CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de Genes Florin »

organizarea acestui mondial ar trebui facut de pescari, ce-ar fi sa intampine delegatiile reprezentanti ai firmelor organizatoare de evenimente...!
este grav ceea ce se intampla, sunt in culmea fericiri oameni care nu au facut nimic pentru pescuitul la crap ca le pica un aseenea eveniment pe mana.
repet acest eveniment ar trebui sa fie al pescarilor, dar mandria ne mana cetre lucruri greu de imaginat...
PACAT...
Balta Puiesti

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de Genes Florin »

tot raul spre bine, asa vor vedea si cei de la fips pe cine au partener.
daca AGVPS-UL trebuie starpit asta nu se poate face decat impreuna si sunt sigur ca va veni si aceea zi...
Balta Puiesti

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de pharaoh »

Val scrie: Scuza-ma dragul meu , nu am fost pe Corbu . De fapt nici nu am auzit de Corbu - balta mare ca o balta de pescit la crap . Tu stii ce inseamna sa cazezi 20-25 delegatii , cu minim 10 membrii , sa ii aduci de la Bucuresti la Constanta , sa iii tii macar la un atrenament
Sincer, nu stiu. Dar daca o fac sute de mii de turisti anual nu vad de ce nu ar face-o si 200 de pescari.
Benzinaria e tot la 1 km departare. Ba chiar o intreaga rafinarie :lol: .
Ei, multa lume nu a auzit de balta mare ca o balta de pescuit la crap. Poate credeati ca acolo sunt doar guvizi :0.
In alta ordine de idei, eu am vrut doar sa fac mici precizari sau corecturi. In rest aveti dreptate.
Marius Sârbu

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de Val »

pharaoh scrie:
Val scrie: Scuza-ma dragul meu , nu am fost pe Corbu . De fapt nici nu am auzit de Corbu - balta mare ca o balta de pescit la crap . Tu stii ce inseamna sa cazezi 20-25 delegatii , cu minim 10 membrii , sa ii aduci de la Bucuresti la Constanta , sa iii tii macar la un atrenament
Sincer, nu stiu. Dar daca o fac sute de mii de turisti anual nu vad de ce nu ar face-o si 200 de pescari.
Benzinaria e tot la 1 km departare. Ba chiar o intreaga rafinarie :lol: .
Ei, multa lume nu a auzit de balta mare ca o balta de pescuit la crap. Poate credeati ca acolo sunt doar guvizi :0.
In alta ordine de idei, eu am vrut doar sa fac mici precizari sau corecturi. In rest aveti dreptate.
Dragul meu , este meritoriu ca iti promovezi balta de linga casa , dar aici vorbim de un interes national .... si normal pentru toti cei zdraveni la cap ar fi sa mergem in fata cu ce avem mai bun ....... Nu te supara , dar balta Corbu nu este in aceasta poza .... dpdv pescaresc . Se pare ca financiar si politic este .... ce bine ar fi sa pescuiasca ei aici .. dar exista si media independenta si de maine il sun si pe Liviu Mihaiu sa vad si el ce parare are . De la 1-2 PM la Radio Guerrilla!

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de pharaoh »

M-ati inteles gresit. Nu promovez nimic. Chiar va dau dreptate in ceea ce priveste acest lac, dar cu mentiunile de mai sus.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
the mover
Mesaje: 677
Membru din: Mie Noi 10, 2010 16:19

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de the mover »

intamplator,am fost pe corbu mic la 3 concursurii,anul trecut si anul asta in primavara,
la toate concursurile,am aruncat ciortanica (pana-n kilogram)in balta mare,asa ne-au invatat organizatorii,dar eu cred ca
daca intrebam la ovidius,baietii stiu exact ce e cu balta mare.
Cineva de la Ovidius,ar putea sa ne dea cateva detalii
Dan Stoica
CLUBUL GREEN LAKE
4Carphttp://www.crapmania.ro/forum/marele-bazar-f8/ ... 25664.html
Dacă vrei să ştii cine este un om, dă-i o funcţie de conducere.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de Genes Florin »

the mover scrie:intamplator,am fost pe corbu mic la 3 concursurii,anul trecut si anul asta in primavara,
la toate concursurile,am aruncat ciortanica (pana-n kilogram)in balta mare,asa ne-au invatat organizatorii,dar eu cred ca
daca intrebam la ovidius,baietii stiu exact ce e cu balta mare.
Cineva de la Ovidius,ar putea sa ne dea cateva detalii
nu cred ca asta conteaza in momentul asta, ceea ce conteaza este ca se face o mare nedreptate pescarilor majoritari
Balta Puiesti

