COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de oanavictor »

barbumarius scrie:Nea Victor

Pai inainte de prima mansa de ce nu a fost deschisa balta?
Marius ,balta a fost deschisa .Juniorii senzor au fost la pescuit .
Nu cred ca sa anuntat undeva ca balta se inchide ,si nu vad nici motivul .
Asta ar insemna 4 saptamani inchiderea baltii .Cam multe pretentii .......sezonul scurt ........cheltuieli mari :!:
Poate la iarna platesti tu cheltuielile cu lacul :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de barbumarius »

Multumim pt aprecieri Dane si te asigur ca te bucuri de aceelasi lucru si din partea noastra.Sper ca la final sa fim impreuna acolo in fata.

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de barbumarius »

Nea Victor

Stiu ca se pierd multi bani dar poate exista alta solutie pt rezolvarea situatiei.Stiu ca v-am intrebat inainte de concurs ce s-a prins si mi-ati raspuns ca dupa ce au pescuit senzorii mici balta a fost inchisa.(adica mai mult de o saptamana).

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de oanavictor »

Senzorii mici au plecat dupa balta vineri dupa amiaza .
Aici mai sunt si niste abonati :!: la Tancabesti concursurile se tin si cu particulari pe balta in afara concurentilor .
Se poate rezolva intr-un singur fel :idea:
@barbu marius

Sa platesti tu cam cat se incaseaza pe weekend intr-o perioada ''PLOIOASA ''sau i-ti trimit nepotii sa le cumperi uniforme si rechizite scolare la toamna :lol: :lol: :lol: :lol:
Vezi ce suflet bun am ,nu te pun sa platesti un weekend cu vreme buna :!: :lol: :lol:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Vali Vesa scrie:Sa nu credeti ca sunt Toma necredinciosul, dar am citit de 3 ori regulamentul FIPS de la cap la coada. Pote-mi spuneti si mie ce articol interzice iesirea unui concurent din stand, ca eu n-am gasit...???
???
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Florentin Iuga »

Cel mai penibil e sa ceri voie la WC. Ca la gradinita. Asta sigur nu se intampla la CM, macar din cauza diferentelor lingvistice.

P.S. Si mai rau e sa ceri voie si sa nu ai unde sa te duci, sa stai ca la expozitie pe vine in vazul tuturor. :oops:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de marin laurentiu »

Dan Mitranescu scrie:
marin laurentiu scrie:
tu chiar crezi in mintea ta,ca domnul crap a trecut prin vadul vecinilor,s-a uitat stanga -dreapta ,a vazut bile si a plecat mai departe stramband din nas,ca mai apoi sa dea de mamaliga facatoare de minuni a lu' mitranescu si nu mai plece de acolo pana nu a terminat ultima faramitura?

inseamna ca nu prea ai inteles nimic pana acum...LOCUL "te face pescar" ,cum la fel de bine te ingroapa...(plus "cateva" amanunte care tin de experienta :D :D :D )
faptul ca mitranescu a reusit sa prinda pe un loc considerat printre cele mai bune de pe balta ti se pare o mare reusita? (are si el partea lui de merite ptr ca a reusit sa "inteleaga" repede vadul de pescuit si ptr asta merita felicitat...) ce poti spune despre baietii de la DOEAT care au reusit sa castige un sector de pe un loc incadrat INTRE CELE MAI PROASTE LOCURI DE PE BALTA? asta da realizare ...
pana la urma ...a castigat mitranescu sau a pierdut :?: ,ca vad ca nu prea esti sigur :lol: :lol: :lol:
hai sa iti mai zic ceva de locul ala...in urma cu 2 saptamani pe acelasi loc a pescuit o echipa,nu conteaza care, si in 48 de ore au pus pe saltea 10 crapi cu o medie de aproape 11 kg/buc...dar au pescuit exclusiv la boilies...mitranescu tot 10 crapi a avut dar media a fost pe undeva la 8 kg...o "mica " diferenta de 30 de kg dar care il ajuta enorm :wink:
alt aspect...am inteles ca a pierdut f multi crapi si cel putin vreo 4 ptr ca i-a CEDAT FIRUL,MONTURA SAU NODUL DE LA INAINTAS...pai sa-mi fie cu iertare ,ori are probleme cu echipamentul,ori faptul ca e "specializat" pe ciortan -viteza isi spune cuvantul :wink:
dupa parerea mea ,in conjunctura respectiva,cand cele mai bune locuri de pe balta ori au fost scoase ori nu au produs mare lucru(din diferite motive :wink: )mitranescu nu a castigat nimic....ci a pierdut LOCUL 1 LA GENERAL...
parerea mea dane,asta cred si o sustin,sper sa nu te superi (prea tare,stiu ca esti ofticos :lol: :lol: :lol: )

