Ansamblu picheti

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Bogdan Zaharia »

carp spirit are acest avantaj
Carp Spirit QR Pill Pack
http://www.totalfishing.ro/carp-spirit- ... 63151.html
Fişiere ataşate
protection-not-of-screw-carp-spirit-qr-pill-pack-z-1361-136154.jpg
protection-not-of-screw-carp-spirit-qr-pill-pack-z-1361-136154.jpg (22.88 KiB) Vizualizat de 955 ori
ImagineImagine
BÂZ

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de merlin21 »

Radu Vasilescu scrie:
merlin21 scrie:Cei de la chub sunt foarte ok. Mai ok decat cei de la solar. La fel de buni sunt si cei de la carp spirit.
Mai sunt buni si century sau jag.

Ideea e ca oricum ai face sa nu folosesti buzzbarii doar cu un pichet, mereu o sa ai probleme pt ca ti se vor desfileta. Cel mai ok e sa folosesti buzzbarii in stil goal post, adica 2 picheti pt un buzzbar. Problema este ca unii picheti nu se pot folosi asa, cum sunt cei de la solar sau jag, ca sa ii folosesti cu 2 picheti ai nevoie de adaptori.

Eu am renuntat la buzzbari si acum pt 4 lansete folosesc 8 picheti.

Trebuie sa mai iei in calcul ca pt pescuitul pe ponton ai nevoie de adaptori de ponton. Cei de la chub sunt foarte buni.
Pentru Solar, exista adaptori pentru sistem goalpost, dar, deja incepi sa te apropii de pretul unui rod pod...

Stiu ca exista, am si avut. Sunt buni dar sunt sisteme mai bune. Si cam toate firmele au adaptori pt goalpost in oferta.
Pretul unui sistem de picheti uneori depaseste valoarea unui rod pod. Trecerea la picheti nu o faci pt ca vrei mai ieftin, o faci pt ca vrei mai stabil, mai compact si mai usor.

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de mihai florescu »

Detin de cativa ani un ansamblu format din suporti Trakko, buzzbari Trakko,stabilizarori NGT suporti ponton NGT
https://marelepescar.ro/stabilizator-su ... a-ngt.html
https://marelepescar.ro/pichet-telescop ... -50cm.html
https://marelepescar.ro/buzz-bar-inox-t ... sturi.html
https://marelepescar.ro/stage-stand-ngt-aluminiu.html
Nu am ce sa reprosez, ansamblul este stabil si arata bine.

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Radu Vasilescu »

merlin21 scrie:
Radu Vasilescu scrie:
merlin21 scrie:Cei de la chub sunt foarte ok. Mai ok decat cei de la solar. La fel de buni sunt si cei de la carp spirit.
Mai sunt buni si century sau jag.

Ideea e ca oricum ai face sa nu folosesti buzzbarii doar cu un pichet, mereu o sa ai probleme pt ca ti se vor desfileta. Cel mai ok e sa folosesti buzzbarii in stil goal post, adica 2 picheti pt un buzzbar. Problema este ca unii picheti nu se pot folosi asa, cum sunt cei de la solar sau jag, ca sa ii folosesti cu 2 picheti ai nevoie de adaptori.

Eu am renuntat la buzzbari si acum pt 4 lansete folosesc 8 picheti.

Trebuie sa mai iei in calcul ca pt pescuitul pe ponton ai nevoie de adaptori de ponton. Cei de la chub sunt foarte buni.
Pentru Solar, exista adaptori pentru sistem goalpost, dar, deja incepi sa te apropii de pretul unui rod pod...

Stiu ca exista, am si avut. Sunt buni dar sunt sisteme mai bune. Si cam toate firmele au adaptori pt goalpost in oferta.
Pretul unui sistem de picheti uneori depaseste valoarea unui rod pod. Trecerea la picheti nu o faci pt ca vrei mai ieftin, o faci pt ca vrei mai stabil, mai compact si mai usor.
Totusi, e o problema atat de mare cu desfiletatul buzzbarului de pe pichet? Eu as fi vrut sa inlocuiesc rodpodul cu 4 posturi cu doi picheti si buzzbar de 2. Pentru 4 posturi cu picheti separati am deja, unii simpli, nu stiu ce firma, dar mi-ar fi placut Solar P1 pentru 2x2.

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de merlin21 »

Da, este o problema reala si mare. Pentru mine a fost. Si se intampla si la Solar si la toate.
Solutia pt mine a fost 8 picheti, stabilizatori(nu sunt neaparat necesari) si suporti pt ponton. Scump dar este fix ce imi trebuia.
Am incercat foarte multe variante si multe firme pana am ajuns la asa ceva.

Am si rodpod, dar il folosesc rar, doar cand pescuiec plantat.

Pichetii si stabilizatorii Trakko si NGT nu recomand, am avut si eu la inceput, f slabi calitativ, nu merita.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de freespirit »

Picheții cu buzz bar, integrat, de la Meccanica Vadese. cum sunt, față de Solar, si de ceilalți? La o socoteală, la prima vedere, au și pichetul, și buzz bar, și stabilizator cu 2 tije, spre deosebire de Solar, unde, daca le iei, separat, adunate, costă mai mult, decât cel de la Meccanica Vadese.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de raduleonard »

Pai dc te chinui cu stabilizatori si etc. i’ati un rodpod cat mai compact. Sunt multe optiuni. Fox, jag, r.a.d, fmt etc. principiul e acelasi...picheti tip goalpost dar ai o baza pe care o poti monta pe toate tipurile de teren


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de freespirit »

raduleonard scrie:
Lun Aug 26, 2019 8:21
Pai dc te chinui cu stabilizatori si etc. i’ati un rodpod cat mai compact. Sunt multe optiuni. Fox, jag, r.a.d, fmt etc. principiul e acelasi...picheti tip goalpost dar ai o baza pe care o poti monta pe toate tipurile de teren Nu m-am hotărât, încă, dacă aleg 8 picheți, independenți, sau, 4 picheți cu 4 buzz bar.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Am 2 Sky-Pod-uri, din 2007, și vreau să iau, și, picheți, să țin Sky-Pod-urile, doar, pentru ponton.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”