Nash acum in stoc!

http://www.claumarpescar.ro

Moderator: CLAUMAR PESCAR

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de Albert »

@legio
Am scris ca un potential client.Daca ma hotarasc sa cotizez la voi vreau sa fiu informat
Te intreb: in ce parametrii tre' sa se incadreze cei trei factori..hazlii? Ultravioletele, apa si detergentu' .
Si, daca tot vrei sa discutam serios, spune-ne si cum ai(ati) ajuns la concluziile astea?
De ce crezi tu ca potentialii clienti ar avea incredere in afirmatiile tale? Mie mi se par niste "explicatii" puerile si cu greu ma abtin sa nu rad dar acord prezumtia de ..seriozitate.Poate oamenii astia chiar stiu ce vorbesc.Daca e asa..feel free si explica-ne..asa, ca la prostii din sud-estu Europei :) Daca nu..nu, aia e..Se vor mai gasi cateva "gaini" ca doar euroiu' e la fel si aici si acolo..nu-i ca Uveu..apa...deterjentu'....

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de miyagi »

legio1083 scrie:
info@nashtackle.co.uk cu romania@nashtackle.co.uk in CC

@Cornel
Daca si tu ai investi 15 minute in a scrie un email ai da o mana de ajutor celor care au provocari mai maari , cu mai multe produse. Polo Long Sleeves are eticheta decalata - chestiune pe care tot eu am semnalat-o, adica xL are defapt cusuta eticheta de XXL. SI eu mi-am schimbat marimea tot din cauza ghiozdanului, acesta fiind singura haina XXL pe care o am in dulap.
Ok. Hai sa incercam sa facem ceva. Explica-mi te rog catre cine trebuie inaintat mail-ul si pe care din adresele de mai sus. Si daca trebuie scris in engleza, ca de palavragit ma descurc eu da la scris doar fratele google translate ma poate ajuta.
Baieti haideti sa incercam sa vedem daca canalul asta sugerat de Legio rezolva ceva inainte sa aruncam piatra.
Urban culture.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de Florin Pata »

@Florin Pata
Terog sa verifici intreaga discutie si veei observa cu siguranta ca inainte de toate eu am fost cel care a sugerat trimiterea de emailuri detaliate la info@nashtackle.co.uk cu romania@nashtackle.co.uk in CC aceasta fiind singura cale prin care eu pot face ceva in directia rezolvarii acestor situatii.
Aceleasi produse achizitionate si din alte state sufera de acelasi neajuns daca sunt purtate in Romania datorita celor 3 factori mentionati de atat de multe ori. Poti sa desconsideri spusele mele bazate pe teste, poti face propriile teste si 99% vei ajunge la aceleasi concluzii si nu-ti vei mai simti insultata inteligenta.


Legio

1)M-am adresat pana acum cu pronume de politete dar se pare ca nu este cazul !
2)As dori sa vizionez niste "TESTE" ,efectuate de persoane calificate(cercetatori) prin care exista "explicatii stiintifice" !!!
Romania are aceleasi conditii climatice cu marea majoritate a tarilor europene !!!Are pe piata aceeasi detergenti cu centrul/estul UE!!!Deci testele tale personale bazate pe "incredere" nu ma intereseaza !!!
3) De ce nu exista pe site-ul Nash sau in pachetele de haine inscriptionari "A NU SE FOLOSI IN ROMANIA!!! Sau "IN ROMANIA PRODUSELE SE DETERIOREAZA FOARTE REPEDE !!!

4) Pescuitul este o activitate care se desfasoara in special in :ultraviolete,mizerie(spalari dese),apa de balta(murdara)

" Designed by anglers for anglers, with no compromise on quality and performance.
Nash clothing should not be confused with budget-priced garments. We have used the highest quality material, zips and fittings to guarantee long life and comfort..........and you’ll look good, too! "
Atata timp cat materialul nu s-a destramat si nu sta ca pe gardul politiei dupa ce te-ai aplecat prima oara, fermoarele nu s-au defectat, oare gresesc cand fac teste si trag concluzii pentru a gasi solutii la acest neajuns?

1) Daca opinia ta este una oficiala si este asumata de Nash Tackle :
- dupa ce am bagat cateva mii de euro in buzunarul Nash ,voi trece aceasta companie la "INTERDICTED!"(langa Korda dupa Campionatul Mondial)
- nu arunc o gramada de bani pe niste produse care se destrama "dupa a doua aplecare!" :oops:
- nu mai investesc nici un leu intr-o companie reprezentata in acest mod
- am sa scriu la Nash sa verific daca ei se simt reprezentati de afirmatiile tale

2) Pari cam arogant cu toata lumea ! Poate ne explici care sunt atuurile tale in acest sens!


