CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de oanavictor »

cornel rosioru scrie:
oanavictor scrie:
cornel rosioru scrie:Regulamentul final e cel publicat de Gogu si Zarguzon pe 22 februarie.
Plus clarificarile hotarate de cei opt organizatori la adunarea din 26 mai .
Clarificarile din 26 mai erau prinse in regulament.

Daca erau prinse in regulament ,de ce te supara ca au mai fost punctate inca o data :!: :idea:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de dan cotelici »

Deocamdata...pentru ca nu am semnat si stampilat!
Dupa aia ...mai vedem! :lol:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de cornel rosioru »

oanavictor scrie:
Clarificarile din 26 mai erau prinse in regulament.

Daca erau prinse in regulament ,de ce te supara ca au mai fost punctate inca o data :!: :idea:[/quote]

Nu ma supara nimic Victore, doar ca vorbesti prea tare :D
Exista acel paragraf care da puteri depline comisiei. Hai sa nu mai zapacim lumea cu clarificari sau modificari ca nu mai intelege nimeni nimic.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de cornel rosioru »

@Dane
Inainte de a semna, clarifica-te cu regulamentele. :lol: Cred ca le-ai citit pe sarite. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de mirceaef »

dan cotelici scrie: .... situatie in care comisia nu-i va invalida decizia de descalificare.
nu e corect. decizia unui arbitru nu e invalidata de nimic, niciodata, in niciun sport de pe planeta asta. ba mint, singurul sport unde decizia unui arbitru (fie el de scaun sau de tusa) este invalidata este tenisul. dar nu de o comisie sau un alt "unicefal" ci de niste camere video. pt ca ele masoara mult mai precis traiectoria mingii. iar concurentul are dreptul la doar trei contestatii pe game. si, da, un arbitru poate gresi.

in nici o competitie sportiva din lumea asta organizatorii nu se baga, nu valideaza, nu interfereaza cu decizia arbitrilor. daca arbitrii gresesc sau sunt incompatibili cu functia pe care o presteaza sunt schimbati. daca voi, cei din comitetul de organizare, nu aveti incredere in comisia de arbitrii a acestui turneu si nici in adrian zarguzon, schimbati-i! daca niste oameni platiti sa aplice, nu orbeste, ci intocmai un regulament nenorocit de pescuit la crap, nu sunt in stare, atunci gasiti altii care o pot face!!!
sau ar fi trebuit sa o fi facut deja. pentru ca mai sunt nici trei saptamani pana incepe prima mansa iar domnii organizatori au chef de glume cu regulamente schimbate si modificate pe ultima suta de metri. eu personal, cand mi-am platit taxele de participare am stiut ca arbitrii acestui turneu vor fi cei din aps iar seful lor zarguzon. punct.

mi se pare complet anormal ca unul care e si participant, si organizator de mansa, si organizator de turneu, se mai cere acum si seful arbitrilor. pai la prezidentiale nu candidezi?!
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de dan cotelici »

Cum s-au gandit sa faca cei care organizeaza TAVP - CN de pescuit la rapitor:

Contestaţii
CTDA este singura în măsură să judece contestaţiile şi să ia măsuri de descalificare a unui concurent, în cazul unei încălcări a regulamentului. Deciziile CTDA sunt luate prin votul majorităţii simple. În caz de egalitate votul decisiv este al preşedintelui CTDA. Clubul al cărui concurent este în litigiu nu va fi reprezentat în CTDA la discutarea cazului respectiv.

In cazul contestatiilor, contestatarul nu poate folosi un martor din acelasi club.
Orice contestaţie sau abatere de la regulament din timpul unei manşe trebuie adusă la cunoştiinţa celui mai apropiat arbitru, care va informa şeful arbitrilor şi CTDA.
După terminarea manşei, contestaţia va fi facută în scris şi numai de către părţile aflate în litigiu, direct CTDA.

Pentru ca o contestaţie să fie luată în considerare, aceasta trebuie să fie depusă în scris la CTDA, în cel mult o jumătate de oră de la afişarea rezultatelor parţiale. Taxa pentru contestaţie este de 30 LEI. Aceasta va fi înapoiată contestatarului dacă faptele din contestaţie sunt confirmate. În caz contrar, taxa revine asociaţiei organizatoare.

În cazul în care partea sancţionată printr-o decizie a CTDA se simte nedreptăţită, ea poate înainta o contestaţie către conducerea LRS, până la prima competiţie ce urmează în calendarul competiţional, după ce a primit sancţiunea (dar nu mai târziu de 14 zile de la sancţionare).

Ultima cale de atac este prezentarea cazului în Adunarea Generală, a cărei decizie este definitivă şi irevocabilă.


Ceea ce inseamna ca noi acordam MULT MAI MULTA AUTORITATE ARBITRILOR.

PS.Exemplele cu alte sporturi sunt desuete daca luam in seama raporturile dintre arbitrii din fotbal si DNA :lol: :lol: :lol: :lol:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de dan cotelici »

Din acelasi regulament:

CTDA - Comisia Tehnică de Disciplină şi Arbitraj
Comisia Tehnică de Disciplină şi Arbitraj (numită în continuare CTDA) este compusă din câte un reprezentant al fiecărui club membru al ALRS, şeful arbitrilor şi preşedintele CTDA. In cadrul etapelor, numai cluburile participante vor fi reprezentate, reprezentantii urmand a fi desemnati inainte de concurs, pentru fiecare etapa in parte.
În situaţii excepţionale, CTDA poate interveni asupra regulamentelor (de arbitraj, de organizare, de acreditare), dar numai inainte de şedinţa tehnică.


