CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ti-as fi raspuns eu, daca as fi stiut cu cine vorbesc.....

In fine, raspunsul lui George de mai sus este extrem de pertinent, multe voci sustin un CN pe etape. Din pacate la noi este greu de facut, deoarece multi debutanti nu au auzit de "Barcelona". Si atunci ce rost mai are sa le explici, daca nici macar istoria carpfishingului romanesc nu o cunosc ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Carpatic Club »

Vladut Mateianu scrie:Ti-as fi raspuns eu, daca as fi stiut cu cine vorbesc.....

In fine, raspunsul lui George de mai sus este extrem de pertinent, multe voci sustin un CN pe etape. Din pacate la noi este greu de facut, deoarece multi debutanti nu au auzit de "Barcelona". Si atunci ce rost mai are sa le explici, daca nici macar istoria carpfishingului romanesc nu o cunosc ?
Cu siguranta cine citeste cele scrise anterior poate trage niste concluzii (si sper ca o sa citeasca si membrii cluburilor mai noi), inclusiv cu privire la promovarea pescuitului sportiv in Romania, sau mai bine zis scopul promovarii. Unii ar putea intelege ca acest scop este vanzarea de produse si accesorii, altii ar putea intelege ca ar exista o promovare fara scopuri comerciale si indreptata spre dezvoltarea fenomenului, menita sa atraga "debutanti" si "necunoscuti".

Imi pare rau ca nu ai reusit sa prinzi ideea cu "Barcelona", ca de aia am si pus cuvantul intre ghilimele si un emoticon dupa, dar te lamuresc: Are legatura cu comparatia facuta de GOR965, si intentiona sa afle cine este "Barcelona" pescuitului sportiv din Romania.

Din cate am vazut tocmai tu ai deschis topicul asta si ai cerut pareri. Inteleg ca parerile neagreate sau care vin de la alte persoane decat cele asteptate, deranjeaza.. E de inteles :wink:

Nu-i bai, ne retragem din discutie!
Spor!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

Carpatic Club scrie: Adica daca se calificau erau buni, dar daca nu s-au calificat au avut ghinion? Interesant rationament ai.. :lol:
Probabil cu acelasi logica consideri ca un club nou care castiga a avut noroc, iar daca nu s-a calificat, atunci e slab.
In pescuit, norocul si "experienta" pescarilor nu se exclud, ci merg mana in mana.
Rationamanetul meu e ok, asa cred si stiu ce spun. N-am facut referire la cluburi noi cu pescari incepatori, lipsiti de experienta, care fac sau dreg, bla, bla ,bla...m-am referit la faptul ca nu e deloc amuzanta opinia cluburilor vechi, cum ai sustinut, ci e o opinie corecta (din punctul lor de vedere). In rest, Barcelona e de fapt o grupare de pescari vechi si buni, cu care majoritatea pescarilor noi intrati in fenomen tin sa-si masoare experienta ...si bulanul! Nu cred ca un club nou se formeaza de dragul unor competitii cu alte cluburi noi, cu pescari incepatori ori doar lipsiti de experienta unui CN. Toata lumea merge la CN si tine sa-i bata pe aia vechi si buni. Ptr. ca asa e formatul acum, exista sansa sa te bati cu Barcelona daca platesti taxa de inscriere. Mai departe, tine de conducatori stabilirea nivelului taxei, a numarului de etape, a baltii de concurs, etc. iar in sedintele astea o sa vezi ca sunt viziuni diferite asupra aceluiasi lucru, in functie de cum isi vede fiecare interesul propriu legat de participarea la un CN. Una peste alta, aglomeratia de la usa CN creeaza cam multe dureri de cap, in loc sa creeze bunastare in fenomen.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

POMOL
Mesaje: 116
Membru din: Vin Apr 24, 2015 20:56
Puncte: 0
Localitate: Podu Turcului , judetul Bacau
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de POMOL »

CN e pt toti , nu e un sport atat de intens de promovat incat sa se autofinateze singur, cluburile care vor ele sa isi tina steagul sus sa isi faca un Champions League , intre ele sa se lupte pana nu mai au boiles de vandut !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Carpatic Club scrie:
Vladut Mateianu scrie:Ti-as fi raspuns eu, daca as fi stiut cu cine vorbesc.....

