CN 2019 -VARIANTE

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de eugen dragnea »

SEPY31 scrie:
Ce obligatie am eu ca si pescar sa dau 10% din diminuarea premiilor sau organizatorul ?[/quote]
Vezi tu,cam asta este problema generala a romanasului mioritic autentic: la drepturi se baga primul,la obligatii zice pas...si mai are si pretentia sa evolueze!!!
Nu intelegi ca acele concursuri conteaza pentru calificarea in finala CN,daca nu vrei sa platesti,nu participi...daca nu te intereseaza participarea la CN dar totusi vrei sa participi la concurs se poate considera "taxa de jmecher" ca sa pescuiesti alaturi de "grei",asta daca mai prinzi loc!!!

Alte avantaje: ca sa nu mai fie discutii legate de componenta loturilor pe cluburi punctele se acorda pe CNP/Club Sportiv/An,astfel apar competitii reale in interiorul cluburilor intre membrii din categoria "tineret" pentru a acumula puncte pe baza carora clubul va face punctajul sa intre in primele 3 si nu vor mai fi intr-o continua "duelare" cu "veteranii" pentru un loc in lotul de CN. Mai mult,fiind pe CNP/Club Sportiv se pot face contracte de sponsorizare intre Club si membrii care vor si pot dar nu-si permit.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de C_Alexandrescu »

Imi pare rau, Vladut, ca opinia mea cu privire la acest subiect a nascut un raspuns atat de vehement din partea ta. Asta demonstreaza ca nu esti capabil sa accepti ca exista si alte opinii si ca ceea ce sustii tu nu este adevarul absolut. Pacat ca trebuie sa manjim acest topic cu mesaje impertinente, agresive, in loc sa existe un schimb liber de idei. Cred ca ai citit mesajul meu intr-un moment nepotrivit sau inca nu se digerase mancarea de la Revelion, altfel nu imi explic tonul tau. M-am gandit mult daca trebuie sa iti raspund, daca merita sa imi irosesc timpul meu in acest scop.

Din punctul meu de vedere, pentru a fi bun intr-un domeniu trebuie sa ai experienta. In materie de pescuit, experienta pentru CN se capata in concursurile organizate pe criterii similare celor avute in vedere la organizarea CN. Mai mult, experienta se dobandeste prin participarea repetata la editii de CN care, pana in prezent au avut un anumit tipar. Tiparul a fost dictat de dorinta majoritatii pescarilor de a pescui pe "carpodroame".
Talentul este o calitate, dar fara experienta nu are prea mare valoare. Poate conduce insa la la dobandirea unei experiente mari, daca este insotit de munca.
Aici intervine rolul vostru, al cluburilor sportive, de a identifica talentele si "de a le da de lucru". Cu cat ii veti munci mai mult, cu atat veti obtine pescari mai buni.
Cand am vorbit de "experiente in zeci de concursuri" nu m-am referit la mine, ci la pescarii care au obtinut rezultate fabuloase la ultimele editii de CM. In niciun caz Dragan si coechipierii sau Fasie si coechipierii nu au pescuit "doar din talent si pricepere", realizarile lor bazandu-se pe numeroase concursuri si munca sustinuta.
Atunci ca vorbesti de timp liber si bani esti ipocrit. Intotdeauna ti-ai cladit lotul pentru CN numai pe oameni care si-au dedicat foarte mult timp si resurse pescuitului (Max, Marian Constantin, George Slave, Mitranescu, Nicu Cioara, Toni Comsa, Jugaru, .....) Iar una din propozitiile tale favorite, pe care o rosteai cu mandrie era "Cum se face ca in finala ajung intotdeauna aceleasi cluburi?" Raspunsul este clar; pentru ca acele cluburi si-au selectat pescarii cu mult timp liber si bani, care au acumulat experienta pe parcursul anilor.
Ca si concluzie "poti fi pescar bun", dar nu stiu ce sanse de reusita ai atunci cand te bati cu pescari experimentati. Si concluzia este valabila in toate sporturile, nu numai in pescuit.

