Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de andrei vladeanu »

Eu cred ca la prima etapa, daca arbitrul sef Gabi Calota va decide sa convoace comisia (situatia ar trebui sa fie deosebit de incurcata pentru a se ajunge la asa ceva), nu e o mare problema sa se traga la sorti 5 manageri din cei (probabil) minimum 17 pentru a se analiza si vota.

La finala, prin decizia unanima a celor 6 manageri, se poate renunta la comisie, iar hotararile sa-i apartina in totalitate lui Gabi Calota.
The One Team

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de gabi1 »

Cred că arbitrul șef ar fi foarte mulțumit dacă l-ați exonera de acest ''drept de veto''...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Rep
Mesaje: 160
Membru din: Mar Mai 01, 2012 17:09

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Rep »

Va rog sa-mi spuneti ,ce sactiuni trebuiesc date in urmatoarele situatii si cui ?
1O echipa cere cintar suplimentar.Merg impreuna cu arbitri,se face cintarirea si se constata ca au fost doar14 pesti.Arbitrul nu a inchis foaia,asteptind 42 de minute pina s-a prins al cinspelea.(CN 2016).
2Cu cit timp inaintea cintarului oficial ,trebuie anuntat cintarul suplimentar pentru a nu fi aminat pina la cel oficial.
3La calificari, sa se specifice pentru fiecare echipa de arbitri ,standurile pina la care trbuie sa cintareasca.( Au fost echipe care au fost cintarite de ambele echipe de arbitri ).
4 Cintarirea pe toate sectoarele sa se faca incepind de fiecare data de la acelasi stand (1sau ultimul )La CN 2016 pe sectoarele B si C, in finala s-a facut B1-B6 siC1- C6 iar pe A alternativ A1-A6 si invers iar cind a vrut arbitrul sef ainversat cintarul ca asa avrut el ???
5 Cintarirea tuturor echipelor sa se faca in acelesi conditii ,ori in vint ori la loc ferit (unii erau pusi sa duca salteaua dupa casuta).
Sunt mai multe de spus :abaterea se semnaleaza prin contestatie,sau informare telefonica ?

Rep
Mesaje: 160
Membru din: Mar Mai 01, 2012 17:09

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Rep »

Cred ca regulamentul de desfasurare al CN 2017 ar trebui trimis fiecarui club, la achitarea taxei sau avansului de inscriere (sau discutat inainte de finalizaŕe ).

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei vladeanu scrie:Eu cred ca la prima etapa, daca arbitrul sef Gabi Calota va decide sa convoace comisia (situatia ar trebui sa fie deosebit de incurcata pentru a se ajunge la asa ceva), nu e o mare problema sa se traga la sorti 5 manageri din cei (probabil) minimum 17 pentru a se analiza si vota.

La finala, prin decizia unanima a celor 6 manageri, se poate renunta la comisie, iar hotararile sa-i apartina in totalitate lui Gabi Calota.
Ca principiu de baza in sport, nu ai cum sa pui echipe adverse sa te judece prin reprezentantii lor, in timpul unei competitii.

La prima mansa , voturile unei comisii se vor da pe criterii de prietenie sau pe interes direct.
Adica daca sunt pe finalul mansei pe 7,8,9 si trebuie sa votez pentru o echipa aflata intre primele 6, indiferent de situatie o sa se voteze "afara". Mai ales ca odata ajunsa fapta la comisie, este clar ca se afla undeva la limita regulamentului si decizia o sa fie acoperita.

Si pana la urma de unde nevoia unei comisii de pescari, cand oricum arbitrul sef avea unde sa mearga pentru rezolvarea unor contestatii ? Un lucru apare in urma unei necesitati. Cine a simtit aceasta necesitate de comisie si cand s-a impiedicat ca nu a avut una la dispozitie ?

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de cornelserbu »

pentru ca totul sa fie cat mai obiectiv, cred ca pentru cazuri interpretabile ar trebui formata o comisie alcatuita din arbitrul sef si doi arbitrii trasi la sorti la inceputul etapei care dupa prezentarea cazului, dupa discutii, contre si ceva pumni :D , cade la "consens" si ia decizia cea mai buna in interpretarea regulamentului
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornelserbu scrie:pentru ca totul sa fie cat mai obiectiv, cred ca pentru cazuri interpretabile ar trebui formata o comisie alcatuita din arbitrul sef si doi arbitrii trasi la sorti la inceputul etapei care dupa prezentarea cazului, dupa discutii, contre si ceva pumni :D , cade la "consens" si ia decizia cea mai buna in interpretarea regulamentului
Este o comisie in regulamentul AGVPS, dar se pare ca nu prea convine. :wink:

Avatar utilizator
kyosmin
Mesaje: 475
Membru din: Dum Iul 10, 2011 22:12
Puncte: 0
Localitate: Roman

