Campionatul AGVPS 2017

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Gaboitza »

gor965 scrie:
Gaboitza scrie:...
Comparand CN-ul cu Cupa Romaniei la fotbal, toate echipele intra in aceeasi urna valorica, diferentele intre ele fiind doar la cotele afisate la casele de pariuri.
Cupa Romaniei desemneaza castigatoarea unui trofeu. E mult hazard in competitia aia...poti sa beneficiezi de adversari f. slabi valoric pana aproape de final, iar cele mai bune echipe sa se elimine intre ele. Fortam comparatiile totusi...mai intai sa se inscrie lumea si dupa aia se va vedea ce si cum.
p.s.
Dupa discutiile de la inceput, pare ciudat sa vezi ca din Vestul tarii nu se inscrie nimeni, chiar daca taxa e mica ! :?
Comparatia facuta de tine cu Liga 1 de fotbal nu se poate aplica decat in cazul Cupei Romaniei :). In campionatul de fotbal nu se poate ca o echipa din Liga 1 sa joace cu una din Liga 4 :) .

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de gor965 »

Gaboitza scrie: Comparatia facuta de tine cu Liga 1 de fotbal nu se poate aplica decat in cazul Cupei Romaniei :). In campionatul de fotbal nu se poate ca o echipa din Liga 1 sa joace cu una din Liga 4 :) .
Le amesteci ... vorbind de un campionat , te astepti ca in finala sa ajunga cele mai bune cluburi, nu cele mai norocoase...de-aia campionatul are mai multe etape, fiecare joaca cu fiecare si tot asa. :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de gor965 »

REMUSGL scrie:...
Si valoarea grupelor dupa ce criterii se face ? Participari la CN ?
Eu vorbeam asa, ipotetic ...dar sa fi convins ca daca se insista pe problema asta, se vor gasi si criterii de departajare ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Gaboitza »

gor965 scrie:
Gaboitza scrie: Comparatia facuta de tine cu Liga 1 de fotbal nu se poate aplica decat in cazul Cupei Romaniei :). In campionatul de fotbal nu se poate ca o echipa din Liga 1 sa joace cu una din Liga 4 :) .
Le amesteci ... vorbind de un campionat , te astepti ca in finala sa ajunga cele mai bune cluburi, nu cele mai norocoase...de-aia campionatul are mai multe etape, fiecare joaca cu fiecare si tot asa. :D
Ma repet :)..comparatia cu fotbalul tu ai facut-o
In Liga 1 de pescuit joaca toate o data..nu exista criteriul valoare, exact ca in cupa RO
La un numarul mic de cluburi inscrise (in comparatie cu alte sporturi) nici nu vad cum sa faci grupe valorice si de ce ai face asta. In faza asta trebuie incurajate cluburile, nu impartite.
Este doar o parere, nu trebuie sa tii cont de ea.
Numai bine!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de gor965 »

Gaboitza scrie: Ma repet :)..comparatia cu fotbalul tu ai facut-o
In Liga 1 de pescuit joaca toate o data..nu exista criteriul valoare, exact ca in cupa RO
La un numarul mic de cluburi inscrise (in comparatie cu alte sporturi) nici nu vad cum sa faci grupe valorice si de ce ai face asta. In faza asta trebuie incurajate cluburile, nu impartite.
Este doar o parere, nu trebuie sa tii cont de ea.
Numai bine!
Eu doar am argumentat optiunea (ipotetica) de impartire in grupe valorice. Am spus ca daca e sa iei pescuitul ca sport, nu e nimic anormal sa ai divizii valorice ... campioana intr-un campionat fiind desemnata dintre cele din prima liga. Nu ramaneti cu ideea ca sustin sa se faca sau nu grupe valorice... eu n-am treaba cu CN-ul, ci repet, am argumentat un raspuns (citasem o postare inainte).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

Gaboitza scrie:In faza asta trebuie incurajate cluburile, nu impartite.
Eu nu inteleg de ce se considera impartirea in doua grupe valorice o problema sau un dezavantaj. Care este discriminarea ?
Care este lipsa de incurajare ? Sau de ce are cineva avantaj din treaba asta ?

Din partea mea poate sa fie oricum, dar ma gandesc si ce "incurajate" vor fi 5 cluburi noi, care dintr-o conjunctura pe care si-o doresc eventual, vor cadea in grupa cu primele 10 de anul trecut . Situatie in care, in finala se califica primele trei.

