PRIMII 30

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de Dan Mitranescu »

cipica scrie:Maestre de ce te faci ca nu intelegi? Stii f bine ca nu poti sa arati valoarea atunci cand prinzi 2 pesti. Sau 3. Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa scuz rezultatele mele slabe. Nu are nici o legatura rezultatuil meu cu ce vreau sa subliniez. Poate sunt printre pescarii aia slab pregatiti si fara experienta care nu au luat in serios calificvarile anul asta. Nu rezultatul meu este problema pt care tip aici ca tampitul. Nu e normal ce se intampla!
Stiu ca acum sari in sus pt ca nici pe balta ta nu sunt mari rezultate. Dar la Hobaia ai o solutie: tenul. Si cu siguranta toate echipele vor puncta cel putin o data.
Vreau sa se dezbata si aceasta problema cu tenul si sa dam cartile pe fata !

Daca in regulamentul international puncteaza tenul de ce nu se lasa asa cum este pana la capat ?

De ce nu se puncteaza tenul ?

Vrajeala cu faptul ca in baltile in care se tin CM nu exista ten nu tine ! Chiar daca tenul nu ar exiusta exista ciortani ( pe care se bazeaza din ce in ce mai tare CM -urile) care au acelasi mod de a fi pescuiti ca si tenul ... adica viteza !

Vrajeala cu faptul ca se pescuieste cu porumb si se satura pestele si nu mai trage nu tine ! Na ca s-a pescuit pe Hobaia si Darvari numai cu bile si ce pofta de mancare a mai avut ! Anul trecut la CC Hobaia s-a pescuit cu porumb in cantitati industriale si s-au depasit 200 kg pe multe standuri (chiar 400 sau 500kg ) dintre care 20-30% era romanesc . De ce nu se saturase pestele atunci ,ba pe final tragea din ce in ce mai mult ?

Vrajeala ca porumbul zgarie pestii pe mate sper ca o lasam pentru alta data ...

In afara de "nestiinta" , snobism si comert nu exista alt factor determinant pentru scoaterea tenului !

Tenul si ciortanul echilibreaza baltile !

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de constantin emilian »

Dane, daca tu consideri ca a "da dupa ten" la Hobaia iti imbunatateste ceva sau iti aduce un aport semnificativ la experienta ta in pescuit atunci ai ratat pe departe tinta...
Asta ca sa ai la ce da in balta? Sa avem si noi acolo o trasatura? Sa mai simtim un drill? Sa mai luam vreo 145kg de ten ca sa avem punctaj?
Hai sa fim seriosi...
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Vladut Mateianu »

marin laurentiu scrie:
cipica scrie:Maestre nu cred ca e locul si momentul sa-ti dau explicatii despre cum si cat m-am pregatit eu pt CN. Asta vb noi 2 la un pahar de limonada. :D
Daca ai inteles de ce sustii ca echipele si pregatirea lor sunt de vina pt rezultatele slabe?
Cam cat de prost pregatite au fost echipele care nu au punctat deloc? Ce au facut? Au pescuit fara momeala la carlig sau au legat carlige cu fir solubil? MACAR UN PESTE trebuia sa prinda toata lumea la niste etape de CN. Ce naiba nu sunt chiar ultimii particulari...
au pescuit in perioada in care nu trebuia :wink: ,daca acest concurs era in primavara sau toamna,fi sigur ca altfel erau rezultatele :wink: ...dar asta e...la inceput de an toata lumea s-a aruncat ,care mai de care cu concursuri private pe perioadele bune de pescuit,i-a durut in poola de etapele CN ,dar acum sar in sus toti ca nu s-a prins peste...pana in urma cu un an erau 4-5 concursuri tari pe an,pelicanul,crapmania,boiliesmania,sarulestiul,cc hobaia,pe care ,cred, ca nu era pescar in tara sa nu-si doreasca sa le castige....acum sant cate 4-5 ,daca nu si mai multe, concursuri pe FIECARE BALTA :!: :!: :!: ...tone de nade aruncate in balta la interval de 1-2saptamani... si va mirati ca nu se prinde peste...dar e mai usor sa afirmi ca "nu are balta peste"...

