Campion National e lucru mare

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de gor965 »

Florin Pata scrie: In prima jumatate a textului spui exact acelasi lucru ca si mine....numai ca e "de bine" :lol: ! Nu comentez valoarea pescarilor si nici evolutia fenomenului ci doar reprezentativitatea .
As fi curios cum ar arata un clasament la un CN facut pe Dunare cu aceeasi nada si aceleasi scule pentru toti si cum s-ar descurca "Gigel de la Mahmudia" ??? Ca asa unul cu un echipament entry level si nada de la Decathlon vs. unul cu scule si nada de mii de euro e un fel de bataie intre unul cu arcul si unul cu un avion de vanatoare .
Nu-i ok...ne intoarcem in timp si vizam succesul celor multi, nu al celor mai buni. Dunarea nu inseamna progres in CarpFishing. Stiu o groaza de pescari buni de Dunare, pe care daca-i pui sa pescuiasca pe un regulament strict, nu scot mare lucru. De fapt e ca si cand l-am ameninta pe Messi ca-i dam 10-0 la orice ora daca jucam fotbal spatele blocului, pe beton. Crezi ca o participare in masa a tuturor manuitorilor de lansete ce prind crap, ar da niste campioni mai buni in sportul asta, mai ales ca ne raportam la niste regulamente si reprezentari internationale ? Eu sunt convins ca nu.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de Dan Andrei »

As fi curios cum ar arata un clasament la un CN facut pe Dunare cu aceeasi nada si aceleasi scule pentru toti si cum s-ar descurca "Gigel de la Mahmudia" ??? Ca asa unul cu un echipament entry level si nada de la Decathlon vs. unul cu scule si nada de mii de euro e un fel de bataie intre unul cu arcul si unul cu un avion de vanatoare .[/quote]




Un pescar bun este un pescar complet care cu siguranta va pescuii f bine si pe Dunare sau oricare apa salbatica si poate prinde peste si cu cel mai rudimentar echipament. Cunosc foarte multi pescari buni,titrati care au fost mari pescari de traista (am folosit cuvantul traistari ca sa nu folosec unul mai dur ca braconieri :D ) asa ca stai linistit ca nu si-au facut scoala pe crapodroame....
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de Florin Pata »

Asa se face in toate sporturile adevarate ! Se verifica "1 milion " de insi si se aleg cei mai buni ! Vezi ca Messi s-a ridicat de la juniori :wink: . Am spus Dunare pentru ca nu e carpodrom si se pot oferi tuturor concurentilor sanse egale , nu cum se face acum cand cresc sansele unor echipe direct de la tragerea locurilor .
In loc de Dunare poate fi Razelm sau orice apa salbatica care poate oferi locuri egale ca valoare.
@Dan Andrei asta spun si eu , de ce nu participa toti "traistarii" din Romania la concursuri...oare pentru ca se vor lupta cu unii cu scule&nada de mii de euro sau ca nu au bani nici de inscriere ? Simplist vorbind acum concureaza cei mai buni din Romania care au buget de CN de x mii de euro !

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de gor965 »

Florin Pata scrie:.... Vezi ca Messi s-a ridicat de la juniori :wink:
Tocmai...s-a ridicat dintr-o structura inferioara, n-a jucat direct de mic la seniori. Cand ai o asa masa mare de manevra e musai sa ai si structuri valorice, divizii, ligi, etc. Maine vreau si eu sa joc in Champions League, ca stiu ceva fotbal! Sincer, incurcam mere cu pere...in loc sa felicitam campionii nationali le gasim bube in cap...ca au bani, ca au multa nada, ca au sculele mai lungi, ca au talent doar pe carpodrom...pe bune, aici se joaca pe niste criterii valorice, pe niste reguli internationale, nu e loc de amatorism!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de Florin Pata »

Eu felicit campionii nationali :D ! Chiar a fost o lupta stransa pana la sfarsit !Dar asta nu ma opreste sa ma gandesc cati "campioni nationali" exista in Romania inca necunoscuti !
Eu sunt fanul ...de exemplu al lui Bogdan Dragan ! In 2005 , avea 19 ani si era "ciortanar de Ilfoveni :lol: " care cumpara cu eforturi financiare :lol: 50 ml de Strawberry Jam ! In 2 ani campion national si vicecampion mondial.....apoi ....fara numar :lol: !
http://bdbaits.ro/despre-bd-baits
Cati Bogdan(i) Dragan(i) or exista inca necunoscuti in Romania ????
Alt exemplu preferat este Energy Carp Brasov ! Sunt mare fan ! Apar in 2012 fara sa auda prea multa lume de ei de la infiintarea din 2008 si BANG :lol: ...campioni nationali si MEGA...BANG....campioni mondiali !
Oare cate "Energy" mai exista prin tara inca nedescoperite ???

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Cum ar arata Primera Division la fotbal cu toti fotbalistii incaltati la fel cu ghete de la Antilopa si cu chiloti de panza la fel?

Competitiile sunt de cele mai multe ori 'open'. Se poate inscrie oricine... si Iohan si Gigel. Ce legatura are insa limitarea celor buni si alinierea lor cu cei fara buget si fara experienta?




Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Campion National e lucru mare

Mesaj de osc1or »

Florin Pata scrie:Eu felicit campionii nationali :D ! Chiar a fost o lupta stransa pana la sfarsit !Dar asta nu ma opreste sa ma gandesc cati "campioni nationali" exista in Romania inca necunoscuti !
Eu sunt fanul ...de exemplu al lui Bogdan Dragan ! In 2005 , avea 19 ani si era "ciortanar de Ilfoveni :lol: " care cumpara cu eforturi financiare :lol: 50 ml de Strawberry Jam ! In 2 ani campion national si vicecampion mondial.....apoi ....fara numar :lol: !
http://bdbaits.ro/despre-bd-baits
Cati Bogdan(i) Dragan(i) or exista inca necunoscuti in Romania ????
Alt exemplu preferat este Energy Carp Brasov ! Sunt mare fan ! Apar in 2012 fara sa auda prea multa lume de ei de la infiintarea din 2008 si BANG :lol: ...campioni nationali si MEGA...BANG....campioni mondiali !
Oare cate "Energy" mai exista prin tara inca nedescoperite ???
Nu exista nicaieri nici un campion nedescoperit.
Campionii ajung campioni prin munca, prin perseverenta, prin sacrificiu.

Sa nu crezi ca toti campionii nationali de pana acum sunt bancheri sau patroni de firma.. ba din contra...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de kelu84 »

Anul acesta la CN au participat multe loturi "noi" in domeniu si din ce am citit toti au fost fericiti cu experienta unui CN...Nu cred ca exista o nada minune, o lanseta minune. Sculele bune iti fac munca mai usoara. In rest.... campion te face experienta; sa ai habar sa citesti balta, sa "vezi" structurile de pe fund, sa gasesti pestele si ceva noroc. Acum ceva ani sustineam si eu sus si tare ca pescar adevarat este cel de ape salbatice insa pana la urma am lasat-o mai moale cu pianul pe scari pentru ca poti sa o suji original si pe un carpodorm. Degeaba se bate pestele cu capul in coada in garla daca tu nu reusesti sa l faci sa manance. Am destule experiente pe carpodroame unde azi am prins bine si la doua zile aceeasi balta si acelasi stand nu am luat nimic. Intr-adevar ai nevoie de ceva bani pentru a acumula experienta, dar treaba este simpla- vrei sa devii campion la pescuit investesti. Daca nu ai, ramai cu visul sau te orientezi spre alt sport gen tractiuni la bara fixa sau sah

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de Vladut Mateianu »

Florin Pata scrie:
gor965 scrie:
Florin Pata scrie:Cu riscul de a fi injurat ma intreb cand campionatul "national" va pleca de la o adevarata competitie de genul reprezentativitatii la nivel de invingatori de la concursurile orasenesti/judetene si apoi un concurs national serios . Asa cuuuu concursurile intre "baietii destepti :oops: " ....un fel de miuta intre noi smecherii cu bani...cu sprijinul AGVPS... nu prea inseamna....autointitulatii... "campioni nationali" ! Sorry !

Poate ca la nivel structural, un capionat national ar presupune mai multe etape si o acoperire mai larga a teritoriului, insa din punct de vedere valoric, tata, la "miutele" astea de la fac baietii astia de cand s-au inventat CN-urile, vin cei mai buni pescari din tara! Ce-ai scris mai sus demonstreaza ca nu esti deloc in tema cu ce inseamna CN-ul, asa cum este el. Lasi impresia ca stii tu un Gigel care a castigat 10 concursuri la Mahmudia si il bate pe Iohan de-i suna apa in cap...doar ca n-are bani sa ajunga la Corbu! :D
In prima jumatate a textului spui exact acelasi lucru ca si mine....numai ca e "de bine" :lol: ! Nu comentez valoarea pescarilor si nici evolutia fenomenului ci doar reprezentativitatea .
As fi curios cum ar arata un clasament la un CN facut pe Dunare cu aceeasi nada si aceleasi scule pentru toti si cum s-ar descurca "Gigel de la Mahmudia" ??? Ca asa unul cu un echipament entry level si nada de la Decathlon vs. unul cu scule si nada de mii de euro e un fel de bataie intre unul cu arcul si unul cu un avion de vanatoare .
Acum am organizat concurs de pescuit din barca pe Dunarea Veche. In fiecare zi alt stand. Am castigat eu. Crezi ca a fost vorba de noroc ? :D

Ps. Daca sunt tineri talentati care cred ca pot face fata unui CN dar nu au bani, scule si nada, astept mail de la ei pe vladutmateianu@yahoo.com si Senzor ii va sprijini ! Bineinteles, daca intr-adevar sunt talentati ! Si nu ma refer la soarecii de tastatura care "stiu totul teoretic" !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campion National e lucru mare

Mesaj de Florin Pata »

Ai avut noroc :lol: !
Felicitari pentru initiativa ! Se pare ca eu nu ma calific.... eu sunt un batran talentat cu bani , scule si nada si cu experienta pe balta :lol: !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”