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de kyosmin »

De cuvantul "spaga" cred ca stie toata lumea
La 6 cluburi in regulament era cu martor la cantar , si uimire : nimeni nu avea martor,!!
Deci acest cuvant de mai sus in ghilimele e baza
Cum sa faci o comisie din 5 membri daca la nationale vor participa 20 echipe.
Cu plic fara plic e vrajeala
Singurul care ar trebui sa ia masuri e arbitru principal, fara alte comisii
Toate cluburile care participa ( cheltuiesc multi bani, timp, plus ca multi suntem participanti la concursuri ) si nimeni nu omoara pesti cu voia sa
Ca se practica pescuitul la japca ( cum a fost la 6 cluburi , cu toate ca era interzis, si noua ne-au fost taiat din lista , si altii( cica nu stiu clubul) cu 2-3 pusi pe lista asa prinsi
Ca , club nou ne -am speriat de eliminare dar cei care au practicat asa ceva ( nu s-au speriat), ca au spate
Asa ca fenomenul spaga si interese nu le putem elimina
Bravo ,Dan Mitranescu care momentan este singurul cu acest dubiu( la bravo ma refer si toate raspunsurile date pe forum)
In rest toate cluburile mari care au interes nimic
Exact cum au spus unuii pe forum daca un club e in primele 6 si ceva nu pare ok ( acei 5 membri ) vor vota cum ..????)
De ce sa nu voteze fiecare membru participant la nationale??
Si anume :
Daca seful albitrilor crede ca nu poate da i decizie sigura fiecare reprezentant din club(sa presupunem ca vin 20 de cluburi) sa vina la fata locului sa vada exact ce a fost, sa asculte parerea pescarilor di stand ) si apoi sa voteze toti
Asa e corect , mu doar 5 oameni , ca ju ei fac acest campionat si platesc fiecare bani pentru cluburile particpante
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:Este o comisie in regulamentul AGVPS, dar se pare ca nu prea convine. :wink:
De ce să nu convină dacă e prevăzută în regulamentul organizatorului și din ce am văzut transpune regulamentul Fips-Cips?
Ultima oară modificat Vin Noi 25, 2016 23:19 de către Lucian SV, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
kyosmin
Mesaje: 475
Membru din: Dum Iul 10, 2011 22:12
Puncte: 0
Localitate: Roman

Re: Sedinta extraordinara 08.11.2016, ora10:30 - sediu AGVPS

Mesaj de kyosmin »

kyosmin scrie:De cuvantul "spaga" cred ca stie toata lumea
La 6 cluburi in regulament era cu martor la cantar , si uimire : nimeni nu avea martor,!!
Deci acest cuvant de mai sus in ghilimele e baza
Cum sa faci o comisie din 5 membri daca la nationale vor participa 20 echipe.
Cu plic fara plic e vrajeala
Singurul care ar trebui sa ia masuri e arbitru principal, fara alte comisii
Toate cluburile care participa ( cheltuiesc multi bani, timp, plus ca multi suntem participanti la concursuri ) si nimeni nu omoara pesti cu voia sa
Ca se practica pescuitul la japca ( cum a fost la 6 cluburi , cu toate ca era interzis, si noua ne-au fost taiat din lista , si altii( cica nu stiu clubul) cu 2-3 pusi pe lista asa prinsi
Ca , club nou ne -am speriat de eliminare dar cei care au practicat asa ceva ( nu s-au speriat), ca au spate
Asa ca fenomenul spaga si interese nu le putem elimina
Bravo ,Dan Mitranescu care momentan este singurul cu acest dubiu( la bravo ma refer si toate raspunsurile date pe forum)
In rest toate cluburile mari care au interes nimic
Exact cum au spus unuii pe forum daca un club e in primele 6 si ceva nu pare ok ( acei 5 membri ) vor vota cum ..????)
De ce sa nu voteze fiecare membru participant la nationale??
Si anume :
Daca seful albitrilor crede ca nu poate da i decizie sigura fiecare reprezentant din club(sa presupunem ca vin 20 de cluburi) sa vina la fata locului sa vada exact ce a fost, sa asculte parerea pescarilor di stand ) si apoi sa voteze toti
Asa e corect , nu doar 5 oameni , ca nu ei fac acest campionat si platesc fiecare bani pentru cluburile particpante
Aceste cluburi mari au frica de cei mici( pierd piata) pe cand noi nu pierdem nimic
De aici apar toate combinatiile
Asa ca haideti fiecare club la inceput de drum sa se inscrie si sa detronam pe cei mari
Dar trebuie sa avem sanse egale ( nu cu comisii facute cum vor cei cu interese)
Vrem si noi o sansa ( curata) , nu cum se practica la concursurile mari si banii se impart intre membrii din comisie facuta (la asa deodata)
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”