CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de okd »

DumiD scrie:
bogdanpesc scrie:In zona Medgidia este destul de lat canalul si malul este inclinat ,taluzat cu bolovani si drumul pietruit.Sunt kilometrii de pista perfect dreapta si adancime constanta.Pista de concurs mai echilibrata ca asta nu cred ca exista.Am avut concursuri de stationar acolo,se poate ajunge la apa.Trec vapoare/barje dar s-au invatat baboii cu ele si apoi vaporul trece peste absolut toate standurile,creaza confort sau disconfort pentru toata lumea in mod egal.Nu stiu cum mai este cu densitatea de crapi in momentul asta ,dar acum cativa ani erau mustaciosi in zona.Nu cred ca strica un test......
De la Cernavoda pana la Agigea nu s-a mai prins crap de prin anii '80. La Medgidia chiar dinainte sa se fi construit canalul...
cand te gandesti ca altii nu stiu cum sa scape de el...nici secatul apelor nu face cat niste baieti buni, de profesie electricieni

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de bogdanpesc »

Mai este un canal..Canalul Siderurgic de la Calarasi...kilometrii de pista dreapta,mal taluzat,adancime constanta,nu trec barje/vapoare.....aceeasi problema densitatea de crapi...sunt ceva crapi dar sunt greu de pacalit si nu cred ca sunt multi
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de bogdanpesc »

Mai sunt barajele de acumulare de pe raul Olt...kilometrii de pista dreapta.Trebuie identificata zona unde si adancimea este relativ egala pe toata lungimea pistei.Poate sa spuna oricine ce-o vrea....Crapi sunt destul de multi si de toate marimile....Exista si aici un incovenient...crapii isi schimba comportamentul in functie de cum uzineaza centrala electrica.
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

ciprian ionut scrie:
Vladut Mateianu scrie:Daca visez sa joc un meci de fotbal cu Hagi inseamna ca vreau sa ajung in echipa nationala ? Sau daca visez sa fac o partida de tenis cu Halep inseamna ca SPER sa ajung nr 1 mondial ca ea ? Exemple ar fi multe, dar sper ca ai inteles.
Repet, nu este nimic rau in a vrea sa te intreci cu elita dintr-un domeniu(care, apropo, doar in acest sport se poate, sa fi incepator si sa te bati direct cu cei care au titluri multe cucerite), am si eu 2 cunoscuti din zona rurala(Prahova) care chiar daca nu au fost la niciun concurs pana acum DORESC sa vina la CN !!! Crezi ca vin sa castige ? Nu. Vin sa invete de la cei buni.
Iti recomand sa citesti articolul CARP FASHION scris de Andrei Vladeanu in 2006 si publicat in AVP in martie 2006. Vei intelege multe.
Daca bășinile ar mirosi și pe forum, ati muri intoxicati cu propriile basini. Cine e Simona Halep? Cine e Gica Hagi? Cine e Barcelona?
"La noi, in cele mai multe cazuri, pescuitul la crap modern (carp fishing, zic unii) incepe cu inscrierea la concursuri. La cat mai multe concursuri. Ele sunt magnetul care atrage. Sunt evenimente pentru care se fac sacrificii de orice fel. Oamenii arunca in joc timp si bani, vizand, paradoxal, potul cel mare. In culisele competitiilor de crap care se organizeaza in Romania exista o dorinta de afirmare imensa. O sete de victorie imprumutata din marea performanta. De multe ori, in discordanta cu bagajul tehnico-tactic, ca sa il numesc asa, al echipelor. La prima vedere, aceasta aruncare cu capul inainte poate parea o prostie. Un fel de inscriere la examenul de admitere la facultate venind direct de la gradinita. Exista insa si un aspect pozitiv." - Andrei Vladeanu, articol Carpfashion

Intelegi acum Ciprian ? :wink: Mai multe detalii despre competitii poti afla direct de la patronul tau.ii placea mult competitia pe vremuri ! :D Si e bine sa fi informat in domeniu, mai ales cand vinzi scule de pescuit.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

