New: Caperlan Adonis 5000 Black

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ndibos
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 22, 2014 22:08

Re: New: Caperlan Adonis 5000 Black

Mesaj de ndibos »

Salut.

Pot sa raspund eu la combinarea cu velocity. Am 4 adonis 5000 black, montate pe velocity-uri.
Se potrivesc perfect. Chiar se echilibreaza foarte bine batul, avand in vedere ca mulinetele au 600g
cu fir cu tot. Desi nu am decat cateva partide de pescuit cu mulinetele, consider ca cei de la
Caperlan / Decathlon au facut super treaba cu acestea. Se pot compara usor cu mulinete de valori
mult mai mari. Ganditi-va ca o mulineta tratata sa reziste la apa sarata, care are manivela cu infiletare
directa in pinion, slow oscilation si o greutate mai mult decat decenta, costa doar 240lei. Am pus mana
pe ele inca din primavara si pot spune ca m-au impresionat.
Nu stiu cati rulmenti "reali" au in ele dar se misca elegant. Am tras de ele in dril si se comporta foarte bine. Frana este putin cam lunga dupa gustul meu dar isi face treaba precis. Nu bat campii, chiar lucreaza la "click"...fiecare click de reglaj al franei se simte.
Am citit multe pe aici... consider ca unii au avut ghinionul sa testeze mulinete chinuite in magazine, cu joc in mecanisme...etc. Nu au niciun joc, va asigur.
In aruncare se comporta foarte bine. Nu a sarit pickupul sau ce se mai scria pe aici. Da, ar fi mers un blocaj la galet cand ridici pickupul...dar nu m-a deranjat. Cred ca intr-o pozitie chiar se blocheaza, mi-a iesit de vreo cateva ori...voi studia exact pozitia perfecta a galetului pentru aruncare.
Pentru cei care sunt rautaciosi, pot sa va spun atat: nu comparati mulinete care costa cat un set de adonisuri cu acestea. Pot sa va spun modele de la shimano si daiwa care costa dublu si sunt sub ele. La fel cum pot sa va spun modele "de vis" de la ei...la alt nivel.
Adonis 5000 este o mulineta cinstita, ieftina si buna. Are un comportament bun si dotarile sunt ok.
Trage foarte bine firul, il aseaza foarte bine si se va simti in aruncare. Trecand de la o mulineta "normala" la una cu slow oscilation, am crescut cu ceva metri la distanta de aruncare. Si da, cei 7cm diametru ai tamburului sunt suficienti.
Concluzia: Oricand le-as mai cumpara o data. La banii astia sunt imbatabile. Si dotate...
Fire intinse!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: New: Caperlan Adonis 5000 Black

Mesaj de Alin Galbenu »

Intra bine si varianta 7000, ce are talpa mai mare. La fel de bine intra si 5000.

Imagine
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”