CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

Vladut Mateianu scrie:Ce nu ati inteles voi este ca unii stiu sa pescuiasca DOAR pe carpodroame ! Mai nou e la moda pescuitul "in tarc", ca sa fie densitatea mai mare si sa fie sigur "pescarul" ca prinde.Pe balti normale isi prind urechile multi dintre participantii la Cn 2018. Si nu numai....
CORECT ! Ca Ceausescu la vanatoare :lol: !
Nu e nici greu....aha....esti pe locul X ? DA !!!
"Atunci baga o lanseta dreapta la 50 m...acolo ai o buturuga :lol: , cu 2 te duci in fata ...una la 110 si una la 130 m ...iar stanga la 30 m oblic :lol: !"

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

gor965 scrie: Ideea de a diversifica regimul de pescuit nu cred ca e sustinuta decat de o foarte mica parte din pescari. Majoritatea cunosc bine stilul pe care s-a pescuit ani in sir in concursuri si n-au nici un motiv (sau poate doar unul legat de costurile care tot cresc) sa schimbe ceva acum. Nu mai zic de interese...ca sunt si nu se pupa deloc cu pescuitul pe Dunare.
CORECT ! Pe carpodroame se stiu bine locurile ...unde se aduna pestele !
Cati dintre pescarii celebri stiu sa cerceteze substratul ...adancimea apei...sondare cu marker , sa caute structuri...praguri si eventuale platouri ?
Sa nu mai vorbim de bani...ca iar ma cauta lumea :lol: !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Florin Pata »

surgeon scrie: Campionatul național este o competiție, care se vrea la un nivel înalt. Nu are legătură cu pescuitul în canalul din spatele satului. Este ca și cum l-ai pune pe campionul național la karting sa concureze pe plaja.
Orice competitie la nivel inalt trebuie sa ofere conditii egale de participare .
Si NU :
- sa existe bucurii si dezamagiri mari dupa tragerea la sorti a locurilor
- sa vina unii cu experienta mai mare pe lacul respectiv...e ca la tenis unii/unele sunt buni/bune pe iarba iar altii/altele pe zgura
- sa vina unii cu nada CARE TREBUIE :lol:
- daca bate vantul din dreapta/stanga/etc. unii sa fie avantajati si unii dezavantajati
- etc.
Prea multe care tin de NOROC si destul de putine care tin cont de valoarea pescarilor !
Asta cu "campionul national la karting" imi aduce aminte de aia din fotbal "suntem mult mai buni ca ei dar ne-au batut ca ...era terenul prost :lol: :lol: :lol: " !
Daca toti concureaza pe "plaja" atunci campionul ...e cel care castiga ! Si e cel care s-a adaptat cel mai bine la terenul si tehnica aferenta respectiva .
"Decat" atat !

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de ionut72 »

Florin Pata scrie:
gor965 scrie: Ideea de a diversifica regimul de pescuit nu cred ca e sustinuta decat de o foarte mica parte din pescari. Majoritatea cunosc bine stilul pe care s-a pescuit ani in sir in concursuri si n-au nici un motiv (sau poate doar unul legat de costurile care tot cresc) sa schimbe ceva acum. Nu mai zic de interese...ca sunt si nu se pupa deloc cu pescuitul pe Dunare.
Cati dintre pescarii celebri stiu sa cerceteze substratul ...adancimea apei...sondare cu marker , sa caute structuri...praguri si eventuale platouri ?
99,99% dintre ei.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de C_Alexandrescu »

Citind parerile exprimate, ma gandeam ca viitorul Campionat National (sau cum se va numi el) sa se desfasoare pe Dambovita. Aceeasi adancime, aceeasi distanta pana la malul de vis-a-vis, sanse infime ca cineva sa prinda un ciortan ratacit. Si, poate Primaria ne lasa sa pescuim gratuit, daca ne angajam sa facem curatenie pe maluri.
O alta varianta ar fi canalele de irigatie din jurul Bucurestiului. Nu mai avem nevoie de lansete profesionale, de fire si accesorii sofisticate. Ne infasuram guta pe o sticla si infigem o rama in carlig.
Cea de-a treia varianta ar fi sa pescuim direct cu mana, incercand cu rapiditate sa insfacam pestele.

