PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de oliviu orhei »

PROGRAM MANSA I

13.06
orele 16.00 – sosirea si acreditarea loturilor
orele 17.00 – 19.00 – inspectarea pistei de concurs
orele 19.00 – 20.00 - sedinta tehnica
orele 20.00 – tragerea la sorti a dispunerii pe sectoare a echipelor titular

14.06
Orele 09.00 – adunarea la balon a loturilor
Orele 09.15 – tragerea la sorti a grilelor de concurs si a pontoanelor pentru campare
Orele 10.00 – primul semnal care marcheaza accesul pe pista de concurs
Orele 11.00 – al doilea semnal care marcheaza 120 pana la inceperea competitiei si accesul echipelor in stand
Orele 13.00 - al treilea semnal care marcheaza inceperea competitiei

15.06
orele 11.00 – sedinta capitanilor
oerle 15.00 – 18.00 – realimentarea echipelor ( fara a se depasi cele 200 kg/ echipa)

16.06
orele 11. 00 – sedinta capitanilor

17.06
orele 11.00 – sedinta capitanilor
orele 12.45 – al patrulea semnal care marcheaza 15 min pana la sfarsitul competitiei
orele 13.00 – al cincilea semnal care marcheaza sfarsitul competitiei

Presedinte Subcomisie de pescuit sportiv la CRAP - AGVPS
Oliviu Orhei

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

In atentia cluburilor participante :
In urma sedinte de la sediul AGVPS cu reprezentantii cluburilor a fost luata destul de pripit ( zic eu ) decizia intocmirii clasamentului final la acest CN.
Mai precis : " lotul care in cele trei manse are suma punctelor de pe sectoare cea mai mica devine castigator ".
Consider ca se face o mare gresala care poate sa distruga tot echilibrul pistei de la Corbu.

Acest lucru ofera posibilitatea ca un lot care castiga doua etape si face un loc 2 in a 3-a sa poata fi intrecut de loturi care au iesit pe 8 , 10 si 1 .
Deci cu 2,1,1 in trei manse sa fii batut de un lot care face 10 ,8, 1 ... !!!

Ex:
Situatia actuala:
Etapa 1 Echipa A 4 puncte si echipa B 8 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 8 )
Etapa 2 Echipa A 5 Puncte si echipa B 10 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 10 )
Etapa 3 Echipa A 14 Puncte si echipa B 4 puncte ( bulan grila sau conjunctura) ( Clasament CIPS-FIPS locurile 2 respectiv 1 )

Dupa regulamentul actual castigatoare este echipa B cu 22 puncte la 23 puncte pentru echipa A !!! ( bulanul conjuncturii din etapa 3 ...)

Dupa regulament CIPS-FIPS castigatoare este echipa A cu 4 puncte si echipa B este la locul ei cu 19 puncte pe care le are !!! Si asta cu tot norocul echipei B din etapa 3 !

Cum este corect ?

Propun ca dupa fiecare etapa sa se faca un clasament de la 1 la 18 cu punctele aferente ( conform regulamentului CIPS-FIPS care se refera strict la un concurs de 72 de ore ) , iar la sfarsitul competitiei sa se faca suma locurilor ocupate in etape si lotul care cumuleaza cele mai putine puncte sa devina castigator.

Probleme sunt nu numai la varful clasamentului general conform exemplului , pot sa fie in toata structura acestuia , inclusiv la sfarsit unde echipele retrogradeaza !

Rog reprezentantii cluburilor sa-si spuna parerea .

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Madalin Dirla »

Nu inteleg de ce nu se merge pe regulamentul CIPS-FIPS??lotul care se va califica la CM trebuie sa se si obisnuiasca cu acest regulament CIPS-FIPS, in plus ca cei de la FIPS au facut acest regulament ca lotul cel mai constant pe toate sectoarele sa iasa CM.........sincer regulamentul de punctare facut pt. CN mi se pare total pe langa :( ...........ce parere au celelalte cluburi de acest sistem de punctare???


Dan Mitranescu scrie:In atentia cluburilor participante :
In urma sedinte de la sediul AGVPS cu reprezentantii cluburilor a fost luata destul de pripit ( zic eu ) decizia intocmirii clasamentului final la acest CN.
Mai precis : " lotul care in cele trei manse are suma punctelor de pe sectoare cea mai mica devine castigator ".
Consider ca se face o mare gresala care poate sa distruga tot echilibrul pistei de la Corbu.

Acest lucru ofera posibilitatea ca un lot care castiga doua etape si face un loc 2 in a 3-a sa poata fi intrecut de loturi care au iesit pe 8 , 10 si 1 .
Deci cu 2,1,1 in trei manse sa fii batut de un lot care face 10 ,8, 1 ... !!!

