Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de petre iulian »

deci :

la sedinta managerilor de azi s-a discutat
-la peste mort eliminare
-la mica intelegere cu pestii peste vecini ..... se pot pune markere cu textil pt cine crea sa-si protejeze standul si ... taiat firu vecinului cu el :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de pharaoh »

Sa inceapa distractia :lol:

Lasand gluma la o parte, le doresc celor care intra maine in lupta fire intinse, multa inspiratie, zero incidente, vreme frumoasa si pesti mari la cantar!
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Marian Constantin »

pharaoh scrie:Sa inceapa distractia :lol:

Lasand gluma la o parte, le doresc celor care intra maine in lupta fire intinse, multa inspiratie, zero incidente, vreme frumoasa si pesti mari la cantar!

si mult fair-play
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
oanavictor scrie:
Dan Mitranescu scrie:Un peste scos din apa de 10 grade si tinut in apa de 30 grade poate sa moara in multe cazuri.
Motiv pentru care Campionatele Mondiale se tin OBLIGATORIU in perioade in care apa din lacuri este uniformizata ca temperaturi ( septembrie -octombrie ).

Diferente de 20 grade in apa pe timpul verii se gasesc frecvent, mai ales intre mal si adancime.

Nea Victor, care sunt diferentele maxime de temperatura acceptate la transportul pestilor ?! :wink:

biologic ,crapul refuza hranirea cand apa are mai mult de 32 grade ,pentru ca nu mai poate digera hrana ,cum niciodata vara[la amiaza ] nu se prind pesti in mal in zilele caniculare ...........deci decesul tine de manipulare ...........
poate avea oricat oxigen la transport daca apa din bazin depaseste 30 grade ajungi la destinatie cu el decedat ...........tot manipulare gresita se numeste
Se hraneste la 10 grade pe fundul lacului sau in curenti cu apa rece si oxigenata, iar eu il prind si il tin la mal in apa de +30 grade . Cu schimbarea de temperatura facuta in cateva minute !
Pestii mor la schimbari bruste de temperatura ! ( sau unele specii la schimbari bruste de presiune ).
Este asa ?

La transportul crapilor pentru populat nu se accepta nici cateva grade intre apa de la transport si cea din lac, iar noi trecem peste acest aspect atat de usor ?

Oare de ce in peste 90% din cazuri pestii mor vara ? Ne bate soarele pe noi in cap si ii tratam altfel in perioada aia ?
Dane,stiintific treaba sta asa:
-peste 34 grade celsius crapul moare in scurt timp prin epuizare si eventual hipoxie (in zona de mal,vara aceasta temperatura este depasita frecvent la amiaza)
-intre 32-34 grade celsius = toleranta pe durata scurta dar apare oboseala si hiperventilatia
-intre 29-30 de grade = toleranta la valori optime de oxigen si PH,experimental,in fluviile din China,s-a dovedit stiintific ca la aceste valori se hraneste cel mai bine si furajul are cea mai buna digestibilitate daca se mentine O2 si PH optim (aici Nea Oana a ramas in urma!!!),dar acesti parametri se mentin cu greu la temperatura asta si nu se justifica efortul tehnologic.
-intre 26-28 = situatie optima daca avem in parametri oxigenul si PH-ul (aici ai ramas in urma tu,la 10 grade celsius crapul aproape ca nu se hraneste,asta nu inseamna ca nu sta vara la apa de 12-15 grade in curent ca acolo apa este oxigenata)
Legat de socul termic,la diferente mai mari de 10 grade celsius moartea pestelui este foarte probabila si va avea loc in foarte scurt timp in functie de durata de expunere,in multe cazuri aceasta se produce la cateva zile datorita traumelor suferite anterior (proprietarii de balti cunosc fenomenul prin care numara victimele dupa fiecare concurs sau week-end mai aglomerat pe canicula),ciprinidele asiatice (ten,novac sanger) sunt mult mai sensibile,acum vreo 5 ani in august am inotat 30 de minute alaturi de un ten mare la Chiroiu 4 si nu cred ca l-am salvat...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de gabi1 »

Din nu știu ce motiv românii nu au vocația uceniciei, nu-s capabili să repereze meșterul, să-l urmeze fără rezerve, să nu-i comenteze spusele. Păcat, mare păcat...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de petre iulian »

pun si eu o intrebare domnului Orhei aici ca sa nu deschid alt topic...

Noi vrem sa comandam mancare pentru loturi dar nu stiu daca-i dati voie cu masina s-o livreze pe toate sectoarele .....Suntem cel putin 3 loturi care comanda din acelas loc ...

65 lei / 3 mese pe zi / persoana / de la `maestrul Pantilimonescu

ps. Vladut stie ca se `mananca bine si proaspat :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Vladut Mateianu »

petre iulian scrie:pun si eu o intrebare domnului Orhei aici ca sa nu deschid alt topic...

Noi vrem sa comandam mancare pentru loturi dar nu stiu daca-i dati voie cu masina s-o livreze pe toate sectoarele .....Suntem cel putin 3 loturi care comanda din acelas loc ...

65 lei / 3 mese pe zi / persoana / de la `maestrul Pantilimonescu

ps. Vladut stie ca se `mananca bine si proaspat :D
Da, si noi am apelat tot la Gabi, mancarea de la Corbu nu prea este buna..... Nu vad de ce sa nu se poata livra mancarea, cei de la Corbu livrau la editile anterioare de CN, fara sa fie organizatori !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de gabi1 »

De unde regula asta, să mâncați pe banii voștri precum asistații social la o ”cantină” prestabilită?.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de oliviu orhei »

petre iulian scrie:pun si eu o intrebare domnului Orhei aici ca sa nu deschid alt topic...

Noi vrem sa comandam mancare pentru loturi dar nu stiu daca-i dati voie cu masina s-o livreze pe toate sectoarele .....Suntem cel putin 3 loturi care comanda din acelas loc ...

65 lei / 3 mese pe zi / persoana / de la `maestrul Pantilimonescu

ps. Vladut stie ca se `mananca bine si proaspat :D
DA, se poate dacă se aduce mancare pentru mai multe loturi.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cunoaștere Regulament AGVPS - pescuitul la crap

Mesaj de Stefan B »

petre iulian scrie:pun si eu o intrebare domnului Orhei aici ca sa nu deschid alt topic...

Noi vrem sa comandam mancare pentru loturi dar nu stiu daca-i dati voie cu masina s-o livreze pe toate sectoarele .....Suntem cel putin 3 loturi care comanda din acelas loc ...

65 lei / 3 mese pe zi / persoana / de la `maestrul Pantilimonescu

ps. Vladut stie ca se `mananca bine si proaspat :D
Vreau și eu contact-ul pentru catering ....!

Mulțumesc,

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”