3) Ce inseamna : "Solutii ai primit, ai fost si ascultat la un nivel mai inalt decat sperai poate,"(trimis catre zfcristian )
Tu esti ......nivelul ?

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de legio1083 »

Albert scrie:@legio
Am scris ca un potential client.Daca ma hotarasc sa cotizez la voi vreau sa fiu informat
Te intreb: in ce parametrii tre' sa se incadreze cei trei factori..hazlii? Ultravioletele, apa si detergentu' .
Si, daca tot vrei sa discutam serios, spune-ne si cum ai(ati) ajuns la concluziile astea?
De ce crezi tu ca potentialii clienti ar avea incredere in afirmatiile tale? Mie mi se par niste "explicatii" puerile si cu greu ma abtin sa nu rad dar acord prezumtia de ..seriozitate.Poate oamenii astia chiar stiu ce vorbesc.Daca e asa..feel free si explica-ne..asa, ca la prostii din sud-estu Europei :) Daca nu..nu, aia e..Se vor mai gasi cateva "gaini" ca doar euroiu' e la fel si aici si acolo..nu-i ca Uveu..apa...deterjentu'....
@Albert
Nici o clipa nu am glumit. Cand e vorba de bani, chiar daca nu sunt banii mei nu-mi permit sa glumesc pentru ca nici mie nu mi-ar placea ca altcineva sa glumeasca cu mine pe asemenea subiecte.
Cum am ajuns la concluziile astea am mai spus-o de cateva ori, si nu o sa ma mai repet. Valori? Nustiu. Intreaba-i tu pe englezi cum se simteau dupa 3 zile de stat sub soarele Tancabestiului si cam cum cautau innebuniti crema de soare la Agip... Apoi mergi si intreaba-i daca in Romania nivelul radiatiilor ultraviolete difera vreun pic fata de cel din UK. Poti fi sigur ca nici ei nu vor glumi atata timp cat inca poarta urmele arsurilor capatate pe balta.

Ti se pare hazliu? Amesteca terog 2 linguri de sare intr-un pahar cu apa si toarna-l pe tricou apoi lasa soarele sa-l bata toata ziua cat tu pescuiesti si a doua zi fa-ti o fotografie cu figura pe care o ai cand vezi cu ochii tai diferenta. Asta ar fi hazliu intr-adevar.
Spala apoi jumatate de tricou la mana cu Bonux, clateste-l si mai lasa-l o zi pe cort. Mai fa-ti apoi o poza hazlie. fa acelasi lucru cu cealalta jumatate folosind ariel spre exemplu si mai lasa-l o zi pe cort si astfel in 3 zile ai atatea poze hazlii de-ti piere cheful de a mai crede ca cineva te ia in balon cand iti spune ca ultravioletele, apa si detergentii produc diferente de aspect fata de aceleasi haine purtate in UK.

Apoi aseaza-te in scaunul unui director de achizitii care nu a calcat niciodata in Europa mai departe de Franta costiera unde soarele nici nu se compara cu cel de acasa, si ia o decizie in chestiunea asta bazata doar pe spusele unui roman ce inloc sa-si vada de treaba compara gradul de decolorare a tricourilor. Fara alte cateva (zeci) de emailuri din teritoriu care sa spuna acelasi lucru, ce ai face?

@Cornel
Scrie fara probleme in romaneste - abia o sa le atragi atentia cand vor fi nevoiti sa foloseasca ei Google Translate apoi eu in sedinta le voi face traducerea exacta.
Fotografii, detalii, date exacte, pretentii, propuneri concrete de rezolvare a situatiei. info@nashtackle.co.uk cu romania@nashtackle.co.uk in CC
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de miyagi »

Ok. M-apuc de el chiar acum

p.s. Tot respectul Florin Pata fata de ideea cu Korda. Poate ca ar trebui sa deschidem un fanclub vis a vis de idee.
Urban culture.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de Albert »

legio1083 scrie: Nici o clipa nu am glumit.
Speram sa fie asa.Ce urmeaza mi se pare o gluma..glumeata.Sunt suficient de detasat incat sa nu ma simt luat de prost.
legio1083 scrie: Valori? Nustiu.
Despre asta-i vorba. Habar nu ai(aveti).Asta e tot ce conteaza. Asta e sigur pozitia oficiala a firmei Nash.