Lasand la o parte gluma, desi nu prea este de ras, vreau sa va intreb urmatoarele:
1. De ce vreti sa schimbati ceva agreat de o majoritate covarsitoare a pescarilor de competitie de crap?
2. De ce nu propuneti si organizati competitii alternative de pescuit in Delta, pe Dunare, pe alte "piste" pe care le considerati propice? Si abia dupa ce le testati cativa ani, sa veniti cu propuneri.
3. Nu credeti ca pescuitul pe ape curgatoare este altceva decat cel practicat pe "carpodroame"?
4. De ce inlaturati dintre calitatile unui pescar:
- experienta in zeci de concursuri avute intr-un an,
- forta si rezistenta de a prinde sute de kilograme de peste intr-un concurs,
- capacitatea de a gasi acele cantitati de peste si a le aduce la mal de la distante modice, dar si de la distante greu de imaginat pentru unul care pescuieste exclusiv pe ape curgatoare,
- nada de calitate, testata in timp, in concursurile de care am vorbit anterior?
5. Nu credeti ca si pescuitul a devenit un sport profesionist, iar elementul definitoriu este "banul"?

Mie imi place ca in cele 72 de ore ale competitiei sa "lesin" din cauza efortului si presiunii si nu sa stau sa astept vreun peste ratacit, doar pentru ca unii considera ca doar astfel poti fi "pescar adevarat". Si, daca ati fi sinceri, si voua va place acelasi lucru. Eu vreau sa vad meciuri de fotbal in care sa se inscrie multe goluri, sa existe rasturnari de situatie, jucatorii sa dea tot ce pot pe teren. Vreau meciuri de tenis cu multe break-uri, seturi decisive si transpiratie multa. Meciuri de box cu sute de lovituri, reprize multe .... Alte spus, actiune, adrenalina, efort. De ce sa aleg altceva la pescuit?

In alta ordine de idei, trebuie sa intelegem ca fara bani nu vom putea participa la CN, asa cum nu vom putea participa nici la concursuri private. Nu ne vom putea antrena, nu vom putea testa nada, nu vom putea achizitiona nada de calitate si in cantitati suficiente, nu vom avea echipament performant. Acest lucru trebuie sa fie prioritatea oricarui club sportiv care vrea sa participe la Nationale. Asociatiile sportive au ca obiect de actvitate desfasurarea de competitii, iar fara fonduri nu isi pot indeplini acest deziderat.
Daca un club gaseste solutii pentru atragerea de fonduri, va putea sa isi trimita membrii la mai multe concursuri, va achizitiona echipament si nada de calitate, motivandu-si astfel concurentii. In schimb, daca se infiinteaza doar in speranta acumularii de fonduri din cotizatiile membrilor si participa la CN pe banii acestora, nu va obtine result acele scontate (eu cred ca este si ilegal, dar nu vreau sa aprind prea tare discutiile).

Banii fac ca si in celelalte sporturi profesioniste sa existe diferente de valoare intre competitori.

Daca banii nu vin de la club, avem aceleasi optiuni ca si in cazul concursurilor private. Ne convine, bine. Nu ne convine, nu participam. Oferta este foarte mica, iar cererea enorma. Cei care detin balti maresc in continuare taxele, producatorii de nada, pretul acestei. Si mai sunt si altii pe langa, ce incearca sa obtina castig.
Acesta este realitatea. Dura, dar de neschimbat in viitorul apropiat.

Ideea unor taxe mai mari, care sa asigure un plus financiar echipelor premiante, este o ideea buna. In acelasi timp insa, sumele bugetate trebuie sa fie justificate si sa se acorde prioritate controlului acestora.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de eugen dragnea »

Daca 10% din taxele care se dau pe brailele din Romania in decursul anului se vor directiona catre cele mai bune 3 loturi calificate in anul respectiv,acestea ar putea face o finala chiar pe viitoarea balta a CM-ului...dar cine sa faca asta ca la noi toti sunt miez,buric,lindic si la final se dovedeste ca-i doar limbric !!!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de claudiupascu »

eugen dragnea scrie:Daca 10% din taxele care se dau pe brailele din Romania in decursul anului se vor directiona catre cele mai bune 3 loturi calificate in anul respectiv,acestea ar putea face o finala chiar pe viitoarea balta a CM-ului...dar cine sa faca asta ca la noi toti sunt miez,buric,lindic si la final se dovedeste ca-i doar limbric !!!
Spune-mi si mie cum poti obliga-convinge un organizator de concursuri private sa dea cei 10% la câștigătorii unui alt concurs privat unde el nu are nimic in comun?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