Nu ar trebui sa ai drept referinta editia de CM din Serbia. Parerea mea este ca a fost o greseala care nu se va mai repeta.
Ceea ce ma surprinde este faptul ca negi rezultatele de la celelalte campionate mondiale unde experienta, rezistenta si forta au fost elementele decisive. Acei oameni meritorii nu au luat "cocaina" pentru a ajunge la sfarsitul concursului ci au muncit pana la epuizare, pentru ca asa cereau conditiile de concurs. Nici oamenii din lotul tau care s-au batut la editiile de CN nu s-au drogat pentru a obtine rezultate deosebite, dar si-au rupt ficatii de efort si consum nervos pentru ca Senzor sa triumfe. Cred ca i-ai jignit pe toti acestia si pe toti pescarii care apreciaza efortul intr-o competitie sportiva.
Pentru ca nu ma lasa inima sa nu iti raspund in acceasi maniera o sa iti spun ca "da, pentru ca tu sa poti tine pasul cu cei pe care i-am amintit mai sus este nevoie sa iei cocaina. Multa cocaina".

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de C_Alexandrescu »

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca eu neg calitatile pescarilor ce pescuiesc pe ape curgatoare. Nu m-am gandit niciun moment la acest lucru. Ai interpretat mesajul meu asa cum ai vrut, dandu-i o tenta de scandal.
Spre surprinderea ta, am pescuit foarte mult pe Dunare si stiu ca nu ai de ce sa arunci la distante considerabile. Fara discutie insa (si vorbesc in mod foarte serios) experinta ta in acel pescuit nu se compara cu a mea.

"Toti cei care vindeti biliesuri" ......?????
La cine te referi? Eu imi castig existenta in alt mod si nu am vandut niciodata un kg de nada.

Referitor la avantajul celor care au bani si pot cumpara cantitati mari de nada in detrimentul celor care nu au acesti bani:
- Corbu nu este o pista de concurs care sa inghita cantitati enorme de nada (ia spre comparatie Doripesco sau Sacosu). Colegul si prietenul tau Dan Mitranescu a castigat concursuri cu cateva kg. Degeaba intri in stand cu sute de kg daca nu stii sa le folosesti;
- eu nu am auzit de echipe participante la CN care sa se fi plans ca au ramas fara nada si, de aceea au pierdut sau de echipe care au aruncat sute de kg in apa. Daca esti cinstit, poti spune cate kg a consumat lotul Senzor la CN 2018 pe etapa;
- reiau ideea mea obsedanta: cluburile sportive, daca vor sa participe la CN, trebuie sa atraga venituri din surse externe. Este scopul principal pentru care se constituie. Contributiile membrilor nu trebuie sa reprezinte decat o parte infima din aceste venituri. Astfel, nu va exista presiune financiara pe competitori. Ei trebuie sa isi reprezinte cu onoare clubul si sa pescuiasca sub semnele lui, dar nu pe banii lor ci ai clubului. Daca asociatia sportiva are capacitatea manageriala de a atrage fonduri, clubul va fi unul bogat. Daca nu, este problema acestuia. Asta inseamna capitalism. Nu poti egaliza aceste lucruri pentru ca ingradesti dreptul unora de a dispune de bunurile si resursele lor.
Dar, voi cei care puteti lua decizii, faceti altceva. Reduceti cantitatea maxima de nada cu care se poate intra in stand. In aceste conditii, eliminati diferentele dintre "bogati si saraci" si se va pune accent pe localizarea pestelui.
- eu am spus "nada de calitate, testata in timp". Si aici ma refeream inclusiv la bilele Senzor. Daca nu ma insel, ai scris niste articole in care prezentai faptul ca ai testat nada multi ani pentru a ajunge la o calitate si la anumite caracteristici care sa o faca competitiva pe Corbu. (Ipocrizie)
- in aceeasi maniera nepoliticoasa si artagoasa in care mi-ai raspuns te intreb: nu cumva ai o gama de nada (boilies) care se preteaza exceptional pe ape curgatoare si nepescuite de obicei cu boilies? Nu ai promovat in multe articole si mesaje calitatile acestei nade? Nu ai o gama de nada (seminte) care se preteaza foarte bine la "apele naturale" pe care doresti sa se organizeze in viitor CN? Nu crezi ca viitorii competitori vor arunca in aceste ape cantitati considerabile din acesta nada? (Ipocrizie).

