COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Cezar Bibu »

Iata ca s-a terminat si prima etapa din TAVP. Dupa ce discutii au fost inainte, nu ma indoiesc ca vor fi si dupa, asa ca am creat acest topic separat (daca vreti putem sa-l impartim in doua, Hobaia/Dirvari), tocmai pentru a nu le strica pe cele asa zis oficiale , cu rezultatele clare. Trebuie apreciata ,nu-i asa, promptitudinea celor doi organizatori in oferirea in timpul cel mai scurt, a rezultatelor partiale, lucru pentru care eu le multumesc si , in acelasi timp ii felicit. Uite ca se poate si asa ! Bravo !

Mugur Ioan
Mesaje: 161
Membru din: Lun Iul 03, 2006 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Mugur Ioan »

Felicitari si din partea mea organizatorilor!
"Cine face si desface, toata ziua are ce face."
Mugur

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Cezar Bibu »

Imi permit sa fac niste comentarii de chibit , evident subiective, dar va rog, nu trageti f tare in pianist :)

S-a prins relativ putin, cu medie, asa cum era de asteptat, mai mare pe Dirvari. Explicatii? Dumnezeu stie..
Confirmari : echipele Carping, care au cistigat trei sectoare din sase, chiar detasat as putea zice, si Dan Mitranescu, un obisnuit al podiumurilor, care confirma si pe un stil care teoretic, nu-i era favorabil :)
Infirmari : Senzor si, partial CarpZone, care au avut multe echipe in concurs, dar n-au luat puncte multe. Si parca nici brasovenii, prezenti in numar destul de mare, n-au punctat f bine.

Bineinteles ca suntem doar dupa o etapa, si roata se poate intoarce, c-asa e in ..pescuit :D

Dupa odihna binemeritata , asteptam reactiile participantilor. Multumesc.
Ultima oară modificat Dum Iun 21, 2009 15:43 de către Cezar Bibu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Cezar Bibu »

@Mugur Ioan,

Nu stiu ce masuri se vor lua in cadrul clubului din care faci parte, dar in ceea ce priveste APCR, sa stii ca ai un cartonas galben. :evil: Fara comentarii !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de EX-UL »

Am citit rezultatele si cred ca este cazul sa scriu " O tempora ........." . Putin , foarte putin ......

Oricum , felicitari concurentilor . Vremurile s-au schimbat si sunt sigur ca fata de noi , care pescuiam in aceeasi competitie si pe aceeasi balta acum vreo 5-6 ani , ei au mai mult mai multe de gestionat , de aceea ii si felicit . Totusi rezultate slabe , cu citeva exceptii ...

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de cornel rosioru »

Ca si observator la aceasta etapa vreau sa fac citeva apreciri :

Felicitari Cornel Serbu pt. organizare, implicare si sufletul depus.
Felicitari Madalin Olaru de la Pelicanu, pt. locul 2 pe sectorul B, in conditiile in care a pescuit singur.
Felicitari cistigatorilor de sectoare si concurentilor.
Felicitari arbitrilor pt. ca s-au descurcat in situatii extreme.

Vreau sa remarc si lucrurile negative:

Sa o luam cu inceputul. La tragerea la sori Radu Batica ca un ''sportiv adevarat'' se prezinta in stare de ebrietate avansata insotit de 2 ''doamne'' specializate pe altfel de competitii.
Precizez ca Badica in prima etapa trebuia sa pescuiasca la Dirvari.
Incepe scandalul, Radu vrea la Hobaia, organizatorii il trimit la Dirvari.
Injuraturi, amenintari, comvorbiri telefonice intre organizatori si directorul de turnel. Acesta hotareste, Badica va pescui pe Hobaia. Interesant, cu mult timp in urma Vali Vesa ceruse schimarea baltilor. Nu i sa permis.
Dupa aproximativ 24 ore Badica pareseste competitia. Leo ramine si pescuieste singur.
De ce a fost acest scandal? Leo putea pescui singur de la inceput.

Un alt caz grav, Mugur Ioan, pe C6 se imbata si ia arbitrii la injuraturi. Il potolesc greu si-i dau un avertisment.
Stefan Dumitru, coechipierul lui, se supara pe buna dreptate pe comportamentul acestuia si pleaca acasa.
Ramas singur, Mugur pleaca si el.

