PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Andrei I »

andrei vladeanu scrie:
Dan Mitranescu scrie:.P.S. Parerea ta care este legat de situatia actuala cu regulamentul de punctare la CN-ul de la Corbu?
m-am uitat sa vad ce se intmpla in atletism, acolo unde, la alergari, se fac serii de calificare in finala.

am fost curios daca se socotesc timpii cei mai buni (in cazul vostru varianta adunarii punctelor pe sectoare) sau se iau in calcul primii clasati ai fiecarei serii indiferent de timp (in cazul vostru varianta contabilizarii rezultatului general pe mansa)

ei bine, am aflat ca se califica primii din fiecare serie plus cei mai buni timpi la general din toate seriile. adica un compromis intre cele 2 variante, se tine cont si de castigatorii seriilor (manselor), dar si de situatia per total la timp (sectoarele)

am gasit si logica. daca alearga 8 atleti intr-o serie, la finish, 2 sunt mai buni decat ceilalti 6.
in alta serie, la fel.
insa, se poate intampla ca in seria a 2 a locul 3 (necalificant) sa aiba timp mai bun decat locul 1 din prima serie. iar el pierde finala, oarecum o nedreptate. motive - adversari disproportionati valoric prin tragere la sorti, vreme, vant, etc.

prin urmare, nici nu se socotesc numai timpii (iar cei mai buni 8 timpi din toate seriile merg in finala), nici nu se califica exclusiv castigatorii seriilor. ci se combina.

eu zic ca si in cazul vostru se poate aplica varinata combinata.
adica o medie aritmetica pentru fiecare lot intre pozitia din clasament la finalul unei manse si totalul punctelor de pe sectoare.

exemplu.

daca un lot castiga prima mansa cu 2 - 4 - 6 puncte pe sectoare, el va primi 1 + 12 = 13 impartit la 2 = 5,5 puncte.

la finalul celor trei manse, evident, cine are mai putine puncte castiga. la egalitate intervin kg.
Mie mi se pare foarte buna varianta asta.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Andrei I »

Cu mentiunea ca va primi 6,5 p nu 5,5 :))
Milionar excentric

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de gabisandu »

gor965 scrie:
gabisandu scrie:............Ar trebui sa trimitem la CM lotul cel mai constant .......
Si constanta asta a unui lot e relativa in cazul de fata ! Daca trimiti la CM un lot care castiga CN prin prisma constantei de a se clasa la fiecare mansa pe locul 3, ce sperante sa ai ca va putea sa castige locul 1 atunci cand va infrunta niste selectionate nationale ?
Pai in cazul asta daca un lot castiga o mansa cu 1-1-1 ii trimitem direct pe ei. Nu? Cine stie poate la mondiale fac acelasi rezultat.
Exista posibilitatea sa castige CN un lot care nu castiga nici-o mansa. Greu dar posibil.
gor965 scrie:Valoarea unui lot trebuie urmarita a fi scoasa la inaintare, nu constanta lui
Cum stabilesti valoarea unui lot daca nu prin prisma rezultatelor?
gor965 scrie:La fotbal daca s-ar premia constanta, ar iesi capioana echipa care face cele mai multe rezultate de egalitate...nu bate pe nimeni, dar nici nu ia bataie...e cea mai constata echipa ! :D
Daca acea echipa obtine cele mai multe puncte facand doar rezultate de egalitate, atunci merita sa castige CN. In cazul nostru lotul care obtine cele mai putine puncte chiar daca nu castiga nici-o etapa merita sa ne reprezinte la CM. Parerea mea.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de oanavictor »

gabisandu scrie: Daca acea echipa obtine cele mai multe puncte facand doar rezultate de egalitate, atunci merita sa castige CN. In cazul nostru lotul care obtine cele mai putine puncte chiar daca nu castiga nici-o etapa merita sa ne reprezinte la CM. Parerea mea.

aceeasi parere o am si eu ,asta este cea mai puternica echipa !
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei I scrie:
andrei vladeanu scrie:
Dan Mitranescu scrie:.P.S. Parerea ta care este legat de situatia actuala cu regulamentul de punctare la CN-ul de la Corbu?
m-am uitat sa vad ce se intmpla in atletism, acolo unde, la alergari, se fac serii de calificare in finala.

am fost curios daca se socotesc timpii cei mai buni (in cazul vostru varianta adunarii punctelor pe sectoare) sau se iau in calcul primii clasati ai fiecarei serii indiferent de timp (in cazul vostru varianta contabilizarii rezultatului general pe mansa)

ei bine, am aflat ca se califica primii din fiecare serie plus cei mai buni timpi la general din toate seriile. adica un compromis intre cele 2 variante, se tine cont si de castigatorii seriilor (manselor), dar si de situatia per total la timp (sectoarele)

am gasit si logica. daca alearga 8 atleti intr-o serie, la finish, 2 sunt mai buni decat ceilalti 6.
in alta serie, la fel.
insa, se poate intampla ca in seria a 2 a locul 3 (necalificant) sa aiba timp mai bun decat locul 1 din prima serie. iar el pierde finala, oarecum o nedreptate. motive - adversari disproportionati valoric prin tragere la sorti, vreme, vant, etc.