Sesizezi diferenta?????????
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de dan cotelici »

Si REGULAMENTUL FIPS-ed folosit la CM:

THE JURY
-28- An international JURY will be appointed to examine any complaints lodged and to apply sanctions as per the rules; the JURY will be made official during the team managers’ meeting held on the eve of the competition.
The JURY will be composed of the subsequent members:
- The President of F.I.P.S.e.d. or the substitute nominated by him
- The General Secretary of F.I.P.S.e.d.
- The members of the Executive Committee of F.I.P.S.e.d. and of the technical, young and environmental commissions that are present at the championship.
- The delegate representing the organizing nation, unless he is of the same nationality as the above mentioned members, apart from the President of F.I.P.S.e.d. (or his substitute) who will automatically be the President of the Jury.
If an infringement is made by a competitor or by a team of the same nationality as a member of the JURY, the latter may not vote (except if he is the President of the JURY).
The members of the JURY must wear a “JURY” badge and they must be present on the competition venue to be able to receive any complaints. A place where one or more members of the JURY always can be found must be indicated.
-29- Any complaints, except for those regarding the classifications, must be submitted to the JURY within 1 hour after the end of the competition. The complaints may be presented verbally, but they must immediately be confirmed in writing.
Complaints concerning the classification must be made within 30 minutes after the official results have been published. The time of publishing will be noted on the official result list. A deposit of 55 € must accompany every written complaint submitted to the JURY. If the JURY does not uphold the complaint, the deposit will be forfeited into the account of F.I.P.S.e.d..
All infractions and warnings must be communicated to the JURY, which is the only authority with powers to decide for or inflict disqualifications. A duo that is the object of a sanction must be informed about this immediately.
The JURY members and all general stewards must make sure the rules are followed and they must have perfect knowledge about their contents.
-30- The rules, which are published in the 2 official languages, shall be made available for the JURY and the team managers by the organization of the Championship.
The international JURY will adopt its decisions on a simple majority basis; in the event of a tied vote, the President of F.I.P.S.e.d. or his substitute will have the casting vote.
All members of the Executive Committee of F.I.P.S.e.d. must wear a personal badge and they may circulate in the official corridor for managers and for those responsible for the organization. The badge shall be valid only for the term of office of the Executive Committee (4 years).
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de cornelserbu »

mirceaef scrie:
dan cotelici scrie: .... situatie in care comisia nu-i va invalida decizia de descalificare.
nu e corect. decizia unui arbitru nu e invalidata de nimic, niciodata, in niciun sport de pe planeta asta. ba mint, singurul sport unde decizia unui arbitru (fie el de scaun sau de tusa) este invalidata este tenisul. dar nu de o comisie sau un alt "unicefal" ci de niste camere video. pt ca ele masoara mult mai precis traiectoria mingii. iar concurentul are dreptul la doar trei contestatii pe game. si, da, un arbitru poate gresi.

in nici o competitie sportiva din lumea asta organizatorii nu se baga, nu valideaza, nu interfereaza cu decizia arbitrilor. daca arbitrii gresesc sau sunt incompatibili cu functia pe care o presteaza sunt schimbati. daca voi, cei din comitetul de organizare, nu aveti incredere in comisia de arbitrii a acestui turneu si nici in adrian zarguzon, schimbati-i! daca niste oameni platiti sa aplice, nu orbeste, ci intocmai un regulament nenorocit de pescuit la crap, nu sunt in stare, atunci gasiti altii care o pot face!!!
sau ar fi trebuit sa o fi facut deja. pentru ca mai sunt nici trei saptamani pana incepe prima mansa iar domnii organizatori au chef de glume cu regulamente schimbate si modificate pe ultima suta de metri. eu personal, cand mi-am platit taxele de participare am stiut ca arbitrii acestui turneu vor fi cei din aps iar seful lor zarguzon. punct.

mi se pare complet anormal ca unul care e si participant, si organizator de mansa, si organizator de turneu, se mai cere acum si seful arbitrilor. pai la prezidentiale nu candidezi?!
am vrut sa ma abtin si sa nu mai intervin, dar cand vad scrise aici asemenea tampenii, imi pare rau, dar nu le pot lasa cu titlu de punct...

mircea...in niciun sport din lume, dar in niciun sport (in tenis s-a inventat tie break-ul, iar la volei sti bine ca s-a scimbat regulamentul) o partida nu tine 72 de ore...asta-i motivul pentru care deciziile arbitrului sunt contestate dupa terminarea partidei...uite ca la pescuitul crapului, unde in timpul unei partide poti sa chemi o comisie si de la sighetul marmatiei, se poate si asa.

gandeste-te bine inainte sa fi asa de patimas, fiindca exemplele nu se potrivesc deloc :wink: , iar, daca chiar vrei sa pui acel punct, atunci gandeste-te si msi bine si eventual de doua ori
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: CLARIFICARI PRIVIND BUNA DESFASURARE A TAVP-C.N

Mesaj de Zarguzon Adi »

@Dan Cotelici ce te face sa crezi ca eu si arbitru sef desemanat de APS vom da eliminari si cotestatii nejustificate si comisia asta alcatuita din participanti la concurs va judeca drept si nu in functie de interesul de moment al participantului sau al clubului din care face parte.De ce crezi ca eu mi-am sacrificat acest sezon de calificari sa umblu de nebun pe balti sa impart avertismente si eliminari gratuite fara nici o justificare; nu Dane, din contra vreau ca prin cotributia mea concurentii sa-si vada linistiti de pescuit si sa nu-i framante gandul ca in cealalta parte a baltii cineva nu respecta regulamentul
ps cantarul l-ai gasit ca mai sunt 3 saptamani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”