Calificari 2015

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Calificari 2015

Mesaj de cipica »

Buna ziua!

Nu am scris in topicuri ce au ca subiect CN/Calificari de cativa ani dar acum ma simt dator sa o fac. Citesc cu stupoare in topicuri similare ca nu avem rezultate la CM pentru ca pistele de concurs sunt total diferite de cea pe care tinem noi concursul de calificare- lacul Corbu. Fara sa punem in discutie motivele pentru care se alege exclusiv acest lac, imi permit sa vin cu o sugestie/ propunere pentru cei abilitati sa ia decizii privind viitorul pe termen scurt a echipei de pescuit la crap.

Din cunostintele mele CM 2015 se va desfasura in Spania, pe unul din barajele de pe raul Ebro. Haideti sa incercam ceva diferit de data asta pt ca e destul de clar ca formula actuala nu prea merge fara un CM la noi acasa, la Crobu.

Varianta pe care o voi propune este ceva mai scumpa si necesita ceva mai multa implicare din partea organizatorilor dar nu cred ca ar trebui ca asta sa reprezinte o problema pt cei ce cauta performanta la nivel inalt.

Vad un concurs de calificare desfasurat in doua manse a cate 72 de ore cu o distanta de 24 de ore intre manse, desfasurat pe pista de concurs din Spania.

Aici apar problemele legate de costuri, pt ca ele sunt mult mai mari decat cele pt un concurs de calificare la Corbu
- deplasarea echipamentului pentru echipele participante la calificari: in jur de 8000 euro dus-intors (transport cu tir)
- deplasarea echipelor in jur de 180 euro/ persoana, avion + transfer catre pista de concurs
- pista de concurs- organizatorii ar trebui sa obtina toate aprobarile necesare pentru a organiza un astfel de eveniment cu costuri minime sau chiar fara costuri-nu ar trebui sa fie foarte complicat la asemenea nivel
- campare in corturi pe malul raului- cu aprobarile necesare obtinute nu costa nimic.

Scurta lista cu cheltuieli desigur ca nu cuprinde toate costurile dar este o idee venita pe moment si nu am stat prea mult sa fac research si calcule.

Stiu ca vorbim despre foarte multi bani dar poate se gaseste solutia unei sponsorizari pentru o parte din aceste costuri. Pe de alta parte cred ca efortul financiar nu este atat de mare in comparatie cu experienta oferita si potentialul de performanta la CM.

Este doar o idee, o sugestie. Insa pentru ca aceste calificari sa devina realitate trebuie ca toate cluburile sa se implice in organizarea lui si poate asa vom evita potentialele nemultumiri legate de organizare.Mai mult, se va crea intre manageri/ reprezentantii cluburilor o legatura ce va fi benefica in viitorul competitional.

Numai bine!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Calificari 2015

Mesaj de Florin Pata »

Bravo Cipica !!! In sfarsit o idee constructiva !!!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de Vladut Mateianu »

O idee excelenta, daca vrem performante pe drumul asta trebuie sa mergem... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Calificari 2015

Mesaj de Cristi Y »

stau si ma intreb , oare cum 5 ani calificarile au fost numai pe balta Hobaia si au existat performante ulterior la CM ??

mai oameni buni , ideea calificarilor este de a selectiona pe cei mai buni dintre cei buni LA PESCUIT nu la " bulan " iar acest lucru se poate face folosind o pista de concurs cat mai echilibrata , care sa evidentieze profesionalismul nu norocul

apoi , echipa selectionata trebuie sa detina bugetul si timpul necesar pregatirii printr-un antrenament cat mai riguros pe locatia unde se va desfasura CM

Mark Barthlett , care este cel mai bun si experimentat pescar englez la zig-rig a fost calcat in picioare la Pietrafitta , oare de ce ?? anul acesta Mark are inafara de CM 5 partide de pescuit ( inclusiv un concurs ) pe lacul din Italia , rezultatul ??

Italia .... au avut calificarile pe lacul Pietrafitta , basca faptul ca toti membrii lotului au cateva concursuri pe acel lac , rezultatul ?????
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de Digital »

Cristi Y scrie:stau si ma intreb , oare cum 5 ani calificarile au fost numai pe balta Hobaia si au existat performante ulterior la CM ??

mai oameni buni , ideea calificarilor este de a selectiona pe cei mai buni dintre cei buni LA PESCUIT nu la " bulan " iar acest lucru se poate face folosind o pista de concurs cat mai echilibrata , care sa evidentieze profesionalismul nu norocul

apoi , echipa selectionata trebuie sa detina bugetul si timpul necesar pregatirii printr-un antrenament cat mai riguros pe locatia unde se va desfasura CM

Mark Barthlett , care este cel mai bun si experimentat pescar englez la zig-rig a fost calcat in picioare la Pietrafitta , oare de ce ?? anul acesta Mark are inafara de CM 5 partide de pescuit ( inclusiv un concurs ) pe lacul din Italia , rezultatul ??