Ex:
Situatia actuala:
Etapa 1 Echipa A 4 puncte si echipa B 8 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 8 )
Etapa 2 Echipa A 5 Puncte si echipa B 10 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 10 )
Etapa 3 Echipa A 14 Puncte si echipa B 4 puncte ( bulan grila sau conjunctura) ( Clasament CIPS-FIPS locurile 2 respectiv 1 )

Dupa regulamentul actual castigatoare este echipa B cu 22 puncte la 23 puncte pentru echipa A !!! ( bulanul conjuncturii din etapa 3 ...)

Dupa regulament CIPS-FIPS castigatoare este echipa A cu 4 puncte si echipa B este la locul ei cu 19 puncte pe care le are !!! Si asta cu tot norocul echipei B din etapa 3 !

Cum este corect ?

Propun ca dupa fiecare etapa sa se faca un clasament de la 1 la 18 cu punctele aferente ( conform regulamentului CIPS-FIPS care se refera strict la un concurs de 72 de ore ) , iar la sfarsitul competitiei sa se faca suma locurilor ocupate in etape si lotul care cumuleaza cele mai putine puncte sa devina castigator.
Rog reprezentantii cluburilor sa-si spuna parerea .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

Madalin Dirla scrie:Nu inteleg de ce nu se merge pe regulamentul CIPS-FIPS??lotul care se va califica la CM trebuie sa se si obisnuiasca cu acest regulament CIPS-FIPS, in plus ca cei de la FIPS au facut acest regulament ca lotul cel mai constant pe toate sectoarele sa iasa CM.........sincer regulamentul de punctare facut pt. CN mi se pare total pe langa :( ...........ce parere au celelalte cluburi de acest sistem de punctare???
Se merge pe regulament CIPS-FIPS dpdv al pescuitului, dar nu se aplica un clasament conform acestui regulament dupa fiecare concurs in parte .Se ia totul la gramada acum ,pe trei manse ...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cred ca la sedinta capitanilor de miercuri va fi destul timp sa discutam si despre acest aspect. Sunt 18 cluburi participante, majoritatea vor hotara sistemul de punctare.... Democratic ! :wink:

Si mai sunt cateva puncte de regulament care trebuiesc discutate, trebuie sa iasa cel mai bine organizat CN de pana acum.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de barbumarius »

Etapa 1 Echipa A 4 puncte si echipa B 8 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 8 )
Etapa 2 Echipa A 5 Puncte si echipa B 10 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 10 )
Etapa 3 Echipa A 14 Puncte si echipa B 4 puncte ( bulan grila sau conjunctura) ( Clasament CIPS-FIPS locurile 2 respectiv 1 )

Dupa regulamentul actual castigatoare este echipa B cu 22 puncte la 23 puncte pentru echipa A !!! ( bulanul conjuncturii din etapa 3 ...)

Dupa regulament CIPS-FIPS castigatoare este echipa A cu 4 puncte si echipa B este la locul ei cu 19 puncte pe care le are !!! Si asta cu tot norocul echipei B din etapa 3 !

Cum este corect ?

Propun ca dupa fiecare etapa sa se faca un clasament de la 1 la 18 cu punctele aferente ( conform regulamentului CIPS-FIPS care se refera strict la un concurs de 72 de ore ) , iar la sfarsitul competitiei sa se faca suma locurilor ocupate in etape si lotul care cumuleaza cele mai putine puncte sa devina castigator.

Probleme sunt nu numai la varful clasamentului general conform exemplului , pot sa fie in toata structura acestuia , inclusiv la sfarsit unde echipele retrogradeaza !

Rog reprezentantii cluburilor sa-si spuna parerea .[/quote]

@ Dane
Cu 8 puncte nu poti fi pe locul 8.
Cred ca trebuie studiat putin mai atent si facute simulari cu mai multe cazuri.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Dan Mitranescu »

barbumarius scrie:
@ Dane
Cu 8 puncte nu poti fi pe locul 8.
Cred ca trebuie studiat putin mai atent si facute simulari cu mai multe cazuri.
Asa este . Din toate simularile pe care le-am incercat am a luat-o pe cea care am considerat-o extrema , dar nu era reala ... . Refac imediat exemplul :

Etapa 1 Echipa A 8 puncte si echipa B 12 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 5 )
Etapa 2 Echipa A 8 Puncte si echipa B 12 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 5 )
Etapa 3 Echipa A 12 Puncte si echipa B 3 puncte ( bulan grila sau conjunctura) ( Clasament CIPS-FIPS locurile 2 respectiv 1 )

Dupa regulamentul actual castigatoare este echipa B cu 27 puncte la 28 puncte pentru echipa A !!! ( bulanul conjuncturii din etapa 3 ...)

Dupa regulament CIPS-FIPS castigatoare este echipa A cu 4 puncte si echipa B este la locul ei cu 11 puncte !!! Si asta cu tot norocul echipei B din etapa 3 !