Pentru ca ai vorbit de talent, de pescari buni si care nu au bani si timp, de egalitatea de care trebuie sa se bucure toti pescarii, nu crezi ca experienta ta pe ape naturale curgatoare iti va crea un avantaj in fata celor care nu au pescuit niciodata sau foarte putin pe astfel de piste? Unde mai este egalitatea de sanse cand tu pescuiesti in fiecare an, cu rezultate deosebite in acest mod? (Ipocrizie)

"inscris la un club cu un patron bogat care baga bani in pescuit ..........."
Nimic mai neadevarat. Nu sunt inscris in niciun club. Si nu patronul trebuie sa fie bogat, ci clubul, asociatia sportiva. Vad ca nu reusesti sa intelegi scopul pentru care se infiinteaza o asociatie sportiva; atragerea de fonduri pentru organizarea de competitii sportive si participare inclusiv la CN. Nu este obligatoriu pentru nimeni sa isi infiinteze un club decat daca apreciaza ca este un bun manager si va reusi sa obtine surse de finantare. Nu este capabil, nu organizeaza, nu participa. Ce vrei sa facem, sa regandim ideea de asociatie sportiva prin prisma unor concepte comuniste? In ce sport ai mai auzit ca se ridica cluburile sarace impotriva celor bogate?

"Nu vor sa se lase platiti" /?????
De unde ai dedus tu ca am vorbit de plata de catre cluburi a membrilor? Eu am zis doar ca daca membrii pescuiesc sub egida unui club, nu trebuie sa pescuiasca pe banii lor. Clubul trebuie sa gaseasca resursele necesare pentru ai pregati pe pescarii lor si a le asigura nada si echipament. Altfel, pescuim pe banii nostri in competitii private, fara sa ne numim Senzor sau altfel si nu participam la CN.

Gresesti, de asemenea, cand faci distinctie intre concursurile private si CN. Eu nu vad nicio diferenta, deoarece nu s-a reusit rezolvarea acestei chestiuni, iar denumirea CN-ului este tot de concurs privat.
In consecinta, nu sunt foarte convins de idealul "pescuim pentru onoare", cu atat mai mult cu cat cluburile au decis in 2018 acordarea de premii. Acesti bani insa vor ajuta cluburile castigatoare (nu pe pescari) sa isi recupereze din cheltuielile facute pentru a participa la CN.

"Saraciile" de care vorbesti (presupun ca te-ai referit la cluburile mai mici) au fost foarte bine organizate si dotate anul trecut. Iar rezultatele lor s-au bazat pe aceleasi criterii care "imi plac mie" si anume munca, nada de calitate si experineta relativa in concursuri.

Despre PS-ul tau nu prea mai am ce sa spun. Frustrare mare.

Daca vreti sa schimbati conditiile de organizare a CN, organizati cat mai multe competitii pe ce piste doriti voi, fara taxe sau cu taxe suportate de voi (ca tot va dati haiduci), vedeti daca exista doritori si care sunt rezultatetel si apoi decideti in organismul de decizie pentru CN. Nu va impiedica nimeni. Deocamdata, avand in vedere ca mai toate concursurile private se desfasoara pe carpodroame si multi dintre noi, care nu stiu sa pescuiasca altfel, participa la ele, pastrati regulile jocului.

Imi pare oarecum rau de modul in care trebuie purtate aceste discutii, dar nu imi prea place sa fiu "calcat pe coada".

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Discutiile intre barbati asa se poarta : cu subiect si predicat.Pledoaria ta este foarte lunga si interesanta ptr un neavizat, doar ca aici discutam despre pescuit, nu facem abc-ul avocaturii... :D
Concret, este o divergenta de opinii intre noi, tu preferi pescuitul in forta, bazat pe tare si inainte si 1 tona de peste pe zi daca se poate, eu prefer pescuitul inteligent, calculat, bazat pe experienta si talent.
Tu preferi carpodroamele cu peste mult(apropo, vezi ca mai nou au aparut "tarcurile", carpodroame de pana in 100 mp, unde toata lumea prinde crap si arata ce talentati sunt) eu prefer sa ma bucur de frumusetea locurilor, de salbaticie, de natura.De ape salbatice cat mai putin controlate de om. Ptr mine faptul ca prind 1 crap pe baraj la Siriu este ca si cum ai prinde tu 1 t pe un carpodrom.Doar ca 1 t pot prinde multi... :wink:
In fine, eu cand scriu ceva despre CN, incerc sa las avantajele personale.Personal, prefer Corbu, lacul pe care pescuiesc de cand a aparut in peisaj, il cunosc si ne intelegem perfect.Iar rezultatele lotului Senzor nu pot fi puse la indoiala. Totusi, as vota alta balta daca as sti ca este asemanatoare cu pista de la anul de CM.Plus ca la Corbu, cluburile vechi au un mare avantaj...nu mai intru in detalii.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
razvanbr
Mesaje: 99
Membru din: Mar Apr 24, 2012 21:03
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de razvanbr »

pfffff....ca la romani, a propus si omul o dezbatere pe un subiect de nisa si s-au si umplut 20 de pagini de drama.
c_alexandrescu a atins cel mai bine subiectul.
Enjoy fishing!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Tocmai bine ca am discutat "constructiv" :mrgreen: , 90% anul acesta nu va mai fi niciun CN ! Sau cum vreti sa-l numiti voi.
Spor la inscrierile la competitiile private !! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

vasilescu.alin
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 15:13

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de vasilescu.alin »

