Varianta CN -2013

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DAVID NICU
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 20:26

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de DAVID NICU »

Participarea organizatorului de acord cu tine dar trebuie sa faca parte din managmentul competitiei.


Avantaje?

Se stabileste un proect de care tre sa se tina cont si se scoate la "mezat"pt aducerea unui organizator .
Avantajele si le calculeaza fiecare atunci cind vrea sa obtina un asemene proect.Ele pot fi multiple, depinde din ce pozitie le privesti,interesant este ca pe noi participanti ar trebui sa nu ne intereseze atita timp cat conditiile de participare ne sunt facile.
BARICADA CRAP CLUB TEAM DAVID

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de gabisandu »

Vladut Mateianu scrie:cateva loturi care sunt fara buget in 2013, altele care sunt in prag de desfiintare( cu sportivii plecati la alte cluburi), as propune renuntarea anul acesta la divizii.... sincer, nu stiu daca se strang 12 cluburi la CN 2013 ! :roll:

PS Si asta cu toate ca sunt adeptul ideii cu 2 divizii valorice , dar.... :roll: criza !
Cine nu vine pica in B si urca in A urmatoarele loturi din B. Daca se vrea se poate. Daca in fiecare an o aburim nimeni nu o sa ne ia in serios, mai ales AGVPS. Daca noi nu suntem in stare sa respectam cele decise, tot de noi, nu stiu de ce mai avem asteptari de la AGVPS. Sa va spun ceva. Foarte bine ne face, ne meritam soarta. Eu nu mai sunt dispus sa-mi pierd timpul si banii pe un campionat la care cuvantul de ordine este neseriozitatea. Orice votam, orice stabilim se schimba peste noapte sau de la an la an. Tot dam vina pe AGVPS dar va spun ceva baieti, problema pleaca de la noi. Noi suntem primii si singurii vinovati.

Avatar utilizator
DAVID NICU
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 20:26

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de DAVID NICU »

gabisandu scrie:
Vladut Mateianu scrie:cateva loturi care sunt fara buget in 2013, altele care sunt in prag de desfiintare( cu sportivii plecati la alte cluburi), as propune renuntarea anul acesta la divizii.... sincer, nu stiu daca se strang 12 cluburi la CN 2013 ! :roll:

PS Si asta cu toate ca sunt adeptul ideii cu 2 divizii valorice , dar.... :roll: criza !
Cine nu vine pica in B si urca in A urmatoarele loturi din B. Daca se vrea se poate. Daca in fiecare an o aburim nimeni nu o sa ne ia in serios, mai ales AGVPS. Daca noi nu suntem in stare sa respectam cele decise, tot de noi, nu stiu de ce mai avem asteptari de la AGVPS. Sa va spun ceva. Foarte bine ne face, ne meritam soarta. Eu nu mai sunt dispus sa-mi pierd timpul si banii pe un campionat la care cuvantul de ordine este neseriozitatea. Orice votam, orice stabilim se schimba peste noapte sau de la an la an. Tot dam vina pe AGVPS dar va spun ceva baieti, problema pleaca de la noi. Noi suntem primii si singurii vinovati.
Tocmai de asta am propus sa izolom total aceste schimbari peste noapte care nu ne fac bine deloc.
BARICADA CRAP CLUB TEAM DAVID

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de gabisandu »

DAVID NICU scrie:
gabisandu scrie:
Vladut Mateianu scrie:cateva loturi care sunt fara buget in 2013, altele care sunt in prag de desfiintare( cu sportivii plecati la alte cluburi), as propune renuntarea anul acesta la divizii.... sincer, nu stiu daca se strang 12 cluburi la CN 2013 ! :roll:

