Calificari 2015

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Calificari 2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am si eu cateva pareri :
-o balta se "studiaza" numai in regim de concurs. Antrenamentele sunt o pierdere de timp, bani ... si podiumul vizat. Adaptabilitatea de moment a pescarului este singurul lucru care conteaza.
- o balta nu seamana cu alta , o balta nu seamana nici cu ea, in doua zile consecutive sau pe doua locuri diferite . Sa gasesti doua balti "asemanatoare" imi depaseste toate notiunile de pescuit.
- sa cauti prin CN un pescar care azi castiga, cu pretentia ca o sa castige si maine "pe o balta asemanatoare" , nu ca depaseste notiunile de pescuit, le face praf ... :)
-tot ce vreau sa stiu de la o balta este cantitatea aproximativa de peste cu care se castiga concursurile. Atat. ( daca nu am posibilitatea unui participarii la un concurs pe acea balta )

Care credeti ca erau pescarii ce trebuiau sa mearga anul acesta in Italia pentru a scoate un rezultat mai bun ?
Care credeti ca a fost lotul anilor trecuti ce nu a fost adecvat pistei pe care a mers la CM ?
Care dintre pescarii loturilor de pana acum nu stiu sa prinda si mult si "putin"? ( ma refer la pescarii care gestioneaza strategia lotului )
Care sunt pescarii aia buni si care sunt aia mai putin buni, cu decizia luata in urma unui concurs, doua , trei ?

Asa ca CN consider ca trebuie sa fie un concurs care sa ne obisnuiasca cu regulile unui CM ( sa nu ne facem de ras pe acolo ) si care sa aiba ca miza acest lucru deosebit, de a reprezenta tara la un concurs international. Atat.
Cu cat este mai echilibrat ca standuri ( grile ) , cu atat este mai bine. Aceasta dorinta este generala in randurile concurentilor, la orice competitie. Sa renuntam la asta in favoarea unor idei de mai sus ...

P.S. Orice balta pe care au fost facute mai multe concursuri ( cunoasterea locurilor ) se poate echilibra prin grile . O balta necunoscuta nu se poate echilibra.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Asa ca CN consider ca trebuie sa fie un concurs care sa ne obisnuiasca cu regulile unui CM ( sa nu ne facem de ras pe acolo ) si care sa aiba ca miza acest lucru deosebit, de a reprezenta tara la un concurs international. Atat.
asta este de nota 10, restul parerilor sunt mai mult decat de bun simt :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Calificari 2015

Mesaj de Dumitrache »

Spunea cineva mai sus ca daca finala se desfasoar din nou rezultatele nu vor fi acelasi...poate ca nu vor fi la fel, dar Croatii sigur ar fi in frunte :D :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”