10 cluburi noi si 5 din primele de anul trecut ( adica 1, 3, 5, 7 si 9 ) intr-o grupa , parca era mai aproape podiumul si calificarea in finala, iar "incurajarea" era reala. :wink:

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Gaboitza »

Dan Mitranescu scrie:
Gaboitza scrie:In faza asta trebuie incurajate cluburile, nu impartite.
Eu nu inteleg de ce se considera impartirea in doua grupe valorice o problema sau un dezavantaj. Care este discriminarea ?
Care este lipsa de incurajare ? Sau de ce are cineva avantaj din treaba asta ?

Din partea mea poate sa fie oricum, dar ma gandesc si ce "incurajate" vor fi 5 cluburi noi, care dintr-o conjunctura pe care si-o doresc eventual, vor cadea in grupa cu primele 10 de anul trecut . Situatie in care, in finala se califica primele trei.

10 cluburi noi si 5 din primele de anul trecut ( adica 1, 3, 5, 7 si 9 ) intr-o grupa , parca era mai aproape podiumul si calificarea in finala, iar "incurajarea" era reala. :wink:
Care este ambitia cand te bati cu Barcelona, si care este cu Avantul prabusirea
Normal ca intr-o liga amestecata unde sunt cluburi puternice, toti vor sa joace. Nu cred ca e o jignire pentru cluburile puternice sa incurajeze si pe cei mai la inceput de drum. Stiu ca in felul asta , cei cu experienta pierd performanta ( altceva e o liga numai cu cluburi puternice, dar inca nu e cazul ) dar cineva trebuie sa se sacrifice candva. Ca sa creezi plus-valoare, trebuie sa investesti diverse resurse. Depinde ce se doreste.
Sanatate multa!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

Gaboitza scrie: Care este ambitia cand te bati cu Barcelona, si care este cu Avantul prabusirea
Normal ca intr-o liga amestecata unde sunt cluburi puternice, toti vor sa joace. Nu cred ca e o jignire pentru cluburile puternice sa incurajeze si pe cei mai la inceput de drum. Stiu ca in felul asta , cei cu experienta pierd performanta ( altceva e o liga numai cu cluburi puternice, dar inca nu e cazul ) dar cineva trebuie sa se sacrifice candva. Ca sa creezi plus-valoare, trebuie sa investesti diverse resurse. Depinde ce se doreste.
Sanatate multa!
Pai asta spun si eu. Exista posibilitatea ( daca nu calculam formarea grupelor ) ca unele cluburi sa nu se bata cu nicio "Barcelona", iar altele sa se bata numai cu "Barcelone".

Daca era o jignire pentru cluburile puternice, atunci se facea un sistem cum a fost propus in anii anteriori, cu prima liga de 12 loturi din care retrogradeaza 4 loturi. Si atunci era Barcelona cu Barcelona si Avantul cu Avantul. Dar nu este asa. Deci cluburile puternice nu au vrut asta si in particular vorbind , li se si cam rupe cu cine cad in grupa, din punct de vedere sportiv. Regula este mai mult in beneficiul echipelor nou intrate in fenomen si cu potential, sa nu dea in grupa peste prea multe loturi putin mai versate si sa nu se califice, iar in grupa cealalta sa se califice loturi mai slabute, numai pentru ca nu au adversari obisnuiti cu balta ( sa zicem asa ... )

P.S. reusita unei competitii nu este atunci cand din faza grupelor pui sa joace Barcelona cu Realul, ca in finala sa ajunga una dintre ele cu Avantul. Cu tot respectul pentru Avantul. :D

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Alexandru Popescu »

Nu inteleg de ce va agitati cu cluburile noi si vechi. Uitati-va anul trecut si in anii precedenti. Pescari consacrati care migreaza de la un club la altul. Poate o sa existe o situatie in care abia a fost inffintat acest club/asociatie etc... special pentru participarea la Cn 2017, iar ca si pescari sa fie unii consacrati, ex campioni s.a.m.d.
Suprizele abia acum incep sa apara, o sa vedeti cum pleaca unii de la altii pe ultima suta de metrii. Aveti rabdare, distractia incepe pe la sfarsitul lunii Ianuarie, docamdata sa asteptam sarbatorile, taierea porcului, sarmale....
...

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Campionatul AGVPS 2017

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:P.S. reusita unei competitii nu este atunci cand din faza grupelor pui sa joace Barcelona cu Realul, ca in finala sa ajunga una dintre ele cu Avantul. Cu tot respectul pentru Avantul. :D
după cum se vede treaba o să ai parte la CN numai de Real și Barca deghizate! :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”