Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
buhac constantin
Mesaje: 791
Membru din: Joi Iun 17, 2010 14:36

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de buhac constantin »

Fara o mana cum mai numaram banii pescarilor ? :lol: :lol: :lol:
Ai refuzat ca ai fost invatat sa stai in genunchi :!:
Diferentele se vad
varsta
inaltimea
greutatea
Am facut scoala de ghizi si ma orientez dupa muschii.
La care baza ?
Scoala de bucatari-barmani -ospatari am terminato in 1989 la Caracal .
Despre Madine este deschis topic .Baga acolo .
Cu patatul trebuie sa mai analizezi .
Cu Vanatoarea ai stalcito iar .
Inafara de RNP mai exista si alte variante dar tu invatat in genunchi si cu arici la buzunar atarni dupa vanatori colective la pitigoi.
Banii sunt de la FRPS unde am functie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
O alta discutie o purtam unde si cum doresti DRAGA FRAIERE :!:

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de miyagi »

Hai ca iti zic eu una ca sa intelegi ODATA PENTRU TOTDEAUNA ! La toata dizertatia ta - un SINGUR CUVINT ESTE CHEIE ! Si anume SPORTIV .


Pentru toti cei care citesc - atentie la diferenta intre ce scrie Popescu ca AR TREBUII sa fie cind PESCUITUL va fi SPORT ( vreodata ??? ) , cu legislatia la care face apel mereu , ca un deziderat - si situatia de fata ..... cind nu are decit o hotarire de federatie de mii de moduri de a prinde peste ..data de un tribunal din Alba . [/quote]

Hai sa mai inervez si eu un pic lumea ca oricum imi platesc politele. Daca nu te deranjeaza Val poti sa-mi raspunzi si mie cam ce se poate intampla, in contextul prezentat de tine, daca niciun club de crap nu-si ia CIS-ul, pentru ca nimeni nu le obliga, nu cum incearca Dl.Popescu sa intoxice pe aici :wink: , se vor putea organiza in continuare Campionatele Nationale de Pescuit la Crap in regim de agrement? Poate sa conteste Federatia rezultatele si palmaresurile? Poate sa conteste sau sa interzica desfasurarea Campionatului Mondial sub tutela Fips-Cips, in Romania? Poate se invoce "substituirea calitatilor oficiale" ( desi eu cred ca la cata inteligenta expune a cam zbarcit-o cu termenul ce se vrea a fi tot juridic. Ne vede lumea ca nu suntem singuri si mai exista si dex-ul pe net ), apoi sa ceara daune civile din cauza furtului de proprietate intelectuala APCR-ului, AGVPSR-ului, LRC-ului sau vreunui club, de ce nu, care a organizat asa ceva in tara sau in strainatate?
Repet! Daca toate astea se vor desfasura in conditiile legilor actuale ale pescuitului sportiv de agrement.
Eu in facultate am invatat ca sunt forme de sport cu caracter reprezentativ de stat si jocuri sportive ce folosesc la coeziunea anumitor structuri colective sau la formarea spiritului de corp, deci sunt pur educative si nicidecum reprezentative.
Ca o mentiune am absolvit sub ochii lui Cristian Gatu si a lui Tarau si daca nu se intelege scopul intrebarii mele sau substanta pot si eu sa fac dizertatii, dar stiu ca nu sint chiar atat de digerabile :D .
Urban culture.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de Popescu Stefan »

Ce faci nene, ziceai că ești tare la legi. Se pare că toate cunoștinșele tale juridice sunt după ureche. :lol: :lol: :lol: :lol:
Ia și studiază și lasă-l pe Val că nu știe mai multe ca tine:
Capitolul IV - Sportul de performanta


Art. 12
(1) Sportul de performanta constituie un factor esential pentru dezvoltarea sportiva pe plan national, indeplinind o importanta functie reprezentativa pentru Romania in competitiile sportive oficiale cu caracter international.
(2) Organele administratiei publice centrale cu atributii in sport si autoritatile administratiei publice locale asigura mijloacele necesare pentru pregatirea sportivilor de performanta, acordarea sprijinului stiintific si medical necesar, precum si pentru incadrarea lor in sistemul de educatie si deplina integrare sociala si profesionala.
(3) Pe timpul satisfacerii stagiului militar organele administratiei publice centrale de specialitate asigura sportivilor de performanta conditii pentru continuarea pregatirii, precum si pentru participarea la concursurile sportive interne si internationale.

