HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de marin laurentiu »

Cristi_Ionita scrie:@marian laurentiu
Nu mai fiti asa carcotas,evident ca e voie sa intri in apa sa pui pestele,insa a 2-a problema ridicata mi se pare justa:ar fi de preferat sa poti sa pui pestele in afara culoarului de 8x8...
in primul rand era vorba despre SCOS pestele(nu de pus, ptr ca acest lucru este evident),adica daca drillul se poate efectua si din apa sau numai de pe mal...
in al doilea rand nu este vorba de carcoteala ci de clarificarea unor aspecte privind regulamentul...erau 2 paragrafe care creeau o situatie confuza...
@ zarguzon
multumesc ptr clarificari.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de Florentin Iuga »

Nu ar trebui sa fie o problema daca se depaseste cu 1-2m stanga-dreapta limita standului, pentru depozitarea pestilor. Totul e sa nu dispari la 25m dupa colt cu sacii. :lol: Pentru drill, organizatorii trebuie sa se asigure ca standurile permit drillul de pe mal si nu necesita intrarea in apa (sa nu existe obstacole chiar in fata standului sau intinsura cu apa mica, care nu permit scoaterea pestelui), ca sa nu existe discutii.
Veste ar fi foarte bine daca ar exista, asa cum a spus si Cornel Rosioru, cu culori diferite pe sectoare (in cazul nostru fara rezerve). Cred ca e si in interesul AVP si a sponsorilor sa se faca asemenea veste. Se pot face derogari in caz de gabarit depasit, gen Mitch-Serbia sau LV-centura in avion. :lol:
Cu masina... da si nu. Conform tuturor regulilor jocului ar trebui sa nu stea in apropierea standului, sunt de acord dar, daca se dau exemple din alte sporturi, atunci fac si eu referire la cele care sunt pe baza de manse preliminarii eliminatorii, gen atletism. In fazele de calificari (de masa) normele nu sunt atat de exigente, baremurile fiind mai putin ridicate. Abia cei care ajung in faza finala trebuie sa respecte un anumit standard, sa plece de la un nivel minim foarte ridicat. Deci nu cred ca prezenta masinii langa stand creeaza in aceasta faza premisele vicierii rezultatelor, ca de altfel nici inaltimea genunchiului muiat in apa sau cei 2m in plus fata de stand, unde plantezi pichetii cu saci. Toate au o limita a bunului simt, a carei depasire poate fi sesizata de arbitrii care la randul lor pot apela la mijloacele de avertizare sau sanctionare conform regulamentului. Sa nu uitam ca suntem in sezonul furtunilor violente si masina este un adapost foarte util in anumite cazuri. Pe de alta parte, la CM se deplaseaza pe langa pescari si personal auxiliar care ajuta la debarcarea intregului calabalac si care asigura la jumatatea concursului si aprovizionarea echipelor cu cele necesare. Si la noi permite regulamentul dar e mai putin probabil sa vina dupa cei din Oradea cineva sa le aduca ce au nevoie iar ei vor fi nevoiti sa care cam orice le-ar putea trebui. Sa nu uitam pana la urma ca acest punct cu prezenta masinilor langa stand a fost dezbatut de catre reprezentantii cluburilor si bine sau rau, hotarat.
Pana la urma, timpul ramas pana la debut se poate masura in ore si nu cred ca mai exista vreun mijloc sigur de a fi instiintati toti participanti de modificari ale regulamentului.
Chiar daca bat campii, parerea mea este ca ar trebui sa reconsideram ceva ce s-a cam pierdut din vedere, respectul si increderea unii in altii. Sa plecam de la prezumtia de corectitudine si sa ne acordam unii altora sansa de a dovedi ca suntem sportivi si ca pescuitul poate fi considerat pe deplin un sport. Ok, de acord si cu orgoliile dar in limita si in cadrul competitiei si in scopuri constructive.

Daca stau bine sa ma gandesc, am si eu o propunere care se adreseaza organizatorilor de etapa si arbitrilor. Observatorii din partea cluburilor, daca sunt, sa poarte ecuson cu insemne specifice vizibile, dat de arbitrii si sa se stabileasca o regula a accesului si prezentei lor in zona de desfasurare a concursului (in afara standurilor bine-inteles). Asta se practica si la CM.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de andrei vladeanu »

de acord cu florentin!
The One Team

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de dan cotelici »

Si eu sustin cele spuse de Florentin.Ar trebui sa dam voie ca pestii sa poata fi pastrati la o distanta de maxim 3 metri de linia de demarcatie a standului.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de gabisandu »

Si eu sunt de acord cu Florentin.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de marin laurentiu »

"Pana la urma, timpul ramas pana la debut se poate masura in ore si nu cred ca mai exista vreun mijloc sigur de a fi instiintati toti participanti de modificari ale regulamentului."

@ florentin

eu zic ca se poate...se face un addon la regulamentul deja existent,in care sa se expuna exact modificarile aparute,iar la adunarea pe balta acesta va fi adus la cunostiinta tuturor participantilor ,verbal, de catre organizator sau directorul de arbitraj,precum si in scris prin atasarea acestui addon la regulamentul deja existent si inmanat fiecarui participant sub semnatura.
dar mai bine va las pe voi ,astia mai "mari" si mai experimentati sa veniti cu propuneri ptr ca mie mi-e teama ca iar mi se raspunde ca "participarea nu e obligatorie".... :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de Vali Vesa »

Sacii cu pesti - afara din culoarul de pescuit.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de cornelserbu »

sacii cu pesti in apaaaaa !!!! :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de Zarguzon Adi »

http://southafrica.sunphoto.ro/South_Af ... ZTFIMVYQZD o poza cu niste pescari care nu intamplator sunt si campioni mondiali si reusesc sa-si tina tot echipamentul in stand inclusiv pestii pe culoarul de pescuit .

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: HOBAIA 18 IUNIE 2009 PRIMA MANSA DIN CADRUL ETAPEI I A TAVP

Mesaj de Gabi Tomulescu »

cred ca nimanui bu-i convine ca la fiecare cantar sa care pestii de la 10-15 m de stand...mai ales cand poate partenerul sau se odihneste. asa ca eu personal cred ca fiecare echipa va incerca sa pastreze pestii cat mai aproape de stand, poate chiar in interiorul lui (treaba mai incomoda). cei de la echipa Africii de Sud pastrau pestii in felul acela pentru ca nu mai ieseau cu pestele la mal deci trebuiau sa-si desfasoare activitatea de pescuit in interiorul standului adica scos, pus pe saltea si bagat in sac.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”