PS Si asta cu toate ca sunt adeptul ideii cu 2 divizii valorice , dar.... :roll: criza !
Cine nu vine pica in B si urca in A urmatoarele loturi din B. Daca se vrea se poate. Daca in fiecare an o aburim nimeni nu o sa ne ia in serios, mai ales AGVPS. Daca noi nu suntem in stare sa respectam cele decise, tot de noi, nu stiu de ce mai avem asteptari de la AGVPS. Sa va spun ceva. Foarte bine ne face, ne meritam soarta. Eu nu mai sunt dispus sa-mi pierd timpul si banii pe un campionat la care cuvantul de ordine este neseriozitatea. Orice votam, orice stabilim se schimba peste noapte sau de la an la an. Tot dam vina pe AGVPS dar va spun ceva baieti, problema pleaca de la noi. Noi suntem primii si singurii vinovati.
Tocmai de asta am propus sa izolom total aceste schimbari peste noapte care nu ne fac bine deloc.
In regula. Sa vedem dupa sedinta care-i situatia.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Florentin Iuga »

De acord cu Gabi Sandu, cu mentiunea ca eu personal sunt mult mai radical in ceea ce priveste AGVPS-ul. Consider ca nu ne reprezinta, nu au facut nici cel mai mic gest pentru noi iar atunci cand s-a implicat in vreo decizie, nu a facut altceva decat sa creeze grave conflicte intre cluburi. Profita de afilierea la FIPS-CIPS doar pentru a face o demonstratie de forta, pentru ca in rest nu are niciun folos de pe urma noastra, poate doar ca sa-si justifice existenta. Asta se numeste PARAZITISM! Nu ar strica exercitiul unui boicot general din partea cluburilor. Ce sperati sa se intample la sedinta?
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Ovidiu Oancea
Mesaje: 346
Membru din: Mar Mai 04, 2010 16:39

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Ovidiu Oancea »

Florentin Iuga scrie:De acord cu Gabi Sandu, cu mentiunea ca eu personal sunt mult mai radical in ceea ce priveste AGVPS-ul. Consider ca nu ne reprezinta, nu au facut nici cel mai mic gest pentru noi iar atunci cand s-a implicat in vreo decizie, nu a facut altceva decat sa creeze grave conflicte intre cluburi. Profita de afilierea la FIPS-CIPS doar pentru a face o demonstratie de forta, pentru ca in rest nu are niciun folos de pe urma noastra, poate doar ca sa-si justifice existenta. Asta se numeste PARAZITISM! Nu ar strica exercitiul unui boicot general din partea cluburilor. Ce sperati sa se intample la sedinta?
Exercitiul unui boicot se poate realiza in conditiile in care cluburile ar fi unite sau macar ar avea o directie clara. Exercitiul respectarii regulilor, seriozitatii si pana la urma al respectarii intre noi, ar conduce in timp catre un mediu competitional puternic si bine organizat. Si in acel moment AGVPS nu va mai putea genera conflicte sau interfera in problemele noastre. Deci pana la urma unde sunt slabiciunile...?

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Florin Pata »

Desi nu sunt o “vedeta” :D a pescuitului la crap din Romania pot afirma ca detin cateva notiuni de management aplicat.Si se pare ca in acest subiect se discuta despre organizare/management si nu despre tehnici de pescuit.
A)Situatia organizationala actuala:
- exista interese financiare si de grup antagonice obtinerii performantelor
- exista interese personale/razboaie/orgolii intre “monstrii sacri! “ ai acestui sport
- s-au constituit tot felul de asociatii,ligi,federatii cu pretentii de “organe supreme”
- toate acestea conduc in directia unei “societati crapiste” dezbinate,fara putere reala si legala,care avantajeaza clar AGVPS
B) Solutii propuse :
- infiintarea unei Uniuni Nationale a Pescuitului la Crap(sau cum doriti!) – societate juridica
- in aceasta sa fie integrate absolut toate cluburile(nu asociatiile) si propietarii de balti
- crearea unui regulament clar,de preferinta cel international
- crearea unui “Parlament” al acestei structuri,unde toate deciziile sa se aprobe democratic prin vot
- in 2012 Romania a castigat “Cupa Mondiala” si “Campionatul Mondial” – se pare ca exista superprofesionisti in organizare/pescuit/etc. – Acestia sa conduca pescuitul la crap din Romania!!!!!!!!!!!!!!
- in momentul in care vom avea acest organism puternic/profesionist/unitar Federatia Internationala va acorda acestuia toate drepturile