Avatar utilizator
al. trentea
Mesaje: 35
Membru din: Mie Mai 09, 2007 9:18

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de al. trentea »

Eu ma duc destul de des in Viena la magazinul Anglertreff de langa Prater, magazin tinut de niste sarbi cu care am relatii amicale. Stiau de CM organizat in Romania in 2012, si m-au intrebat daca se va tine la Sarulesti...Le-am raspuns ca e foarte posibil.
Poate ca Sarulestiul nu mai tine pestele din '99, dar cu siguranta are inca prestigiu.
Daca e sa se puna in balanta variantele: AGVPSR - Corbu vs. Federatia - Sarulesti, cred ca sustinerea in primul rand a locatiei merita de luat in seama.
A sosit vremea ca AGVPSR sa se rezume la AGVSR, lasand pescuitul in seama pescarilor si a celor care iubesc acest sport.
Pescari 4Ever / "Fusion 4 Energy" - Fishing Club Barcelona

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de iulian staicu »

@VAL

Din punct de vedere logistic sa sti ca Corbu sta mai bine decat multe alte balti din Romania, cu aeroport la 20km , cazare si tot ce vrei in MAMAIA sau Navodari sau chiar si Corbu (plaja).
Acum din punct de vedere acces pe balta, eu stiu ca daca proprietarul baltii isi doreste acest lucru il va face cu siguranta mai ales ca va avea si sprijinul lui Mazare care a promis suportul Primariei si Judetului Constanta , considerand acest lucru benefic pt turism in Constanta .

Despre peste , stati linistit este destul , am vazut in toamna aceasta cand au pescuit la fito ca are destul crap si mai ales cat peste va mai baga in primavara si sunt convins ca se va prinde pe toate sectoarele in caz de concurs si nu ca la Sarulesti , unde sunt destule standuri unde lansand din mana este posibil sa nu pui nici un peste pe lista.Unde mai pui ca in cazul calificarilor toate echipele vor avea sanse egale , in acest caz nimeni nu cunoaste balta , cine este bun va castiga.

Val , de fapt care este supararea : ca se poate organiza la Corbu SAU ca nu mai decide Andrei Vladeanu ( APCR) tot?

Iulian Staicu
ccc corbu constanta

Stefan Fasie
Mesaje: 29
Membru din: Joi Iun 04, 2009 19:39
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: CAMPIONATUL NATIONAL SI CEL MONDIAL 2012 LA CORBU

Mesaj de Stefan Fasie »

Val scrie:
pharaoh scrie:D-le Val, ii puneti lacului Corbu in carca prea multe defecte pe care nu le are. In primul rand in incinta fermei exista o pensiune decenta, apropo` de "sala de intalnire a capitanilor", iar Navodariul si Mamaia sunt la o aruncatura de bat. De asemenea nu stiu sa fie probleme cu semnalul la telefon. Atat vroiam sa corectez.
Scuza-ma dragul meu , nu am fost pe Corbu . De fapt nici nu am auzit de Corbu - balta mare ca o balta de pescit la crap . Tu stii ce inseamna sa cazezi 20-25 delegatii , cu minim 10 membrii , sa ii aduci de la Bucuresti la Constanta , sa iii tii macar la un atrenament , sa nu te FACI DE RAS cu balta , cu logistica si cu ce mai vfrei tu . Atentia Italia anul asta nu a fost cine stie ce ... dar erai de bine de rau la 1 km de prima benzinarie , la 1 km de primul supermarket , samd , samd ...... Plus ca balta avea peste - dovada capturile Frantei si Croatiei - peste 200 kg echipa .

CA SA FIE CLAR PENTRU TOATA LUMEA - noi am capatat in Italia OK-ul pentru Romania la pachet cu Sarulesti . Si si-au dat parerea multi smecheri din lumea asta . Cind le spui astora ca ramine Romania si se face la CORBU ..... o sa fie probleme . Si va spun eu ca o sa ne scuipe ca pe seminte ...din orice forma de organizare ... si o sa faca campionatul in alta tara , mai serioasa si fara AGPS . Si uite asa ii vine apa la moara si lui Popescu ...
Corbu are aprox 600 ha luciu de apa, conditii echilibrate de pozitionare a standurilor cu adancimi aprox egale , densitate de peste acceptabila cu capturi constante intre 3-5 kg( in plus tot pestele din balta mica Corbu 3 va fi mutat in lacul mare ).

Referitor potential de organizare/finantare pot sa va asigur ca exista, in plus pe Corbu 3 se organizeaza competitii de 5 ani (10 editii cu premii de peste 10000 euro fiecare).
Se discuta si de popularea cu cca 100 buc 20 -25 kg.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”