In fine, raspunsul lui George de mai sus este extrem de pertinent, multe voci sustin un CN pe etape. Din pacate la noi este greu de facut, deoarece multi debutanti nu au auzit de "Barcelona". Si atunci ce rost mai are sa le explici, daca nici macar istoria carpfishingului romanesc nu o cunosc ?
Cu siguranta cine citeste cele scrise anterior poate trage niste concluzii (si sper ca o sa citeasca si membrii cluburilor mai noi), inclusiv cu privire la promovarea pescuitului sportiv in Romania, sau mai bine zis scopul promovarii. Unii ar putea intelege ca acest scop este vanzarea de produse si accesorii, altii ar putea intelege ca ar exista o promovare fara scopuri comerciale si indreptata spre dezvoltarea fenomenului, menita sa atraga "debutanti" si "necunoscuti".

Imi pare rau ca nu ai reusit sa prinzi ideea cu "Barcelona", ca de aia am si pus cuvantul intre ghilimele si un emoticon dupa, dar te lamuresc: Are legatura cu comparatia facuta de GOR965, si intentiona sa afle cine este "Barcelona" pescuitului sportiv din Romania.

Din cate am vazut tocmai tu ai deschis topicul asta si ai cerut pareri. Inteleg ca parerile neagreate sau care vin de la alte persoane decat cele asteptate, deranjeaza.. E de inteles :wink:

Nu-i bai, ne retragem din discutie!
Spor!
Nu ai inteles nimic. Normal ca ma intereseaza parerile tuturor cluburilor, de aceea am si deschis topicul !
Daca ai probleme cu latura comercial a fenomenului CN :) , crede-ma ca discutam de pomana. CN se adreseaza unui grup limitat de pescari si este urmarit tot de un grup limitat de pescari. Sub 0, 01% dupa parerea mea. Deci nu reprezinta interes.
Discutia este insa alta. Cat timp abia debutezi la CN, alaturi de cluburi care fac asta de 10-14 ani cu multiple titluri nationale si internationale, iar tu, debutant, le contesti meritele, crede-ma ca nu ai nicio scuza. Nici macar daca zici ca a fost o gluma !!! :mrgreen:

Ps. Poate te si semnezi cand postezi.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Alex_Sebastian »

Tot respectul pentru pescarii mai in varsta si cu rezultate, dar cred ca nu intelegeti un lucru si adica: E O COMPETITIE !!! pe unii chiar nu-i intereseaza ce club se inscrie, ce pescar face parte din lotul respectiv si ce antrenor si promotor are, VREA PUR SI SIMPLU SA CASTIGE !!! ca de aceea concureaza. Cine are rafuieli personale nu are decat sa-si faca LIGA BASTANILOR, LIGA NADELOR sau LIGA ECHIPAMENTELOR. In cazul in care nu se doresc noi castigatori, puneti regula de participare minim 10 ani de apartenenta la un club sau asociatie si ati rezolvat problema BULANULUI.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Lucian SV »

Poate ar trebui să ne uităm la ce a fost anul trecut campionatul-national-de-crap-f25/campio ... 52551.html. Sistemul calificări+semifinala de 12+finala de 6 e destul de OK. Locația și taxa e OK. Rămâne de văzut perioada de desfășurare, iar ca o părere personală cred că finala va fi prin septembrie - octombrie 2019 după cum merg lucrurile.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

