alege cele mai bune 3-4-5 rezultate, balti cu sectoare valorice unde este cazul, balti pe care se vor disputa si concursuri simultane - gen Hobaia si Darvari in the same time, pe scurt un pic mai multa flexibilitate si un pic mai mult timp alocat calificarilor CN.

Eu sper si cred de fapt cu tarie ca anul viitor se va pune la punct un sistem mult mai bun decat anul acesta.

Pana atunci, fire intinse tuturor celor care au ramas in competitie.
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de EX-UL »

constantin emilian scrie:@Val
A fi pe balta "singur" nu este tot una cu a fi pe balta in concurs ;)
Si eu am pescuit weekend-ul trecut si s-a prins peste...but again eram "singuri" pe balta ;) Nea Cornel stie de ce :D
Cred ca ma iei de prost ! Zau asa ! Pai tu ce faci cu mine ? Imi spui teorema lui Pitagora pe care o stie si fiimea in clasa a 3-a ? Normal ca este asa , dar am vrut sa spun ca nu trebuie dat vina pe vreme , presiune , samd - pestele maninca si nu mai e in bataie , lucru dovedit de mine la numai 200 metri de standul A1 .
De ce se prinde prost ? NU stiu - dar eu pe balta mare Hobaia , am venit o singura data , si am luat-o prin gura . Il vad pe saracu Vali Vesa ( veteran in concursuri ) - cum termina cu 0 pesti un concurs si cred ca ceva nu este in regula . CE nu este - judecati si voi !
Cit priveste propunerea ta de 8-10 manse , eu cred ca glumesti - si asa pescuitul la crap este un sport scump - daca mai si lipsim de la bussines toata primavara - vara si parte din toamna , se duce dracu tot ! Nu stiu cum inainte in 3 manse se termina lucrarea si se luau medalii si acum facem din calificarile astea niste "furci caudine" , tot sa poata participa la ele numai copii sau adolescenti in vacanta mare , vezi Doamne sunt dedicati si isi fac timp . Limitam accesul la competitie la echipe care au forta ( de orice fel , strict legat de nada , echipament , samd ) si este pacat :|

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de constantin emilian »

@Val

Atunci poate includerea competitiilor de crap in sistemul de punctare al CN?
Val, eu zic ca solutii sunt si este destul timp pentru a dezbate acest subiect.
Ca vor fi 3 sau 10 manse pe loturi sau individual trebuie sa ne gandim ca acest campionat trebuie sa aiba aspect national si cei (sau cluburile) ce vor concura au tot interesul sa mearga pana la capat ;)
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de constantin emilian »

Val Pangica jr scrie:
Limitam accesul la competitie la echipe care au forta ( de orice fel , strict legat de nada , echipament , samd ) si este pacat :|
Asta este adevarat...
Desemnarea din partea clubului a echipelor participante la mansele CN devine astfel o conditie necesara.Un numar egal de echipe participante din partea fiecarui club va trebui sa fie o conditie necesara si impusa ...
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

constantin emilian scrie: Asta este adevarat...
Desemnarea din partea clubului a echipelor participante la mansele CN devine astfel o conditie necesara.Un numar egal de echipe participante din partea fiecarui club va trebui sa fie o conditie necesara si impusa ...
parca cipica vorbea de o alta conditie. doar necesara si nu impusa. deocamdata. :wink:
The One Team

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de petre iulian »

Daca vreti sa mai eliminati o parte din bulan trebuie facute calificari pe lot de 3 echipe ca fiecare lot sa aibe cate o echipa in sectoarele A,B,C . Am sustinut asta si inainte si am atras atentia ca se merge acum pe bulanul echipei si nu pe valoarea echipei .Referitor la Hobaia ......in sfarsit am descoperit ca Darvariul are si o sora dar aici pestele nu a plecat in portbagaje ci in camioane frigorifice :wink: .(e o parere personala)


ps. in sectorul B unde am fost eu la Hobaia locurile 1,2,3,4 ,5 s-au castigat pe aceleas standuri dar cu o mica rotatie intre locuri :D :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

petre iulian scrie:Daca vreti sa mai eliminati o parte din bulan trebuie facute calificari pe lot de 3 echipe ca fiecare lot sa aibe cate o echipa in sectoarele A,B,C . Am sustinut asta si inainte si am atras atentia ca se merge acum pe bulanul echipei si nu pe valoarea echipei
pai sloganul tau parca nu era "daca se pescuieste pe loturi de 3 caut meditator pt limba franceza" :D
si nici facutul bagajelor nu il conditionai de sistemul de pescuit :D :D :D
The One Team

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Calificari 2010

Mesaj de petre iulian »

Treaba cu bagajele chiar o credeam... :D ...cum Georgica e bulanos la extrageri nu era nici o problema. Nenorocirea ca anul asta a tras numai gherle :wink: .

Acum fara nici o gluma chiar trebuiesc facute calificari pe loturi si acum sustin asta fara sa fac parte dintr-un club(mi sa reprosat asta) . Culmea ca am adus in vechiul club echipe de valoare de frica calificarilor pe loturi de 3 si mi-am luat o mare teapa ca pe unii i-am invatat sa se incalce si acum m-au descaltat ei pe mine :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”