PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

In absolut toate sporturile punctajul acordat echipelor la sfarsitul etapei este FIX !
De acest punctaj se tine cont nu de cate goluri, eseuri , pumni ...se dau .
La victorie se dau X puncte si la egal Y puncte.
Chiar si la noi clasamentul CIPS acorda 1 punct pentru locul 1 pe sector si doua pentru locul 2 pe sector indiferent daca intre echipele in cauza sunt diferente de sute de kg.

In Formula1 , competitie asemanatoare cu a noastra ( etape cu mai multi concurenti care se bat in acelasi timp ) numarul de puncte acordat este tot FIX la sfarsitul fiecarei etape .( Nu se pleaca cu valoarea timpilor obtinuti in etapa urmatoare ... ! )

Locul 1 are 10 puncte
Locul 2 are 8 puncte
Locul 3 are 6 puncte
Locul 4 are 5 puncte
Locul 5 are 4 puncte
Locul 6 are 3 puncte
Locul 7 are 2 puncte
Locul 8 are 1 punct
Restul echipelor zero puncte.

La Formula1 au decis ca primele doua clasate sa beneficieze de un mic avantaj , dar punctele acordate sunt FIXE indiferent de diferentele de timpi dintre masini !
Este un clasament gandit de zeci de ani pentru un concurs cu zeci de milioane de euro ( nu o decizie luata in cateva zeci de secunde :D )

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de andrei vladeanu »

Dan Mitranescu scrie:In absolut toate sporturile punctajul acordat echipelor la sfarsitul etapei este FIX !
De acest punctaj se tine cont nu de cate goluri, eseuri , pumni ...se dau .
La victorie se dau X puncte si la egal Y puncte.
la rugby se acorda punct bonus ofensiv sau defensiv in functie de scor. punctajul nu e fix dupa fiecare meci.
The One Team

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Cezar Bibu »

@andrei,
bine c-ai gasit tu exceptia ! :lol: :lol: nu ca n-ar fi adevarata in cazul rugby-ului...

@all,
lasind la o parte ideea de punctaj,cu plusurile si minusurile ei, mai importanta mi se pare aia cu pescuitul cu mai mult de 4 lansete ! si va intreb, nu vi se pare de cartonas rosu direct ?
si va supun un caz, mai concret( in special lui Dan :wink: ) : eu sunt in drill cu un peste si incerc sa-l scot cu minciocul, iar in acelasi timp partenerul meu arunca deja cu lanseta! cum vi se pare ???

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Vali Vesa »

Cezar Bibu scrie: ...eu sunt in drill cu un peste si incerc sa-l scot cu minciocul, iar in acelasi timp partenerul meu arunca deja cu lanseta! cum vi se pare ???
De rosu. Arunci lanseta can pestele e pe mal.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de gor965 »

Sunt mai multe neconcordante in regulament (probabil din cauza traducerii) ... spre exemplu, acces autorizat in zona A a unui stand, au doar cei 2 concurenti, managerii acestora (niciodata amandoi) si membrii ai juriului ! Cu execptia de pe timpul noptii, cand in stand poate intra un manager al lotului insotit de un alt manager sau de un arbitru, pe timpul zilei cum pot verifica arbitrii o nada, o montura, diametrul unui bulgare, etc. , daca ei nu au acces in zona A ? :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de petre iulian »

cred ca mai tare este `chestia ca daca pescuiesti cu mai multe lansete nu exista penalizare /sanctiune :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Badarcea »

oanavictor scrie:
sa mai incercam o data:
sistemul de punctare nu face parte din regulamentul de pescuit fips-cips
clasificare:
art 33 din reg REGULAMENT OFICIAL FIPS ed
SI LA CIPS -FIPS SE POATE SCHIMBA LA SEDINTA TEHNICA
intrunirea managerilor:
art 7 din REGULAMENT OFICIAL FIPS ed
ce imi pare deosebit de interesant este art 37 din REGULAMENT OFICIAL FIPS ed :D
intradevar, nici pe FIFA nu o intereseaza modul in care se desfasoara campionatele din anumite tari
si nici cate puncte se ofera pe fiecare etapa,dar nici clasamentele nu se intocmesc doar pe etapa(indiferent de tara in care se desfasoara)
@ Dan M.
In Formula1 , competitie asemanatoare cu a noastra ( etape cu mai multi concurenti care se bat in acelasi timp ) numarul de puncte acordat este tot FIX la sfarsitul fiecarei etape .( Nu se pleaca cu valoarea timpilor obtinuti in etapa urmatoare ... ! )
dar nici nu se acorda puncte in clasament in baza rezultatelor obtinute de ambele monoposturi ale unei echipe :wink:
clasamentul se intocmeste individual,castigand cel care acumuleaza cele mai multe puncte.
Ovidius Constanta