Laurentiu, poate dupa ce o sa faci o partida la Tancabesti o sa iti schimbi parerea..... :roll: Au fost pana acum aproape saptamanal concursuri, s-au dat sute de kg de bile, plus huruiala de porumb aruncata din barca de catre propietari (cateva zeci de tone !) , iar pestele trage in draci ..... Sti de ce ? Pentru ca este ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de marin laurentiu »

Vladut Mateianu scrie:
marin laurentiu scrie:
cipica scrie:Maestre nu cred ca e locul si momentul sa-ti dau explicatii despre cum si cat m-am pregatit eu pt CN. Asta vb noi 2 la un pahar de limonada. :D
Daca ai inteles de ce sustii ca echipele si pregatirea lor sunt de vina pt rezultatele slabe?
Cam cat de prost pregatite au fost echipele care nu au punctat deloc? Ce au facut? Au pescuit fara momeala la carlig sau au legat carlige cu fir solubil? MACAR UN PESTE trebuia sa prinda toata lumea la niste etape de CN. Ce naiba nu sunt chiar ultimii particulari...
au pescuit in perioada in care nu trebuia :wink: ,daca acest concurs era in primavara sau toamna,fi sigur ca altfel erau rezultatele :wink: ...dar asta e...la inceput de an toata lumea s-a aruncat ,care mai de care cu concursuri private pe perioadele bune de pescuit,i-a durut in poola de etapele CN ,dar acum sar in sus toti ca nu s-a prins peste...pana in urma cu un an erau 4-5 concursuri tari pe an,pelicanul,crapmania,boiliesmania,sarulestiul,cc hobaia,pe care ,cred, ca nu era pescar in tara sa nu-si doreasca sa le castige....acum sant cate 4-5 ,daca nu si mai multe, concursuri pe FIECARE BALTA :!: :!: :!: ...tone de nade aruncate in balta la interval de 1-2saptamani... si va mirati ca nu se prinde peste...dar e mai usor sa afirmi ca "nu are balta peste"...

Laurentiu, poate dupa ce o sa faci o partida la Tancabesti o sa iti schimbi parerea..... :roll: Au fost pana acum aproape saptamanal concursuri, s-au dat sute de kg de bile, plus huruiala de porumb aruncata din barca de catre propietari (cateva zeci de tone !) , iar pestele trage in draci ..... Sti de ce ? Pentru ca este ! :wink:
din ce am auzit eu de pe la "lume adunate" cica nici pe tancabesti nu ar fi mancat pestele cum trebuie.....cat despre pescuit... am pescuit si eu de cateva ori pe tancabesti,mai rar intradevar, ca nu prea imi permit la taxele lu' parfene :x ,si aici pot spune ca ai dreptate...la cat de mult se pescuieste inca se prinde f bine...dar ca si dimensiuni si configuratie tancabestiul nu suporta comparatie cu darvariul...sa ai 30 de tone de crap intr-o balta de 50 ha cu adancimi de 2-3 m, nu e totuna ca atunci cand ai baga 30 de tone intr -un lac de peste 100 ha care se intinde pe 4-5 km si cu fel si fel de structuri,canale,gropane care ajung si la 11 m adancime :wink: si cu harana naturala din abundenta... ... tancabestiul este o balta suprapopulata,cum de altfel sant majoritatea baltilor de dimensiuni medii si mici,unde pestele nu are resurse naturale (suficiente) si e normal sa existe o concurenta ptr hrana... sa ajungi sa suprapopulezi darvariul...e cam "dificil"...mai ales ca exista si "pierderi" mai mari ca pe alte balti...

de ce nu s-a ales tancabestiul ca mansa eliminatorie?
sau daca tot s-a facut acest compromis(care mie personal mi s-a parut varianta ideala ptr situatia data) de a se merge pe acest sistem paralel darvari-hobaia, de ce nu s-a mers si in continuare la fel ptr etapele 3-4 cu un sistem paralel tancabesti-lates? astfel nu mai era nimeni eliminat pana in etapa a 4-a,si se elimina si foarte mult din "bulan"(sau ghinion in cazul unora, sincer imi pare rau ptr tine cristi r. :( ,dar si noi eram la un pas de dezastru...)
se alegeau cele mai bune 3 din 4 rezultate si discutiile astea nu mai aveau loc...
in fine...poate pe viitor lasati la o parte orgoliile si va puneti mintea la contributie ptr un sistem viabil...








0
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Vladut Mateianu »

Laurentiu a spus :

"de ce nu s-a ales tancabestiul ca mansa eliminatorie?
sau daca tot s-a facut acest compromis(care mie personal mi s-a parut varianta ideala ptr situatia data) de a se merge pe acest sistem paralel darvari-hobaia, de ce nu s-a mers si in continuare la fel ptr etapele 3-4 cu un sistem paralel tancabesti-lates? astfel nu mai era nimeni eliminat pana in etapa a 4-a,si se elimina si foarte mult din "bulan"(sau ghinion in cazul unora, sincer imi pare rau ptr tine cristi r. ,dar si noi eram la un pas de dezastru...)
se alegeau cele mai bune 3 din 4 rezultate si discutiile astea nu mai aveau loc...
in fine...poate pe viitor lasati la o parte orgoliile si va puneti mintea la contributie ptr un sistem viabil.
."

