Produse P-line din nou in stoc...

Moderatori: carpdiscount.ro, stress, coco carpdiscount

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de popescu59 »

Hai sa va povestesc cum sta treaba cu PLINE am fost foarte nedumerit si uitati ce am facut .
Am cumparat o masina de bobinat firul pe tamburi care are un sistem de masurarea firului si am masurat toate cele 4 role de PLINE de 0,20 de 1000m .
Si uitati cum sta treaba , din cele 4 role doar 1 dintre role a avut 878 m in rest 823 de m , 812 m si 846 de m.
Dupa ce am derulat firul de pe tamburi am luat 2,1 m de fir si l-am trecut prin sistemul de masurare si mi-a indicat fix2,1 m deci masina de bobinat este perfecta, precizez ca nu este o masina de bobinat firul luata de la coltul strazi este o masina de bobinat cumparata de la GIPO .
Sa va explic ce am facut mai departe, am sunat pe dl Coco sa vad si parerea dumnealui si dinsul mi-a spus ca mai are 1 rola de PLINE 0,20 de 1000 de m si o ia imediat si va merge personal cu ea la Claumar si va masura si dumnealui firul.
Am asteptat un telefon de la dumnealui care mi-a promis ca pina in seara ma va suna si imi va spune ce a constatat dar am asteptat de pomana .
Fata de cele aratate mai sus va rog sa imi spuneti ce am de facut ??? Astept parerile dv sau de ce nu sfaturi .
Eu nu il acuz pe dl Coco darrrrrrrrrr cind comercializezi ceva si primesti sesizari ce trebuie sa faci???
Faceam un calcul simplu daca la 4 role e o diferenta de aproape 800 de m la sute de mii de role oare ce diferenta ar putea fi????
Nu contest ca si la alte firme sunt diferente in minus darrrrrrrrr de ce aceste firme care fac firele de ce nu pun cite 50 de m in plus pe role ???Spun toate astea fiindca cu toti suntem impatimiti si dorim daca platim ceva sa primim cea ce platim.

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de Robert22 »

hmmmmmmmm...deja prea multe pareri contra.
hai ca se intampla la 1 rola 2 3 dar sunt prea multe
si vbm de P-Line...totusi :(

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Folosesc fire P=line de peste 5 ani ( am 24 tamburi de umplut anual, dimensiunile 0.23 si o.25 mm chiar si de 2 ori /sezon) si nu am avut probleme niciodata. Apropo, rolele vin sigilate, ptr cine nu cunoaste.

Problemele apar deoarece multi nu cunosc faptul ca ce scrie pe tambur are doar rol informativ, realitatea fiind mult diferita. (de exemplu, pe un tambur pe care scrie ca incap 580 m de fir 0.30, au intrat, ca sa-l umplu "la ras" cum cred eu ca este bine, peste 700 m ! ).



Si, ca o paranteza, sunt multi producatori , care scrie ca firul are 0.30 si de fapt are 0.33 mm, ca sa aiba rezistenta mai mare la rupere, f. bine dpdv comercial . Deci atentie si la acest aspect cand cumparati fire noi ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de Robert22 »

cand soseste transportul
tot o sa cumpar sa ma lamuresc :D
o sa revin si eu cu rezultatul masuratorii (o sa il masor la magazinul de pescuit)

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de popescu59 »