Va salut

Nu stiu daca e chiar ok sa scriu aici si sa va spun parerea si dezamagirea mea fata de incercarea de a concura la o etapa de CN dar o sa incerc!
E doar parerea unui pasionat ce pescuieste 7 8 sesiuni de 7 zile intrun an si as vrea sa o tratati ca atare si nu in bascalie cum se vede de aici de la mine,un pescar care doar va citeste ofurile si devine din ce in ce mai dezamagit de o incercare de a participa la CN
Aveti milioane de cuvinte scrise si mii de subiecte in care doar va contraziceti,aveti o mare umbra pe voi prin care nimeni nu trece sa va poata intelege(asta vreti?)
incerc sa deslusesc misterele unui sport pe care il iubesc atat de mult dar la pachet vine si dezamagirea pentru ca dezarmati orice incercarea a unui pescar de asi arata abilitatile
Zilele trecute l am descoperit pe stefan popescu si mi as fi dorit sa nu se intample asta
Doar incercati sa incurajati formarea unor noi cluburi pentru popularitatea acestui sport!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de Bogdan Timis »

vasilescu.alin scrie:Va salut

Nu stiu daca e chiar ok sa scriu aici si sa va spun parerea si dezamagirea mea fata de incercarea de a concura la o etapa de CN dar o sa incerc!
E doar parerea unui pasionat ce pescuieste 7 8 sesiuni de 7 zile intrun an si as vrea sa o tratati ca atare si nu in bascalie cum se vede de aici de la mine,un pescar care doar va citeste ofurile si devine din ce in ce mai dezamagit de o incercare de a participa la CN
Aveti milioane de cuvinte scrise si mii de subiecte in care doar va contraziceti,aveti o mare umbra pe voi prin care nimeni nu trece sa va poata intelege(asta vreti?)
incerc sa deslusesc misterele unui sport pe care il iubesc atat de mult dar la pachet vine si dezamagirea pentru ca dezarmati orice incercarea a unui pescar de asi arata abilitatile
Zilele trecute l am descoperit pe stefan popescu si mi as fi dorit sa nu se intample asta
Doar incercati sa incurajati formarea unor noi cluburi pentru popularitatea acestui sport!
BIG LIKE
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

vasilescu.alin
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 15:13

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de vasilescu.alin »

Bogdan Timis scrie:
vasilescu.alin scrie:Va salut

Nu stiu daca e chiar ok sa scriu aici si sa va spun parerea si dezamagirea mea fata de incercarea de a concura la o etapa de CN dar o sa incerc!
E doar parerea unui pasionat ce pescuieste 7 8 sesiuni de 7 zile intrun an si as vrea sa o tratati ca atare si nu in bascalie cum se vede de aici de la mine,un pescar care doar va citeste ofurile si devine din ce in ce mai dezamagit de o incercare de a participa la CN
Aveti milioane de cuvinte scrise si mii de subiecte in care doar va contraziceti,aveti o mare umbra pe voi prin care nimeni nu trece sa va poata intelege(asta vreti?)
incerc sa deslusesc misterele unui sport pe care il iubesc atat de mult dar la pachet vine si dezamagirea pentru ca dezarmati orice incercarea a unui pescar de asi arata abilitatile
Zilele trecute l am descoperit pe stefan popescu si mi as fi dorit sa nu se intample asta
Doar incercati sa incurajati formarea unor noi cluburi pentru popularitatea acestui sport!
BIG LIKE

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CN 2019 -VARIANTE

Mesaj de gor965 »

vasilescu.alin scrie:.....
E doar parerea unui pasionat ce pescuieste 7 8 sesiuni de 7 zile intrun an .......
Mai bine ramai la pasiune...pescuieste din placere...tambalaul din CN nu mai are legatura cu pasiunea sau placerea. Sunt prea multe discutii, certuri, amenintari, deconturi, acuzatii, interese, etc....si toate pleaca de la bani. :(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”