ps:iulian,mai citeste clasamentele si ai sa vezi ca multe nume consacrate au avut rezultate nesatisfacatoare...chiar crezi ca asta se intampla ptr ca nu au avut la ei mamaliga fantastica sau ca au uitat sa pescuiasca :?: mai gandeste-te...daca ai picat pe loc prost poti sa fi si guru al carpfishingului si sa ai in dotare nada nadelor ca nu poti face nimic...
Nu este vorba de o "mamaliga fantastica" , ideea lui Iulian era ca ... se poate si asa ( cu putina experienta,cum spuneai si tu :D ). Pacat ca intru iar pe teava eu ... :D si sper sa nu se interpreteze gresit in continuare acest subiect.
nu a zis nimeni ca nu se poate...doar ca se poate si mai bine :wink:
Am tras un loc bun ,dar mai sunt cel putin 10 cu acelasi potential ...
tocmai asta e problema...ai avut o conjunctura favorabila,celelalte locuri bune nu au produs la potential maxim...ar trebuie sa-ti para si mai rau :D :D :D
Nu a stiut nimeni ca inainte de concurs a prins cineva atatia crapi mari pe Darvari ... de ce o spui tocmai acum ? Nu o puteai spune cand toata lumea vaita Darvariul ca nu are peste ?
ptr ca nu o spun de...fel,ma bag in seama cu japca :?: :lol: :lol: :lol:
Nodul de la inaintas mi-a cedat la primul peste ,iar singura mea vina este ca nu i-am atras atentia lui Vasile ca nodul de inaintas pentru un fir de 0,20 se face putin altfel. Nu avea de unde sa stie , nu mai pescuise asa ... Fac pariu ca nici tu nu stii ... :D !
Sa nu uiti ...0,20 la "dulapi" ! :D
am tamburii de rezerva incarcati cu 22 si 40...cu 20 poate nu stiu dar cu 22 il cam fac cum trebuie :D :D :D ,dovada ca nu mi-a rupt niciodata in ultimii 4-5 ani...

In afara de acel peste am mai avut unul scapat imediat dupa intepare . In nici un caz nu am pierdut " foarte multi crapi" , chiar daca numai unul dintre cei doi era suficient sa castig.
eu am auzit ca din primii sase pesti ai scapat 4...daca nu e asa injura-l pe ala care a zis :lol: :lol: :lol:
Am pierdut locul 1 pentru 850g si nu am putut sa vorbesc doua zile dupa tensiunea prin care am trecut. Am asteptat un peste 5 ore la sfarsitul concursului ... si a venit fix la 1 minut inainte de final ... numai ca a avut 2,8 kg situatie in care am prins pesti numai intre 7 si 14 kg ...
stiu cum e :( ...am patit si eu la fel...imi trebuia crap de 4,2 kg si am intepat in ultimile minute de 2,4 :( ,si caroon anul trecut la pelicanul...a pierdut 10000 de euro ptr 3 kg...ii trebuia crap de 7 si a luat unul de 4 si ceva in ultimele 2-3 minute...
...iar de castigat ...totusi am castigat ceva ... :wink:
nu zic ca n-ai castigat...ceva,doar ca, mai degraba ai pierdut sansa sa pleci de pe darvari cu 1pct avp :(
dar asta e...tu sa fi sanatos si sa ai acelasi bulan la trageri :D :D :D
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de marin laurentiu »

@ dan m
ps: vezi ce faci pe hobaia cu mamaliga aia ca te nauceste tenul :wink: :D :D :D
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Vali Vesa »

Vali Vesa scrie:
Vali Vesa scrie:Sa nu credeti ca sunt Toma necredinciosul, dar am citit de 3 ori regulamentul FIPS de la cap la coada. Pote-mi spuneti si mie ce articol interzice iesirea unui concurent din stand, ca eu n-am gasit...???
???
@Adi Zarguzon...???
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

Vali Vesa scrie:
Vali Vesa scrie:
Vali Vesa scrie:Sa nu credeti ca sunt Toma necredinciosul, dar am citit de 3 ori regulamentul FIPS de la cap la coada. Pote-mi spuneti si mie ce articol interzice iesirea unui concurent din stand, ca eu n-am gasit...???
???
@Adi Zarguzon...???
31. parasirea standului pe timp de noapte de catre concurenti este interzisa cu exceptia
satisfacerii necesitatilor fiziologice;

In FIPS nu zice nimic intr-adevar ..dar in asta al nostru singura referire clara este pentru parasirea standului pe timp de noapte.

Probabil cea care s-a interpretat ca nu e voie sa parasesti standul este asta:
REGULI GENERALE DE PESCUIT
Fiecare echipa este compusa din 2 pescari.
Nu sunt permise schimbari. In caz de forta majora este permisa plecarea unuia dintre concurenti.
In acest caz nu mai este permisa revenirea a acestuia in stand.

..dar asta se refera la plecarea de pe balta nu la cativa pasi de dezmorteala.

Eu unul nu am simtit nevoia sa ies din stand...ca sunt mai lenes, dar si daca as fi iesit nu vad unde era problema.
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”