Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Ar mai fi o intrebare ,avertizori cu butoane (potentiometru,pe aer) sau cele prin apasare?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Naghi Adrian scrie:Ar mai fi o intrebare ,avertizori cu butoane (potentiometru,pe aer) sau cele prin apasare?
Alea prin apasare sunt mai compacte, dar trebuie sa treci prin toate nivelurile atunci cand gresesti cu unul setarea, sau vrei sa treci pe o treapta inferioara.
Alea cu butoane, mai putin compacte, dar mai usor de setat.

Eu unul, nu prea umblu la setari si le prefer pe cele fara butoane reliefate.

conny12
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 02, 2018 19:30

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de conny12 »

buna ziua,am si eu o problema cu unul din cei 4 senzori hakuyo 2014,nu imi mai functioneaza banda de leduri,senzorul,este recunoscut de statie doar ca atunci cand dau volum,sensibilitate sauton nu se mai aprind ledurile,ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de jugarucristian »

conny12 scrie:buna ziua,am si eu o problema cu unul din cei 4 senzori hakuyo 2014,nu imi mai functioneaza banda de leduri,senzorul,este recunoscut de statie doar ca atunci cand dau volum,sensibilitate sauton nu se mai aprind ledurile,ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!
Salut,
Incerca sa apesi si pe butonul din centru, cel pe care activezi lumina de veghe/night mode.
Poate l-ai atins din greseala si ai inchis functia benzii de leduri.
Sfatul meu este sa inchizi banda de leduri la toti senzorii, o sa te tina mai mult bateriile.
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
Cristian Dumitrescu
Mesaje: 282
Membru din: Dum Iun 30, 2013 13:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Militariud

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Cristian Dumitrescu »

conny12 scrie:buna ziua,am si eu o problema cu unul din cei 4 senzori hakuyo 2014,nu imi mai functioneaza banda de leduri,senzorul,este recunoscut de statie doar ca atunci cand dau volum,sensibilitate sauton nu se mai aprind ledurile,ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!

La fel am avut si eu cu 2 avertizori, rosu respectiv verde, pe langa asta erau si in scurt (senzorul oprit daca bagai swingerul in el acesta ramanea aprins), apoi banda aia mergea doar cand vroia ea. si mergea haotic 1 se aprindea 3 leduri nu etc...

Am reusit sa-i repar cu varianta PS3 "blue screen", iei un pistol de aer cald si incingi bine placa, dar si asta doar pana la prima ploaie ca iar o luase razna, drept si prin urmare m-am orientat catre modelul 2018.

conny12
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 02, 2018 19:30

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de conny12 »

am incercat si varianta cu butonul din centru,nu merge,cred ca a patruns apa pe undeva,adevarul e ca m-a prins o ploaie zdravana!am sa incerc varianta cu sursa de caldura,poate inca e umed in interior!va multumesc pentru ajutor!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de pescarusull »

Incearca varianta cu un spray de curatare circuite electronice.
In afara de faptul ca scapi de umiditate elimini si eventualele oxidari ale cablajului electronic.
Un spray de curatire circuite de la caramba e in jur de 25 de lei si are 500 de ml.
Pt cei care vor sa scape de problema umezeli recomand folosirea unui spray de impermeabilizare gen https://www.conexelectronic.ro/ro/spray ... 00-ML.html
Asta bineinteles il aplicati dupa ce sunteti siguri ca ati scapat de umezeala si impuritatile de pe cablajul electronic.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Badu
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 13, 2016 9:00

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Badu »

Aceeasi dilema o am si eu. Nu reusesc sa ma hotarasc intre modelul 2014-2017-2018. Tind sa merg pe cei din 2014. Au potentiometru la setari, si cred ca sunt mai rapid/usor de setat. Cei din 2017 am vazut ca pe langa semnalele acustice la apasarea butoanelor (in timpul setarilor), mai au si niste luminite care apar pe "V"-ul cu leduri. Cei din 2018 par mai rudimentari, fara leduri pentru setari, fara potentiometre... Astept feedback si de la voi? Dan Mitranescu, poate ne ajuti si tu cu niste sfaturi.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

Badu scrie:......... Dan Mitranescu, poate ne ajuti si tu cu niste sfaturi.
Toate sfaturile sunt la vedere in descrierea avertizorilor. Cine doreste reglare asistata de lumini, ia ... cu lumini , adica 2017, cine doreste reglare rapida ia 2014, cine pescuieste fara sa umble prea mult la setari si vrea avertizori cat mai discreti ca forma si lumini, 2018.
Din punct de vedere functional toti isi fac treaba foarte bine.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Alin Galbenu »

2014 si cu banda de leduri oprita. Mi s-a parut cel mai frumos design, ca la iphone 5 :D
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”