@C_Alexandrescu


De ce inlaturati dintre calitatile unui pescar:
- experienta in zeci de concursuri avute intr-un an NU TOATA LUMEA ARE BANII TAI SI TIMPUL TAU LIBER. ASTA INSEAMNA CA NU SUNT PESCARI BUNI ?
- forta si rezistenta de a prinde sute de kilograme de peste intr-un concurs. CU CE TE AJUTA ASTA PE BALTI DE CM GEN SERBIA ? DACA PESCUITUL A AJUNS UN SPORT DE FORTA, HAI SA LIUAM TOTI COCAINA SI SA VEDEM CINE REZISTA MAI MULT...
- capacitatea de a gasi acele cantitati de peste si a le aduce la mal de la distante modice, dar si de la distante greu de imaginat pentru unul care pescuieste exclusiv pe ape curgatoare SE VEDE CA NU AI PESCUIT PE APE NATURALE(CURGATOARE).MA FACI SA RAD CAND CITESC CA PESCARUL DE "CURGATOARE" NU STIE ARUNCA DEPARTE... :lol:
- nada de calitate, testata in timp, in concursurile de care am vorbit anterior? ASTA ESTE DE FAPT PROBLEMA. TOTI CEI CARE VINDETI BOILIESURI VRETI CU DISPERARE CA CN SA FIE PE CORBU, CA SA VINDETI CAT MAI MULT SI SA AVETI UN AVANTAJ IN FATA CELOR CARE NU AU SUFICIENTI BANI CA SA CUMPERE CANTITATIILE NECESARE...
5. Nu credeti ca si pescuitul a devenit un sport profesionist, iar elementul definitoriu este "banul"? POSIBIL. DAR EU VOI LUPTA NEREU SA DAU SANSE EGALE TUTUROR, NU DOAR BOGATILOR.



Daca un club gaseste solutii pentru atragerea de fonduri, va putea sa isi trimita membrii la mai multe concursuri, va achizitiona echipament si nada de calitate, motivandu-si astfel concurentii. In schimb, daca se infiinteaza doar in speranta acumularii de fonduri din cotizatiile membrilor si participa la CN pe banii acestora, nu va obtine result acele scontate (eu cred ca este si ilegal, dar nu vreau sa aprind prea tare discutiile). VORBESTI DIN PRISMA OMULUI CARE ESTE INSCRIS LA UN CLUB CU UN PATRON BOGAT, CARE BAGA BANI IN PESCUIT. DIN PLACERE, NU CA SA OBTINA FOLOASE. DAR INTELEGEI SI PE CEI CARE NU AU NOROCUL ASTA. SAU NU VOR SA SE LASE PLATITI....

Banii fac ca si in celelalte sporturi profesioniste sa existe diferente de valoare intre competitori. NU ESTE NORMAL. DIFERENTA TREBUIE SA O FACA TALENTUL. DE ACEEA PE APE CURGATOARE BANII NU MAI SUNT ASA IMPORTANTI....

Daca banii nu vin de la club, avem aceleasi optiuni ca si in cazul concursurilor private. Ne convine, bine. Nu ne convine, nu participam. FOARTE CORECT. SA ASTEPTAM SA POSTEZE ANUNTUL DE CN 2019 ORGANIZATORUL SI APOI FIECARE ESTE LIBER SA FACA CE VREA. SA VINA SAU NU. SUNT SI CONCURSURI PRIVATE DESTULE, DECI OFERTA ESTE F MARE.

