Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Nu contest spusele Dv. stiu acest lucru ca scade intensitatea la frig dar cred ca s-ar putea pune o functie macar pe statie sa existe posibilitatea de a verifica puterea bateriilor.Ramine de vazut care sunt costurile, daca lumea doreste acest lucru daca ,daca...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Naghi Adrian scrie:Nu contest spusele Dv. stiu acest lucru ca scade intensitatea la frig dar cred ca s-ar putea pune o functie macar pe statie sa existe posibilitatea de a verifica puterea bateriilor.Ramine de vazut care sunt costurile, daca lumea doreste acest lucru daca ,daca...
Este relativa o astfel de informatie oferita de statie. Degeaba verific bateriile si ma culc cu statia lasata in frig, ca tot aia se intampla.
Inclusiv daca schimbati bateria seara cu una nou nouta, verificata pe aparate performante, daca va culcati si o lasati in frig, veti avea aceeasi surpriza.
Un soft, care sa preia datele meteo si sa le coreleze cu puterea bateriei la un moment dat, poate sa spuna concret cat mai tine bateria, dar si aici este o problema, atat cu costurile aferente, cat si cu prognoza.

Totodata, o baterie ce poate sa fie data la verificare slaba ca putere, poate sa tina mult si bine, daca este cald afara. Asa ca iar nu isi are rostul acel tester.

Daca tot vreti sa verificati relevanta unui astfel de tester, se gasesc cateva modele pe piata. Costa pana in 20 de lei. Eu tin unul la mine in permanenta, pentru a verifica acumulatorii de la lanterna, sa stiu pe care sa ii folosesc, sau pe care sa ii incarc.
Parerea mea este ca nu rezolva nimic ca informatie legat de statie si ca nu va puteti baza pe el. Eventual, daca este pus pe statie, o sa apara ideea ca nu este bun de nimic.
Sfatul meu, tineti statia pe frig ( sub 5 grade ) in buzunar, sau langa o sursa de caldura si nu veti avea nicio problema.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Multumesc inca o data Domnule. Deci care set de avertizori est cel mai ,,STRIGATOR" 2014 sau 2018 ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Naghi Adrian scrie:Multumesc inca o data Domnule. Deci care set de avertizori est cel mai ,,STRIGATOR" 2014 sau 2018 ?
Ambele modele sunt construite pe aceleasi principii. Nu cred sa fie diferente, dar cu 2018 nici nu am apucat sa pescuiesc pe vreme rece. Deci nu pot sa ma pronunt 100%.
Numai cine a pescuit cu varianta 2018 in ultimele saptamani, poate sa ne spuna daca a sesizat ceva lasand statia in frig.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de ionut72 »

Naghi Adrian scrie:Multumesc inca o data Domnule. Deci care set de avertizori est cel mai ,,STRIGATOR" 2014 sau 2018 ?
2014. Asa ca ia-ti 2018! :) Avertizorii strigatori sunt o pacoste pe pamant.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Ar mai fi o intrebare ,avertizori cu butoane (potentiometru,pe aer) sau cele prin apasare?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Naghi Adrian scrie:Ar mai fi o intrebare ,avertizori cu butoane (potentiometru,pe aer) sau cele prin apasare?
Alea prin apasare sunt mai compacte, dar trebuie sa treci prin toate nivelurile atunci cand gresesti cu unul setarea, sau vrei sa treci pe o treapta inferioara.
Alea cu butoane, mai putin compacte, dar mai usor de setat.

Eu unul, nu prea umblu la setari si le prefer pe cele fara butoane reliefate.

conny12
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 02, 2018 19:30

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de conny12 »

buna ziua,am si eu o problema cu unul din cei 4 senzori hakuyo 2014,nu imi mai functioneaza banda de leduri,senzorul,este recunoscut de statie doar ca atunci cand dau volum,sensibilitate sauton nu se mai aprind ledurile,ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de jugarucristian »

conny12 scrie:buna ziua,am si eu o problema cu unul din cei 4 senzori hakuyo 2014,nu imi mai functioneaza banda de leduri,senzorul,este recunoscut de statie doar ca atunci cand dau volum,sensibilitate sauton nu se mai aprind ledurile,ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!
Salut,
Incerca sa apesi si pe butonul din centru, cel pe care activezi lumina de veghe/night mode.
Poate l-ai atins din greseala si ai inchis functia benzii de leduri.
Sfatul meu este sa inchizi banda de leduri la toti senzorii, o sa te tina mai mult bateriile.
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
Cristian Dumitrescu
Mesaje: 282
Membru din: Dum Iun 30, 2013 13:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Militariud

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Cristian Dumitrescu »

conny12 scrie:buna ziua,am si eu o problema cu unul din cei 4 senzori hakuyo 2014,nu imi mai functioneaza banda de leduri,senzorul,este recunoscut de statie doar ca atunci cand dau volum,sensibilitate sauton nu se mai aprind ledurile,ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!

La fel am avut si eu cu 2 avertizori, rosu respectiv verde, pe langa asta erau si in scurt (senzorul oprit daca bagai swingerul in el acesta ramanea aprins), apoi banda aia mergea doar cand vroia ea. si mergea haotic 1 se aprindea 3 leduri nu etc...

Am reusit sa-i repar cu varianta PS3 "blue screen", iei un pistol de aer cald si incingi bine placa, dar si asta doar pana la prima ploaie ca iar o luase razna, drept si prin urmare m-am orientat catre modelul 2018.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”