Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcomisie

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Vladut Mateianu »

oliviu orhei scrie:Se convoaca pentru data de 18.02.2016 ora 11.00 sedinta Subcomisiei de pescuit sportiv la crap.

La sedinta vor participa numai cluburile care au aderat la AGVPS si asociatiile AVPS.
Ordinea de zi:
1. Informaare cu problemele discutate la sedinta CIPS de la Roma;
2. Informare cu problemele discutate in sedinta Consilului AGVPS;
3. Probleme de organizare a Campionatului AGVPS - 2016.

Multumesc,

Presedintele subcomisiei de pescuit la crap AGVPS din Romania
Oliviu Orhei
Informarile se pot face si pe forum, citeste toata lumea si este transparenta !

CN Agvps momentan nu are organizator, Agvps nu se implica ! Asa ca, va trebui sa ne organizam singuri, un concurs privat pe loturi cu taxa mica in prima etapa eliminatorie si alta taxa(pe care o vom discuta ) la finala desfasurata intre 6 cluburi.
Trebuie sa ne votam un reprezentant, sa negocieze ptr balti etapa eliminatorie si finala, pret comisie de arbitrii, etc.

As propune ca aceasta intalnire sa aiba loc lunea viitoare, 22 februarie, ora 18, la terasa din parcul Crangasi.(sau alta locatie neutra).
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Bogdan Buzatu
Pescar de competitie
Mesaje: 280
Membru din: Mie Feb 28, 2007 11:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Bogdan Buzatu »

Daca vreti intradevar sa avem un Campionat National deschis la care sa participe cat mai multi pescari,solutia cea mai buna e sa avem etape preliminare impartite zonal(Banat,Muntenia,Moldova,Ardeal....) si o FINALA.Deja se organizeaza un Campionat Regional(a 2-a editie).De ce sa nu avem 3 sau 4 "Campionate Regionale" si un Campionat National gandit ca o FINALA. 3 sau 4 loturi din fiecare Regional se intalnesc pe o pista general acceptata si se bat pentru titlul de Campion National. Refacem APCR-ul ca organism central cu divizii:EST,VEST,NORD,SUD si fiecare divizie zonala se ocupa de campionatul ei urmand ca primele 3 sa se califice la NATIONAL...
Fiecare zona isi manageriaza concursul cu obligatia asigurarii unei contributii pentru lotul national(sa zicem 1000 euro).Asa se strang si fonduri pentru Mondial.
Fiecare zona isi alege un reprezentant,il aducem din nou pe Vladeanu in sistem si asa avem un organism mare si puternic cu un presedinte si 4 vicepresedinti si atunci altfel discutam si de sponsori si de balti si cu AGVPS si cu Federatia si cu cine o mai fi nevoie....

E prea SF??? :wink:
Bogdan Buzatu
C.S. OLTENIA FISHING
Nume utilizator schimbat din bogdan b.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Vali Vesa »

Salut Bogdan,

Ideea nu este rea, dar asa, la repezeala, vad 2 problem:

1. Foarte mult de munca cu organizarea (asta daca vreti sa iasa ceva bun, nu asa, pe geninchi) si nu stiu cine are timp sa se implice TOTAL.
2. Sunt multe cluburi puternice si cu pescari foarte buni cu resedinta in Bucuresti. Ce faci, le pui sa se bata intre ele?

Asta daca imi pot da cu parerea, chiar daca nu ma implic... :)
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bogdan Buzatu scrie:Daca vreti intradevar sa avem un Campionat National deschis la care sa participe cat mai multi pescari,solutia cea mai buna e sa avem etape preliminare impartite zonal(Banat,Muntenia,Moldova,Ardeal....) si o FINALA.Deja se organizeaza un Campionat Regional(a 2-a editie).De ce sa nu avem 3 sau 4 "Campionate Regionale" si un Campionat National gandit ca o FINALA. 3 sau 4 loturi din fiecare Regional se intalnesc pe o pista general acceptata si se bat pentru titlul de Campion National. Refacem APCR-ul ca organism central cu divizii:EST,VEST,NORD,SUD si fiecare divizie zonala se ocupa de campionatul ei urmand ca primele 3 sa se califice la NATIONAL...
Fiecare zona isi manageriaza concursul cu obligatia asigurarii unei contributii pentru lotul national(sa zicem 1000 euro).Asa se strang si fonduri pentru Mondial.
Fiecare zona isi alege un reprezentant,il aducem din nou pe Vladeanu in sistem si asa avem un organism mare si puternic cu un presedinte si 4 vicepresedinti si atunci altfel discutam si de sponsori si de balti si cu AGVPS si cu Federatia si cu cine o mai fi nevoie....

