Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de george tomescu »

37 si 38 sunt cele doua paragrafe fara numar
cred ca e o greseala de redactare
CS APS

Rep
Mesaje: 160
Membru din: Mar Mai 01, 2012 17:09

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Rep »

Art.14 trebuie precizat cu cit timp inainte de cintarul official,trebuie anuntat un cintar suplimentar pentru a putea fi efectuat .
Art.50trebuie adaugat,ca pe toate standurile ,cintarirea sa se faca in acelasi sens,A4->A25 ,B4>B25,C4>C25 sau invers.
Art56 trebuie adaugat ,ca se va acorda prioritate pescuitului [daca ambii pescari trebuie sa participle la cintarire si pleca o lanseta ].
Art58.inlocuit-dupa sfirsitul competitiei-cu'' de la savirsirea faptei''

Rep
Mesaje: 160
Membru din: Mar Mai 01, 2012 17:09

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Rep »

Trebuie lamurit si accesul in spatiul B .La CN-urile desfasurate in anii anteriori,capitanul ori managerul altei echipe,putea intra in spatiul B in toate standurile,pentru a asista la cintar.Se trece in regulament,ori discutam la sedinta de acreditare ?
La fe,l cred ca trebuie sanctionat cu galben, cintarul suplimentar,la care se constata ca sunt doar 14 pesti ,deoarece arbitru nu va inchide foaia ci va fi nevoit sa astepte prinderea a inca unui peste .Va dati seama cit de repede intra dupa ce ai eliberat 14

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Zarguzon Adi »

Rep scrie:Trebuie lamurit si accesul in spatiul B .La CN-urile desfasurate in anii anteriori,capitanul ori managerul altei echipe,putea intra in spatiul B in toate standurile,pentru a asista la cintar.Se trece in regulament,ori discutam la sedinta de acreditare ?
La fe,l cred ca trebuie sanctionat cu galben, cintarul suplimentar,la care se constata ca sunt doar 14 pesti ,deoarece arbitru nu va inchide foaia ci va fi nevoit sa astepte prinderea a inca unui peste .Va dati seama cit de repede intra dupa ce ai eliberat 14

Arbitrii sa numere sacii inainte de cantarul suplimentar .

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de petre iulian »

Trebuie introdus in ore, definitia de "noapte "
E vorba de manageri care nu pot intra in standuri noaptea fara un arbitru ...Eu sunt patit ca era ziua 5 si ceva dimineata(abia se luminase ) si cand am pasit in stand m-am trezit imediat cu arbitru sa-mi zica ca nu am voie pana la 6 dimineata fara acordul lui ...Se poate discuta la sedinta managerilor orarul .

Sa stie toata lumea ca intre ora X si Y nu ai voie in standuri fara un arbitru ......ca se interpreteaza seara(inca nu este intuneric ) cu noaptea si dimineatza devreme la fel...:wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si trebuie gasita neaparat o regula pentru agatatul firelor vecinilor cu peste in drill.

Aia cu "acordul vecinilor" nu are ce cauta intr-un regulament.

Regulile nu se fac la cheremul participantilor si in functie de starea lor de moment, de prietenii, de dusmanii, de bun simt sau de tupeu.

Arbitrii trebuie sa se autosesizeze daca vad astfel de situatii si sa ia masuri.
Nu absurde sa dea direct galben, dar doua avertismente si apoi galben, eu cred ca este mult mai corect fata de ce a fost pana acum.

Rep
Mesaje: 160
Membru din: Mar Mai 01, 2012 17:09

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Rep »

Adi,pescarul cere cintarul suplimentar ,el trebuie sa numere sacii .Se merge pe ideea ca pina vine arbitru [uneori au mult de mers ],pina se cintaresc pestii ,mai intra unul.Arbitri isi fac treaba lor ,noi trebuie sa fim corecti .

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Lucian SV »

Am o nelămurire cu pivivire la punctul 15
15. Folosirea nadelor si momelilor de origine animala, vii sau moarte, icrele,
argila, bentonita, produsele de origine metalică sau plumbii încărcaţi cu pasta, este
strict interzisa.
Se permite folosirea exclusiva a făinurilor, posturilor, mixturilor, seminţelor,
bilelor (boilies), peletelor naturale sau artificiale.

Orice produs rezultat din combinarea produsele de mai sus nu trebuie să
depăşească dimensiunile unei sfere cu diametrul de 70 mm.
Pe parcursul celor 72 de ore de pescuit, cantitatea de nada si momeala folosita nu
trebuie sa depăşească 200 kg de echipa/pereche. Această cantitatea poate fi redusă în
funcţie de caracteristicile pistei de concurs.
La sfârşitul competiţiei este interzisa aruncarea in apa a nadei si a momelilor
nefolosite.

Nicăieri nu scrie că nu poți să-ți prepari făinurile și semințele în stand, adică să te apuci de fiert mămăligi și porumb. E corect așa ceva?

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Alexandru Mihai »

Lucian SV scrie:Am o nelămurire cu pivivire la punctul 15
15. Folosirea nadelor si momelilor de origine animala, vii sau moarte, icrele,
argila, bentonita, produsele de origine metalică sau plumbii încărcaţi cu pasta, este
strict interzisa.
Se permite folosirea exclusiva a făinurilor, posturilor, mixturilor, seminţelor,
bilelor (boilies), peletelor naturale sau artificiale.

Orice produs rezultat din combinarea produsele de mai sus nu trebuie să
depăşească dimensiunile unei sfere cu diametrul de 70 mm.
Pe parcursul celor 72 de ore de pescuit, cantitatea de nada si momeala folosita nu
trebuie sa depăşească 200 kg de echipa/pereche. Această cantitatea poate fi redusă în
funcţie de caracteristicile pistei de concurs.
La sfârşitul competiţiei este interzisa aruncarea in apa a nadei si a momelilor
nefolosite.

Nicăieri nu scrie că nu poți să-ți prepari făinurile și semințele în stand, adică să te apuci de fiert mămăligi și porumb. E corect așa ceva?
Pai poți, dar cu focul la vedere, nu ai voie sa faci focul in cort, căsuța, etc.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Lucian SV »

Aș dori totuși un răspuns oficial.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”