Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de raduleonard »

Salutari tuturor!
Am si eu o nelamurire. Uitandu’ma prin catalogul celor de la shimano pe 2018, am vazut ca la modelele precizate in titlu apare simbolul HGN Gear, precum cel folosit la stella si alte cateva modele mai costisitoare. Intrebarea mea este are sau nu are HAGANE gear? N’am vazut pe nici unul din site’urile din Romania, nici in recenziile citite ca fiind subliniata chestia asta, desi dupa parerea mea “umila” e un lucru foarte tare! Am atasat o poza din catalog!
Fire intinse tuturor!
Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de danutlupu »

Si mie mi se pare o chestie foarte tare sa vinzi acelasi produs la care ii pui o stampila in plus iar in felul asta sa reusesti sa pacalesti o multime de naivi.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

raduleonard
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 1:31
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de raduleonard »

danutlupu scrie:Si mie mi se pare o chestie foarte tare sa vinzi acelasi produs la care ii pui o stampila in plus iar in felul asta sa reusesti sa pacalesti o multime de naivi.
Eu am cumparat produsul nestiind acest lucru. Postarea mea e in acest scop, a afla daca are sau nu mecanism Hagane. Nu cred ca cineva ar plati 1000 ron pe o mulineta doar pt ca a vazut stampila HGN. Eu doar sunt curios, are sau nu are? Altcineva? Vreun raspuns?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de robyvan »

Ai mp cu o recenzie.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de Albert »

danutlupu scrie:Si mie mi se pare o chestie foarte tare sa vinzi acelasi produs la care ii pui o stampila in plus iar in felul asta sa reusesti sa pacalesti o multime de naivi.
Imi pare rau ca esti obisnuit cu chinezisme. Aici nu e doar o stampila. Sau nah, e si o stampila care arata ca mulineta aia suferit o imbunatatire, din pct. de vedere al producatorului.
Si e site-ul oficial apare aceasta informatie:
http://fish.shimano-eu.com/content/eu/e ... -a-lc.html
Si pe mine ma amuza omniscientii care, obisnuiti cu un stil de vanzare-cumparare, au impresia ca in lumea reala se intampla la fel.

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de malavita »

ce inseamna acest hagane gear?care este functionalitatea lui?
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de Albert »

Iaca, de pe site-ul Shimano:
Fişiere ataşate
hagane_shimano (1024x663).jpg
hagane_shimano (1024x663).jpg (207.04 KiB) Vizualizat de 1114 ori

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de carbocalm »

Medium Baitrunner are Hagane Gear.
Asa cum ai intuit este o denumire pompoasa pentru "presarea la rece" a aluminiului si aliajelor din aluminiu, din care sunt facute angrenajele si carcasa ( ex twin power).
Foarte multe modele Shimano, au hagane gear.
La spinning chiar si modele de 300 lei, http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 71921.html

Stella se diferentiaza prin mult mai multe caracteristici :wink: de modelele entry si medium price de la Shimano.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de gabi1 »

malavita scrie:ce inseamna acest hagane gear?care este functionalitatea lui?
Hagane este denumirea unei "tehnologii" de presare la rece a unor materiale(devin mai rezistente). :wink: În cazul de faţă(Hagane Gear) se referă la angrenaje. Hagane Body, la corpul mulinetei.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Big si Medium Baitrunner ci4+ - mecanism hagane ???

Mesaj de danutlupu »

Deci era bine sa fi schimbat doar o stampila, dar au scos o piesa din metal mai rezistent si au inlocuit-o cu aluminiu. Evident, ei se lauda ca au facut-o mai usoara, dar dupa mintea mea cred ca acel aluminiu o sa reziste mai putin decat un bronz sau otel ce era acolo inainte.
Ce ar fi daca s-ar face asta si la mecanisme dintante de la masini, sa-ti zica ca ai transmisia pe pinioane de aluminiu ? Fiind vorba de siguranta oamenilor, sunt reguli mai severe; pe cand daca iti pocneste in drill ceva din mulineta nu-i bai. Daca esti putin lucid realizezi ca de fapt asta se urmareste, se fac produse din ce in ce mai proaste dar paradoxal mai scumpe, cu nume de tehnologii pompoase si marketate exagerat, lucru care prinde la publicul naiv si dornic de nou.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”