Italia .... au avut calificarile pe lacul Pietrafitta , basca faptul ca toti membrii lotului au cateva concursuri pe acel lac , rezultatul ?????
Cristi Y,
Prin cele scrise mai sus inteleg ca factorul bulan este decisiv mai putin conteaza experienta :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Calificari 2015

Mesaj de Cristi Y »

Digital scrie:Prin cele scrise mai sus inteleg ca factorul bulan este decisiv mai putin conteaza experienta

nu ai citit cu atentie sau nu ai inteles nuanta
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de Digital »

Cristi Y scrie:nu ai citit cu atentie sau nu ai inteles nuanta
Posibil
Cristi Y scrie: Mark Barthlett , care este cel mai bun si experimentat pescar englez la zig-rig a fost calcat in picioare la Pietrafitta , oare de ce ?? anul acesta Mark are inafara de CM 5 partide de pescuit ( inclusiv un concurs ) pe lacul din Italia , rezultatul ??
Italia .... au avut calificarile pe lacul Pietrafitta , basca faptul ca toti membrii lotului au cateva concursuri pe acel lac , rezultatul ?????
Cele scrise mai sus nu le-am inteles
Deci,
Unul ca Mark Barthlett (cel mai bun) cu experienta in pescuitul la zig rig, cu partide de pescuit inclusiv un concurs pe Pietrafitta - este "calcat in picioare" ......ghinion ?
Italia, calificari, concursuri pe acel lac iar rezultatul....ghinion?
Stima
Ultima oară modificat Lun Sep 29, 2014 17:29 de către Digital, modificat 1 dată în total.
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Calificari 2015

Mesaj de Val »

Cea mai buna echipa din Romania la pescuit de cteno , nu va face fatza pe o alta balta care nu are asa ceva .... Scoatem tone de crap la Corbu si luam 14 pesti pe unde mergem .... Hai sa fim seriosi ... Este clar ca ca intreaga comunitate avem carentze .. zig -rig , chiar si pescuit pe apa curgatoare ( aici Vladutz ar avea un mare cuvint de spus cum si ce .... fara gluma ! ) .
Samd , samd ...eu inteleg ca trebuie scoasa investitia de la Corbu si vindute tone de bile .... dar hai sa fim si seriosi .. asta daca vrem vreodata ca natiune sa fim unde am fost ..
Croatii astia cum or face ?

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Calificari 2015

Mesaj de Cristi Y »

Digital scrie:Cele scrise mai sus nu le-am inteles
sunt greu de inteles , recunosc , sunt foarte alambicat in exprimare :D

romanul se pricepe nativ la fotbal , medicina si mecanica auto , mai nou si la pescuit :D :D :D

pentru cei care vor sa demonstreze ceva , o pot face inscriindu-se in concurs si aplicand cunostintele in stand pe malul apei , in fata calculatorului sau in fata televizorului oricine este perfect
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calificari 2015

Mesaj de Digital »

Cristi Y,
Iata ce scrie V.B. :
"In sfarsit si acasa .Vreau sa multumesc in numele clubului Carp United celor care ne-au sustinut si incurajat si in mod special celor care au facut ca noi sa putem ajunge la CM
O sa incerc sa fac o mica sinteza la ce sa intimplat in Italia.In primul rand trebuie sa ai noroc si la tragerea la sorti si din pacate noi am extras o grila foarte proasta,balta fiind foarte dezechilibrata ,apoi un cumul de factori pot face ca pe un stand sa poti scoate un rezultat bun sau unul prost,trebuie sa stapanesti si stilul asta (zig rig).De exemplu m-am bucurat ca in dreapta mea au cazut lituania,dar pe parcursul concursului sa dovedit ca baietii aia nu stiau decat sa nadeasca toata ziua incontinuu fara sa aiba vreun habar de ce ,trasaturile noastre au venit pe fund doar noaptea (6 la numar)atunci cand era liniste si vecinii nostri dormeau ,iar primul peste ( vreo 5 kg)le-a luat o lanseta (standurile fiind foarte apropiate )i-am deranjat si din somn ,au tras cu lanseta lor pestele nostru la mal vrand sa-l bage in minciog ,am preferat sa-l pierd,un peste destul de important.In fine, sunt de acord ca trebuie sa te antrenezi mult mai mult pe o asemenea balta si mai ales in regim de competitie ,dar ai nevoie de foarte multi bani.Cei care au fost pe acolo intro competitie stiu cat de dificil este sa prinzi peste.De altfel imi dau seama ca se incearca sa se schimbe sistemul de calificari (aici ma refer la balta)poate este mai bine sau poate nu ,cine poate stii?La anul CM se va tine in Spania pe Ebru sa ne antrenam pe Dunare?
Una peste alta va spun sincer ca am plecat din Italia mai prost ca in 2011
Sa ne vedem cu bine pe balti!"
Stima.
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”