Acum este bine ? :D

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Madalin Dirla »

La asta faceam referire Dane,sistemul de punctare.
Dan Mitranescu scrie:
Madalin Dirla scrie:Nu inteleg de ce nu se merge pe regulamentul CIPS-FIPS??lotul care se va califica la CM trebuie sa se si obisnuiasca cu acest regulament CIPS-FIPS, in plus ca cei de la FIPS au facut acest regulament ca lotul cel mai constant pe toate sectoarele sa iasa CM.........sincer regulamentul de punctare facut pt. CN mi se pare total pe langa :( ...........ce parere au celelalte cluburi de acest sistem de punctare???
Se merge pe regulament CIPS-FIPS dpdv al pescuitului, dar nu se aplica un clasament conform acestui regulament dupa fiecare concurs in parte .Se ia totul la gramada acum ,pe trei manse ...

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de marin laurentiu »

Dan Mitranescu scrie:
Asa este . Din toate simularile pe care le-am incercat am a luat-o pe cea care am considerat-o extrema , dar nu era reala ... . Refac imediat exemplul :

Etapa 1 Echipa A 8 puncte si echipa B 12 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 5 )
Etapa 2 Echipa A 8 Puncte si echipa B 12 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 5 )
Etapa 3 Echipa A 12 Puncte si echipa B 3 puncte ( bulan grila sau conjunctura) ( Clasament CIPS-FIPS locurile 2 respectiv 1 )

Dupa regulamentul actual castigatoare este echipa B cu 27 puncte la 28 puncte pentru echipa A !!! ( bulanul conjuncturii din etapa 3 ...)

Dupa regulament CIPS-FIPS castigatoare este echipa A cu 4 puncte si echipa B este la locul ei cu 11 puncte !!! Si asta cu tot norocul echipei B din etapa 3 !

Acum este bine ? :D
stai bre ia-o mai usor ca e mai greu cu matematica :lol: :lol: :lol:
1.
Dan Mitranescu scrie:Etapa 1 Echipa A 8 puncte si echipa B 12 puncte
asta ar insemna ca:
echipa A ptr a face 8 puncte ar insemna locurile 2- 3 -3(exemplu)
echipa B ptr a face 12 puncte ar insemna locurile 4-4-4 (exemplu)


2.
Dan Mitranescu scrie:Etapa 2 Echipa A 8 Puncte si echipa B 12 puncte ( Clasament CIPS-FIPS locurile 1 si 5 )
idem
echipa A 2-3-3
echipa B 4-4-4

3.
Dan Mitranescu scrie:Etapa 3 Echipa A 12 Puncte si echipa B 3 puncte
asta ar insemna :
echipa A 4-4-4
echipa B 1-1-1

In ansamblu :
ECHIPA A 2-3-3 2-3-3 4-4-4
ECHIPA B 4-4-4 4-4-4 1-1-1
Mi se par destul de ..egale valoric cele 2 loturi...si nu vad de ce nu ar fi corect sa castige echipa care reuseste acel 1-1-1 :wink:

mergand mai departe si simuland si c punctaj pe fiecare etapa in parte ar putea exista cazul urmator,pastrand aceleasi linii de clasament:
ECHIPA A cu linia de clasament 2-3-3 in prima etapa ar putea obtine un locul 2 pe etapa siimplicit 2 puncte...in a doua etapa idem,iar in a 3 etapa cu 4-4-4 sa zicem un loc 3 si implicit 3 puncte...in total ar avea 2+2+3 = 8 punte
ECHIPA B cu 4-4-4 in prima etapa,locul 3 si 3 pct..in a doua idem,iar in a treia etapa cu 1-1-1 in mod cert locul 1 si implicit 1 punct...in total ar avea :3+3+1 = 7 puncte si tot ECHIPA B iese in castig! :wink:

cu toate astea ,eu personal as merge pe criteriul punctajului in functie de locul ocupat in fiecare etapa in parte...pana la urma sant 3 concursuri distincte ,fiecare cu podiumul lui...nu ar fi rau sa existe si niste cupe :wink:

ps: am auzit ca te pricepi la sah...poate te prind pe balta in vreo pasa cand nu ai activitate sa te provoc la o partida...nu am mai jucat de vreo 10 ani dar cred ca tot te bat grav :lol: :lol: :lol:...macar la sah daca la pescuit n-am sanse :lol: :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PROGRAM PRIMA MANSA A C.N. 2012 AGVPS - 14.06 - 17.06

Mesaj de Vali Vesa »

Vladut Mateianu scrie: Si mai sunt cateva puncte de regulament care trebuiesc discutate, trebuie sa iasa cel mai bine organizat CN de pana acum.
Sincer, dupa cum vad totala lipsa de comunicare, ma indoiesc. Pe cine sa intrebam? Ca vad ca organizatorul (AGVPS prin presedintele subcomisiei de crap) nu raspunde.

Era mai bina in anii precedenti. Sedintele si certurile incepeau din Decembrie, si toata lumea injura APCR-ul. Acum pe cine injuram??? Ca n-avem pe cine. Dl Orhei, cu toata stima, nu prea se ocupa de bunul mers al competitiei.

O sa ajungem la sedinta capitanilor care o sa se incheie mai mult ca sigur dupa miezul noptii :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”