CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.2018

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de gabi1 »

ManuC scrie:Stimate domnule Președinte Orhei.

O sa încerc sa fiu cât mai scurt ,dar cred ca tot o sa fie ceva de scris.
Pt. început doresc sa citez ART.14 din Regulamentul de organizare si funcționare a Comisiei de Pescuit Sportiv si Competiții a AGVPS din România.
“ART.14 - Documentele emise la nivelul Comisiei de Pescuit Sportiv si Competiții si subcomisiilor acesteia ,vor circula doar datate si semnate de persoanele responsabile ,fără a fi necesară înregistrarea lor in registrul curent de corespondenta al AGVPS.Deciziile luate la aceste niveluri ale comisiei si subcomisiilor ,nu antrenează responsabilitatea AGVPS ,ci doar a persoanelor care le-au dezbătut si adoptat ,cărora li se lasă posibilitatea de contestare la nivelul Consiliului AGVPS.”
Având in vedere ART.de mai sus consider ca este o datorie minimala sa atrag atenția colegilor pescari care nu sunt familiarizați cu terminologia juridică si cu regulamentele ,ca legea nu te absolvă daca nu o cunosti.Iar daca observați AGVPS “se spală pe mâini” iar responsabilitatea este doar a celor care semnează.
Iar mai jos o sa detaliez care sunt inadvertentele in ceea ce privește ședința din data de 05 feb.2018.
Așadar:
Sed.din 05 feb.2018
Subiecte care urmează a fi discutate:
1.Alegerea Președintelui subcomisiei de pescuit la crap AGVPS din România
2.Constituirea unei asociații sportive cu propunerea de denumire Liga Cluburilor de Crap
3.Discutii generale
Pana aici “toate bune si frumoase”.
Trecem la hotarari ,conform procesului verbal încheiat:
- “dintr-un total de 16 asociații sportive prezente la ședința ,14 asociații au fost de acord cu înființarea Ligii Cluburilor de Crap ,iar un număr de doua asociații nu au fost de acord.”
(acesta a fost de fapt singurul punct de pe ordinea de zi care s-a materializat si a fost in conformitate cu ordinea de zi)
- “s-a hotărât modificarea “renumerației “arbitrilor de la Campionatul Național al AGVPS din 2018 cu o suplimentare de 25%din valoarea stabilită inițial.”
(hotărâre de mai sus nu se regăsește pe ordinea de zi.Chiar daca ar fi fost pe ordinea de zi nu ar fi putut fi adoptată hotărârea ,fiindcă nu ar fi existat qvorum .Doar daca exista vreun regulament de desfășurare a ședințelor subcomisiei de crap cu prevederi aberante.Hotararea ar fi trebuit sa fie votata de 20 de asociații ca sa fie adoptată.In alta ordine de idei ,corect se spune “remunerație” nu renumerație.Dar sa trecem mai departe.)
- s-a hotărât ca președintele comisiei de disciplina ,in persoana domnului Oliviu Orhei sa fie “renumerat”(din nou)pentru fiecare etapa de la Campionatul Național al AGVPS 2018 ,in cuantum de 500(cinci sute)euro net.
(Pe bune???Unde era acest punct pe ordinea de zi?Din nou spun ca ar fi trebuit ca jumătate plus unu din asociațiile înscrise la CN AGVPS sa voteze o astfel de propunere ca sa fie adoptată.)
- s-a hotărât ca dl.George Iorga sa se ocupe de stabilirea grilelor necesare organizării Campionatului Național al AGVPS 2018 ,iar pentru acest lucru sa fie “renumerat”(din nou)cu suma de 600 lei net.
(De asemenea acest punct nu se afla pe ordinea de zi.Am tot respectul pt.George ,pentru toată implicarea sa in acest fenomen ,pentru tot ce a făcut pana acum si cred ca este foarte capabil sa se ocupe de grile ,dar hotărârea trebuie sa fie luată ,cu qvorum.)
Ce mai este interesant ? Este faptul ca punctul unu al ordini de zi ,nu apare in procesul verbal ca a fi fost votat.Nu este consemnat.Deci cine este președintele subcomisiei de pescuit la crap?
Si mai este ceva interesant.Faptul ca doar la hotărârea înființării Ligii Cluburilor de Crap se face referire la numărul voturilor cu care a fost adoptată hotărârea ,la celelalte hotărâri nu se specifica cu ce număr de voturi au fost adoptate.???
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cine a organizat aceasta întâlnire ,a condus-o si a consemnat-o da dovada de diletantism.Dar ce vina avem noi? :lol: Ba nu ,avem ca acceptam asa ceva.
In opinia oricărui jurist si a oricărui om cu o minima pregătire , hotărârile luate in afara ordini de zi sunt nule si nu pot fi puse in aplicare.
Mi-as fi dorit foarte mult sa nu fiu pus in situația de a scrie acest articol.
Nu doresc decât sa aduc normalitate acolo unde sunt implicat si nu regăsesc aceasta normalitate.Cred ca majoritatea celor implicați in acest fenomen își doresc aceasta normalitate.Este adevărat ca normalitatea unuia ,poate fi anormalitatea altuia.Dar eu nu propun decât un minim exercitiu de funcționare logica.
Se poate sa trăiești normal ,intr-o țara anormala? Nu se poate.Tocmai de aceea ma implic.
Nu îmi doresc sa intru in polemica cu nimeni .Am vrut doar sa atrag atenția asupra anumitor greșeli si împreuna cu toți colegii angrenați in acest frumos “viciu”sa îndreptam greselile.(cele cu voie si cele fără de voie :lol: )
Cam atât deocamdată.