Ca transpira englezoiu' ca porcu, se arde ca ardeiu nu are nici o relevanta.E tenul lui de vina, nu tricou sau soarele sau luna.
Povestea cu bonuxu-n balta si transpiratu la pescuit iar e aberanta. Sau asa crezi tu ca-si spala pescaru' roman hainele.De fapt da, asa stii tu ca pescaru' roman se spala..daca se spala..
legio1083 scrie:Fotografii, detalii, date exacte, pretentii, propuneri concrete de rezolvare a situatiei. info@nashtackle.co.uk cu romania@nashtackle.co.uk in CC
Daca ramaneai la ce-ai scris mai sus era mai ok. Mai putin aia cu "propuneri concrete(lol) de rezolvare".Aia tre'sa vina de la voi.Dar cand vii sa ne spui povesti cu engleji prajiti si spalaturi romanesti...e prea de tot.
De venea un "european" cu un tricou facut ferfenita dupa o purtare vi-l dadea de cap, voi ziceati sar'mana boieru, il schimbati si-i dadeati si-o punga de violet..sa compeseze uveu'. Daca indrazneai sa-i spui de uveu, soarele si apa te tragea de urechi si mai trebuia sa-i dai un DT MK3, ceva scaun si-un pat..sa scapi ieftin. Ca asa se face comert in civilizatie.
Sunt convins ca nu se va intampla nimic nici dupa mailuri, traduceri si poze, mostre si alte avioane. Ca asa-i cu noi astia..cu uveu' mare :)
Cu asta ma retrag.Am inteles cum se pune problema. Romaneste.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de DumiD »

Domnilor, reprezentantii Nash au masurat ph-ul apei in fantanile din Constanta,Bucuresti,Iasi si Arad si au ajuns la concluzia ca impreuna cu sapunul de casa pe care evident toti il folosim sa ne spalam boarfele in copaie dauneaza grav hainelor Nash. De exemplu, dupa cum tot aici aflam, in Benelux, UK si Franta, tari in care exsista apa si in casa, se spala rufele la masina Whirpool cu detergent Ariel si n-au nimic. O alta explicatie, pertinenta de altfel, este ca aceste tari fiind la ecuator au alt nivel de radiatii, unde mai pui ca noi avem si Cernobîl-ul la activ. Ca sa va puteti bucura de gama Nash va sfatuiesc sa va trageti apa si canalizare la bordeie,sa renuntati la sapunul de casa (asta e mai greu, ca nu se gaseste dero) si sa purtati hainele cand e inorat si nu o sa mai fie discutii!!!

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de iulian_i »

scrieti degeaba emailuri cu poze atasate etc...aia din UK stiu f. bine ce vand pe aici, mai putin "reprezentantul", dar asta e alta mancare de peste...Legio, daca ar sti cu se mananca pozitia pe care o ocupa, ar face el insusi un email cu ce s-a discutat aici si nu s-ar contra cu toti clientii nemultumiti, dar poate asa crede el ca o sa creasca vanzarile pe Romania :lol: ...dar, el nu stie chestii d-astea de basic marketing si nici nu-si da seama cat de important este un feed back direct si in timp real primit de la clienti, asa ca nu e vina lui...daca tot vreti sa trimiteti emailuri la Nash UK cu nemultumirile voastre, mai bine faceti un email care sa cuprinda si traducerile mesajelor "reprezentantului" pe topicul asta...ma gandesc ca daca o sa i se spuna acolo ca nu asa se procedeaza ca sales representative, poate lasa tonul mai jos si isi schimba atitudinea...asta daca mai apuca, pt. ca orice sales manager competent l-ar da afara in secunda doi daca ar citi :lol:

in rest, noi sa fim sanatosi si bine ca mai exista Trakker, Chub, Prologic, Fox etc.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de legio1083 »

@Albert
Eu am fapte, tu ai vorbe. Faptele comunica atat de tare ca vorbele nu se mai aud.

Pe mine ma intereseaza ce se intampla cu banii clientilor mei, altfel astfel de fotografii se afla pe biroul comitetului de conducere inda din Mai alaturi de un raport detaliat privind observatiile personale.

Ce tine de mine am facut si inca fac indiferent de cantitatea de mizerii ce zboara pe aici si nu-mi este datorata.
TU ai degand sa faci ceva sau te multumesti sa te plangi?
Fişiere ataşate
T3.JPG
T3.JPG (202.36 KiB) Vizualizat de 1624 ori
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nash acum in stoc!

Mesaj de miyagi »

Gata Mah. Am trimis urmatorul text:

Stimati Domni si Doamne!