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de miyagi »

Florin Pata scrie:Desi nu sunt o “vedeta” :D a pescuitului la crap din Romania pot afirma ca detin cateva notiuni de management aplicat.Si se pare ca in acest subiect se discuta despre organizare/management si nu despre tehnici de pescuit.
A)Situatia organizationala actuala:
- exista interese financiare si de grup antagonice obtinerii performantelor
- exista interese personale/razboaie/orgolii intre “monstrii sacri! “ ai acestui sport
- s-au constituit tot felul de asociatii,ligi,federatii cu pretentii de “organe supreme”
- toate acestea conduc in directia unei “societati crapiste” dezbinate,fara putere reala si legala,care avantajeaza clar AGVPS
B) Solutii propuse :
- infiintarea unei Uniuni Nationale a Pescuitului la Crap(sau cum doriti!) – societate juridica
- in aceasta sa fie integrate absolut toate cluburile(nu asociatiile) si propietarii de balti
- crearea unui regulament clar,de preferinta cel international
- crearea unui “Parlament” al acestei structuri,unde toate deciziile sa se aprobe democratic prin vot
- in 2012 Romania a castigat “Cupa Mondiala” si “Campionatul Mondial” – se pare ca exista superprofesionisti in organizare/pescuit/etc. – Acestia sa conduca pescuitul la crap din Romania!!!!!!!!!!!!!!
- in momentul in care vom avea acest organism puternic/profesionist/unitar Federatia Internationala va acorda acestuia toate drepturile
Nea Florica trebuie sa ajungi vedeta ca sa nu mai omiti exact esentialul :lol: . Suntem foarte multi care ne pricepem pe aici la management aplicat, legislatie, sport, crap, da` mai avem si "doxe", la propriu ( cunosc eu cateva, fara vreajeala ), care ar putea face ordine in mediul asta.
Ca sa fiu mai succint iti reamintesc ca toate mizeria aia facuta de Fane atarna greu in infiintarea vreunui organism, care in mod legal ar trebui sa ia forma unei federatii. Acuma, cum zice Andrei, poate ca in baza unui protocol s-ar putea infiinta, dar pescuitul nu poate fi incadrat ( recunoscut ) ca sport, chiar daca se practica in regim C&R deoarece prin activitatea sa aduce "tratamente inumane unei vietati". Ne sar la gat ecologistii. ( vezi vanatorile lui Tiriac si nu numai ). Cum procedam atunci?!
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de miyagi »

Avem deja solutia. Trebuie insa acceptata de toti.
APCR-ul.
Liga nu mai are cum sa reprezinte interesele carpfishingului deoarece este cea mai expusa din cauza titulaturii si a principiilor ce au stat la baza infiintarii ei, la interminabile procese pe fond sportiv. Acuma, daca s-ar incapatana "lumea" si ar accepta situatia asta, existand chiar si sanse de reusita in instanta, in final tot la federatie s-ar ajunge si tot la "ecologisti" s-ar impotmoli. Situatie care ii convine, din nou, AGVPS-ului.
Cu APCR-ul treburile ar fi cele mai simple. Nu vreau sa vorbesc mai mult ca vad dushmanii 8).
p.s. A.V., poate ne vedem totusi vreodata la un ceai, ceva.
Urban culture.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Varianta CN -2013

Mesaj de Vladut Mateianu »

In Tanganika a fost descperit recent un schelet uman care data de cateva zeci de ani.La Polul Sud este zapada si vara . Daca stau sa ma gandesc bine, peretii exteriori sunt mai expusi intemperiilor decat cei din interiorul magazinelor ! De ce ? Poate vreun sportiv sa ne lamureasca, precizand raspicat ale cui sarcini nu au fost respectate ! Pruductia la hectar poate fi realizata vara asta ! Sa plecam la mare si sa continuam acolo ! URAAAAAAAAAAA....



PS Va continua... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”