Fir întins tuturor.
Touché!

Imagine
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de petre iulian »

- “s-a hotărât modificarea “renumerației “arbitrilor de la Campionatul Național al AGVPS din 2018 cu o suplimentare de 25%din valoarea stabilită inițial.”

----------

asta am auzit si eu ....... ca arbitrajul pt CN costa x lei si la asta se suplimenteaza cu 25 % ....
numarul arbitrilor nu creste .....

ciudat este ca in suma totala este inclus si deplasarea si mancarea si suplimentarea se face la suma totala in care sunt incluse aceste cheltuieli ..... in concluzie s-a scumpit si deplasarea si mancarea cu 25 %

eu nu am primit pana acum cheltuielile calculate pt 30 loturi si acum actualizate pt 39 loturi ca sa stiu sigur daca este asa cu arbitrajul ... doar din auzite ca suplimentarea de 25 % a fost facuta la suma finala in care era inclus hrana si deplasarea ... :wink:

Mai este ciudat ca trebuie sa platim restul de contributie ca taxa la CN (3.000 lei) dar inca nu stim pe ce dam banii si ce fond de premiere ramane ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de oanavictor »

Nu prea inteleg rostul acestei postari mai ales ca vine din partea unui club care nu a participat la aceasta adunare desii a stiut .
Ce interes mai are de data asta clubul
Carping si de ce nu iese la rampa domnul Rudeanu iar domnul Chejnoiu ne trimite pe la academia romana sa fim renumerati !
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de Alexandru Mihai »

petre iulian scrie:- “s-a hotărât modificarea “renumerației “arbitrilor de la Campionatul Național al AGVPS din 2018 cu o suplimentare de 25%din valoarea stabilită inițial.”

----------

asta am auzit si eu ....... ca arbitrajul pt CN costa x lei si la asta se suplimenteaza cu 25 % ....
numarul arbitrilor nu creste .....

ciudat este ca in suma totala este inclus si deplasarea si mancarea si suplimentarea se face la suma totala in care sunt incluse aceste cheltuieli ..... in concluzie s-a scumpit si deplasarea si mancarea cu 25 %

eu nu am primit pana acum cheltuielile calculate pt 30 loturi si acum actualizate pt 39 loturi ca sa stiu sigur daca este asa cu arbitrajul ... doar din auzite ca suplimentarea de 25 % a fost facuta la suma finala in care era inclus hrana si deplasarea ... :wink:

Mai este ciudat ca trebuie sa platim restul de contributie ca taxa la CN (3.000 lei) dar inca nu stim pe ce dam banii si ce fond de premiere ramane ...
Ce Petre nu sti cum se numește chestia asta !?...bătaie de joc din partea celui care organizează acest eveniment!

Dl Orhei, va rog sa va asumați pana la sfârșit organizarea acestui CN 2018, sa ne puneți la dispoziție ambele procese verbale cu cheltuielile propuse ca sa vadă toată lumea ce sa hotărât, cum sa hotărât si de ce sau luat astfel de decizii.
Va rog sa nu am Trimiteți la Președintele Clubului pe care îl reprezint ca nici el nu îl are!

Dacă toate cluburile vin cu bani de acasă ca sa zic așa sa nu ma exprim altfel dumneavoastră de ce trebuie sa fiți remunerat cu 500 €?
Cine va va plăti si in ce baza? - nu sunteți angajat, dacă înțelegeți ce spun.
Pana acum nu ați fost decât legătura noastră cu AGVPS-ul, va rog sa ne Spune-ți care este rolul dumneavoastră mai exact ca îmi da cu virgula, vreau sa văd si eu ca ultimii ani ani ați adus un beneficiu cluburilor de pescuit pe ca i-ați reprezentat, o sponsorizare...o ceva...nu știu !

Ce-ar fi sa faceți un raport pe ultimii ani in care sa ne arătați realizările dumneavoastră care merita sa fie remunerate cu 500 €/etapa.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de Alexandru Mihai »

oanavictor scrie:Nu prea inteleg rostul acestei postari mai ales ca vine din partea unui club care nu a participat la aceasta adunare desii a stiut .
Ce interes mai are de data asta clubul
Carping si de ce nu iese la rampa domnul Rudeanu iar domnul Chejnoiu ne trimite pe la academia romana sa fim renumerati !
Nea Victor, vrei sa stam așa cuminți si doar sa plătim? Ce e așa de greu sa știm si noi de ce ? Cum? Si in ce fel?
Suntem cumva sub o dominare si trebuie doar sa executam fără sa comentam???

