Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.2017

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de gor965 »

petre iulian scrie:
Nu stiu daca sunt invecinari multiple .... am lucrat mult la aceste grile .. nu e usor asa ca orice ajutor e bine venit :wink: .
Nu stiu daca am voie sa spun ceva, dar cel putin la invecinari ai doua duble ... A21-A22 cu C19-C20 si A23-A24 cu C4-C5 ... la punctaj, ai putea sa dai 5 pct. locului din mijlocul sectorului de 9 standuri si sa ai alta medie per lot (ai evita punctaj mic de genul primei grile, cu cap de sector (A4) si semicap de sector (B24)).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de petre iulian »

eu atat pot ... atat pot ajuta :wink:
incerc doar sa ajut ... au zic sa le faca un pescar care cunoste si valoric standurile cat de cat ...

eu nu mai fac altele pt . ca mi-am luat zi libera special pentru aceste grile ... daca stiam ca-i asa de complicat nu ma bagam... o zi am tot calculat la ele :wink:
Culmea ca nu folosesc nici un program ca habar nu am sa fac nici macar un tabel ... sunt afon pe calculatot/pc :lol: :lol: Am facut totul pe hartie :lol: :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de oliviu orhei »

petre iulian scrie:
oliviu orhei scrie:Campionatul AGVPS - 2017.


O intrebare Iulian, cand prezinți o varianta de grilă pentru prima etapa cat si pentru finala.
Nu uita in prima etapa pe subsectoare( cu trei sau patru standuri libere) și finala un stand da si unul nu.
--------

eu am lucrat ceva ore si am ajuns la o concluzie ...
Nu stiu daca-i ok din punctul de vedere fips -cips dar asta a iesit :

E o propunere unde e loc de mici schimbari daca e cazul

A4,A5,A6,A7,A8,A9,A10,A11-subsector A (8 echipe )
-1- ,2 - ,3 -,4,- 4,- 3 - ,2 - ,1 -
A17,A18,A19,A20,A21,A22,A23,A24,A25 -subsector A (9 echipe )
-1 - ,2, - 3 - ,4 - ,4 - ,4 - ,3 - ,2 - ,1 -

B4,B5,B6,B7,B8,B9,B10,B11-subsector B (8 echipe )
-1 - 2- 3 - 4- 4- 3 - 2 - 1 -punctaje standuri (coloana de sus )
B17,B18,B19,B20,B21,B22,B23,B24,B25 -subsector B (9 echipe )
-1 - ,2 - ,3, - 4 - 4, - 4 - ,3 - ,2 - ,1 --punctaje standuri (coloana de sus )

C4,C5,C6,C7,C8,C9,C10,C11-subsector C (8 echipe )
-1 ,- 2, - 3 - ,4, - 4 -,3,- 2 - ,1 -punctaj idem -punctaje standuri (coloana de sus )
C17,C18,C19,C20,C21,C22,C23,C24,C25 -subsector C (9 echipe )
- 1 , - 2, - 3 - ,4,- 4 - ,4 - ,3 - ,2 - ,1 -punctaj idem -punctaje standuri (coloana de sus )

Capetele sunt marcate cu rosu ....Am luat in calcul capetele mai bune la punctaje ....
Sunt facute mai mult valoric dar am cautat sa ma incadrez intre 7 si 9 puncte in functie de valoarea reala a standurilor dar sa tin cont si de `aliniament ....

Nu stiu daca sunt invecinari multiple .... am lucrat mult la aceste grile .. nu e usor asa ca orice ajutor e bine venit :wink: .




A4 -B24-C7- 7P
A5-,B9-C24-7 P
A6-B18-C10-7 P
A7-,B6 -C17-8 P
A8-B25-C9-8 P
A9-B17-C22-8 P
A10-B23-C18-7 P
A11- B19-C21-8 P
A17-B22-C6-8 P
A18-B5-C23 -7
A19-B20-C11-8 P
A20-B8-C25 -9 P-
A21-B11-C19-8 P
A22-B4- C20 -9 P
A23-B21 -C4-8 P
A24-B7-C5-8 P
A25 - B10-C8- 9 P


mi-au fugit ochii asa ca mai trebuie sa calculez odata punctajele ...
Multumes, Iulian Petre

Presedintele subcomisiei de pescuit la crap AGVPS din Romania
Oliviu Orhei

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de oliviu orhei »

gor965 scrie:
petre iulian scrie:
Nu stiu daca sunt invecinari multiple .... am lucrat mult la aceste grile .. nu e usor asa ca orice ajutor e bine venit :wink:

Nu stiu daca am voie sa spun ceva, dar cel putin la invecinari ai doua duble ... A21-A22 cu C19-C20 si A23-A24 cu C4-C5 ... la punctaj, ai putea sa dai 5 pct. locului din mijlocul sectorului de 9 standuri si sa ai alta medie per lot (ai evita punctaj mic de genul primei grile, cu cap de sector (A4) si semicap de sector (B24)).

