Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cornelserbu »

Val scrie:I-am intrebat dragul meu . Au facut un singur antrenament in Italia , pe care l-au gresit , dupa spusele lui Donald . Adica au prins peste mult .
Diferenta a fost atunci cind s-a dovedit ca se prinde excelent la zig-rig . Ei au schimbat numai lada cu monturi , iar noi ne-am apucat sa spionam , sa intelegem si sa legam coerent 3-4 informatii in mod logic .
Ne-a iesit si noua , dar sporadic si neconcludent fata de ei . Oricum fata de alte tari care au luat din mers zig-rig , noi ne-am clasat pe locul 6 ( cu cca 6 crapi prinsi in acest fel ) , ceea ce inseamna ca ne-a dus capul . Macar atit .
Ceea ce e spectaculos este ca am vazut echipa Kazahstanului in primele 20 minute , legau zig - rig .... La vremea aia nu stiam ce fac ..., credeam ca isi masoara firul :lol: :lol: Plus nada praf pentru zig - rig pe care noi am adaptat-o la modul strop cu strop de apa , pina am gasit varianta buna .
problemele astea legate de concursul in sine sunt cele mai interesante...chichitele, spionarile, abordarile si in general tot ce s-a-ntamplat pe acolo cred ca intereseaza pe adevaratii pescari de competitie, asa ca, val, mai baga, te rog !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gabisandu »

Val scrie:
gabisandu scrie:
gor965 scrie:selectia in lotul Africii de Sud se face pe baza a 20 de etape disputate pe aceiasi balta intr-un an !...asta imi suna a Performanta Sportiva, nu a Afacere !!!
In Africa nu se fac calificari. Este aceeasi echipa de 6 ani si nimeni nu se supara pe la ei. Chiar si cand nu au avut rezultate. Lucru imposibil de realizat la noi.
Gabi , am stat mult de vorba cu Donald la acest CM si am sa scriu cum se intimpla la ei in ceea ce priveste selectia . Concret , bugetul lotului RSA este de 80.000 EUR / an - fara nici un ban de la stat !
Exista 14 provincii care isi organizeaza selectiile zonale , la nivel de club de pescuit . Clubul care se dovedeste castigator / provincie , impreuna cu celelelate 13 calificate se intilnesc pe balta unde au organizat CM , iar de aici se califica 5 cluburi intr-o alta finala nationala . Acest ultim concurs se desfasoara pe o balta mai mica , mai tehnica , de unde se calfica primele 5 echipe de 2 pescari indiferent de clubul din care face parte !
Aceste 5 loturi / 2 pescari constituie echipa nationala . Managerii lotului sunt aceiasi , Donald si Dupree .
Si acum partea interesanta ! Cei calificati trebuie sa poata sa isi tina partea la bugetul echipei nationale - cca 8-9.000 / EUR / pescar !!! Nu se pot inscrie in concurs pescari care daca se califica nu isi pot plati partea lor de cheltuieli !
Iar lotul RSA nu este acelasi in intregime . Exista de la an la an - 3 -4 pescari care se schimba , dar pe de alta parte exista si un grup de titulari care sunt aceiasi mereu de ani de zile . Dar sunt acolo pe valoare , in urma unor calificari . In particular anul acesta au avut 3 debutanti .
Inseamna ca omul este un mare micinos. Atat in Franta cat si in Anglia am avut discutii pe marginea acestui fapt si cu Donald cat si cu Du Prez, atunci ambii spuneau ca nu fac calificari. Iar faptul ca in nationala lor apar in fiecare an aceleasi fete inclin sa cred ca nu le fac. Dar mai stii.

