punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de marin laurentiu »

@cotelici dan

scuza-ma,dar mie greu sa urmaresc toata insiruirea aia de litere si cifre...
iti spun varianta mea(sau ma rog,varianta pe care o votez) in cuvinte si decizi careia din scheme se potriveste :D

HOBAIA

prima serie de 30 de pescari(seria A),CLASAMENT DE LA 1 LA 30

a doua serie de 30 de pescari(seria B),CLASAMENT DE LA 1 LA 30

apoi se compara cele 2 clasamente,locuL 1 din seria A(A1) cu locul 1 din seria B(B1), A2 cu B2, ETC,ETC,ETC...si se va alcatui CLASAMENTUL GENERAL DE LA 1 LA 60
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de dan cotelici »

Laurentiu, in mare ai descris varianta propusa de Andrei.

Sa presupunem ca esti echipa J, ai prins cea mai mare cantitate de peste in cel mai productiv sector.
In varianta lui Andrei esti pe locul 1 , in varianta mea esti pe1.

Sa presupunem ca esti echipa M, ai prins cea mai mare cantitate de peste sectorul cu productivitate medie
In varianta lui Andrei esti pe locul 3 , in varianta mea esti pe 2.

Sa presupunem ca esti echipa P, ai prins cea mai mare cantitate de peste in cel mai putin productiv sector.
In varianta lui Andrei esti pe locul 5 , in varianta mea esti pe 3.

Asta inseamna ca varianta propusa de mine pondereaza productivitatea sectoarelor.In fond de ce impartim baltile pe sectoare? Tocmai pentru ca NU SUNT ECHILIBRATE. :!:
The second best is the first loser!

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de marin laurentiu »

sistemul tau e putin mai complicat...sa-ti spun si de ce: productivitatea unui sector poate fi destul de ...relativa.nu e obligatoriu ca un sector care a dat cel mai putin peste pe balta in prima serie de 30 de pescari sa se comporte la fel la interval de 2 saptamani si cu pescari diferiti...
sant convins ca vor exista cazuri de clasari mediocre de pe locuri considerate f bune sau bune...iar peste 2 saptamani de pe aceleasi locuri se va castiga detasat balta...si atunci de ce sa-i creezi avantaj unuia care nu a reusit (din lipsa de experienta,nada,strategie)sa exploateze la maxim potentialul locului?
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Florentin Iuga »

@marin laurentiu
Exemplul nu e corect. E vorba despre productivitatea unui intreg sector nu despre un loc pe care poate cadea un pescar bun si unul mediocru. Sunt convins ca organizatorii si administratorii celor doua balti stiu sa aleaga sectoarele in functie de diferenta de productivitate nu dupa alte criterii.

Mie personal nu mi se pare chiar asa de complicat. Dupa confruntarea in cele doua manse, pe fiecare balta va rezulta un clasament de la 1 la 60, cu punctaje de la 1 la 60 sau 61 pentru cei cu 0 pesti punctabili.
In final, dupa adunarea punctelor obtinute de fiecare echipa in clasamentele generale ale celor doua balti, va rezulta un clasament final cu punctaje de la minim 2 la maxim 122.
Merg mai departe primele 30 de echipe cu punctajul cel mai mic.
Sper sa nu-mi spuneti ca n-am inteles si sa o luam de la capat. Bine ca la urmatoarele 2 manse nu sunt problemele astea. :lol:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de dan cotelici »

marin laurentiu scrie:sistemul tau e putin mai complicat...sa-ti spun si de ce: productivitatea unui sector poate fi destul de ...relativa.nu e obligatoriu ca un sector care a dat cel mai putin peste pe balta in prima serie de 30 de pescari sa se comporte la fel la interval de 2 saptamani si cu pescari diferiti...
sant convins ca vor exista cazuri de clasari mediocre de pe locuri considerate f bune sau bune...iar peste 2 saptamani de pe aceleasi locuri se va castiga detasat balta...si atunci de ce sa-i creezi avantaj unuia care nu a reusit (din lipsa de experienta,nada,strategie)sa exploateze la maxim potentialul locului?
Si pentru mine e complicat sa te gasesc pe lista de participanti desi imi este clar din ce echipa faci parte :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Florentin Iuga »

Pentru a se ajunge la clasamentul final pe fiecare balta, clasamentele manselor de cate 30 de echipe (cate 10 pe sector) sunt doar orientative si nerelevante. Doar dupa disputarea ambelor manse se poate face un clasament final pe fiecare sector (cu 20 de echipe) si apoi generalul de pe fiecare balta.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de dan cotelici »

RELUARE:

Sa presupunem ca esti echipa J, ai prins cea mai mare cantitate de peste in cel mai productiv sector.
In varianta lui Andrei esti pe locul 1 , in varianta mea esti pe 1.

Sa presupunem ca esti echipa M, ai prins cea mai mare cantitate de peste sectorul cu productivitate medie
In varianta lui Andrei esti pe locul 3 , in varianta mea esti pe 2.

Sa presupunem ca esti echipa P, ai prins cea mai mare cantitate de peste in cel mai putin productiv sector.
In varianta lui Andrei esti pe locul 5 , in varianta mea esti pe 3.

Asta inseamna ca varianta propusa de mine pondereaza productivitatea sectoarelor.In fond de ce impartim baltile pe sectoare? Tocmai pentru ca NU SUNT ECHILIBRATE.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de andrei vladeanu »

hiba a sistemului propus de cotelici:

daca o echipa CASTIGA o serie, poate sa termine in clasamentul general al baltii pe LOCUL 4!!!!
adica sa nu ia niciun premiu la concursul respectiv. anormal, zic eu.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de andrei vladeanu »

Florentin Iuga scrie:Pentru a se ajunge la clasamentul final pe fiecare balta, clasamentele manselor de cate 30 de echipe (cate 10 pe sector) sunt doar orientative si nerelevante. Doar dupa disputarea ambelor manse se poate face un clasament final pe fiecare sector (cu 20 de echipe) si apoi generalul de pe fiecare balta.
pai tocmai asta e problema, florentin.
eu cunosc foarte bine balta hobaia si stiu cate de diferit se comporta pestele de la o mansa la alta.
clasamentele trebuiesc facute LA MOMENTUL RESPECTIV.
este gresit sa bagi in aceeasi oala 10 echipe care au concurat pe 18 iunie cu alte 10 care au concurat pe 2 iulie.
absolut gresit...


au fost manse pe hobaia in care sectoarele s-au luat cu 75 kg. aceleasi sectoare s-au castigat cu 250 in acelasi concurs.
intaresc ce ziceam mai sus.
daca in prima serie sectoarele se castiga cu 200, 180 si 160 kg.
iar in seria a doua cu 150, 130 si 110.
echipa care a prins 150, a castigat sectorul si SERIA (!!!!) [asa a mers balta in momentul respectiv, deci a fost cea mai buna echipa a momentului] in varianta cotelici termina pe locul 4!!!!
nu e normal....


in 1982 (parca) dinamo a invins hamburg cu 3 la 0. la numai cateva zile, in ghencea, steaua a batut dinamo cu 3-0.
stelistii ziceau:"inseamna ca noi le dadeam 6 lui hamburg!"
The One Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de cornelserbu »

andrei vladeanu scrie:in 1982 (parca) dinamo a invins hamburg cu 3 la 0. la numai cateva zile, in ghencea, steaua a batut dinamo cu 3-0.
stelistii ziceau:"inseamna ca noi le dadeam 6 lui hamburg!"
parca era-n '83, dar nu conteaza, teoria e pefecta, steau-i batea pe hamburg cu 6-0 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”