Art. 13
(1) Prin sportul de performanta se urmareste valorificarea aptitudinilor individului intr-un sistem organizat de selectie, pregatire si competitie, avand ca scop ameliorarea rezultatelor sportive, realizarea de recorduri si obtinerea victoriei.
(2) Sportivii de performanta sunt persoanele care practica sistematic si organizat sportul si participa in competitii cu scopul de a obtine victoria asupra partenerului, pentru autodepasire sau record.
(3) Pentru a participa la competitiile sportive oficiale locale sau nationale un sportiv de performanta trebuie sa fie legitimat la un club sportiv.
(4) Evidenta legitimarii si transferarea sportivilor sunt in competenta federatiilor sportive nationale, a ligilor profesioniste si a asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, potrivit statutelor si regulamentelor federatiilor sportive nationale.
(5) Sistemul competitiilor sportive oficiale pe ramuri de sport este elaborat si organizat de federatiile sportive nationale, potrivit statutelor si regulamentelor acestora.

Mai na:
Titlul V - Autoritatea disciplinara


Art. 46
(1) Autoritatea disciplinara in sport se exercita deplin si legitim potrivit:
a) competentelor date de lege pentru exercitarea dreptului de supraveghere si control al structurilor sportive de catre organul administratiei publice centrale de specialitate pentru sport;
b) statutelor si regulamentelor federatiilor sportive nationale, asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, ligilor profesioniste si Comitetului Olimpic Roman.
(2) Puterea disciplinara da titularilor legitimi, enumerati la alin. (1) lit. b), facultatea de a investiga si, dupa caz, de a sanctiona persoanele si institutiile in culpa.

Ia mai uite:
Titlul VI - Supraveghere si control


Art. 49
(1) Ministerul Tineretului si Sportului exercita supravegherea si controlul tuturor structurilor sportive, potrivit prevederilor prezentei legi si regulamentului de aplicare a acesteia.
(2) Prin delegare, actiunea de supraveghere si control se poate exercita si de:
a) directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pentru asociatiile si cluburile sportive din zona teritoriala;
b) federatiile sportive nationale, pentru cluburile sportive, asociatiile judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, ligile profesioniste si cluburile sportive profesioniste din ramura de sport respectiva.

Art. 50
In intelesul prezentei legi, supravegherea si controlul nu pot substitui controlul propriu instituit de federatiile sportive nationale, asociatiile judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, precum si de asociatiile si cluburile sportive, ligile profesioniste si cluburile sportive profesioniste, potrivit statutelor si regulamentelor proprii.
Ia mai uite ce zic ăștia
Titlul X - Protectia sociala a sportivilor de performanta


Art. 63
Sportivii de performanta beneficiaza de drepturile de asigurare sociala, de asistenta sociala, de asigurare sociala de sanatate, precum si de drepturile ce li se cuvin de la fondurile private de pensii, in conditiile legii.

