punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Vali Vesa »

A fost stabiit deja punctajul separat pe fiecare balta si general pentru mansa 1??? Ca vad ca ne-am apucat de dezgropat mortii. Au fost ceva propuneri dar s-au pierdut in sumedenia de mesaje off topic...

Putem face ceva constructiv sa stie toti participantii cum se va puncta si cum se va alcatui clasamentul general al etapei 1 ???
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de cornel rosioru »

Vali, pt. ca cele 2 manse sunt comasate, clasamentul final se face dupa consumarea celor 2.
Astfel Hobaia va avea un clasament cu cele 60 de echipe, iar Dirvari altul.
Scuza-ma Cornele ca m-am bagat. Normal tu trebuie sa faci precizarile.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de andrei vladeanu »

in ultimul penultimul numar avp (mai) am de :!: scris exact sistemul de punctaj. cu simulari si exemple
eventual am sa-l pun si aici
The One Team

Mugur Ioan
Mesaje: 161
Membru din: Lun Iul 03, 2006 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Mugur Ioan »

@ Andrei

Asteptam!!
"Cine face si desface, toata ziua are ce face."
Mugur

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Andrei I »

@AV..P :)

da Andrei pune si aici sistemul de punctaj cu exemple. poate il explici un pic mai clar. mie unul mi-a trebuit sa fac un excel ca sa inteleg...ecipa X nu apare decat in titlu iar apoi in continut te intrbi cine dracu e echipa X :)

nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa spun, ideea e ca toata lumea trebuie sa isi insuseasca sistemul de punctaj iar forumul cred ca e mult mai citit decat revista de catre competitori.
Milionar excentric

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de andrei vladeanu »

Primele doua etape ale Turneului au fost comasate, astfel incat, atat la Hobaia cat si la Darvari, sa pescuiasca concomitent doar 30 de echipe, din cele 60 inscrise. Au fost trase la sorti cele doua serii, iar pe 18 iunie jumatate din participanti se vor aduna la Hobaia, iar cealalta jumatate la Darvari. Pe 2 iulie, echipele vor schimba locatiile.

In acest mod echipele inscrise vor participa la etapele 1 si 2 pe 18 iunie, respectiv 2 iulie, la Hobaia si Darvari, in doua serii, pe care le-au au hotarat sortii. Cine merge in iunie pe Hobaia se va duce in iulie pe Darvari si viceversa. Prin acest artificiu organizatoric, orice echipa inscrisa la Turneu va face o mansa la Hobaia si una la Darvari, insa in conditii mult mai bune, cu doar 30 de standuri pe pista de concurs. Chiar daca se vor disputa in doi timpi, concursurile vor ramane cu identitate proprie, taxa de participare si premii. Clasamentele se vor intocmi pe 5 iulie, in functie de situatia generala pe cele doua lacuri. Vor exista cate trei sectoare a zece echipe, atat la Hobaia, cat si la Darvari. Fiecare sector va avea un clasament final, de la 1 la 10, iar in functie de acestea se va intocmi un clasament general al mansei. Acest lucru se va intampla de doua ori, pe 21 iunie si 5 iulie. Apoi, in functie de kilograme se vor intocmi clasamentele finale ale celor doua concursuri. In caz de egalitate de kilograme, avantaj va avea echipa cu cel mai mare crap prins. Daca egaliatatea persista si in cazul celui mai mare peste, departajarea se va face la media pestilor, si anume echipa cu media greutatii mai mare va fi in avantaj.
Pe 5 iulie, se va intocmi clasamentul Turneului Aventuri la Pescuit – Campionatul National de Pescuit la Crap, potrivit caruia primele 30 de echipe vor avea prioritate de inscriere in etapa a 3 a – Lates (Piatra Neamt) – 16 – 19 iulie.

Exemple – simulari (caseta)

Echipa X.
Seria I
Hobaia 18 – 21 iunie.
Sector A.
Pozitie finala pe sector: locul 2, 150 kg.
Pozitie clasament pe serie: locul 5. ( Locurile 1, 2 si 3 sunt castigatorii sectoarelor departajati de kilograme; locurile 4, 5 si 6 sunt pozitiile secunde de pe sectoare departajate de kilogarme, etc)
Dupa ce a doua serie de 30 de echipe o sa pescuiasca la Hobaia ( 2 – 5 iulie) va fi intocmit si clasamentul general al seriei secunde, Daca echipa situata pe locul 5 al seriei a doua are mai putin de 150 kg, echipa X va ocupa pozitia a 9-a in clasamentul general al etapei Hobaia. Daca are mai mai mult de 150 kg, echipa X va termina concursul pe 10.
Echipa Y
Seria II
Darvari 2 – 5 iulie
Sector B
Pozitie final pe sector: locul 1, 185 kg.
Pozitie clasament pe serie: locul 1 (deoarece celelalte doua castigatoare de sectoare au cantitati mai mici)
Pozitie clasament general al concursului de la Darvari: 2 (deoarece prima serie pe Darvari a fost castigata cu 210 kg)


(copy - paste ce a aparut in revista)

mai ramane de stabilit ce se intampla cu echipele care nu puncteaza.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de andrei vladeanu »

andrei
intreaba-ma concret ce nu ai inteles?
The One Team

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Zambaccian »

Am recitit AVP-ul si am inteles asa:
Dupa prima mansa Hobaia, vor exista 3 castigatori sectoare, 3 loc 2, 3 loc 3,... 3 loc 10.
Fiecare echipa primeste nr. de puncte aferent locului ocupat (cu exceptia celor care prind 0 pesti ce primesc 61 pct), urmand ca departajarea la puncte egale sa fie facuta in prima faza de nr. kg prins. Deci locurile 1-3 vor fi ocupate de castigatorii de sectoare, 4-6 de cei clasati pe locul 2 pe fiecare sector, 7-9 de locurile 3, etc.
Dupa mansa 2 se va face clasamentul pentru toate cele 60 echipe, dupa acelasi principiu, doar ca vor exista 6 castigatori de sector (3 la prima mansa + 3 la a doua), 6 loc 2, 6 X loc 3...etc.
Clasamentul general pe fiecare din cele 2 balti va avea 6 echipe cu 1 punct (locurile 1-6 departajate de nr. kg), 6 cu 2 (loc 7-12 fct. kg), etc.

Nu mai stiu mai departe cum se face clasamentul agregat pentru cele balti.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Zambaccian »

Scuze, postat dupa Andrei. Daca e redundant si/sau incorect se poate sterge de moderator.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: punctaj separat/general etapa 1 hobaia/darvari

Mesaj de Andrei I »

@av
nu am zis ca nu am inteles ci doar ca a trebuit sa fac un excel ca sa inteleg.
din pct meu de vedere e foarte corect punctajul in conditiile impartirii concurentilor pe cele 2 balti
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”