Ma numesc Cornel Serban si sunt un pescar din Romania. De curand am inceput sa aprofundez pescuitul competitional, motiv pentru care a trebuit sa ma ocup si de echipamentul cu care ma prezint atat in competitii cat si la antrenamente sau pur si simplu la cate o partida de agrement. Fiind un individ cu pretentii asupra modului in care ma prezint public am facut studii asupra pietelor de profil si m-am oprit asupra produselor comercializate de catre Dumneavoastra. Bineinteles calitatea fiind targetul vizat. In materie de bagajerie si camping n-am avut nici-o nemultumire, mai putin faptul ca nefiind atat de bine implementati pe piata romaneasca a trebuit sa fac tot felul de compromisuri insemnand chiar si cumpararea de produse second hand, deoarece unicul distribuitor Nash era magazinul Big Fish. Acum insa, de cand s-a deschis reprezentanta din tara noastra, cu bucurie va spun ca ma astept sa reusiti sa rezolvati si problema stocurilor. E total neplacut atat pentru noi ca si clienti cat si pentru furnizorii nostrii sa gasim intelegere fata de faptul ca nici comenzile cu durata lunga nu se pot onora. Bineinteles ca exista motive destul de argumentate, dar pe fondul lipsurilor suntem nevoiti sa acoperim cu alte branduri. Personal, chiar daca ma repet, nu vreau sa arat ca pomul de craciun. Am ales sa investesc in brandul Nash si vreau ca tot ce ma reprezinta sa-mi etaleze si stilul.
Acuma, lasand curtoazia la o parte, dar si dorinta de a nu mi se interpreta acest demers drept unul malitios, vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca un potential EastGate e pe cale sa se produca pe piata noastra, in ceea ce privesc produsele Dumneavoastra si as fi de acord sa particip, daca se poate spune la blocarea sa. Mai exact este vorba despre vestimentatia din ultima vreme. Sunt posesorul mai multor articole de care sunt multumit pana undeva insa, la fel ca si foarte multi cunoscuti de-ai mei intampinam probleme la calitatea costumelor de tip Tracksuit si ZT Second Skin, cat si la tricouri sau sepci. Am inteles ca s-a pus problema rezistentei materialelor la factori de stres mecanici cum ar fi apa, chimici precum detergentul sau fizici, radiatiile UV. In acest caz ele nu-si mai justifica valoarea comerciala destul de ridicata, indiferent de tara in care vor fi vandute. Personal am purtat Tracksuit Jacket-ul doar acasa, de nou, ca sa vad cum se manifesta nou si cum va arata dupa spalare. Am avut o surpriza destul de neplacuta sa observ ca a intrat foarte mult la apa si i s-au destrabalat mansetele si banda elastica din talie. Acum, dupa prima spalare ma pot debarasa de el si mi-l doream ca un hanorac de lucru in stand nu neaparat pentru defilare. In plus, am fost nevoit sa-l cumpar pe o marime fixa pentru ca Big Fish-ul nu-mi putea garanta o marime adecvata din cauza stocurilor. Este vorba de un L, situatie in care mie-mi trebuia un XL.
O alta problema as dori sa vi-o relatez vis a vis de Twin Skin Thermal Mug. Am cumparat aceasta cana din descrierile vanzatorului fara a-i cunoaste realele performante si vreau sa va spun ca o folosesc cu foarte mare placere, dar trebuie sa reclam faptul ca nu tine bauturile calde si nici reci, catusi de putin. Pentru un pescar de vreme rece devine inutilizabila.
Ca un ultim aspect doresc sa va aduc la cunostinta faptul ca ne dorim ca brand-ul Nash sa fie mai mult prezent pe piata noastra deoarece mai sunt si alte produse care ne intereseaza. Spre exemplu BallMaker-ele. Le solicitam de cand am aflat de existenta lor si nu avem o certitudine asupra timpului in care le vom putea achizitiona. Tot aici doresc sa va solicit in nume personal, dar si al altor cativa cunoscuti ca ne-am dori si marimi mai mari in diametru. Cele de 80 ne-ar satisface doleantele multora, deoarece pescuim mult la crapi mici sau vizam pescuitul cu hrana cat mai naturala. Plus ca eu sunt pescar de conjunctura si merg si la stationar. Bineinteles ca si la rapitor sau pe fluviul Dunarea, dar stiu ca nu e segmentul targetat al Dumneavoastra.
In final, doresc sa va asigur de toata consideratia mea si a altor prieteni, fata de munca pe care o depuneti si pentru faptul ca v-ati aplecat ochii si asupra nevoilor pescarilor romani.
In speranta unei bune colaborari, va saluta un client aproape multumit :).
C.Serban.
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “CLAUMAR PESCAR”