Ps: nu am ajuns la ședința pentru ca eram la munca sa facem bani Pt a ne susține campania de la CN 2018, pentru ca pentru noi nu face nimeni nimic, doar vor sa fie remunerați! E Ok răspunsul ?
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de gabi1 »

Ce-ar fi sa faceți un raport pe ultimii ani in care sa ne arătați realizările dumneavoastră care merita sa fie remunerate cu 500 €/etapa.
Dacă nu sunteţi capabili să măriţi ciolanul, reduceţi din câini.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de oanavictor »

Alexandru Mihai scrie:
oanavictor scrie:Nu prea inteleg rostul acestei postari mai ales ca vine din partea unui club care nu a participat la aceasta adunare desii a stiut .
Ce interes mai are de data asta clubul
Carping si de ce nu iese la rampa domnul Rudeanu iar domnul Chejnoiu ne trimite pe la academia romana sa fim renumerati !
Nea Victor, vrei sa stam așa cuminți si doar sa plătim? Ce e așa de greu sa știm si noi de ce ? Cum? Si in ce fel?
Suntem cumva sub o dominare si trebuie doar sa executam fără sa comentam???

Ps: nu am ajuns la ședința pentru ca eram la munca sa facem bani Pt a ne susține campania de la CN 2018, pentru ca pentru noi nu face nimeni nimic, doar vor sa fie remunerați! E Ok răspunsul ?
Max ,problema a fost ca domnul Orhei cheltuieste bani personali pentru a se ocupa de organizare si desfasurare a competitiei si ca nu mai doreste sa se ocupe .
a fost propusa o [RENUMERATIE :roll: :roll: :roll: :roll: ]pe care dupa lungi discutii a acceptat-o urmand sa se ocupe pe mai departe de sarcina .
Eu personal consider ca este normal ca cineva care presteaza o activitate in folosul altora sa fie REmunerat pentru munca depusa .
Ce nu inteleg eu este de ce aceste discutii sunt alimentate doar de cei care nu au luat parte la sedinta !
Cat priveste cheltuielile .....in mod sigur ele vor fi aduse la cunostinta tuturor cand se va face bilantul acestei competitii ,iar atunci cine are dubii de felul in care sau cheltuit banii poate face contestatie inclusiv judiciara .
Pana atunci stim cati bani se vor strange din taxa ,cat costa inchirierea lacului ,cat costa arbitrajul si cat costa REmuneratia[ :roll: ] domnului Orhei .
Restul de bani se vor regasii in premii si nicidecum in diminuarea taxei de participare .....ASA SA HOTARAT DE CATRE CEI PREZENTI .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de oanavictor »

Alexandru Mihai scrie:
Ps: nu am ajuns la ședința pentru ca eram la munca sa facem bani Pt a ne susține campania de la CN 2018, pentru ca pentru noi nu face nimeni nimic, doar vor sa fie remunerați! E Ok răspunsul ?
Si de ce vrei ca Orhei sa munceasca ,sa cheltuiasca banii lui pe trasport ,mancare ,cazare si cel mai important lucru ....sa consume timpul lui in loc sa se ocupe de afacerea lui si sa faca si el bani .....si aste de 4 ori cate 5 zile intr-o vara ......plus activitatea din cursul anului cand trebuie sa dea telefoane ,sa primeasca ,sa urmareasca platile fiecarui club ,sa le centralizeze ,sa mai mearga si pe la niste adunari ale agvps doar ca suntem noi frumosi si destepti ................

ps .....daca exista un voluntar care sa se implice moka si sa preia atributiile domnului Orhei eu sunt de acord cu inlocuirea
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de Bogdan Dragan »

oanavictor scrie:
Alexandru Mihai scrie:
Ps: nu am ajuns la ședința pentru ca eram la munca sa facem bani Pt a ne susține campania de la CN 2018, pentru ca pentru noi nu face nimeni nimic, doar vor sa fie remunerați! E Ok răspunsul ?
Si de ce vrei ca Orhei sa munceasca ,sa cheltuiasca banii lui pe trasport ,mancare ,cazare si cel mai important lucru ....sa consume timpul lui in loc sa se ocupe de afacerea lui si sa faca si el bani .....si aste de 4 ori cate 5 zile intr-o vara ......plus activitatea din cursul anului cand trebuie sa dea telefoane ,sa primeasca ,sa urmareasca platile fiecarui club ,sa le centralizeze ,sa mai mearga si pe la niste adunari ale agvps doar ca suntem noi frumosi si destepti ................

ps .....daca exista un voluntar care sa se implice moka si sa preia atributiile domnului Orhei eu sunt de acord cu inlocuirea
Pentru ca daca nu o poate face el, o poate face altcineva! Cineva care are timp, banii, etc

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CONVOCAREA SUBCOMISIEI DE PESCUIT LA CRAP PENTRU 05.02.

Mesaj de oanavictor »

Ocupa-te tu Bogdane ...ai toate atuurile cu tine
Eu te sustin din suflet pentru ca ai si experienta internationala de concurent la campionatele mondiale pescuit
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”