Intrebari despre CN

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mitranescu scrie:..........
2. La prima sedinta a managerilor ( adica prima sedinta de la prima etapa ) se dau loturile de 10. TOATE loturile dau lista cu cei 10 pescari, inclusiv loturile care participa in etapa 2 .
Asta nu se intelege exact din regulament, dar o sa se edifice la sedinta.
S-a decis la sedinta ca cine cade in etapa 2 , da lotul inainte de inceperea mansei respective.

Adica cei din prima mansa dau lotul de 10 din 15 la inceputul acesteia, iar ceilalti dau lotul de 10 din 15 dupa ce vad cum se comporta balta la prima mansa.
In mansa 3 se intalnesc loturi formate fara sa stie cum se comporta balta ( calificate din mansa 1 ), cu cele formate pe criterii reale de judecare a baltii, respectiv cum se comporta balta in regim de competitie cu o saptamana inainte ( cei calificati din mansa 2 ).

A fost invocat faptul ca la CM se da lotul cu 24 de ore inaintea competitiei.

Fac precizarea ca la CM competitia nu are doua manse de calificare pentru a se putea compara situatia, iar lotul de 10 se da cu mult inaintea inceperii competitiei. Cu 24 de ore inainte se da numai componenta echipelor si a celorlalte functii ( rezerve si manageri ).

Au trecut peste 10 ani de cand incercam sa punem competitia de crap pe un drum bun. Atat timp cat pentru oameni inteligenti ( asa ii consider pe toti cei care se implica in organizare ) , conteaza mai mult cine are ultimul cuvant, in defavoarea ideilor in sine, vom ramane la acelasi stadiu de a organiza competitia.
Pacat !

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

Dănuț se vede că ai făcut sport organizat, ce spui tu e corect. Înaintea unui joc la sală, la teren vine tot lotul valid. Antrenorul are el o anume tactică sau idee despre echipa pe care ar vrea să o trimită în teren dar înainte de a scrie foaia de joc se mai uită odată la sportivi (care a venit direct din club, răciți, etc.) încercând să exloateze informațiile de ultim moment pe care le primește și despre adversar. Vedem ce va fi la anul!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:Dănuț se vede că ai făcut sport organizat, ce spui tu e corect. Înaintea unui joc la sală, la teren vine tot lotul valid. Antrenorul are el o anume tactică sau idee despre echipa pe care ar vrea să o trimită în teren dar înainte de a scrie foaia de joc se mai uită odată la sportivi (care a venit direct din club, răciți, etc.) încercând să exloateze informațiile de ultim moment pe care le primește și despre adversar. Vedem ce va fi la anul!
Inaintea inceperii unui campionat ( nu concurs, asa cum ne-am raportat la sedinta ) toate loturile dau componenta la acelasi termen, indiferend cand incep etapele. Nu este sport in lume care sa nu respecte asta.
Oricum nu conteaza...
Au fost altele mai grave, pe care am tot insistat ca nu sunt corecte si s-a dovedit ca am avut dreptate.
Asta-i mizilic.
M-am obisnuit. :D

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de andrei vladeanu »

Consider ca de data aceasta Dan Mitranescu are dreptate.
The One Team

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Daniel Ene »

andrei vladeanu scrie:Consider ca de data aceasta Dan Mitranescu are dreptate.
Da, dar dupa aceeasi logica, cluburile din mansa 2 de calificari au la dispozitie 2 saptamani in care sa li se accidenteze unul sau mai multi din cei 10 pescari si sa ramana in 9 sau mai putini, lucru care nu s-ar intampla daca participau la prima mansa, sau daca vor da lotul la inceputul propriei manse de calificari.
Deci sunt avantaje si dezavantaje in ambele situatii.
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Avatar utilizator
andrei22
Mesaje: 385
Membru din: Lun Feb 08, 2010 21:28
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de andrei22 »

Poate are dreptate Dl Mitranescu, dar poate nu stie ca clubul unde este afilat a solicitat in cadrul sedintei sa joace direct in mansa a 2 a ,fara sa mai traga la sorti.
Nu stiu cat de corect este fata de restul.
DACIC CARP CLUB

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei vladeanu scrie:Consider ca de data aceasta Dan Mitranescu are dreptate.
Multumesc mult.
Daca nu formulai cu "de data asta" , iti multumeam si mai mult. :)
Cand vom avea timp, poate imi spui si cand am insistat aiurea pe o problema regulamentara. Ca le-am retinut numai pe alea bune. Asa este omul, uita cand greseste.
Daca am dovedit de mai multe ori ca nu vad lucrurile chiar asa bine, macar sa stau in banca mea . :wink: :)

Este numai o pilda. Sa nu o iei pesonal.
Asa suntem noi cocosi.
Si eu acum fac fix acelasi lucru pe care il condamn. :)

In loc sa zic in p... mea "multumesc" si atat, ma mananca in ... sa ma cocot putin. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

Daniel Ene scrie:
andrei vladeanu scrie:Consider ca de data aceasta Dan Mitranescu are dreptate.
Da, dar dupa aceeasi logica, cluburile din mansa 2 de calificari au la dispozitie 2 saptamani in care sa li se accidenteze unul sau mai multi din cei 10 pescari si sa ramana in 9 sau mai putini, lucru care nu s-ar intampla daca participau la prima mansa, sau daca vor da lotul la inceputul propriei manse de calificari.
Deci sunt avantaje si dezavantaje in ambele situatii.
Daniel, toate cluburile au sansa ca in perioada dintre cele dpua manse sa li se accidenteze pescari.
Toti suntem supusi riscurilor de accidentare in acea perioada.

Numai ca cei din prima mansa nu mai pot remedia situatia, pe cand cei din mansa 2 o pot remedia.

De ce acest avantaj pentru unii ?

Daca se accidenteaza in acea perioada ( dintre primele doua etape ) unul de la un club din prima mansa si unul de la un club din mansa 2, atunci primul club o sa joace in 9 pana la sfarsit, iar ceilalti vor juca in 10 pana la sfarsit.
De ce ?

La asta adaugi formarea lotului de 10 din 15 ( pentru unii ) dupa ce vezi cum se comporta mansa 1.

Si asa vezi cat este de buna regula in ansamblu. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei22 scrie:Poate are dreptate Dl Mitranescu, dar poate nu stie ca clubul unde este afilat a solicitat in cadrul sedintei sa joace direct in mansa a 2 a ,fara sa mai traga la sorti.
Nu stiu cat de corect este fata de restul.
In situatia in care credeti ca am luat in calcul acest lucru, va multumesc pentru ca-mi apreciati inteligenta de a cere anularea unui avantaj pentru cei care joaca in mansa 2 in fata celor care joaca in mansa 1 . :)

istratealexandru
Mesaje: 423
Membru din: Vin Feb 20, 2015 18:26

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de istratealexandru »

Dan Mitranescu scrie:
andrei22 scrie:Poate are dreptate Dl Mitranescu, dar poate nu stie ca clubul unde este afilat a solicitat in cadrul sedintei sa joace direct in mansa a 2 a ,fara sa mai traga la sorti.
Nu stiu cat de corect este fata de restul.
In situatia in care credeti ca am luat in calcul acest lucru, va multumesc pentru ca-mi apreciati inteligenta de a cere anularea unui avantaj pentru cei care joaca in mansa 2 in fata celor care joaca in mansa 1 . :)

Indiferent de cum vezi lucrurile , daca ceri sa mergi direct in mansa 2 , pentru ca voi ca pescari sunteti angrenati in alt concurs , nu este demn de corectitudine !! Te contrazici singur domnule Dan !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”