Uite și de unde vin banii federațiilor, așa ca să nu mori prost.
Art. 71
(1) Sursele de finantare a federatiilor sportive nationale provin din:
a) sume destinate finantarii programelor sportive proprii si inscrise in contractele incheiate cu organele administratiei publice centrale sau locale, dupa caz;
b) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
c) cotizatii, taxe, contributii, penalitati, potrivit prevederilor statutelor si regulamentelor proprii;
d) donatii si sponsorizari;
e) 20% din incasarile realizate din pronosticurile sportive, ca urmare a utilizarii de competitii de gen pentru ramura respectiva, organizate in campionatele nationale din alte tari, de federatiile si organismele sportive internationale, precum si in "Cupa Romaniei";
f) 10% din indemnizatiile de transferuri interne si internationale ale sportivilor, care se constituie in sursa de finantare a activitatii sportive pentru copii si juniori, inclusiv a celor din cluburile scolare;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent.
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora.
(2) Sursele de finantare a cluburilor sportive provin din:
a) subventii de la bugetul de stat si bugetele locale acordate cluburilor sportive de drept public de catre organele administratiei publice centrale si/sau locale in subordinea carora se afla, precum si de organele administratiei publice locale din unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
b) sume destinate finantarii programelor sportive ale cluburilor sportive de drept privat si inscrise in contractele incheiate cu directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, sau cu organele administratiei publice locale, dupa caz;
c) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
d) cotizatii, contributii si penalitati aplicate membrilor sai, sportivilor, antrenorilor si celorlalti tehnicieni, potrivit statutelor si regulamentelor proprii;
e) sume obtinute din transferurile sportivilor;
f) donatii si sponsorizari;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent;
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora;
j) venituri obtinute din participarea la competitiile si demonstratiile sportive.
(3) Sursele de finantare a asociatiilor sportive fara personalitate juridica se asigura prin:
a) aportul membrilor;
b) repartizarea unor sume pentru activitatea sportiva din bugetul de venituri si cheltuieli al institutiilor sau unitatilor in cadrul carora s-au constituit;
c) alte surse.

Ai văzut?

Îți mai dau o temă de meditație pentru mintea ta odihnită. Prin modificările aduse legii, s-a aprobat ca si campionii naționali să beneficieze de rente viagere pentru activitatea lor competițională. Găndește puțin la exemplul pe care ți-l dau. Cred că și în ignoranța ta ai auzit de Maty. Omul care și-a dedicat toata viața pescuitului sportiv și care lasă în urma sa o generație de pescari sportivi prin proprii săi copii. Să-i rezolve Șelaru sau Vlădeanu sau Pangică o rentă viageră și eu mă las de pescuitul sportiv.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de miyagi »

Popescu Stefan scrie:Ce faci nene, ziceai că ești tare la legi. Se pare că toate cunoștinșele tale juridice sunt după ureche. :lol: :lol: :lol: :lol:
Ia și studiază și lasă-l pe Val că nu știe mai multe ca tine:
Capitolul IV - Sportul de performanta


Art. 12
(1) Sportul de performanta constituie un factor esential pentru dezvoltarea sportiva pe plan national, indeplinind o importanta functie reprezentativa pentru Romania in competitiile sportive oficiale cu caracter international.
(2) Organele administratiei publice centrale cu atributii in sport si autoritatile administratiei publice locale asigura mijloacele necesare pentru pregatirea sportivilor de performanta, acordarea sprijinului stiintific si medical necesar, precum si pentru incadrarea lor in sistemul de educatie si deplina integrare sociala si profesionala.
(3) Pe timpul satisfacerii stagiului militar organele administratiei publice centrale de specialitate asigura sportivilor de performanta conditii pentru continuarea pregatirii, precum si pentru participarea la concursurile sportive interne si internationale.

Art. 13
(1) Prin sportul de performanta se urmareste valorificarea aptitudinilor individului intr-un sistem organizat de selectie, pregatire si competitie, avand ca scop ameliorarea rezultatelor sportive, realizarea de recorduri si obtinerea victoriei.
(2) Sportivii de performanta sunt persoanele care practica sistematic si organizat sportul si participa in competitii cu scopul de a obtine victoria asupra partenerului, pentru autodepasire sau record.
(3) Pentru a participa la competitiile sportive oficiale locale sau nationale un sportiv de performanta trebuie sa fie legitimat la un club sportiv.
(4) Evidenta legitimarii si transferarea sportivilor sunt in competenta federatiilor sportive nationale, a ligilor profesioniste si a asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, potrivit statutelor si regulamentelor federatiilor sportive nationale.
(5) Sistemul competitiilor sportive oficiale pe ramuri de sport este elaborat si organizat de federatiile sportive nationale, potrivit statutelor si regulamentelor acestora.

