Ansamblu picheti

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ansamblu picheti

Mesaj de alex0613 »

va salut ..as vrea sa imi fac un ansamblu picheti- buzzbar ce imi recomandati...eu detin fox sky pod dar as vrea sa trec la picheti..am vazut ceva frumos la chub dar si la fox ...astept pareriii

ventermarius
Mesaje: 173
Membru din: Lun Noi 12, 2018 9:13
Puncte: 0
Localitate: oradea

Ansamblu picheti

Mesaj de ventermarius »

Korda singlez , Matrix , solar


Sent from my iPhone using Tapatalk

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de merlin21 »

Cei de la chub sunt foarte ok. Mai ok decat cei de la solar. La fel de buni sunt si cei de la carp spirit.
Mai sunt buni si century sau jag.

Ideea e ca oricum ai face sa nu folosesti buzzbarii doar cu un pichet, mereu o sa ai probleme pt ca ti se vor desfileta. Cel mai ok e sa folosesti buzzbarii in stil goal post, adica 2 picheti pt un buzzbar. Problema este ca unii picheti nu se pot folosi asa, cum sunt cei de la solar sau jag, ca sa ii folosesti cu 2 picheti ai nevoie de adaptori.

Eu am renuntat la buzzbari si acum pt 4 lansete folosesc 8 picheti.

Trebuie sa mai iei in calcul ca pt pescuitul pe ponton ai nevoie de adaptori de ponton. Cei de la chub sunt foarte buni.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Orice ansamblu ti ai lua, i al sa fie din inox ;)
Eu am avut de la chub, jag si carp spirit..Toate sunt ok
ImagineImagine
BÂZ

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Szilveszter »

După care vei trece înapoi la rodpod .după ce instalezi picheții de vreo două ori în pământ tare sau amestecat cu pietre în plină vară te cam saturi.o să vezi,eu am trecut deja prin asta :mrgreen:

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de alex0613 »

Szilveszter scrie:După care vei trece înapoi la rodpod .după ce instalezi picheții de vreo două ori în pământ tare sau amestecat cu pietre în plină vară te cam saturi.o să vezi,eu am trecut deja prin asta :mrgreen:
eu deobicei pescuiesc pe pontom dar mam saturat de rodpod fff voluminos vrrau sa mai reduc din bagaje..iar picheti mi se par mai buni ca un rod pod

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de alex0613 »

Bogdan Zaharia scrie:Orice ansamblu ti ai lua, i al sa fie din inox ;)
Eu am avut de la chub, jag si carp spirit..Toate sunt ok
o sa ma uit si la carp spirut sa vad ce au ...cei de la solar mi se par o clasa peste restu...dar si pretu ajunge cat un rod pod 1500 ron

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Bogdan Zaharia »

alex0613 scrie:
Bogdan Zaharia scrie:Orice ansamblu ti ai lua, i al sa fie din inox ;)
Eu am avut de la chub, jag si carp spirit..Toate sunt ok
o sa ma uit si la carp spirut sa vad ce au ...cei de la solar mi se par o clasa peste restu...dar si pretu ajunge cat un rod pod 1500 ron
Si de la solar am avut, am uitat de ei, de la solar am avut si rod podul.
Nu exista o "clasa peste"... exista doar stoluri in cap'...
Cei mai solizi(gros in carne, grosimea materialului, inoxului) mi s au parul cei de la Chub si cred ca si cei de Matrix sunt la fel, cei mai finuti lucrati sunt cei de la Jag si facuti cu mare grija la detalii, de la solar??? daca vrei, incearca sa iei de la magazinele din afara, sunt diferente la calitatea materialelor ;), cei mai practici sunt cei de la Carp spirit, daca vrei ieftin sunt multe variante
ImagineImagine
BÂZ

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Radu Vasilescu »

alex0613 scrie:
Bogdan Zaharia scrie:Orice ansamblu ti ai lua, i al sa fie din inox ;)
Eu am avut de la chub, jag si carp spirit..Toate sunt ok
o sa ma uit si la carp spirut sa vad ce au ...cei de la solar mi se par o clasa peste restu...dar si pretu ajunge cat un rod pod 1500 ron[/quote
Salut! Sunt in exact aceeasi situatie cu tine, absolut identic. :D Si eu am sky pod si vreau sa incerc cu picheti. De fapt, sa ma joc un pic, nu neaparat sa renunt la rod-pod. La fel, si mie mi-au luat ochii cei de la Solar, mai exact P1. Scumpi rau, dar bijuterii.
Totusi, ma pune pe ganduri ce zicea cineva mai sus, ca buzz-barii ar fi mai bine sa fie montati in sistem goal post, ca s-ar desuruba cu un singur pichet... Pentru ponton, ar insemna deja sa ai nevoie de patru talpici, pe langa inca doi picheti... Hmmm, parca nu mai e asa "atractiv". Daca si la Solar se desfileteaza...
Ma mai duc pe la Totalfishing, sa ma mai joc cu ei. :)

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ansamblu picheti

Mesaj de Radu Vasilescu »

merlin21 scrie:Cei de la chub sunt foarte ok. Mai ok decat cei de la solar. La fel de buni sunt si cei de la carp spirit.
Mai sunt buni si century sau jag.

Ideea e ca oricum ai face sa nu folosesti buzzbarii doar cu un pichet, mereu o sa ai probleme pt ca ti se vor desfileta. Cel mai ok e sa folosesti buzzbarii in stil goal post, adica 2 picheti pt un buzzbar. Problema este ca unii picheti nu se pot folosi asa, cum sunt cei de la solar sau jag, ca sa ii folosesti cu 2 picheti ai nevoie de adaptori.

Eu am renuntat la buzzbari si acum pt 4 lansete folosesc 8 picheti.

Trebuie sa mai iei in calcul ca pt pescuitul pe ponton ai nevoie de adaptori de ponton. Cei de la chub sunt foarte buni.
Pentru Solar, exista adaptori pentru sistem goalpost, dar, deja incepi sa te apropii de pretul unui rod pod...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”