prin urmare, nici nu se socotesc numai timpii (iar cei mai buni 8 timpi din toate seriile merg in finala), nici nu se califica exclusiv castigatorii seriilor. ci se combina.

eu zic ca si in cazul vostru se poate aplica varinata combinata.
adica o medie aritmetica pentru fiecare lot intre pozitia din clasament la finalul unei manse si totalul punctelor de pe sectoare.

exemplu.

daca un lot castiga prima mansa cu 2 - 4 - 6 puncte pe sectoare, el va primi 1 + 12 = 13 impartit la 2 = 5,5 puncte.

la finalul celor trei manse, evident, cine are mai putine puncte castiga. la egalitate intervin kg.
Mie mi se pare foarte buna varianta asta.
In atletism sunt serii diferite si trebuie sa compari sportivi care nu de "bat" intre ei ... Noi avem loturi care se bat toate in acelasi timp .
Exact cum a constatat Andrei , pentru a nu elimina sportivi cu potential atunci cand acestia sunt mai multi in aceeasi grupa , a fost gasita aceasta formula de calcul care tine cont de locul ocupat in serie , dar si de timpul scos .

In atletism pista este egala pentru toti si timpii reflecta precis forma sportivilor. Se pot lua in calcul . La noi rezultatul unei echipe intr-o etapa nu este atat de relevant datorita inegalitatii grilelor. Un lot slab pregatita pe o grila foarte buna iese la jumatatea clasamentului si una medie ca valoare poate chiar sa castige etapa. Formula de calcul din atletism adaptata la noi creste valoarea rezultatelor de pe sectoare care sunt datorate grilei ( locurilor) bune ... Nu vad de ce sa amplifici valoarea "bulanului" cand noi vrem exact contrariul ...

Dupa parerea mea varianta simpla cu punctaj de la 1 la 18 este cea mai corecta pentru desemnarea lotului castigator.Atat !
TOTUSI exista o mare problema . Asa se intampla daca privesti numai in sus ... :) . Considerand ca lotul castigator la finalul CN-ului o sa cumuleze maxim , maxim 10 puncte ,... ce se intampla cu echipele care in prima mansa obtin intre 8 si 18 puncte ? :roll: Ce sanse mai au ?

Asa ca incep sa cred ca varianta din Formula1 ( ma repet : identica cu forma de organizare de la noi ... mai multe echipe care se bat in acelasi timp pe parcursul mai multor etape ... ) este ideala.

Eu as adapta astfel:

Locul 1 - 1 p
Locul 2 - 2 p
Locul 3 - 3 p
Locul 4 - 4 p
Locul 5 - 5 p
Locul 6 la 18 - toate cate 6 p.
( si cu clasament facut separat cu acordarea de puncte de la 1 la 18 in functie de locul ocupat in etapa pentru stabilirea echipelor ce retrogradeaza )
Normal castiga cine cumuleaza cele mai putine puncte la finalul CN-ului.

Astfel toate loturile au o sansa pana la final dand astfel valoare permanenta competitiei.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de gor965 »