Alex_Sebastian scrie:Tot respectul pentru pescarii mai in varsta si cu rezultate, dar cred ca nu intelegeti un lucru si adica: E O COMPETITIE !!!....
Nu e o simpla Competitie...e cea mai grea, cea mai importanta si cea mai plina de interese! Discutia acum curge catre un subiect "fals". N-are nimeni nimic impotriva participarii pescarilor sau cluburilor noi...drept dovada ca n-a avut nimeni nici o bariera in a participa in ultimii ani. Singura chestie ce trebuie inteleasa exact e legata de taxa pe care de obicei o stabilesc cluburile vechi dupa ce isi fac o analiza a sanselor in functie de numarul de participanti. Una e sa faci o singura mansa de calificare cu 30 de loturi alta e sa faci 2 sau 3 cu 10-12 loturi. Numarul crescut de manse reduce factorul noroc dar creste costul Cn-ului per ansamblu. Intotdeauna noii veniti vor vrea o taxa modica, accesibila multora, iar cei vechi vor vrea o taxa sporita menita sa asigure o echitate a sanselor. Doar daca s-ar concura la individual (echipa de doi pescari) s-ar putea vorbi de acelasi scop in competitie (castigarea titlului de campion) altfel, cand vine vorba de cluburi noi vs cluburi vechi, atat cheltuielile cat si interesele lor la CN sunt diferite.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Carpatic Club »

Vladut Mateianu scrie: Nu ai inteles nimic. Normal ca ma intereseaza parerile tuturor cluburilor, de aceea am si deschis topicul !
Daca ai probleme cu latura comercial a fenomenului CN :) , crede-ma ca discutam de pomana. CN se adreseaza unui grup limitat de pescari si este urmarit tot de un grup limitat de pescari. Sub 0, 01% dupa parerea mea. Deci nu reprezinta interes.
Discutia este insa alta. Cat timp abia debutezi la CN, alaturi de cluburi care fac asta de 10-14 ani cu multiple titluri nationale si internationale, iar tu, debutant, le contesti meritele, crede-ma ca nu ai nicio scuza. Nici macar daca zici ca a fost o gluma !!! :mrgreen:

Ps. Poate te si semnezi cand postezi.
Am zis ca nu mai scriu, dar avand in vedere concluziile tale subiectiv-eronate, voi mai face o ultima postare.
Daca un club are doi ani vechime si e "debutant" , nu inseamna ca pescarii din acel club pescuiesc tot de doi ani... Sunt cluburi "noi" care au si pescari cu vechime si experienta in pescuit c&r si inclusiv competitional.
Nu inteleg care e faza cu scuza... nu am de ce sa ma scuz!
Daca aveai in vedere ce am scris la prima postare la pct. 3, ai fi putut intelege ca respectam la fel pe toti, inclusiv pescarii cu vechime si le recunoastem rezultatele. Discutia era indreptata in directia logicii interpretarii rezultatelor : de ex. cine e vechi are ghinion cand pierde si e bun cand castiga, iar cine e nou are noroc daca castiga iar daca pierde e slab.
Sper ca de data asta sa intelegi exact ce am scris si nu altceva, desi vad in semnatura ta ca esti dintr-un club "vechi" si probabil de asta esti mai...subiectiv in afirmatii.
Daca postez de pe contul clubului, inseamna ca reprezint opinia tuturor celor din clubul nostru.
Daca vrei sa stii cine a redactat mesajele, sunt Tudor Juravle.
Toate bune!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

Lucian SV scrie:Poate ar trebui să ne uităm la ce a fost anul trecut campionatul-national-de-crap-f25/campio ... 52551.html. Sistemul calificări+semifinala de 12+finala de 6 e destul de OK. Locația și taxa e OK...
Sunt modificari mari la costurile cu taxa baltii si ca atare se mareste si taxa la CN. Marind taxa la CN e posibil sa nu mai ai acelasi numar de participanti ca anul trecut...de unde deriva un alt calcul legat de numarul de manse.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”