E prea SF??? :wink:
Da. La o taxa modica de 2500 lei/lot participarea (inseamna sub 300 lei/pescar) cate cluburi care nu participa acum ar aparea ? Chiar ii rog sa intervina aici pe toti cei care ar fi interesati sa participe ! (si sunt si membrii Agvps, ptr ca asta este conditia ca sa te poata trimite la CM).

Deci ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Dan Arghirescu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 773
Membru din: Mar Dec 27, 2011 23:24
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Dan Arghirescu »

Vladut, se tot discuta pe subiectul asta de ceva vreme...si nu vad aceste cluburi sa intervina in discutii. Ori sunt "timide" sau... poate se asteapta o rezolvare finala si dupa reactioneaza...

Avatar utilizator
Bogdan Buzatu
Pescar de competitie
Mesaje: 280
Membru din: Mie Feb 28, 2007 11:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Bogdan Buzatu »

Vali(salutari de la Craiova),

1-au existat persoane care s-au implicat,de ce sa nu se mai gaseasca?!?!? AV si Costel Stanila au demonstrat ca se poate...
2-stiu ca cei mai titrati pescari sunt din jurul Bucurestiului...si care e problema lor?Se bat intre ei si cei ce merg in finala,teoretic,sunt favoriti...doar si-au eliminat cei mai puternici adversari!Cred ca altele ar fi motivele pentru care ar vota NU un asemenea sistem... :wink:

Vladut,

Tu crezi ca marea problema e taxa?!?!? Ei bine NU!!! Problema e sistemul si,de ce nu, Balta Corbu! Cluburile din nord,vest sunt din start dezavantajate financiar si logistic de distanta mare pana la Constanta. Da,e adevarat,e cea mai tare pista din Romania,poate din Europa...dar iti spun sigur ca sunt cluburi care nu vin si din aceasta cauza. Alta ar fi situatia daca ar fi niste preliminarii locale/zonale si doar FINALA sa fie pe Corbu(daca trebuie neaparat sa fie pe Corbu!) Ganditi-va,chiar daca e cea mai echilibrata pista din Romania,facand CN pe Corbu dezavantajati jumatate de tara.Tu ai de mers 200 de km pe autostrada pana pe balta,aia din Banat,Ardeal au 7-800 de km...parca nu e la fel,nu?
Sa nu se creada ca am ceva cu balta Corbu...am zis,dpmdv e cea mai buna pista,DAR....e intr-un colt de tara.!!! Nu se poate participare masiva asa!

Avatar utilizator
Dan Arghirescu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 773
Membru din: Mar Dec 27, 2011 23:24
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Dan Arghirescu »

Si totusi in 2012, 2013 s-a putut ... Asa este, una este sa vii de la 200 de km si alta este sa vii de la 800. Dar la "concurs" se vine, cel mai tarziu, de Miercuri... Si la fel ca si la Timisoara, Bucuresti sau Iasi si aici cazarea cu cateva zile mai devreme costa... Si cred ca tot la bani ajungem. Costa 300 ron/participant cum spune Vladut, dar aici intra doar taxa de participare, cu transport, cu nada, cu masa, cu accesorii sumele cresc ... Si vremurile acelea bune cu bani... Au cam disparut, din pacate.

Avatar utilizator
Bogdan Buzatu
Pescar de competitie
Mesaje: 280
Membru din: Mie Feb 28, 2007 11:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de Bogdan Buzatu »

Glumesti???
In 2012 a fost un singur lot din Hunedoara(Free carp) unul din Brasov,doua din Moldova(Piatra Neamt si Iasi),restul...4 din Constanta si 10 cluburi din Bucuresti/Ploiesti!!!
In 2013-un club din Craiova,unul din Moldova,2 din Brasov/Covasna,3 din Constanta si 8 din Bucuresti!!!