gabisandu scrie:
gor965 scrie:Valoarea unui lot trebuie urmarita a fi scoasa la inaintare, nu constanta lui
Cum stabilesti valoarea unui lot daca nu prin prisma rezultatelor?
La noi nu rezultatele sunt problema, ci interpretarea lor ! Cand ajungi sa preferi un mod de calcul al clasamentului care sa favorizeze si echipele cu sanse mai mici dupa o etapa sau doua, sunt ceva neconcordante in a aprecia care-i cel mai bun lot ! Parerea mea e ca doar prin sistemul eliminatoriu ajungi sa vezi care-i cel mai valoros lot !...ca sa nu mai spun ca, ca si suporter, ptr. CM, mi-i se parea mai normal sa avem o selectionata nationala , nu un lot de club care sa ne reprezinte !
gabisandu scrie:
gor965 scrie:La fotbal daca s-ar premia constanta, ar iesi capioana echipa care face cele mai multe rezultate de egalitate...nu bate pe nimeni, dar nici nu ia bataie...e cea mai constata echipa ! :D
Daca acea echipa obtine cele mai multe puncte facand doar rezultate de egalitate, atunci merita sa castige CN. In cazul nostru lotul care obtine cele mai putine puncte chiar daca nu castiga nici-o etapa merita sa ne reprezinte la CM. Parerea mea.
Echipa de fotbal cu cele mai multe rezultate de egalitate n-are nici o sansa sa faca cele mai multe puncte...poate sa faca cel mult acelasi numar de puncte cu alte echipe. De constanta nu se mai pune problema... doar ca n-o sa fie niciodata cea mai valoroasa echipa. Legat de pescuit, loturile care castiga o etapa (sau o mansa eliminatorie) trebuiesc ferite de riscul de a lua bataie in final de la loturile clasate mai slab. In actualul sistem de calcul, cred ca o finala intre cele mai bine 3 clasate din cele 3 manse, ar da cel mai valoros lot ... dintre cele mai constante ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
gabisandu scrie:
gor965 scrie:Valoarea unui lot trebuie urmarita a fi scoasa la inaintare, nu constanta lui
Cum stabilesti valoarea unui lot daca nu prin prisma rezultatelor?
La noi nu rezultatele sunt problema, ci interpretarea lor ! Cand ajungi sa preferi un mod de calcul al clasamentului care sa favorizeze si echipele cu sanse mai mici dupa o etapa sau doua, sunt ceva neconcordante in a aprecia care-i cel mai bun lot ! Parerea mea e ca doar prin sistemul eliminatoriu ajungi sa vezi care-i cel mai valoros lot !...ca sa nu mai spun ca, ca si suporter, ptr. CM, mi-i se parea mai normal sa avem o selectionata nationala , nu un lot de club care sa ne reprezinte !
gabisandu scrie:
gor965 scrie:La fotbal daca s-ar premia constanta, ar iesi capioana echipa care face cele mai multe rezultate de egalitate...nu bate pe nimeni, dar nici nu ia bataie...e cea mai constata echipa ! :D
Daca acea echipa obtine cele mai multe puncte facand doar rezultate de egalitate, atunci merita sa castige CN. In cazul nostru lotul care obtine cele mai putine puncte chiar daca nu castiga nici-o etapa merita sa ne reprezinte la CM. Parerea mea.
Echipa de fotbal cu cele mai multe rezultate de egalitate n-are nici o sansa sa faca cele mai multe puncte...poate sa faca cel mult acelasi numar de puncte cu alte echipe. De contanta nu se mai pune problema... doar ca n-o sa fie niciodata cea mai valoroasa echipa. Legat de pescuit, loturile care castiga o etapa (sau o mansa eliminatorie) trebuiesc ferite de riscul de a lua bataie in final de la loturile clasate mai slab. In actualul sistem de calcul, cred ca o finala intre cele mai bine 3 clasate din cele 3 manse, ar da cel mai valoros lot ... dintre cele mai constante ! :D
Alta este treaba cu "constant" :
"Locul unu este o intamplare , locurile doi si trei constant inseamna valoare !" :wink:

Ca in Formula1 ( :D ) : poti sa nu castigi nicio etapa dar poti sa castigi detasat competitia .

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:
Alta este treaba cu "constant" :
"Locul unu este o intamplare , locurile doi si trei constant inseamna valoare !" :wink:

Ca in Formula1 ( :D ) : poti sa nu castigi nicio etapa dar poti sa castigi detasat competitia .
Si in Formula 1, castigatorul unei manse are puncte bonus, fiindu-i rasplatita valoarea la momentul ala ! Daca se luau rezultatele asa ´la intamplare´, nu aveau nici un motiv sa acorde puncte mai multe celui care castiga !
Daca un lot face 1-1-5 si ia bataie de la unul care face 2-2-2 ce trebuie sa apreciem...intamplarea ca primul lot castiga 2 manse din trei sau constanta celui de-al 2-lea lot ? ... intreb ptr. ca mie mi-i se parea ca 5-ul ala obtinut e o intamplare (nefericita) si lotul asta a batut celalat lot de 2 ori din 3 !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Zarguzon Adi »

Cine este arbitru sef ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Alta este treaba cu "constant" :
"Locul unu este o intamplare , locurile doi si trei constant inseamna valoare !" :wink:

Ca in Formula1 ( :D ) : poti sa nu castigi nicio etapa dar poti sa castigi detasat competitia .
Si in Formula 1, castigatorul unei manse are puncte bonus, fiindu-i rasplatita valoarea la momentul ala ! Daca se luau rezultatele asa ´la intamplare´, nu aveau nici un motiv sa acorde puncte mai multe celui care castiga !
Daca un lot face 1-1-5 si ia bataie de la unul care face 2-2-2 ce trebuie sa apreciem...intamplarea ca primul lot castiga 2 manse din trei sau constanta celui de-al 2-lea lot ? ... intreb ptr. ca mie mi-i se parea ca 5-ul ala obtinut e o intamplare (nefericita) si lotul asta a batut celalat lot de 2 ori din 3 !
Intram intr-o discutie fara limite. Si 1-1 ala poate sa fie cu noroc ... si 2-2-2 la fel ... , dar aici nu trebuie sa apreciem deoarece au hotarat altii in locul nostru mult mai motivati ( CIPS FIPS ).
Clasamentul pe o etapa este clar. Problema este cum le acorzi puncte pe mai multe etape !? Si la noi poti sa dai bonus castigatorilor de etapa ( nu pot sa apreciez in acest moment motivul ... ) , dar pentru mine este mai importanta situatia din sfarsitul clasamentului care in absolut toate variantele ( mai putin clasamentul gen Formula1) este dezastruoasa pentru cei care termina de la jumatatea clasamentului in jos dupa prima etapa ... :?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”