Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
l3ogdan
Mesaje: 20
Membru din: Mar Oct 08, 2013 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Mesaj de l3ogdan »

Salutare,

Dintre cei care detin cortul din titlu, stie cineva daca acea capsula interioara care se poate achizitiona separat mai are si alt rol inafara de a preveni musafirii nepoftiti sa ajunga in cort, gen insecte, rozatoare, etc?
Ce ma intereseaza pe mine mai exact, ar fi modul de prindere cu ground-sheet-ul, din punct de vedere al impermeabilitatii. Adica, ajuta cu ceva in plus pentru a preveni ca apa sa intre pe sub cort? Ca sa exemplific cu o situatie: ploaie torentiala, apa incepe sa curga pe langa cort - Conteaza daca ai sau nu acea capsula, sau te vei trezi ca-ti curge apa pe sub cort indiferent de ipostaza?

Multumesc.
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Mesaj de yuuhuu »

Eu nu am capsula dar am cortul. Eu cred ca ajuta dar formeaza un prag la.intrare care poate fi luat destul de usor in picioare

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Avatar utilizator
Dunca Sergiu
Mesaje: 72
Membru din: Lun Aug 30, 2010 14:02
Puncte: 0
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Contact:

Re: Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Mesaj de Dunca Sergiu »

Eu am capsula de la Fox dar pentru alt model Fox Reatret Euro XL.Ma rog ideia este aceiasi totusi. Dar vara din puncutul meu de vedere impiedica ventilarea cortului.Partea proasta este ca tocmai atunci trebuie folosita plus faptul ca limiteaza oarecum volumul si pragul acela este chiar enervant uneori .Personal cred ca este oarecum inutila am renuntat sa-l mai folosesc.Mai bine investesti intr-un winter-skin este mult mai util indeferent de anotimp.Doar daca merg in Delta as fi tentat sa-o folosesc.

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Capsula interioara previne condensul :wink: si cu asta am spus tot...
catch&release

Avatar utilizator
l3ogdan
Mesaje: 20
Membru din: Mar Oct 08, 2013 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Mesaj de l3ogdan »

Multumesc pentru pareri. Eu am luat deja cortul, dar nu eram convins daca se merita sa iau si capsula sau nu. Sincer sa fiu, in ceea ce priveste o ploaie torentiala si apa care ar trece pe sub / prin cort, in continuare nu sunt convins daca aceasta capsula ajuta sau nu la ceva.
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
emilian bogdan
Mesaje: 372
Membru din: Mie Ian 11, 2012 22:24
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Capsula interioara Fox Retreat+ 2 Man

Mesaj de emilian bogdan »

Salutare,
Detin acest model de cort cu capsula interioara.... inafara de musafirii nepoftiti nu mai apare condensul la diferentele de temperatura.... si nici acel fenomenul de efect de sera pe vreme torida. Intradevar impiedica ventilatia dar in acest model de cort avand si acele ferestre laterale eu unul nu am avut probleme cu caldura! Parerea mea e ca e foarte bun cu capsula interioara!
Da-i unui om un peste si el va avea ce manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”