Mai na:
Titlul V - Autoritatea disciplinara


Art. 46
(1) Autoritatea disciplinara in sport se exercita deplin si legitim potrivit:
a) competentelor date de lege pentru exercitarea dreptului de supraveghere si control al structurilor sportive de catre organul administratiei publice centrale de specialitate pentru sport;
b) statutelor si regulamentelor federatiilor sportive nationale, asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, ligilor profesioniste si Comitetului Olimpic Roman.
(2) Puterea disciplinara da titularilor legitimi, enumerati la alin. (1) lit. b), facultatea de a investiga si, dupa caz, de a sanctiona persoanele si institutiile in culpa.

Ia mai uite:
Titlul VI - Supraveghere si control


Art. 49
(1) Ministerul Tineretului si Sportului exercita supravegherea si controlul tuturor structurilor sportive, potrivit prevederilor prezentei legi si regulamentului de aplicare a acesteia.
(2) Prin delegare, actiunea de supraveghere si control se poate exercita si de:
a) directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pentru asociatiile si cluburile sportive din zona teritoriala;
b) federatiile sportive nationale, pentru cluburile sportive, asociatiile judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, ligile profesioniste si cluburile sportive profesioniste din ramura de sport respectiva.

Art. 50
In intelesul prezentei legi, supravegherea si controlul nu pot substitui controlul propriu instituit de federatiile sportive nationale, asociatiile judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, precum si de asociatiile si cluburile sportive, ligile profesioniste si cluburile sportive profesioniste, potrivit statutelor si regulamentelor proprii.
Ia mai uite ce zic ăștia
Titlul X - Protectia sociala a sportivilor de performanta


Art. 63
Sportivii de performanta beneficiaza de drepturile de asigurare sociala, de asistenta sociala, de asigurare sociala de sanatate, precum si de drepturile ce li se cuvin de la fondurile private de pensii, in conditiile legii.

Uite și de unde vin banii federațiilor, așa ca să nu mori prost.
Art. 71
(1) Sursele de finantare a federatiilor sportive nationale provin din:
a) sume destinate finantarii programelor sportive proprii si inscrise in contractele incheiate cu organele administratiei publice centrale sau locale, dupa caz;
b) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
c) cotizatii, taxe, contributii, penalitati, potrivit prevederilor statutelor si regulamentelor proprii;
d) donatii si sponsorizari;
e) 20% din incasarile realizate din pronosticurile sportive, ca urmare a utilizarii de competitii de gen pentru ramura respectiva, organizate in campionatele nationale din alte tari, de federatiile si organismele sportive internationale, precum si in "Cupa Romaniei";
f) 10% din indemnizatiile de transferuri interne si internationale ale sportivilor, care se constituie in sursa de finantare a activitatii sportive pentru copii si juniori, inclusiv a celor din cluburile scolare;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent.
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora.
(2) Sursele de finantare a cluburilor sportive provin din:
a) subventii de la bugetul de stat si bugetele locale acordate cluburilor sportive de drept public de catre organele administratiei publice centrale si/sau locale in subordinea carora se afla, precum si de organele administratiei publice locale din unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
b) sume destinate finantarii programelor sportive ale cluburilor sportive de drept privat si inscrise in contractele incheiate cu directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, sau cu organele administratiei publice locale, dupa caz;
c) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
d) cotizatii, contributii si penalitati aplicate membrilor sai, sportivilor, antrenorilor si celorlalti tehnicieni, potrivit statutelor si regulamentelor proprii;
e) sume obtinute din transferurile sportivilor;
f) donatii si sponsorizari;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent;
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora;
j) venituri obtinute din participarea la competitiile si demonstratiile sportive.
(3) Sursele de finantare a asociatiilor sportive fara personalitate juridica se asigura prin:
a) aportul membrilor;
b) repartizarea unor sume pentru activitatea sportiva din bugetul de venituri si cheltuieli al institutiilor sau unitatilor in cadrul carora s-au constituit;
c) alte surse.

Ai văzut?