Ideea unor taxe mai mari, care sa asigure un plus financiar echipelor premiante, este o ideea buna. In acelasi timp insa, sumele bugetate trebuie sa fie justificate si sa se acorde prioritate controlului acestora. DE CE NU CERI ASEMENEA RAPORT SI LA CONCURSURILE PRIVATE LA CARE PARTICIPI ?
EU SI MULTI CA MINE NU VENIM LA CONCURSURI CA SA CASTIGAM BANI. DE ACEEA CONSIDER CA TAXA TREBUIE SA FIE CAT MAI MICA, CA SA POATA PARTICIPA TOTI. LUMEA VINE PTR ONOARE, NU CA SA CASTIGE BANI. TAXA MARE ESTE CERUTA DE CLUBURILE BOGATE, CA SA STEA ACASA "SARACIILE" CA NU CUMVA SA II MAI INCURCE PE LA CN CUM A FOST IN 2018... :evil:

PS. DACA VREI BANI DIN CONCURSURI POTI MERGE LA CONCURSURI PRIVATE SAU SA II CERI BANI PATRONULUI DE LA CLUBUL TAU CA SA IL REPREZINTI PE BALTI... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de eugen dragnea »

claudiupascu scrie:
eugen dragnea scrie:Daca 10% din taxele care se dau pe brailele din Romania in decursul anului se vor directiona catre cele mai bune 3 loturi calificate in anul respectiv,acestea ar putea face o finala chiar pe viitoarea balta a CM-ului...dar cine sa faca asta ca la noi toti sunt miez,buric,lindic si la final se dovedeste ca-i doar limbric !!!
Spune-mi si mie cum poti obliga-convinge un organizator de concursuri private sa dea cei 10% la câștigătorii unui alt concurs privat unde el nu are nimic in comun?
Pai nu da patronul cei 10% ci toti pescarii care participa la acel concurs prin suplimentarea taxei sau diminuarea premiilor,se acumuleaza intr-un cont si vor fi folositi pentru cele 3 loturi din finala CN care este de preferat sa se desfasoare pe aceeasi balta cu cea de CM. Concursul respectiv intra in clasamentul national participantii primind puncte in functie de pozitia in clasament,la finalul anului competitional primele 3 loturi clasate merg in finala pe banii acumulati in contul respectiv si echipa campioana va avea asigurat bugetul pentru CM.
Avantaje:
-buget mare si asigurat pentru finala CN si CM
-legitimitatea castigatorilor este clara
-stratificarea concursurilor,vor fi "de profesionisti" , "de chalengeri" si "de distractie"
-implicarea activa a administratorilor de balti prin dorinta de incadrare a concursului in campionat pentru a castiga reclama prin promovare si bani prin ocuparea baltii in totalitate.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Simu Alexandru »

eugen dragnea scrie:
claudiupascu scrie:
eugen dragnea scrie:Daca 10% din taxele care se dau pe brailele din Romania in decursul anului se vor directiona catre cele mai bune 3 loturi calificate in anul respectiv,acestea ar putea face o finala chiar pe viitoarea balta a CM-ului...dar cine sa faca asta ca la noi toti sunt miez,buric,lindic si la final se dovedeste ca-i doar limbric !!!
Spune-mi si mie cum poti obliga-convinge un organizator de concursuri private sa dea cei 10% la câștigătorii unui alt concurs privat unde el nu are nimic in comun?
Pai nu da patronul cei 10% ci toti pescarii care participa la acel concurs prin suplimentarea taxei sau diminuarea premiilor,se acumuleaza intr-un cont si vor fi folositi pentru cele 3 loturi din finala CN care este de preferat sa se desfasoare pe aceeasi balta cu cea de CM. Concursul respectiv intra in clasamentul national participantii primind puncte in functie de pozitia in clasament,la finalul anului competitional primele 3 loturi clasate merg in finala pe banii acumulati in contul respectiv si echipa campioana va avea asigurat bugetul pentru CM.
Avantaje:
-buget mare si asigurat pentru finala CN si CM
-legitimitatea castigatorilor este clara
-stratificarea concursurilor,vor fi "de profesionisti" , "de chalengeri" si "de distractie"
-implicarea activa a administratorilor de balti prin dorinta de incadrare a concursului in campionat pentru a castiga reclama prin promovare si bani prin ocuparea baltii in totalitate.
Ce obligatie am eu ca si pescar sa dau 10% din diminuarea premiilor sau organizatorul ?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”