Sedinta Agvps 19 februarie

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de Val »

Vali Vesa scrie:
andrei vladeanu scrie: Vali Vesa – 28 noiembrie 2009

Mai citeste regulamentul CIPS/FIPS ! Echipa Romaniei o inscrie (ca ne place sau nu) AGVPS, ca asociatie afiliata CIPS/FIPS si care reprezinta Romania in CM. Implicit, ca participant in lotul Romaniei pentru CM trebuie sa fi membru al acelei asociatii care a inscris lotul, recte AGVPS!
Corect, asa am spus. Dar una e sa am 11 pescari in lot, cu carnete de membru AJVPS si alta e sa afiliez CLUBUL la AGVPS. Cititi Art 19 din statutul AGVPS si o sa intelegeti.
Vali exact asta spuneam si eu la acea vreme si asta o spun si cum .. Pescarii sa fie undeva platiti ca pescari sportivi- recreativ la un AJVPS local ( gen carnet ANPA ) , dar nu poate obliga nimeni si nimic la o asociare fortata a cluburilor la AGVPS .... , asta daca ne dorim democratici ... Iti dau exemplul vanatorilor , care pot practica vanatoarea pe teritoriul Romaniei , in baza unui permis de vinator + 1 taxa la gestionarul fondului de vanatoare .... Si pe asta AGVPS o reclama inclusiv la Senat si in zilele care vin o sa vezi inclusiv la TV , reactia vanatorilor . Dreptul la libera asociere e garantat prin Constituitie .., atit pentru persoane , cat si pentru asociatii ..Pe scurt , sportivul individual trebuie legitimat de AGVPS , ca simplu pescar sportiv ( 40 - 60 lei / an ) asociatia din care face parte nu poate fi obligata sa se asocieze undeva ... fortat !

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de George Andreescu »

Val scrie:Da stimate domn , eu sunt acela . Ma acuzati de ipocrizie , eu va acuz de prea multa nestiinta si mult urechism ... Chestia ai cu f..l legal am explicat-o de multe ori ... era vorba de o alegere intre a ne f..e NELEGAL AVPS Acvila , pe noi toate asociatiile de la acea vreme din APCR , sau de a-i f...e noi LEGAL , cu regulamente avizate FIPS , de care nu avaeau habar la aceea vreme . Nu mai dezvolt subiectul , e mort si imi este scarba de populismul asta de care va agatati ca mortul de gard ..Concluzia este ca la Floreasca a f..t AVPS Soimul pe toti ...cu zimbetul pe buze si cu votul de la Congres pe masa ))))
Revin si la mascati , si arhiva Forumului acesta va sta la dispozitie . In seara diniantea sedintei AG a APCR , dl Oana ameninta public ca vine si dinsul la sediul AGVPS ( sediu nepazit intr-o zi de simbata sau duminica , nu imi amintesc exact ) si se va c..a pe biroul lui Selaru in semn de protest . Au mai fost si alte tentative de a forta intrarea la o AG a unei asociatii de drept privat ...
Am platit doi mascati - care aveau un singur consemn , cine are hartie de imputernicire din partea oricarui alt club , Pelicanul , Carp Zone , samd , pentru a participa la sedinta de AG a APCR , va intra in sediu , fara probleme ... Cine vine pentru balamuc si probleme , ramine la poarta ...
Nu a venit nimeni ....nici asa si nici asa ...Mai bine ! Dar daca matale , care pesemne ca din calitate de presedinte de bloc nu ai sarit vreodata , de unde sa iti imaginezi aceste necazuri la nivel mai mare ....Mai spuneam odata ca viata e scurta si plina de rahat ....sa stii ca e adevarat .
Gresiti, domnule Pangica, nu va acuz de nimic, doar remarc !
Din nestiinta si urechism, cum spuneti dumneavoastra, eu am observat si o alta dovada de ipocrizie. Tot dumneavoastra sunteti cel care acum cativa ani ne ridicati in slavi AGVPSR-ul (in timpul protocolului),iar acum il huliti (in lipsa protocolului).
Ma scuzati va rog, dar asa se vede din postura unui presedinte de bloc care nu a sarit vreodata.
Va salut cu stima si inca o data va rog sa nu mi-o luati in nume de rau !

