Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

cornelserbu scrie:in numele topicului apare cuvantul istoric...un motiv in plus ca pe acest topic unii sa vorbeasca, iar altii sa asculte :lol: :lol: :lol:
ce parere ai, miyagi ?
Asa o fi da` daca nu-i lasati sa vorbeasca pe ai` care trebuie cine sa va mai asculte si pa voi. A inceput Vlad cu o idee si apoi s-au bagat unii sau altii cu parerile lor personale.
Daca toate topicurile se transforma in salata de ce va mai deranjeaza cine o asezoneaza? Uite drept exemplu faza cu Gabi S. Anul trecut n-a facut istorie precum Senzorul, dar s-a bagat aici sa fetisizeze topicul lui Vlad sau istoria Senzor. Se intoarce Val din Italia cu informatii direct de la sursa si ne confirma abureala lui Gabi S. Pe cine sa mai ascultam Nene? Populism nu! Vrajeli nu! Nici macar sa ne bagam in seama?! Am inteles. E lumea celor mari, iar cei mic sa-si vada de jucariile lor. Eventual sa le si ia acasa sa nu se impiedice senatorii de ele ca ei nu-si mai pot cobora privirea de-acolo de unde o au si vor cadea nevazandu-le.
Hai ca v-am lasat.
Urban culture.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cornelserbu »

Val scrie:Gabi , am stat mult de vorba cu Donald la acest CM si am sa scriu cum se intimpla la ei in ceea ce priveste selectia . Concret , bugetul lotului RSA este de 80.000 EUR / an - fara nici un ban de la stat !
Exista 14 provincii care isi organizeaza selectiile zonale , la nivel de club de pescuit . Clubul care se dovedeste castigator / provincie , impreuna cu celelelate 13 calificate se intilnesc pe balta unde au organizat CM , iar de aici se califica 5 cluburi intr-o alta finala nationala . Acest ultim concurs se desfasoara pe o balta mai mica , mai tehnica , de unde se calfica primele 5 echipe de 2 pescari indiferent de clubul din care face parte !
Aceste 5 loturi / 2 pescari constituie echipa nationala . Managerii lotului sunt aceiasi , Donald si Dupree .
Si acum partea interesanta ! Cei calificati trebuie sa poata sa isi tina partea la bugetul echipei nationale - cca 8-9.000 / EUR / pescar !!! Nu se pot inscrie in concurs pescari care daca se califica nu isi pot plati partea lor de cheltuieli !
Iar lotul RSA nu este acelasi in intregime . Exista de la an la an - 3 -4 pescari care se schimba , dar pe de alta parte exista si un grup de titulari care sunt aceiasi mereu de ani de zile . Dar sunt acolo pe valoare , in urma unor calificari . In particular anul acesta au avut 3 debutanti .
valerica, 8.000 + inca 4.000 cel putin pentru sustinerea etapelor de calificari duce la o cifra astronomica pentru oricare pescar de crap de la noi...cred ca nu ne ramane decat sa scoatem bani de la stat care si asa ii da pe tampenii :wink:...dar cum ???
Ultima oară modificat Dum Sep 04, 2011 13:05 de către cornelserbu, modificat de 2 ori în total.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

Deci cum a scris istoria Senzorul vreau sa ascult nu alte balarii.
Urban culture.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cornelserbu »

miyagi scrie:
cornelserbu scrie:in numele topicului apare cuvantul istoric...un motiv in plus ca pe acest topic unii sa vorbeasca, iar altii sa asculte :lol: :lol: :lol:
ce parere ai, miyagi ?
Asa o fi da` daca nu-i lasati sa vorbeasca pe ai` care trebuie cine sa va mai asculte si pa voi. A inceput Vlad cu o idee si apoi s-au bagat unii sau altii cu parerile lor personale.
Daca toate topicurile se transforma in salata de ce va mai deranjeaza cine o asezoneaza? Uite drept exemplu faza cu Gabi S. Anul trecut n-a facut istorie precum Senzorul, dar s-a bagat aici sa fetisizeze topicul lui Vlad sau istoria Senzor. Se intoarce Val din Italia cu informatii direct de la sursa si ne confirma abureala lui Gabi S. Pe cine sa mai ascultam Nene? Populism nu! Vrajeli nu! Nici macar sa ne bagam in seama?! Am inteles. E lumea celor mari, iar cei mic sa-si vada de jucariile lor. Eventual sa le si ia acasa sa nu se impiedice senatorii de ele ca ei nu-si mai pot cobora privirea de-acolo de unde o au si vor cadea nevazandu-le.
Hai ca v-am lasat.
pacat ca n-ai si simtul umorului, atunci nu ti-ai mai lua repede jucariile :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

