Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere Spod

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
="pescarusull"
Pai e asa si nu prea.
Class-ul cum a aparut ?
Nu e a doua varianta de copiere a lui hi-s 200 ?
Ca prima varianta, cu aceeasi dispunere a inelelor, a fost mtx200.
Care desi era copia lui hi-s nu se comporta nicidecum la fel.
Deci diferenta era in mod clar data de calitatea blank-ului. Mos Craciun de China vs Mos Craciun de Anglia.
Apropo de inele.. hi-s 200 are inele cu doua picioare.
Cu tot respectul, nu vreti sa discutam mai bine despre politica ? :) Poate echilibram putin discutia. :)

In urma unor discutii ce se desfasurau pe forum cu mult inainte ca dumneavoastra sa aruncati cu o lanseta de 3,90m, un cetatean care promova la acel moment hi-s 200 ( acum s-a sucit pe alt brand ), imi spunea ca nu se poate ca o lanseta facuta in China sa ajunga la parametrii Hi-s 200.

MTX 200 a fost facut ca o aroganta la treaba asta. Am facut numai 40 de lansete, sa-i arat omului ca "se poate". Cred ca atunci i-am sucit si orientarea.
In acelasi timp am facut si Class-ul, ca sa ii arat ca se poate si mai bine.
Nu are nici cea mai mica legatura Class-ul cu Hi-s-ul .
Asta nu arunca 230m cu sac solubil si fir de 0,30 asa cum arunca Hi-s-ul in reclamele de atunci. Si nici peste Dunare nu arunca. Este ceva mai pamantesc. :)

Acum, in concursurile de casting, nici macar pomana nu se mai face Hi-s-ului. A trecut si aia de 7 ani.
Daca s-a mai vandut vreuna in ultima vreme, eu sunt dispus sa ofer un premiu (de consolare :) ) , ca sa vedem daca mai doreste cineva aceasta lanseta.

Apropo de apropo : Hi-s 200 are inele cu doua picioare fabricate dupa tehnologii de acum 20 de ani. Care este exemplul ?!

Va rog sa-mi spuneti un model de lanseta premium care mai foloseste inele cu doua picioare ( pe varf ).
De ce nu le vinzi si la export daca sunt asa de minunate aceste mtx-uri? Dupa cum le lauzi parca numai ele exista pe pamant si restul sunt nuiele pe langa ele....
A bad days fishing is better than a good day at work...

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de pescarusull »

Pai tu esti cel care a spus ca, Class-ul si Mtx200 au acelasi blank diferenta fiind data de pozitionarea inelelor.
Acum spui ca nu are legatura una cu alta.
Discutia despre politica o poti face cu tine insuti pt ca nu ai ce echilibra.
Eu nu am facut decat sa scriu ceea ce am citit scris de tine acum catva timp.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

....






















































......
Fişiere ataşate
jkghiohih.jpg
jkghiohih.jpg (172.58 KiB) Vizualizat de 1167 ori

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

:D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Pai tu esti cel care a spus ca, Class-ul si Mtx200 au acelasi blank diferenta fiind data de pozitionarea inelelor.
Acum spui ca nu are legatura una cu alta.
Discutia despre politica o poti face cu tine insuti pt ca nu ai ce echilibra.
Eu nu am facut decat sa scriu ceea ce am citit scris de tine acum catva timp.
Ati citit sau inteles gresit.
Acum am spus ca MTX CLASS nu are nicio legatura cu Hi-s 200.

Acelasi blank a vandut peste o mie de unitati avand inele cu un picior si greu a reusit sa vanda 40 de unitati cu inele cu doua picioare. Ultimile doua MTX200 le-am vandut cu 500 lei, majoritatea fiind cumparate pentru custom.

Deci pescarii care ajung la nivelul in care sa aiba nevoie de un blank cum are Class-ul, au ales varianta cu inele cu un singur picior.
Cat este de "dibaci" un producator care pune inele cu doua picioare, ramane in continuare la aprecierea dumneavoastra, sau a fiecaruia in parte. Eu respect fiecare astfel de apreciere.
Poate puse toate cap la cap, pot duce la ceva bun in gandirea pescarilor de la noi si astfel sa ajungem sa facem si noi in tara lucruri bune, fara sa mai culcam urechea la tipare de afara, unde pescuitul este cu totul altul fata de cel de la noi.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Albert »

:lol: :lol: , gata , m-ai convins. Rupi Ieuropa-n doua. In ritmul asta ii inchizi p-aia de la Century la ei acasa si le cuperi inelele-cu-n-picior la pret de graunte :lol:
P.S. Vezi ca aia de la over30baits is din Turda chiar daca au preturi in euro la nivel de Anglia :lol:
P.P.S Pai Benzar, de exemplu, a disturs galaxia daca tu ai distrus ieuropenii si englejii :lol:

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere Spod

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:....

esti simpatic...
Faci lansete bune, dar tu nu vrei sa intelegi ca exista ...si altceva....mai bun...mai frumos...mai...
Reclama asta agresiva pe toate posturile de pe-aci...nu stiu cat avantaj iti aduce, lumea s-a cam saturat sa auda numai de mtx.






















































......
A bad days fishing is better than a good day at work...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Hai, băieți, și despre spoduri pt muritorii de rând...

Hakuyo, de la ăl mai ieftin pân la ăl mai scump, își va găsi întotdeauna cumpărători. Daca n-ar fi bun, nu s-ar vinde. Sau, daca s-ar rupe , s-ar găsi unii sa scrie pe-aici. La fel și despre distantele pe care unii sunt capabili să le atinga cu ele. Și multe altele, de care îmi vine să vomit la cat de mult le-ati discutat pe forumul asta

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Alegere Spod

Mesaj de ionut72 »

marian_popescu scrie:Nu prea am spoduri de văzut prin magazinele din Ploiesti. Singurele care s-ar mai preta și la nadit, dar și la pescuit, și să le am in Ploiesti, sunt mtx 8 de 4 lbs, par de mare angajament...
Vedem, mai e până la primăvară...de-abia vine ciclonul din Siberia
Vino si pune mana pe un Baracuda Competition Spod. Daca vrei sa vezi ce poate, ti-o imprumut eu pe a mea. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”