Chiar credeti ca nu mai sunt pescari interesati de competitia asta si in alte judete??? Sunt! De ce nu participa? La intrebarea asta ar trebui cautat un raspuns! Altfel avem un meci inegal Bucuresti-Constanta cu cateva mici interventii de la Brasov si Piatra Neamt.

pilgrim
Mesaje: 36
Membru din: Mar Dec 30, 2014 2:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de pilgrim »

Pun si eu doua randuri, ca prea ma enerveaza modul in care chestii absolut simple se pierd in hatisul discutiilor interminabile si conspiratiilor imaginate, de parca am vorbi de organizarea Jocurilor Olimpice. Cu o precizare: nu va dati peste cap sa ma contraziceti sau sa ma puneti la punct pe mine, eu sunt un nimeni in materie de pescuit de competitie, mai degraba exprimati-va pe marginea ideilor.

Patru preliminarii regionale, una in nord-vest, care se organizeaza deja, una in apropierea Brasovului pentru zona Moldova-Centru, doua in preajma Bucurestiului pentru Sud (inclusiv zona Constantei, care are oricum avantajul de a juca finala "acasa"). 12 loturi max. in fiecare etapa a preliminariilor, se califica 3, finala pe Corbu. Daca se intampla vreo minune si bugetul este permisiv, finala de 12 se poate transforma in semifinala de 12 si finala de 6, desi eu nu prea vad rostul.
Bugetul se calculeaza per etapa si se adauga cheltuielile de transport&cazare&participare pentru fiecare zona pentru etapa finala, plus contributia pentru clubul reprezentant la CM.
Sumele rezultate din sponsorizari se scad uniform din taxa platita de fiecare club, dupa ce s-a acordat un procent de 10% celui care a intermediat sponsorizarea, daca e cazul. Asta cu 10% este o practica comuna in orice domeniu in care sunt posibile sponsorizarile si e cat se poate de legal si corect.
AGVPS se relaxeaza putin cu afilierea tuturor cluburilor si conditioneaza doar afilierea reprezentantului la CM. Beneficiul de imagine prin asocierea cu un adevarat campionat national ar trebui sa-i fie suficienta.

Sunt 50 de concursuri "particulare" prezentate numai aici, pe acest forum. Cu atata experienta in jur, mi-e foarte greu sa cred ca logistica constituie vreo problema. Lipsesc un lider si o structura neutre, care sa elimine carcotelile, completate de un grup de consultanti format din pescari cu experienta din toate zonele. "Interesele" financiare intr-o astfel de intreprindere sunt ridicole, pescuitul nu cred ca e listat la pariuri.

Nu e doar o teorie, lucrurile chiar se pot face. E atat de simplu. Singurul obstacol real este unul la care nu prea se gandeste nimeni: exista macar 48 de cluburi in Romania interesate de participarea la un campionat national?

Eu chiar sper sincer ca asta sa fie directia pe care o au in vedere cei care vor participa la sedinta acestei subcomisii. Semne bune ar fi, pentru ca si mie mi-a iesit la un calcul intuitiv o taxa de participare de aprox 2500-3000 lei pe lot.

(si-as mai avea o intrebare, la care mi se poate raspunde privat, daca e cineva amabil: este adevarat ca Romaniei i-a fost interzisa de catre CIPS organizarea oricarei competitii internationale oficiale pe o perioada de 10 ani??? Am citit ceva de genul asta intr-un articol pe care nu il mai gasesc)

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcom

Mesaj de pharaoh »

Bogdan Buzatu scrie: Tu crezi ca marea problema e taxa?!?!? Ei bine NU!!! Problema e sistemul si,de ce nu, Balta Corbu!

Bogdan, tu zici ca nu e o problema taxa (la momentul actual este de aprox. 100 mil pentru 2 etape), dar e o problema un drum de 200 km pe autostrada? Sau altfel: daca nu e balta Corbu, atunci ce balta sa fie? Moara, Hermes....sunt pe langa Bucuresti. Tot trebuie sa bati drumul jumatate de tara. (Daca stii alte balti care pot organiza o etapa de CN in conditii echilibrate si decente pentru toti participantii, fie si una intermediara, undeva in tara, te rog sa o nominalizezi.). In alta ordine de idei: ai posibilitatea sa participi la o finala pe cea mai buna pista de concurs din lume, atat din vedere al egalitatii sanselor cat si a conditiilor logistice oferite, dar tu o ignori din cauza costului unui plin de rezervor?
Marius Sârbu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”