pacat ca n-ai si simtul umorului, atunci nu ti-ai mai lua repede jucariile :D[/quote]
Eh n-am!
Da` fa si mata un topic separat in care sa se dezbata toate subiectele legate de pregatirile in vederea participarii, selectiile, participarea la CN si apoi la CM ca esti unul dintre ce-i care inca au un cuvant serios de spus aici. Daca mata te ti de cioace ce pretentii sa mai avem de la altii? Si lasa-ne subiectele care pot contribui la dezvoltarea noastra pe tematica lor.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de miyagi »

Uite! Spre exemplu ma bucura ca Val a venit cu informatiile exacte si ca a spart gura targului, dar astea sunt discutii care ar fi putut sa cadreze in topicul celalalt cu Campionatul Mondial, pana undeva. Vrei sa deschid eu un topic? Imi iei apararea daca-mi sar astia la gat? :D
Urban culture.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

@Cornel Serbu

La discutia asta de cca 2 ore a asistat si Piticu , dar el e momentan la Madine . Managerul RSA era chiar indignat ca la ei statul nu ii bugeteaza si da bani numai la fotbal , rugby , cricket , samd . Nu reusesc sa indeplineasca conditiile prin care sa fie bugetati , in conditiile in care sistemul lor de calificare si organizare este dat de exemplu altor sporturi , in lumina celor 4 titluri mondiale succesive . Pe de alta parte , in echipa lor exista Dupre , care din spusele lui Donald , are bani pe care nu ii poate cheltuii in 2 vieti . Posibil ca in acest fel sa mai ajute pe cei care stau mai slabut la buzunar . Dar ideea de baza este ca pescarul isi sustine partea de cheltuiala din bugetul de deplasare , antrenament si participare la CM . Trebuie sa tinem totusi seama si ca pe ei ii costa o deplasare in Europa , cca 15.000 EUR - oameni si bagaje , dus intors .

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gor965 »

Val scrie:.........Pe de alta parte , in echipa lor exista Dupre , care din spusele lui Donald , are bani pe care nu ii poate cheltuii in 2 vieti ......
Se spunea anul trecut ca este al 7-lea om bogat al Africii de Sud !...si astia stau bine la capitolul aur si diamante ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Cristi Y »

cornelserbu scrie:in numele topicului apare cuvantul istoric...un motiv in plus ca pe acest topic unii sa vorbeasca, iar altii sa asculte :lol: :lol: :lol:
ce parere ai, miyagi ?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ....eventual la peluza a doua :lol: :lol:


@Val
in Johanesburg cu 9000 de Eur i-ti iei un Nissan Patrol cam din 2007-2008 si cu 12000 un Navara nou , 30.000 eur casa de 250 mp si 1000 mp curte deci cam sunt banisori , dar repet , valoarea unui sportiv indiferent din ce domeniu nu o poti conditiona prin puterea financiara , i-ti pot da mii de exemple de sportivi geniali care au venit din medii foarte sarace . Cavanna , antrenorul orb care la descoperit si lansat pe Fausto Coppi ( unul dintre cei mai mari ciclisti ai lumii) , citea un copil cu dorinta de afirmare in sport pipaindu-i palmele , talpile si articulatiile nu portofelul sau conturile in banca
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

@Tatae

Cristi , eu nu fac decit sa scriu cele aflate si am numai rolul mesagerului aici . Sigur ca pare absurd sa conditionezi una cu alta . In plus Donald mi-a spus ca pun aceasta conditie , in ciuda unei legi sportive din RSA care interzice conditionarea accesului la performanta sportiva de conditia financiara a sportivului ( cred ca asta au facut-o pentru populatia de culoare ... ) .
Legea lor spune ca cine nu are bani sa participe la un eveniment la care s-a calificat sportiv , statul suporta deplasarea . Din pacate nici la ei nu se aplica legile ... , iar lotul de pescuit sportiv s-a orientat in acest sens . Cind o sa vezi un pescar de culoare in echipa RSA sa stii atunci ca au rezolvat si problema asta :wink:

Pe romaneste sunt "bazati" rau de tot , cam toti de pe acolo ....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”