Îți mai dau o temă de meditație pentru mintea ta odihnită. Prin modificările aduse legii, s-a aprobat ca si campionii naționali să beneficieze de rente viagere pentru activitatea lor competițională. Găndește puțin la exemplul pe care ți-l dau. Cred că și în ignoranța ta ai auzit de Maty. Omul care și-a dedicat toata viața pescuitului sportiv și care lasă în urma sa o generație de pescari sportivi prin proprii săi copii. Să-i rezolve Șelaru sau Vlădeanu sau Pangică o rentă viageră și eu mă las de pescuitul sportiv.
Bah da-te`n ....... de bolnav! Tu ai impresia, ca in cap vad ca n-ai nimic intr-un final, ca facandu-ma pe mine ignorant
(prost) incerci sa-mi deturnezi raspunsurile intrebarilor? Eu i le-am adresat lui Val si de la el astept un raspuns ca se pare ca-i documentat, in fenomen si nici nu abereaza ci puncteaza exact unde trebuie.
Eu am spus. Ma doare in ...... da pescuitul tau sportiv si de atributiile de control pe care ti le arogi tu. Ia-ti CIS-ul inainte ca sa le poti indeplinii ca altfel n-ai nicio treaba cu sportul. Inafara de niste copy/paste-uri obsedante nu spui nimic normal sau la locul lui.
Pe mine ma intereseaza daca pescuitul competitional de agrement, fara performantele impuse de legile sportului, se va mai putea face dupa ce iti vei lua tu CIS-u`?! :roll: Daca rezultatele obtinute pana acum in acest tip de jocuri sportive de agrement ( nu oficiale ) chiar si pe plan extern pot fi atinse de mintea ta ciumata? Daca tu dupa ce iti vei lua CIS-ul si Carpfishingul de sub tutela CIPS-FIPS se va declara o activitate sportiva de agrement ce vei face atata timp cat nu vei avea atributii de control asupra activitatii de pescuit de agrement, idiferent de forma pe care o va avea aceasta activitate sau modul in care se va desfasura atata timp cat o activitate de agrement presupune:

AGREMÉNT ~e n. 1) Petrecere plăcută a timpului; divertisment; amuzament; distracție.
Si daca vorbesti in numele unor oameni fara a avea acceptul lor ai impresia ca sunt gata imbarligati? Ce-mi spui tu mie de Maty si pomenesti de rente viagere?!!! Tu ai impresia ca Maty n-are ce sa manance sau ca nu se descurca? Lasa-l tu in pace ca isi castiga banii muncind cinstit si nu are nevoie de rentele tale viagere vrajite. In plus Maty are in mod sigur o renta viagera de la Dumnezeu :wink: .
Si daca tot te bagi cu mine in seama accepta marea mea rugaminte catre tine si nu te lasa de pescuitul sportiv ca n-am mai vazut un prost mai mare decat tine care consuma atata resursa pentru o cauza pierduta din fasa. De-astia ca tine m-am saturat in viata asta. Niciodata nu stiti cand e vorba de HOPA! Ajumge. Nu stiti sa va opriti la timp si comportandu-va ca niste politicieni vicleni inventati surse de putere pentru controlul si manevrarea maselor. Cu ce scop nu cred ca mai e nevoie sa mai spun.
Ejti un .........!

AVERTISMENT PENTRU LIMBAJ SUBURBAN. LA A DOUA ABATERE NE DESPARTIM. -ADMIN
Urban culture.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de RazvanG »

Bai Nea Fane,sa ma bata mama daca nu ai mouse-le upgradat pe copy paste.
Mai lasa-ne dreac cu copy si mai baga din tolba.Inafara de a enumera legi si articole ,jur ca nu ai habar cum arata crapul sau din ce familie face parte.
Mai nenea da nepoti nu ai sa-i plimbi in parcuri?Copii nu ai sa le dai de mancare?Oratanii prin casa nu ai sa-ti ocupi timpul?Sau ai facut o obsesie ptr Federatia Nationala de Prostit Lumea?
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de miyagi »