Ok Vladut sunt de acord cu tine darrrrrrrrrrrrr de ce producatorii de fire nu scriu pe acea rola spre exemplu ca firul are o marje de sa zicem 50m ???
De ce platim rola de 500 m si pe ea gasesti 420 m? De ce sa platim pt rola de 500 m si ea sa nu aiba 550 m???
Daca pe rola scrie 1000 m PLINE 0,20 la ce trebuie sa ma astept ???? Sa stiu eu care am cumparat prima oara ca acea rola nu va avea mai mult de 800 si de m???
De ce nu este trecut ca la alte role alte firme 0,30 540m ,025 625m , 0,20 780m ????
Am spus si nu contest fiindca de 2 zile de cind am masina asta de pus firul pe tamburi am mai derulat citeva role de fire si majoritatea au minus .
De ce nu putem sa avem cea ce cumparam adica fir0,30 rola de 500 de m sa aiba sa zicem 475m ?? De ce trebuie sa aiba 420m???
Si o alta intrebare simpla daca merg la alimentara cumpar un pachet cu pulpe de pui ambalat la 3kg si acasa cintaresc si gasesc 2,650kg ce fac???
I-au punga si merg cu ea la protectia consumatorului e normal NU? Eu nu vad de ce aceea care importa si comercializeaza astfel de fire nu atentioneaza pe cei care produc asemnea fire cu asemenea lipsuri???
Si o intrebare de final am cumparat pentru prima data PLINE 0,20 - rola de 1000m -4 role si la total am avut o lipsa de aproape 800m facind un calcul din cele 4 role ale mele la cei aproape 800 de m lipsa rezulta inca o rola deci 500 de mii de lei , e normal si corect asa ceva ???? Si nu am fost singurul care am semnalat problema asta si a ramas cu degetul in gura . Si am mai spus ceva Daca platesc ceva de ce nu primesc ce platesc???
Acest producator chiar nu poate fi atentionat de NIMENI ???? Oare va veni el si imi va da cei 500 de mi de lei platiti in plus pe ceva ce nu am avut ???
Trebuie gasita o solutie pentru a atentiona intr-un fel acesti producatori neaparat fiindca cea ce fac ei se numeste altfel pe la noi prin Romania asta atit de blamata de multi prin lume.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie: Apropo, rolele vin sigilate, ptr cine nu cunoaste.
Problemele apar deoarece multi nu cunosc faptul ca ce scrie pe tambur are doar rol informativ
Problema asta e cunoscuta inca de cand vindeai firele astea la vechiul magazin Senzor.
Ce scrie pe tambur da, e informativ, dar ce scrie pe rola ar trebui sa fie exact poate cu o marja de +/- 10 metri dar nu -200.
E ca si cum mi-ai zice ca e normal ca intr-o punga sigilata de..faina, de ex, sa fie de fapt 800g in loc de 1kg cum scrie pe ea.
Nu inteleg de ce, de atata timp, nu exista un raspuns de la producator/distribuitor referitor la problema asta.

lucifier1986
Mesaje: 272
Membru din: Dum Mar 14, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de lucifier1986 »

in orice caz nu sperati sa fiti despagubiti pentru minusul de fir de pe fiecare rola,cea mai buna decizie e sa nu mai cumparati acest fir si totodata multumim de avertizare. voi lua din ungaria o rola si-o voi masura sa vad si eu daca intradevar e lipsa aproape 25 %. 200 m lipsa din 1000 e hotie mare.

Avatar utilizator
coco carpdiscount
Mesaje: 513
Membru din: Vin Iun 03, 2005 23:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de coco carpdiscount »

@Dl.Popescu

Va rog sa trimiteti firele inapoi si o sa primiti banii pe ele. Costurile de transport vor fi suportate de firma noastra.
Din pacate nu am avut timp sa fac masuratoarea si o voi face cat de curand.
Voi filma cand voi face masuratoarea si voi posta aceasta filmare indiferent de rezultat.
Nu bei, nu prinzi !!
Porcul tot porc ramane :) !

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de Lao »

Pana la urma cheliosul Coco nu are nicio vina. Nu el ambaleaza firul, el numai il comercializeaza. Pe deasupra vine si sigilat.
Solutia este ori sa va orientati spre alt fir ori sa cumparati o rola in plus ca sa va iasa la socoteala. :mrgreen:

Avatar utilizator
CLAUMAR PESCAR
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 500
Membru din: Dum Sep 06, 2009 9:46

Re: Produse P-line din nou in stoc...

Mesaj de CLAUMAR PESCAR »

Am mai auzit si noi de astfel de probleme la firelele P-Line si nu numai, dar la noi in magazin s-au pus mii de role de fir P-Line si nu au existat probleme la Nici Macar O ROLA. Tineti minte noi nu comercializam P-Line si nu avem de ce sa le facem reclama. Acesta este doar punctul nostru de vedere si nu contestam nici o secunda cuvantul Domnului Popescu.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “CARP DISCOUNT”