Razvan Dobrescu (Clubul Crapu) al doilea organizator al etapei, la o ora dupa inceperea concursului pleaca acasa si nu mai revine.
Rolul organizatorului intr-un asemanea concurs e hotaritor pt. buna desfasurare.
Razvan Dobrescu face parte ca si organizator din comisia de disciplina.
Cum va judeca cazurile de indisciplina petrecute in etapa lui atita timp cit el nu a fost acolo?
Arbitri, Mary Zarguzon si eu am preluat obligatiile organizatorului si am dus etapa la bun sfirsit.

Astept reactia directorului de turneu, Victor Oana.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de andrei vladeanu »

cezar
nu cred ca se poate pune problema asa: confirmari carping, infirmari senzor carpzone.
ci
confirmari: tomulescu, rudeanu, epure, etc (primul campion national la individual, ceilalti doi vice-campioni mondiali :!:

din senzor au mai ramas doar copiii, de la care nimeni nu asteapta minuni. cipica e singurul cu un cv tare, insa are un partener nou, alex, care se afla la primul concurs.
octav si claudiu probabil ca mai au de mancat mamaliga pana sa ajunga in echipa nationala. om vedea.

bref, or avea cei din carpzone multe echipe, si multe cupe castigate pe la peris si moara vlasiei. aici e vorba de altceva.
din acest considerent regasim numele de mai sus bine clasate.
sunt oamenii pe care marea echipa senzor ii baga an de an pe locul doi. a venit si vremea lor! :D
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de andrei vladeanu »

pai directorul de turneu trebuie sa convoace sedinta organizatorilor si sa anunte deciziile luate. cat mai rapid, pana in mansa 2

personal consider ca gestul lui badica, de a se prezenta la hobaia, in ciuda tragerii la sorti care l-a repartizat la darvari, este unul incalificabil. sa vedem ce o sa zica comisia.
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMENTARII ETAPA I DIN TAVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de EX-UL »

@andrei si cezar

pe mine ma suprind rezultatele slabe , la general , cu citeva exceptii - in principal cele sugerate de Andrei - dar baietii astia nu sunt exceptii sunt "clasici" deja si pe mine unul nu ma suprinde faptul ca au pescuit bine ( altfel nu prea stiu ! ) .
Ce facem cu vreo 10-15 echipe care in 2 balti au reusit 0 crapi ? Ce facem cu alte 10-15 echipe care au pus pe mal 1-2 crapi ? Asta sa fie generatia viitoare ? Daca da e jale si sistemul asta descurajant pentru pescari de peste 40 ani cu familie si afacere ( dar si cu ultimii 5-6 ani pe calificari si concursuri din cele mai tari , cu rezultate pina la urma aproximativ egale , cu exceptia fostilor componenti ai lotului , care au ceva metal nobil la gat ) , cu timp limita , care nu pot sta pe garla toata vara , nu e bun si poate ar trebuii regandit , pe niste divizii valorice si cu timp mai scurt de selectie .
Dar sa vedem ce o sa iasa pina la capat si sa vedem si ce rezultate vom avea in noua componenta a lotului national . Eu sper din tot sufletul sa regeasesc acolo prieteni vechi precum Cristi , Piticu , Gabi , Mircea , samd . Cert este ca prin prisma rezultatelor competitia actuala este "POPULARA" si cred ca asta este un mare merit , nu atit pentru selectie cit prin prisma educarii echipelor intr-un cadru organizat de competitie si de arbitraj .
Cred ca discrepanta este mare intre ce a fost si ce este acum , dar speranta moare ultima . Precizez ca nu reprosez NIMIC organizatorilor , ei au lucrat cu materialul clientului , deci felicitari pentru buna organizare !!!!

Iar pentru cei care au crezut ca a scoate 40-80 kg de peste la o mansa de calificare este floare la ureche , le recomand sa mai exerseze pe garla si mai putin pe Forum .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE MANSA I TAVP HOBAIA 2009

Mesaj de EX-UL »

Doresc sa ii felicit atit pe Gabi Tomulescu cit si pe Cristi Rudeanu . Si-au dovedit din nou valoarea ! Bravo !!

Cit priveste ceea ce spune LV-ul legat de Radu Badica , este incalificabil pentru o competitie la care s-a pus la un moment dat problema inaintasului textil ! Astept reactia lui Adi Zarguzon .

@maestru Rosioru - in calitate de vicepresedinte al APCR - eu consider ca Mugur Ioan nu face cinste acestei asociatii si il propun pentru excludere . Poate pescuii si fara sa faca parte din APCR , dar noi nu putem fi de acord cu astfel de colegi , pentru ca lumea ne judeca prin prisma calitatii si nu prin cantitate .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”