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de gabisandu »

Sunt de parere ca Dan Mitranescu are dreptate. Cu punctajul actual se pot naste anomalii si ne putem trezi la ultima etapa fara multe loturi. Daca un lot dupa prima etapa face 17-17-17 poate sa nu mai vina la urmatoarea ca sansele sunt egale cu 0. Daca un lot face la prima etapa 1-1-1 adica 3 puncte(poate beneficiaza de o grila buna) si cea de pe locul 2 face 15 puncte se adanceste prea rau diferenta. In conditiile in care, dupa regulamentul FIPS-CIPS, echipa de pe locul 2 ia doar doua puncte si cea de pe locul 1 ia un punct, diferenta mica mentine in priza toate loturile pana la sfarsitul CN. Ar trebui sa trimitem la CM lotul cel mai constant iar FIPS-CIPS chiar ofera prin sistemul de punctaj acest cadru.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei vladeanu scrie:
Dan Mitranescu scrie:In absolut toate sporturile punctajul acordat echipelor la sfarsitul etapei este FIX !
De acest punctaj se tine cont nu de cate goluri, eseuri , pumni ...se dau .
La victorie se dau X puncte si la egal Y puncte.
la rugby se acorda punct bonus ofensiv sau defensiv in functie de scor. punctajul nu e fix dupa fiecare meci.
Regula este facuta relativ recent (pana in acel moment se acordau puncte fixe ).

Au gandit acest sistem cu "bonus" pentru a stimula atacul ambelor echipe , pentru spectacol. La fel a fost si in fotbal cand de la doua puncte acordate la victorie am trecut la trei puncte , rezultatul de egalitate ramanand cu acelasi punctaj pentru ambele echipe. Problema este ca in aceste doua sporturi banii vin din tribune si tribunele vor spectacol . :wink:
La noi nu vine nimic din tribune ... si tot ce vrem este o departajare obiectiva.

Si in exemplul meu cu F1 se acorda "puncte bonus" echipelor clasate pe primele doua locuri ( locul 1 doua puncte bonus si locul 2 un punct bonus ) .Se desluseste din clasament chiar daca nu este specificat ...
Totusi in ambele sporturi exista un nr de puncte fix cu care poti sa te distantezi. Nu poti sa te distantezi nejustificat de mult intr-o singura etapa.
Chiar la F1 ( cu care ma repet , ne asemanam foarte mult ca sistem competitional ... si nici nu traim din tribune :D ) protejarea echipelor de la locul 10 in sus este un lucru foarte bine gandit .
Sa primesti 15 - 24 de puncte dupa o etapa este un punctaj imposibil de recuperat in situatia unei defectiuni sa zicem. In urma clasamentului actual pierderea nu este atat de mare si ramane de maxim 10 puncte fata de primul loc ( nu de 15 - 24 )...


P.S. Parerea ta care este legat de situatia actuala cu regulamentul de punctare la CN-ul de la Corbu?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cezar Bibu scrie:@andrei,
bine c-ai gasit tu exceptia ! :lol: :lol: nu ca n-ar fi adevarata in cazul rugby-ului...

@all,
lasind la o parte ideea de punctaj,cu plusurile si minusurile ei, mai importanta mi se pare aia cu pescuitul cu mai mult de 4 lansete ! si va intreb, nu vi se pare de cartonas rosu direct ?
si va supun un caz, mai concret( in special lui Dan :wink: ) : eu sunt in drill cu un peste si incerc sa-l scot cu minciocul, iar in acelasi timp partenerul meu arunca deja cu lanseta! cum vi se pare ???
Asa cum a spus si Vali Vesa este clar eliminare in situatia expusa .
Problema este alta si FOARTE des intalnita . Si eu o fac cand pescuiesc singur : Iau pestele in minciog , las pestele la mal in siguranta in minciog fara sa ii scot montura , arunc lanseta de rezerva si dupa aceea scot pestele pe saltea .
Este sau nu regulamentar ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”