AVERTISMENT PENTRU LIMBAJ SUBURBAN. LA A DOUA ABATERE NE DESPARTIM. -ADMIN

S-ar putea sa o incerc si p-asta Admin. Vad ca lui i se permite orice. Si nu numai lui.
In fond pe cine prostesc eu aici sau pe cine ajut :roll: !!!!!!!
Cer scuze pentru impertinente.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de miyagi »

IGNORÁNT ~tă (~ți, ~te) și substantival (despre persoane) 1) Care vădește lipsă de cunoștințe sau de practică într-un anumit domeniu; incompetent, necompetent; neștiutor; ignar. 2) Care nu este cult; lipsit de instruire și de cultură elementară; incult. /<fr. ignorant

Poate imi si explica si mie cineva cat de prost am fost, dupa definitia ignorantei din DEX, ca s-ar putea sa fie si asta adevarata, findca i-am cerut lui Val, un personaj din Carpfishingul asta, niste raspunsuri la anumite intrebari, destul de pertinente zic eu, dar care bineinteles ca-l deranjeaza pe parteneru` de dialog social care-si face reclama p-aci, considerandu-l un om cat de cat documentat si pa tema care din cate am observat vine de fiecare data cu obiectivism, indiferent de cat de mult scrie.
Asa e cand ai ce spune. Scri mult, des si cu viteza si normal ca deranjeaza.
Nu zic sa nu-mi corectezi derapajele, dar daca e asa corecteaza-le si p-ale astuia ca jigneste in mod repetat lumea si nu ii jigneste doar inteligenta.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de miyagi »

Si ca sa argumentez si faptul ca m-am simtit tratat cu un limbaj suburban de catre el pun si legatura de cauzalitate :D cu termenul de "ignoranta" .

PROST adj., s., adv. 1. adj., s. bleg, nătăfleț, nătărău, nătâng, neghiob, nerod, netot, prostănac, stupid, tont, tontălău, (înv. și pop.) năuc, (pop. și fam.) haplea, (pop.) flaimuc, (înv. și reg.) nătântoc, prostan, prostatic, prostănatic, (reg. și fam.) șui, (reg.) bleot, hăbăuc, mangosit, metehău, meteleu, motoflete, motolog, mutălău, natantol, năbârgeac, nătăbâz, nătânt, nătrui, nătruț, năvleg, năvligos, nerodoi, pliurd, ponc, pricăjit, puncău, tălălău, tălâmb, tontan, tontolete, tontolog, (prin Transilv.) balamut, (prin Olt.) bleomb, (prin Mold.) bobletic, (prin Munt.) bobleț, (Mold.) cherapleș, (prin Transilv., Mold. și Bucov.) chiomb, (Transilv., Ban. și Olt.) lud, (Transilv. și Ban.) năhui, (Transilv.) nebleznic, (prin Mold., Transilv. și Maram.) șuietic, (Mold.) tanău, (Bucov.) tălășman, (prin Olt. și Munt.) tărăntuc, (Munt.) tontovan, (turcism înv.) budala, (fam.) fleț, găgăuță, gogoman, zevzec, (fig.) sec. (~ mai ești, amice, de-ai putut să faci așa ceva!) 2. adj. v. naiv. 3. adj., s. v. incult. 4. adj., s. v. incapabil. 5. adj. v. netalentat. 6. adj. v. nereușit. 7. adv. v. anapoda. 8. adj. v. inferior. 9. adj. v. nefavorabil. 10. adj. v. redus. 11. adj., adv. v. incorect. 12. adj. v. greu. 13. adj. v. neplăcut. 14. adj. v. rău. 15. adv. v. rău. 16. adv. insuficient, puțin, rău. (O muncă ~ plătită.)

copy/paste-ul sa traiasca!
Urban culture.

Avatar utilizator
buhac constantin
Mesaje: 791
Membru din: Joi Iun 17, 2010 14:36

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de buhac constantin »

Val ceva pitygoi ?

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Romania organizeaza Campionatul Mondial 2012 ?

Mesaj de miyagi »

buhac constantin scrie:Val ceva pitygoi ?
Niciun pizigoi Costica :x .
Si, nu! Romania nu va organiza CM-ul de anu` viitor ci FIPS-ul il va face in Romania. :idea:
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”