Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:la care model dintre avertozorii, 2013, 2014, 2017, 2018, distanta la care statia semnalizeaza trasatura este cea mai mare?
La varianta cu bateriile cat mai bune. In rest nu sunt diferente.
adica intre modelul 2013...si 2018 nu s-a imbunatatit nimic referitor la distanta la care bate statia?
A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:la care model dintre avertozorii, 2013, 2014, 2017, 2018, distanta la care statia semnalizeaza trasatura este cea mai mare?
La varianta cu bateriile cat mai bune. In rest nu sunt diferente.
adica intre modelul 2013...si 2018 nu s-a imbunatatit nimic referitor la distanta la care bate statia?
La fel de slabi sunt toti, nu au reusit sa treaca de 200m .

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:la care model dintre avertozorii, 2013, 2014, 2017, 2018, distanta la care statia semnalizeaza trasatura este cea mai mare?
La varianta cu bateriile cat mai bune. In rest nu sunt diferente.
adica intre modelul 2013...si 2018 nu s-a imbunatatit nimic referitor la distanta la care bate statia?
La fel de slabi sunt toti, nu au reusit sa treaca de 200m .
pfff....si eram la cateva click-uri distanta sa-mi schimb avertizorii 2013 cu 2018, tocmai ca nu-s multumit cat bate statia, si auzise-m ca la astia noi bate destul de departe :lol: :lol: :lol:
A bad days fishing is better than a good day at work...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
pfff....si eram la cateva click-uri distanta sa-mi schimb avertizorii 2013 cu 2018, tocmai ca nu-s multumit cat bate statia, si auzise-m ca la astia noi bate destul de departe :lol: :lol: :lol:
Inseamna ca informatia mea a ajutat. Multumesc pentru incredere.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Alin Galbenu »

Cu baterii bune si pusa departe de alte electronice, bate destul. Oricum la peste 200m, gen 500... degeaba suna statia, pana ajungi acolo deja e prea tarziu.
Nici nu e recomandat sa pleci mai departe de 100m de stand. Poate atunci cand mergi dupa bere :D
Imagine

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de florinalin »

Alin Galbenu scrie:Cu baterii bune si pusa departe de alte electronice, bate destul. Oricum la peste 200m, gen 500... degeaba suna statia, pana ajungi acolo deja e prea tarziu.
Nici nu e recomandat sa pleci mai departe de 100m de stand. Poate atunci cand mergi dupa bere :D
mai sa stii ca la ai mei, in conditiile in care bateriile ma tin un sezon, si le schimb doar cand ma avertizeaza ca sunt duse, statia nu bate mai departe de 100m, iar daca mai sunt si ceva obstacole...nici atat.

si da, la bere ma refeream :lol:
A bad days fishing is better than a good day at work...

florindron
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 07, 2014 9:18

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de florindron »

Modelele noi, hakuyo 2019,cu ce îmbunătățiri o sa vină?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
mai sa stii ca la ai mei, in conditiile in care bateriile ma tin un sezon, si le schimb doar cand ma avertizeaza ca sunt duse, statia nu bate mai departe de 100m, iar daca mai sunt si ceva obstacole...nici atat.
E un lucru bine de stiut ca avertizorul functioneaza cu o baterie un sezon si ca in orice conditii bate 100m . :wink:

Statia consuma mult mai repede bateriile in comparatie cu avertizorii. Transmisia depinde atat de bateria avertizorului cat si de a statiei.
Calitatea bateriei depinde foarte mult de temperatura. In noptile reci ( 0-5 grade ) o baterie noua se poate prezenta ca una la limita functionarii. ( in orice aparat !!! )

Si ce consider ca este cel mai important. Nu exista alti avertizori care sa functioneze la distanta mai mare, in aceleasi conditii de teren si de calitate a bateriei.

Legat de prezentarea datelor tehnice, lungimea transmisiei este data in conditii optime. Spre exemplu, ca si in cazul masinilor in privinta consumului, cand aproape niciodata nu reusim sa il scoatem ca pe cel din carte.
La avertizori cand sunt dati ca bat 200m poti sa te bazezi ca in orice conditii poti sa ai o transmisie sigura de 80m. Asa ceva nu ofera niciun alt avertizor. Eu consider ca este suficient pentru un pescar.

Acesti parametrii de lungime a transmisiei sunt limitati de majoritatea brandurilor pentru a proteja bateria . Un avertizor care emite pentru distante foarte mari isi mareste mult consumul.
Modelele Hakuyo au un consum foarte mic pentru functiile individuale ce a permis un consum alocat distantei de transmisie de pana la 200m.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

florindron scrie:Modelele noi, hakuyo 2019,cu ce îmbunătățiri o sa vină?
Inca nu stiu. Eu am trimis cateva sugestii, dar nu lucruri foarte importante . Chiar nu am avut ce sa le mai pun. :) Poate vine fabrica cu ceva nou. Inca nu stiu nimic in sensul asta.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Avertizori Hakuyo 2014 vs 2018

Mesaj de Naghi Adrian »

Domnule Dan poate ve-ti reusi sa identificati posibilitatea de a pune pe statie un aparat de masura cum am spus in prima parte a articolului :adica ledurile de pe statie sa prezinte situatia bateriei la o apasare de buton,verde baterie full,albastru ok,galben slaba ,rosu foarte slaba,,fraiere"schimba bateria.Mi-am permis o gluma scuze.D-voastra a-ti explicat ca temperatura exterioara influenteaza ,,calitatea "bateriei dar la aceasi temperatura exterioara verificam si bateria.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”