bogdanpesc scrie:Mai este un canal..Canalul Siderurgic de la Calarasi...kilometrii de pista dreapta,mal taluzat,adancime constanta,nu trec barje/vapoare.....aceeasi problema densitatea de crapi...sunt ceva crapi dar sunt greu de pacalit si nu cred ca sunt multi
Primavara devreme, dupa revarsare de obicei, populatia de crap e mai numeroasa. Populatia scade ulterior datorita pescarilor "profesionisti" (plase, curent). Particularitatea principala a acestui canal e ca la cote normale ale Dunarii, crapul se prinde intre 5-15m de la mal, pe adancimi intre 2-4m. Toamna tarziu, chiar si iarna, pana cand ingheata apa, sunt cateva zone in care se pescuieste dupa crap...adancime medie cam 8m si distanta cam 50m de mal. Canalul (cei 6 km de mal betonat) a fost construit in terase cu fascine si in mometul de fata sunt zone unde malul s-a nivelat, fascinele s-au rupt, talazul s-a pravalit in apa, etc. asa ca nu toate locurile sunt la fel sub apa (pe mal, toata pista e la fel). E probabil una dintre cele mai bune piste de stationar din tara insa, avand legatura directa cu Dunarea, e o pista in continua schimbare in ceeace priveste populatia piscicola si modul in care raspunde la pescuit. Speciile predominante se schimba la 2-3 ani...cand e majoritar carasul, cand platica, cand babausca, cand ciortanica. In ultimii ani n-am mai fost la pescuit si nici nu stiu personal pe nimeni sa mearga la crap pe canal (oamenii dau dupa orice se prinde mai repede).
Una peste alta e o apa salbatica total opusa modelului apreciat de majoritatea pescarilor de competitie. Lumea la noi s-a obisnuit sa se bata in stilul pescuit viteza, ori pe canalul asta poti sa stai 3 zile fara sa vezi vreo trasatura (exact ca in Serbia). E drept, in oricare situatie, fiecare pescar are dramul lui de noroc, dar pana sa apelezi la acesta, ar fi bine sa-si puna in valoare mai intai toate celelalte calitati (experienta, rezistenta, inspiratie, tehnica, etc.).

p.s.
Discutiile astea de aici sunt asa, de amorul artei...cel mai probabil hotararile se vor lua cu lumea si banii la masa.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de bogdanpesc »

Corect, ca de obicei ,George
Dar parca asta era si ideea sa mai lasam carpodroamele si sa mai diversificam un pic pescuitul la crap in regim de competitie..unde mai pui ca taxa de balta tinde spre zero si pista este perfect egala pentru toata lumea
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

ionescu marian m
Pescar de competitie
Mesaje: 514
Membru din: Lun Dec 28, 2009 22:04
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de ionescu marian m »

pista de concurs ar trebui aleasa cat mai asemanatoare posibil cu cea de la CM ,densitate de peste,structuri,daca e balta sau rau,etc...deci cat mai apropiata dtpdv
parerea mea

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

bogdanpesc scrie:Corect, ca de obicei ,George
Dar parca asta era si ideea sa mai lasam carpodroamele si sa mai diversificam un pic pescuitul la crap in regim de competitie..unde mai pui ca taxa de balta tinde spre zero si pista este perfect egala pentru toata lumea
Ideea de a diversifica regimul de pescuit nu cred ca e sustinuta decat de o foarte mica parte din pescari. Majoritatea cunosc bine stilul pe care s-a pescuit ani in sir in concursuri si n-au nici un motiv (sau poate doar unul legat de costurile care tot cresc) sa schimbe ceva acum. Nu mai zic de interese...ca sunt si nu se pupa deloc cu pescuitul pe Dunare.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ce nu ati inteles voi este ca unii stiu sa pescuiasca DOAR pe carpodroame ! Mai nou e la moda pescuitul "in tarc", ca sa fie densitatea mai mare si sa fie sigur "pescarul" ca prinde.Pe balti normale isi prind urechile multi dintre participantii la Cn 2018. Si nu numai....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de surgeon »

Bună dimineața! La mulți ani! Nu are legătură cu subiectul, faptul ca unii nu sunt în stare sa prindă peste decât pe carpodroame. Campionatul național este o competiție, care se vrea la un nivel înalt. Nu are legătură cu pescuitul în canalul din spatele satului. Este ca și cum l-ai pune pe campionul național la karting sa concureze pe plaja. Și nu zic ca nu s-ar descurca... Campionatul național, poate ca este o Daciada, dar asta este nivelul nostru de organizare, acum. Și totuși la nivel mondial avem rezultate extraordinare, asa cu campionatul asta încropit cu greu. Sunt sigur ca va fi bine în 2019, pe o pista recunoscuta, costuri mici, și cu o echipa campioana care va avea timp sa se pregătească pentru CM. Sănătate bună!

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”