Corect. Poate ne raspunde organizatorul principal... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de Dan Mitranescu »

constantin emilian scrie:Dane, daca tu consideri ca a "da dupa ten" la Hobaia iti imbunatateste ceva sau iti aduce un aport semnificativ la experienta ta in pescuit atunci ai ratat pe departe tinta...
Asta ca sa ai la ce da in balta? Sa avem si noi acolo o trasatura? Sa mai simtim un drill? Sa mai luam vreo 145kg de ten ca sa avem punctaj?
Hai sa fim seriosi...
Nu am nevoie de driluri. Sincer misiunea mea se incheie cand vad swingerul sus !
Eu am nevoie de o balta echilibrata !

Echipa Senzor a plecat cu 0 pesti de la Hobaia ! De ce ? Nu sunt pescari ? Nu au nada buna ?

Eu cred ca singurul motiv a fost ca standul lor a tinut numai ten in acea perioada . Nu stiu unde se clasau daca pescuiau dupa ten ,important este ca aveau o sansa pe un loc ce nu tinea romanesc ! Si meritau aceasta sansa !

Nu ma refer in mod special la aceasta echipa ci la faptul ca in baltile "batrane" romanescul se stabileste pe anumite zone favorizand clar standurile respective . A se vedea zona cu cocioc din B-urile de la Hobaia care a fost cea mai productiva la ambele manse.
In schimb tenul era absolut peste tot !
Ultima oară modificat Mar Iul 07, 2009 21:14 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PRIMII 30

Mesaj de Florentin Iuga »

Asa e. Copiii aia au muncit cu o ambitie cum rar mi-a fost dat sa vad. Si cred ca au luat foc telefoanele. :wink: Degeaba.
Tenul ar fi echilibrat balta.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

panaitemilian
Mesaje: 164
Membru din: Mar Mai 12, 2009 16:07

Re: PRIMII 30

Mesaj de panaitemilian »

Poate bagati tenul la Tancabesti ! Mie mi se parea corect sa se puncteze si la Hobaia si la Darvari. Nu toata lumea stie la boiles, dar la porumb..... :roll: asa am invatat.
http://www.integradistributie.ro

vreausapescuiesc.ro

energia vine din forta !

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de marin laurentiu »

ps: apropo de viitor...ar fi bine sa deschideti un topic in care fiecare sa-si exprime sistemul de desfasurare pe care il vede...ideal din punctul lui de vedere...un topic fara
orgolii,jigniri ,mahala..

uite cum vad eu lucrurile:

1.LOCATII
ideal ar fi sa fie alese dupa profilul baltii pe care se va desfasura CM...am mai postat in alt topic ac pdv...din taxele de participare sa se creeze un fond de care sa dispuna un lot de 2-3 echipe ptr a efectua 1-2 partide de pescuit pe balta cm.acest lot poate fi chiar lotul national .fiind ,inca,campioni nationali,vice,etc..consider ca reprezinta cea mai buna solutie...
2.taxa de participare si sistem de participare
mergand pe simplu calcul :hobaia 5 mil+ darvari 5+ lates 10+tancabesti 10+ sacel 10,rezulta o suma de 40 mil adica aprox 1000 euro. data limita ptr inscriere ,precum si ACHITAREA TAXEI de 1000 euro se va face pana in maximim 1 martie.participarea tot open pe echipe individuale(2 membrii)...in acest caz, la un minim de 30 de echipe ,deja ai 30000 de euro...la 60 de echipe cum au fost in acest an,deja exista suficiente fonduri si ptr cupe,premii,taxe balti,etc...apropo de premii: campionii nationali :premiu minim 10000 euro
daca cererea este la fel de mare ca anul asta se poate merge in continuare pe acest sistem in paralel pe 2 balti cum a fost hobaia/darvari...dar mai extins sa se poata face intradevar selectie si sa se elimne in mare parte bulanul/ghinionul

3. etapele CN sa aibe prioritate in alegerea datelor de desfasurare in fata concursurilor private...

4.un regulament "beton" cu cat mai putine "scapari" si f drastic in cazurile de ..."indisciplina"
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIMII 30

Mesaj de Dan Mitranescu »

...si pana la urma aia de la cips ..fips , sunt chiar tampiti cand puncteaza tenul si pe deasupra de la 1,5 kg !

Nu si-au dat seama ca sunt niste inapoiati daca nu puncteaza numai "dulapi romanesti" .


Nu , oamenii vor sa echilibreze cat mai mult pistele de concurs ajungand la nivelul in care stiu ca tenul nu se amesteca cu romanescul si nici pestii mari cu cei mici !!!

Iar daca intr-o balta exista aceste tipuri de pesti este logic ca vor fi zone specifice fiecareia ,dand diferente clare si nejustificate in situatia in care se vizeaza numai una dintre ele.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”