Pe de alta parte in Anglia au petrecut 3 saptamani pe balta. Dupa Madine au mers direct in Anglia si nu au mai plecat pana dupa CM.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Vladut Mateianu »

Val, dar cu ce nada pescuiesc africanii ? :roll: Ca schimba mereu echipa, schimba baltiile si tot ies campioni mondiali !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

Vladut Mateianu scrie:Val, dar cu ce nada pescuiesc africanii ? :roll: Ca schimba mereu echipa, schimba baltiile si tot ies campioni mondiali !
Din ce mi-a spus prietenul nostru din Italia , care scrie aici pe Forum , imi cer numele dar nu ii stiu nick-name-ul - au comandat nada la un magazin de pescuit din Perugia . Cred ca daca citeste aici te lamureste el mai bine . Pe scurt , nimic special , nimic secret .
Si toata lumea avea acolo nada , nu aici e cheia .

@Gabi Sandu

nu stiu Donald cit de mincinos este , mie nu mi s-a parut asa , ba dimpotriva . Cert este ca m-am intilnit intr-un supermarket cu doi dintre pescarii sud africani ( eu luam apa rece - ei luau sampanie :wink: ) , in perioada de la 14.00-16.00 dupa terminarea concursului . Primul lucru m-au intrebat daca s-a afisat rezultatul final si le-am zis ca 99% ei sunt campioni . Au inceput sa se bucure ca niste copii , pentru ca erau debutanti in echipa ! Deci asta cu acelasi lot nu prea tine .

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gabisandu »

Val scrie:Au inceput sa se bucure ca niste copii , pentru ca erau debutanti in echipa ! Deci asta cu acelasi lot nu prea tine .
Daca sunt 2 debutanti pe langa seniori asta nu inseamna ca fac calificari. Nu?
Val scrie: Pe scurt , nimic special , nimic secret .
Si toata lumea avea acolo nada , nu aici e cheia .
100% de acord.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

@Gabi

repet ca sa fie clar . Discutia cu Donald am purtat-o la o masa la care era si Piticu . Chiar Sorin a intrebat cum se face ca 80 % sunt aceeiasi pescari de atitia ani . Raspunsul a fost - sunt foarte buni pescari si se califica mereu , de aceea de la an la an apar numai putine fetze noi in lot .

Dar hai sa mai spuna cite ceva si cei care au pescuit . Ei sunt cei mai in masura sa va spuna elementele tehnice cu care s-au confruntat .

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gabisandu »

Val scrie:Dar hai sa mai spuna cite ceva si cei care au pescuit . Ei sunt cei mai in masura sa va spuna elementele tehnice cu care s-au confruntat .
Asteptam cu interes informatii si date tehnice.

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Bogdan Corbu »

Val scrie:
Vladut Mateianu scrie:Val, dar cu ce nada pescuiesc africanii ? :roll: Ca schimba mereu echipa, schimba baltiile si tot ies campioni mondiali !
Din ce mi-a spus prietenul nostru din Italia , care scrie aici pe Forum , imi cer numele dar nu ii stiu nick-name-ul - au comandat nada la un magazin de pescuit din Perugia . Cred ca daca citeste aici te lamureste el mai bine . Pe scurt , nimic special , nimic secret .
Si toata lumea avea acolo nada , nu aici e cheia .


Val,
Magazinul se numeste Carp&Co si se afla in Rieti ori Roma (au 3 sucursale,web-site, carpeco.it), iar persoana lor de contact a fost Antonio di Rienzo, fieldtester de la Nutrabaits. Nada nu a fost una de marca (gen nutra, solar, dinamite) ci una aleasa de comun acord (fainuri) si apoi rulate bilele in baza cerintelor lor. NIMIC PARTICULAR, un fishmeal
Cu respect,
Bogdan Corbu

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Val »

@Bogdan Corbu

profit de ocazia asta pentru ati multumi in numele lotului . Sa stii ca am apreciat cu totii efortul tau zilnic de a parcurge cca 300 km dus intors doar pentru a fi alaturi de noi .

Avatar utilizator
buhac constantin
Mesaje: 791
Membru din: Joi Iun 17, 2010 14:36

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de buhac constantin »

Val istoricul prezentat de A.V aseara a fost mai cu lux de amanunte nu prea am auzit de tine !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”