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de Val »

Nu va mai scuzati .... nu are rost !

Mai sus am specificat catre Vali Vesa diferenta dintre a respecta calitatea individuala , de cetatean - daca doriti , de a fi membru pescar sportiv recreativ , membru al AGVPS si de a obliga cluburi si asociatii non profit de a se asocia obligatoriu la AGVPS . Pacat ca cititi numai ce doriti ..Este o diferenta atit de fina , dar atit de importanta , incit ma nu ma mir ca lumea nu pricepe nuanta .

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de George Andreescu »

Val scrie:Nu va mai scuzati .... nu are rost !

Mai sus am specificat catre Vali Vesa diferenta dintre a respecta calitatea individuala , de cetatean - daca doriti , de a fi membru pescar sportiv recreativ , membru al AGVPS si de a obliga cluburi si asociatii non profit de a se asocia obligatoriu la AGVPS . Pacat ca cititi numai ce doriti ..Este o diferenta atit de fina , dar atit de importanta , incit ma nu ma mir ca lumea nu pricepe nuanta .
O.K., nu ma mai scuz, dar zau, citesc multe pe care mi-as dori sa nu le citesc, insa ele exista, sunt scrise in acest "site" si vreau nu vreau, le citesc, iar cateodata mai pricep si noanta :wink: . Asa se face ca imi aduc aminte cum acum cativa ani, tocmai dumneavoastra spuneati ca ar fi bine ca toti participantii la C.N. sa faca parte din AGVPSR...Nu ma puneti sa probez cele spuse, fiindca nu le am cu arhivele, dar eu asa imi amintesc, mai ales ca la momentul respectiv eram foarte suparat pe dumneavoastra tocmai pe motivul pe care-l specificati domnului Vesa acum.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de Val »

Val scrie: Este o diferenta atit de fina , dar atit de importanta , incit ma nu ma mir ca lumea nu pricepe nuanta .
Repet - diferenta dintre individ ( persoana fizica :lol: , cetatean , etc ) si o asociatie este mare . Cu prima varianta sunt de acord si am spus-o mereu . Cu cea de-a doua varianta nu pot fi de acord . Dar este doar parerea mea .

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de Vali Vesa »

Citat de pe PVTV, conditii impuse de AGVPS

În campionatul naţional 2013 al acestei discipline vor participa în exclusivitate, numai entităţile afiliate la AGVPS din România, în următoarele formule:

- afiliere directă;

- aderare la Asociaţia Liga Română de Crap, afiliată la AGVPS;

- înscrierea membrilor lotului într-o asociaţie afiliată, cu acordul conducerii acesteia,în numele căreia va participa în campionat.

În cazul înfiinţării ulterioare a unei uniuni a cluburilor de pescuit la crap, cu personalitate juridică, aceasta va putea fi luată în considerare după afilierea acesteia la AGVPS din România.

Loturile concurente vor fi formate din 10 membri – 6 concurenţi, două rezerve şi doi manageri.

La campionatul mondial de pescuit la crap va participa echipa/clubul/asociaţia care câştigă campionatul naţional al disciplinei în anul respectiv.
+++

Mai mare tampenie ca asta n-am auzit. Adica nu pot sa am membrii lotului cu carnete AJVPS, trebuie sa concuram in numele respectivei AJVPS. Pe munca, timpul, banii si nervii nostrii. :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sedinta Agvps 19 februarie

Mesaj de andrei vladeanu »

comandante, diseara fac emisune la pvtv on line pe tema asta. te sun si pe tine!
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”