In mod sigur, parerea ta este bine venita.
Mulțumesc,

Presedintele subcomisiei de pescuit la crap AGVPS din Romania
Oliviu Orhei

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de Daniel Ene »

petre iulian scrie: eu nu mai fac altele pt . ca mi-am luat zi libera special pentru aceste grile ... daca stiam ca-i asa de complicat nu ma bagam... o zi am tot calculat la ele :wink:
Culmea ca nu folosesc nici un program ca habar nu am sa fac nici macar un tabel ... sunt afon pe calculatot/pc :lol: :lol: Am facut totul pe hartie :lol: :lol: :lol:
Multumim pentru efort si implicare.
Se pare ca participarea si contributia lui George Iorga la acest CN, atat in realizarea grilelor cat si a fotografiilor, trebuie reanalizata si rediscutata.
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de oliviu orhei »

Daniel Ene scrie:
petre iulian scrie: eu nu mai fac altele pt . ca mi-am luat zi libera special pentru aceste grile ... daca stiam ca-i asa de complicat nu ma bagam... o zi am tot calculat la ele :wink:
Culmea ca nu folosesc nici un program ca habar nu am sa fac nici macar un tabel ... sunt afon pe calculatot/pc :lol: :lol: Am facut totul pe hartie :lol: :lol: :lol:
Multumim pentru efort si implicare.
Se pare ca participarea si contributia lui George Iorga la acest CN, atat in realizarea grilelor cat si a fotografiilor, trebuie reanalizata si rediscutata.

Da, ai perfectă dreptate.
Eu am propus în ședința din 02.03 , dar a fost respinsa.

Presedintele subcomisiei de pescuit la crap AGVPS din Romania
Oliviu Orhei

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de gor965 »

Inca un amanunt legat de subsectoare si clasament...regulamentul CIPS prevede in cazul numarului de loturi impare (incepand cu 21 de loturi la ei) ca standul din mijlocul sectorului sa fie cel care joaca in ambele subsectoare. In subsectorul mai mic participa direct la clasament iar in subsectorul mai mare participa doar cu rezultatul, influentand indirect clasamentul. Cred ca la fel se putea face un prim subsector de 9 standuri si al doilea de 8 standuri. Acum insa n-ar fi o problema daca e invers doar ca standul din mijloc nu va mai fi al 12-lea (daca aveati subsector intre 4 si 12) ci o sa-l aveti pe 17 ca mijloc de sector intreg (ptr. ca aveti subsector de 9 standuri intre 17 si 25). Deci 17 va fi standul care va juca in ambele clasamente.
p.s.
Nu stiu daca ati discutat asta inainte, nici nu stiu daca mentineti sistemul de punctare propus de CIPS in astfel de cazuri...acum ma gandeam si eu ca C17 ala e posibil sa faca ceva incurcaturi pe subsectorul C4-C11. :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Vasilica Baboieru
Mesaje: 500
Membru din: Dum Feb 07, 2010 19:51

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de Vasilica Baboieru »

Parca se facuse o comisie .Nu de alta ,dar ar trebui sa luam o decizie .In conditiile de fata grilele nu se pot face matematic ,asta a fost si ideea principala in legatura cu comisia.Multumim Iulian Petre ,George Iorga,pentru efortul depus !
vreau sa pescuiesc in ape limpezi

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de oliviu orhei »

Vasilica Baboieru scrie:Parca se facuse o comisie .Nu de alta ,dar ar trebui sa luam o decizie .In conditiile de fata grilele nu se pot face matematic ,asta a fost si ideea principala in legatura cu comisia.Multumim Iulian Petre ,George Iorga,pentru efortul depus !
Citat din procesul verbal din 02.11.2016:
4. S-a hotarat infiintarea unei comisi care s-a faca propuneri pentru grilele necesare desfasurari ambelor etape ale concursului. Comisia va fi formata din Dan Mitranescu, Vasilica Baboieru, Petre Iulian, Stefan Fasie, Bogdan Dragan.

Presedintele subcomisiei de pescuit la crap AGVPS

Oliviu Orhei

nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: Subcomisia de pescuit la crap, din cadrul AGVPS - 02.03.

Mesaj de nicudinescu »

Salut!
Văd ca nimeni nu ia in calcul locurile cu agățătură,gândiți-vă ca unele sunt aproape impracticabile așa ca trebuie echilibrata grila unde avem un loc cu probleme.
Va mulțumesc sper sa va gândiți.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”